Bibi-bo Τα παραμύθια της ...

rapunjel

RetroNuts!
Joined
11 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.741
Αντιδράσεις
14
Ιστορίες-παραμύθια από τη φίλη μας bibi-bo και τον Τζον Τζον.

picture.php
 
Ποιος ξερει,γλυκεια μου Rapunjel, μπορει μια μερα να τα κανουμε και βιβλιο για τα μικρα παιδια αυτα σου τα παραμυθια!!! :)

Αν και εγω πολυ ευχαριστως τα διαβαζω πριν κοιμηθω!!!
 
1. Η bibi-bo του δάσους

Μια φορά κι ένα καιρό ζούσε στο δάσος μια κοπέλα που ήταν ορφανή και πολύ φτωχή. Μάζευε ξύλα και τα πουλούσε στην πόλη. Μια μέρα που πήγε στο δάσος να μαζέψει ξύλα συνάντησε ένα νέο. Στην αρχή φοβήθηκε αλλά μετά κατάλαβε ότι δεν ήταν κακός. Τη ρώτησε πως τη λένε και εκείνη του είπε το όνομά της: bibi-bo βασανισμένη. Ο νέος τότε κατάλαβε πως είχε περάσει πολλά στη ζωή της αυτή η κοπέλα. Της είπε ότι χάθηκε στο δάσος και αν ήθελε και μπορούσε να του δείξει το δρόμο. Η βασανισμένη μιας και είχε μόνο καλοσύνη στην ψυχή της του έδειξε το δρόμο. Φεύγοντας εκείνος τη χαιρέτησε και την ευχαρίστησε. Τότε εκείνη σκέφτηκε πως δεν τον είχε ρωτήσει πως τον λέγανε και συνέχισε να μαζεύει ξύλα...

Υ.Γ. Λατρεμένη μου Αναστασία δεν ξέρω αν γίνουν βιβλία για παιδιά,πάντως χαίρομαι που θα τα διαβαζεις πριν κοιμηθείς!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπερα φιλοι μου,η συνεχεια.....????μου αρεσουν οι ιστοριες σου πολυ....μου θυμιζουν οπως οταν ειμασταν παιδια....που πλαθαμε ολοκληρο σκηνικο και ιστορια για τις κουκλες μας θυμαστε;;

αχ,τα θυμαμαι ολα ,.....ελα καλη μου φιλη δωσε την συνεχεια.....
 
1. Η bibi-bo του δάσους

Την άλλη μέρα ο νέος ξαναπήγε στο δάσος και έψαχνε για την κοπέλα. Δεν μπορούσε όμως να τη βρει. Τότε σκέφτηκε να πάει όπου έβλεπε ξύλα μαζεμένα μιας και αργά ή γρήγορα εκείνη θα ερχοτάνε να τα πάρει. Άρχισε να νυχτώνει και εκεί που είχε απογοητευτεί άκουσε βήματα. Ήταν εκείνη. Ξαφνιάστηκε που τον έβλεπε ξανά και εκείνος χαμογελώντας της είπε ότι χτες δεν της συστήθηκε. Τον λέγανε Τζον Τζον! Η bibi-bo χαμογέλασε κοκκινίζοντας. Τότε της είπε ότι της βρήκε καλύτερη δουλειά στο παλάτι που δούλευε και αυτός. Θα μπορούσε να φροντίζει τη θέρμανση και να ασχολείται με τα ξύλα που προμηθεύεται το παλάτι. Η bibi-bo δάκρυσε. Κανείς ποτέ δεν την είχε βοηθήσει. Τον ευχαρίστησε και κίνησε να φύγει. Τότε ο Τζον Τζον της είπε να πάει αύριο το πρωί στο παλάτι. Εκείνη δέχτηκε και τον καληνύχτησε. Τον συμβούλεσε να βγει από το δάσος γρήγορα γιατί το βράδυ στοιχειώνει και κινδυνεύει... Ο Τζον Τζον έφυγε κοιτώντας τη φιγούρα της να ξεμακραίνει...

Υ.Γ. Για χάρη σου bibibo 28 ξανάγραψα απόψε. Χαίρομαι που σου αρέσουν τα παραμύθια! Να σαι καλά!
 
σε ευχαριστω πολυ,φιλη μου...μια γλυκεια καληνυχτα σε ολους ....ονειρα γλυκα!!!
 
1. Η bibi-bo του δάσους

Την άλλη μέρα η bibi-bo βασανισμένη έβαλε το μοναδικό καλό φόρεμα που είχε από τη μαμά της αν και ήταν παλιομένο και λίγο σκισμένο. Πήγε με τα πόδια στο παλάτι. Περπατούσε πάρα πολύ ώρα αλλά είχε ανάγκη τη δουλειά που της είπε ο Τζον Τζον. Στην πύλη τη σταμάτησαν οι φρουροί και εκέινη ζήτησε τον Τζον Τζον. Εκείνοι γέλασαν λίγο και έστειλαν έναν φρουρό να τον φωνάξει. Σε πέντε λεπτά ήρθε. Την καλημέρισε και την οδήγησε στην αίθουσα υποδοχής του παλατιού. Η bibi-bo βασανισμένη κοιτούσε το παλάτι με ανοιχτό το στόμα.Ποτέ δεν είχε φανταστεί ότι υπήρχαν τέτοια σπίτια! Της είπε να περιμένει και μπήκε η βασιλοπούλα η Ελεονόρα. Η bibi-bo υποκλίθηκε και είπε το όνομά της. Η Ελεονόρα της είπε ότι την σύστησαν με πολύ καλά λόγια και ευχαρίστως θα την έπαιρνε στη δούλεψη της στο παλάτι. Θα έπρεπε μόνο να μένει στο παλάτι .Τρελλάθηκε από τη χαρά της! Θα είχε δουλειά και σπίτι! Ευχαρίστησε τη βασιλοπούλα και δάκρυσε. Πρώτη φορά αισθάνθηκε τυχερή! Μια υπηρέτρια της έδειξε το καινούριο της δωμάτιο. Μια νέα ζωή για κείνη άρχιζε...

Υ.Γ. Να σαι καλά καλή μου φίλη μου bibibo 28!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Η bibi-bo του δάσους

Το επόμενο πρωί η βασιλοπούλα Ελεονόρα έδειξε τον κήπο στη bibi-bo! Της είπε από που θα φέρνει τα ξύλα και πως θα κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία στο παλάτι. Πριν ξεκινήσει τα νέα της καθήκοντα εμφανίστηκε ο Τζον Τζον και της είπε πόσο χάρηκε που θα δουλεύανα μαζί στο παλάτι. Εκείνη τον ευχαρίστησε και του είπε ότι πρώτη φορά νιώθει τόσο ωραία! Μπορούσε πια να μην φοβάται όταν μαζεύει ξύλα και να αγωνιά αν θα πουληθούν και εαν θα έχει να φάει. Τώρα μπορούσε να χαμογελάει. Κι όλα έγιναν χάρη σ'αυτόν. Η bibi-bo τον κοίταξε γεμάτη ευγνωμοσύνη και συμπάθεια και εκείνος μαγνητισμένος από το βλέμμα της την άρπαξε και τη φίλησε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Η bibi-bo του δάσους

Από ψηλά η βασίλισσα παρακολούθησε αυτό το φιλί και μόλις έφυγε ο Τζον Τζον κατέβηκε κάτω ,φώναξε τη bibi-bo βασανισμένη και πριν προλάβει να υποκληθεί τη χαστούκισε με όλη της τη δύναμη. Ύστερα την πέταξε κάτω και της είπε ότι ήταν γελασμένη αν νόμιζε ότι θα έδινε το γιο της σε μια κουρελιάρα. Ναι, ο Τζον Τζον ήταν το βασιλόπουλο αλλά αυτό η bibi-bo δεν το ήξερε. Έτσι σοκαρισμένη και πληγωμένη έκλαιγε. Η βασίλισσα τότε φώναξε τους φρουρούς και διέταξε να σύρουν την κουρελιάρα έξω από το παλάτι...
 
:cry: :cry: :cry: Δεν ειναι κουρελιαρα η Ανθισμενη!!!!!

Ειναι η πιο ομορφη απο ολες!!! Ειναι η πιο γλυκεια γιατι ξερει τι θα πει αδικη ζωη!!!

(Καλα οι φωτογραφησεις αψογες!!!)
 
Δεν το συζητώ! Η σκηνοθεσία και το κάστινγκ είναι για όσκαρ! Μπράβο ραπουνζέλ μου!
 
1. Η bibi-bo του δάσους

Η bibi-bo βασανισμένη εξουθενωμένη γύρισε στο δάσος. Μπήκε στο φτωχικό της, άναψε το τζάκι και έκατσε και συλλογίστηκε πόσα είχαν συμβεί τις τελευταίες μέρες. Κύλησε ένα δάκρυ στο μάγουλο της μα γρήγορα το σκούπισε και σηκώθηκε να πάει να μαζέψει ξύλα για να πάει στην πόλη να τα πουλήσει αύριο πρωί,πρωί και να ψάξει να βρει χορταράκια να ψήσει για να φάει...

Εκεί που έψαχνε άκουσε ένα απαλό καλπασμό αλόγου και είδε να έρχεται η βασιλοπούλα Ελεονόρα πάνω σε ένα μικρό πόνυ! Η Ελεονόρα δεν άφησε τη bibi-bo να υποκληθεί.Της είπε ότι η μητέρα τους η βασίλισσα κλείδωσε στον πιο ψηλό πύργο τον Τζον Τζον και ότι αυτή σε ότι μπορεί θα τους βοηθήσει.Έδωσε με το ζόρι λεφτά στην bibi-bo και την αγκάλιασε. Εκείνη δάκρυσε. Ύστερα της είπε ότι έπρεπε να φύγει γιατί θα την έψαχναν στο παλάτι. Ανέβηκε στο μικρό της πόνυ, τη χαιρέτησε και έφυγε λέγοντας της πως θα τα ξαναπούνε σύντομα...

Υ.Γ. Χαίρομαι λατρεμένη Αναστασία και πολυαγαπημένη mytinyworld που σας αρέσει το έργο και οι φωτογραφίες! Λατρεμένη Αναστασία η bibi-bo Ανθισμένη δεν είναι κουρελιάρα αλλά παίζει το ρόλο της σε αυτην την ιστορία!
 
Η bibi-bo Ανθισμένη ειναι η πιο αγαπημενη πρωταγωνιστρια!!! Εχει ενα προσωπακι που πρεπει παντα να χαμογελα! Κανενα δακρυ πια επανω της!!!

Ειναι η πρωτη φορα που βλεπω κοντα κοντα μια bibi-bo και ενα πονυ!!! Τι ομορφα που ειναι μαζι!!! Και ποσο ταιριαζουν τα vintage ρουχαλακια της Fleur επανω στην βασιλοπούλα Ελεονόρα με το μικρο Πονυ!

Χαζευω τις φωτογραφιες σαν μικρο παιδι στις σελιδες ενος παραμυθιου!!! :)
 
1. Η bibi-bo του δάσους

Στη χώρα υπήρχανε πολλοί ληστές που κρυβότανε στο δάσος.Το δάσος ήταν τεράστιο και σχεδόν κανείς δεν το ήξερε όλο. Μια μέρα ό μαύρος ληστής με τη συμμορία του αποφάσισαν να κλέψουν τη βασιλική άμαξα όταν θα περνούσε κοντά από το δάσος.Η ευκαιρία αυτή δεν άργησε να φανεί όταν η βασίλισσα αναγκάστηκε να πάει στο διπλανό βασίλειο. Μόλις λοιπόν περνούσε η άμαξα από το δάσος οι ληστές επιτέθηκαν σκότωσαν τους φρουρούς και ο μαύρος ληστής έκλεψε τη βασίλισσα και χάθηκε μέσα στο δάσος. Από όλη τη συμμορία μόνο αυτός έζησε και μάλιστα έχοντας ένα σημαντικό λάφυρο στα χέρια του: τη βασίλισσα. Σκόπευε να ζητήσει λύτρα. Η βασιλοπούλα Ελεονόρα αμέσως μόλις έμαθε για την αρπαγή της μητέρας της έτρεξε να πάει να συναντήσει τη bibi-bo βασανισμένη. Εκείνη ζούσε στο δάσος και ίσως μπορούσε να τη βοηθήσει.Η bibi-bo χάρηκε όταν την είδε αλλά στενοχωρήθηκε πολύ με την αρπαγή της βασίλισσας. Η Ελεονόρα τη ρώτησε αν ήξερε κάποιον που να γνωρίζει το δάσος για να ψάξουν. Η bibi-bo της απάντησε πως εκείνη ήξερε καλύτερα από τον καθένα το δάσος,αφού ζούσε μέσα σ'αυτό αλλά δε θα έψαχναν...

Υ.Γ.Λατρεμένη Αναστασία ξέρω πόσο αγαπάς την Ανθισμένη! Πράγματι το πόνυ με τη bibi-bo ταιριάζουν πολύ και τα ρούχα της Fleyr είναι υπέροχα!!
 
1.Η bibi-bo του δάσους

Η Ελεονόρα δεν κατάλαβε τίποτα. Η bibi-bo βασανισμένη της είπε να πάει να βάλει ένα πλούσιο φόρεμα και να έρθει να περπατήσει στο δάσος. Αυτός που πήρε τη μαμά της δε θα διστάσει να πάρει και αυτή. Η bibi-bo θα παρακολουθεί και θα ειδοποιήσει τους φρουρούς του παλατιού που είναι το λημέρι του να πάνε τον πιάσουν και να τις ελευθερώσουν. Η Ελεονόρα φοβήθηκε λίγο αλλά είδε πως δε μπορούσε να κάνει αλλιώς εαν ήθελε να ξαναδεί τη μητέρα της!

Την άλλη μέρα το πρωί χτύπησε την πόρτα της καλύβας της ντυμένη με ένα κίτρινο πλούσιο φόρεμα.Η bibi-bo της είπε ότι είναι πολύ όμορφη και ξεκίνησαν για τον περίπατο. Η Ελεονόρα πήγαινε τέσσερα μέτρα μπροστά και η bibi-bo ακολουθούσε από απόσταση. Η Ελεονόρα ένιωθε ότι κάποιος την παρακολουθούσε..
 
Αμαν....πολυ σασπενς....

Αχ ποτε θα βγει το επομενο επεισοδιο!!!:precry2:
 
1.Η bibi-bo του δάσους

Ξαφνικά από ένα κλαδί πετάχτηκε ο μαύρος ληστής και με ένα λάσο έπιασε τη βασιλοπούλα Ελεονόρα. Την έδεσε και την έσυρε στη μουχλιασμένη σπηλιά του. Εκεί ήταν και η βασίλισσα. Η bibi-bo βασανισμένη τον ακολούθησε από απόσταση και είδε που ήταν το κρησφύγετο του. Αμέσως μετά έτρεξε να πάει στο παλάτι να ειδοποιήσει τους φρουρούς να έρθουν να τον συλλάβουν και να ελευθερώσουν τη βασίλισσα και τη βασιλοπούλα. Όταν έφτασε στο παλάτι και την είδαν οι φρουροί την έσπρωξαν και της είπαν να φύγει. Θυμόταν ότι η βασίλισσα τους είχε πει να πετάξουν έξω την κουρελιάρα...μάταια εκείνη τους έλεγε ότι ξέρει που είναι η βασίλισσα και η βασιλοπούλα.Κανεις τους δεν της έδινε σημασία και μάλιστα την πέταξαν και στις λάσπες για να γελάσουν. Τι θα έκανε τώρα η bibi-bo; Ήξερε ότι κινδύνευαν! Ποιος θα τη βοηθούσε;
 
1.Η bibi-bo του δάσους

Ο Τζον Τζον άκουσε τη φασαρία και βγήκε έξω από το παλάτι.Όταν είδε τη bibi-bo βασανισμένη κάτω έτρεξε τη σήκωσε και είπε στους φρουρούς ότι όποιος ξαναπειράξει τη γυναίκα του θα τον αποκεφαλίσει. Η bibi-bo δεν πίστευε στα αυτία της ! Την αποκάλεσε γυναίκα του.... Εκείνος τη ρώτησε τι ήθελε και όταν του είπε ότι ήξερε που είχε ο ληστής τη μητέρα του και τώρα και την αδερφή του,πήρε εκατό στρατιώτες και έτρεξε να τις σώσει.Μετά από όλα αυτά η βασίλισσα αποδέχτηκε τη bibi-bo και στο παλάτι και στη ζωή του γιου της και τους πάντρεψε. Τώρα πια η bibi-bo θα ήταν η επόμενη βασίλισσα, η bibi-bo του δάσους...
 
Αχ τι ωραια!!!! Κι εγω παρανυμφακι!!!

Σε ευχαριστουμε Rapunjel μου γλυκεια!!! Λατρευω τα παραμυθια με ωραιο τελος :)
 
Μπράβο ραπουνζέλ μου! Υπέροχο! Ευτυχώς που υπάρχεις και εσύ εδώ να μας ταξιδεύεις με τις εικόνες σου και έδωσες στη bibi-bο μας τη θέση που της αξίζει! Μακριά από κάθε είδους συμφέροντα! :)
 
Πίσω
Μπλουζα