Bibi-bo: A' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

Σ' ευχαριστώ πολύ soufle μου!!! Η φούστα και η μπλούζα της φωτογραφίας είναι στις καφέ αποχρώσεις του καταλόγου, το καπελάκι στο πορτοκαλί (έχω και τη μπλουζίτσα, αλλά όχι τη φούστα του), εσύ έχεις το μπορντό... Άραγε να υπήρχε κι άλλη χρωματική παραλλαγή εκτός από αυτές τις τρεις; Για την ποδίτσα θα σε γελάσω, είναι η μόνη που έχω και μου φάνηκε να ταιριάζει, μπορεί να μην είναι από εδώ... :xm:

Το σετ "Ωραία της Ημέρας" μου το έδωσαν έτσι όπως το έβαλα, δεν ξέρω αν τα κομμάτια είναι όλα δικά του ή από άλλο... 8) Μπορεί να πρόκειται για παραλλαγή οπως λες κι εσύ... Ποιος ξέρει...

Κι μια φορεσιά που την έχω ολόκληρη... Η γούνα "Ζιβάγκο". :cool:

picture.php
 
Προσφατα συζητουσα με εναν φιλο οτι η bibi bo και τα μικρα πονυ (της el greco) πρεπει να ειχαν κυκλοφορησει και σε αλλες χωρες οπως η Ιταλια και πως καποια καταστηματα εκει τις ειχαν στα ραφια τους καθως και ρουχα τους. Ομως οσο και εαν εψαξα στο google, ebay, yahoo δεν μπορεσα να ανακαλυψω καμια αναφορα στο προσωπο της εκτος απο ελληνικα sites η πωληση εκτος απο ελληνες πωλητες. Αυτο σημαινει η οτι η πληροφορια ηταν λανθασμενη και η bibi bo δεν περασε ποτε τα συνορα της χωρας της για να πουληθει σε αλλες χωρες η οτι την πουλουσαν αλλα με αλλο ονομα. Εχετε δει καποια αξεσουαρ της οπως μια πισινα (οχι η κλασσικη του ασπρου κουτιου) σε φουξια κουτι που εγραφε μεν bibi bo ομως στην φωτο του κουτιου ειχε αλλες κουκλες και καπου γραφει gigi. Αυτο το gigi το εχω ξανασυναντησει και σε αλλα αξεσουαρ που τωρα δεν θυμαμαι σε ποια ακριβως. Ξερει κανεις να ριξει φως στο τουνελ?
 
Καλημέρα!!! Η Bibi-bo, απ'όσα τουλάχιστον ξέρουμε μέχρι τώρα, δεν πέρασε ποτέ τα σύνορα της χώρας, κυκλοφόρησε μόνο στην Ελλάδα, σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια της El Greco, όπως οι Τυχερούληδες, οι Σπιρτούληδες, οι Παταπούφες κι άλλα τέτοια κουκλάκια. Η Gig είναι η θυγατρική της El Greco στην Ιταλία. Το όνομά της μπορεί να το έχεις δει σε κάποιο κουτί από Σπιρτούληδες ή κάποιο άλλο παιχνίδι που βγήκε παράλληλα και εδώ και στην Ιταλία. Για του λόγου το αληθές... ο δικός μου Σπιρτούλης:

picture.php


Για τα πόνυ προσωπικά δεν έχω ιδέα, σίγουρα ο φίλος bibi-bo είναι ο καταλληλότερος να μας διαφωτίσει. Πάντως, έχω την εντύπωσση πως ούτε κι αυτά βγήκαν εκτός Ελλάδος, αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου...
 
Καλησπέρα παιδία, Soufle μου, το ριγέ πράσινο είναι επίσης άλλη μια διαφοροποίηση. χεχε Είναι πολύ όμορφο, ευχαριστούμε για τη φώτο! :) Τώρα για το ερωτηματικό που δημιουργήθηκε, έχω να πώ πως η Bibi-bo, Παταπούφες καθώς και άλλα παιχνίδια της el greco ήταν όντως εξαγώμενα, η έστω δοκιμαστικά εξαγώμενα! :D Αυτο απο σοβαρή πηγή 100% παιδιά. Και για αυτό αυτά τα πανομοιότυπα ρούχα και φορεσιές με Sindy Pedigree, kai Barbie αργότερα! Αν κάποιος έχει κρατήσει, ένα κουτί από αυτές τις πιό μεγάλες κούκλες της el greco θα παρατηρήσετε ότι το αναγράφει πίσω. Οι χώρες στις οποίες εξάγονταν, ήταν: Κύπρος, Ιταλία, Αυστρία, Δανία, Γερμανία, Φιλανδία, Σουηδία, Γαλλία, Αραβικές Χώρες, Καναδάς, και ΗΠΑ! :eek:

Fraoulitsa δυστυχώς θα σε απογοητεύσω. #) Ο πίο κύριος λόγος που έγιναν όλα αυτά παλιά, και συντέλεσαν στο κλείσιμο και στην άμεση απορρόφηση της el Greco, από τη Hasbro, ήταν ότι (εκτός συμφωνίας) οι δικόι μας εδώ, εξάγανε ακόμα και τα Mικρά μου πόνι. 8) Κάτι εντελώς παράνομο, εφόσον αυτοί είχαν το δικαίωμα να τα φτιάχνουνε μόνο για την Ελλάδα και Κύπρο! Αυτό είναι καρα τσεκαρισμένο γιατί, φίλοι συλλέκτες των πόνι στα φόρουμ στο εξωτερικό, έχουνε βρει επανειλημμένα ελληνικά πόνι στα παζάρια. Τώρα όσο αφορά τη Bibi-bo, και εγώ ο ίδιος έχω αγοράσει πέρσι, 3 ρουχαλάκια Bibi-bo Αʼ περιόδου από ένα πωλητή στο eBay από Γαλλία! Τον είχα ρωτήσει, μάλιστα αν είχε και άλλα, και μου είπε el Greco κουκλάκια, ναι αλλά από Bibi-bo όχι, παρά μόνο λίγα αξεσουάρ! Ήταν όλα από παλιό στόκ στο μαγαζί του! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα παιδιά!! Fraulitsa μου υπέροχο το σύνολο Ζιβάγγο!! Δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει και γούνα από την el greco!! Πριν από κανένα χρόνο είχα βρει και γω μία παρόμοια σε παλιατζίδικο με διαφορετικό καπελάκι σε γκρι... τώρα μπήκα σε σκέψεις... Λες να χω γούνα bibi bo και να μην το ξέρω?? :eek: Θα την περάσω τις επόμενες μέρες να μου πείτε μια γνώμη... Να τη χαίρεσαι καλή μου εκπληκτική!!!

Φίλε bibi bo :bow: !!! Τέτοια πληροφόρηση ούτε εκ των έσω!!! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Δεν είχα ιδέα για όλα αυτά!! Εγώ είχα μείνει στη φωτιά και στην επικράτηση Mattel και Hasbro. Τελικά... φωτιά στα μπατζάκια τους!!! Μα τόσο πια?? Ωρέ που πάμε...(δις) :D
 
Ωωωωωωωωωω ειδικού παρόντος... τι να πούμε κι εμείς... ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ bibi-bo για μια ακόμη φορά! Τώρα που το είπες αυτό για τα πόνυ, κάπου το είχα διαβάσει κι εγώ πριν λίγο καιρό.. Σχετικά με τη Bibi-bo, εγώ θυμάμαι είχα μια φίλη από Ιταλία μικρή που μου έλεγε ότι τέτοια κούκλα δεν είχαν εκεί (και τις είχα δώσει μία? δύο? Bibi-bo, γι'αυτό και το θυμάμαι). Εγώ, να σου πω την αλήθεια, με αυτό το σκεπτικό είπα ότι δεν πρέπει να εξαγόταν.. Αλλά για να μας λες ότι βρέθηκαν στη Γαλλιά ρούχα και αξεσουάρ... προφανώς δεν ισχύει αυτό... Κοίτα όμως αλχημείες που έκανε η El Greco...

Soufle μου, η γούνα έχει βγει και σε χρώμα γκρι, μακάρι να την έχεις και να μας τη δείξεις!!! :D Σου τη δείχνω σε φωτογραφία από ημερολόγιο της Bibi-bo, το οποίο μου έστειλε ο φίλος donkix2000 σκαναρισμένο (ευχαριστώ και πάλι!!!!).

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου φραουλίτσα για τη φωτό!! Αυτό το ημερολόγιο δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδεί!! Ευχαριστούμε πολύ και τον donkix2000 για τον κόπο του να τα σκανάρει!! Ειδικά εγώ που με τη φωτογραφία της χανούμισσας που είχε περάσει μπόρεσα να ξαναφτιάξω το σύνολο!! :thanx2:

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=233482&postcount=246

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=227140&postcount=335

Την κατέβασα και την φωτογράφισα τελικά δεν άντεξα! Μοιάζει αρκετά αλλά δεν μπορώ να πω σίγουρα. Τη ζωνούλα πάντως δεν την βρήκα στο παλαιοπωλείο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα ίδιο μου φαίνεται πάντως! Όπως και να έχει είναι πανέμορφο!!! Να το χαίρεσαι!!! Αν σε βοηθάει καθόλου, η γούνα δεν έχει κάποιο κουμπάκι να κλείνει, κλείνει με τη ζώνη.

Το ημερολόγιο είναι τέλειο!!! Σε κάθε μήνα έχει δύο φορεσιές με συνοδευτικά κειμενάκια, χιχιχι! Για τη γούνα, στον Φεβρουάριο λέει: Η Bibi-bo Κρυώνει. Χαρίστε της τη γούνα "Ζιβάγκο" που ονειρεύεται. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα χα!! Τέλειο το σλογκανάκι!! :animlaugh: :animlaugh: Αν βρεις λίγο χρόνο pleeeeease θα μπορέσεις να μας τις περάσεις σιγά σιγά; :please:

Ούτε αυτή έχει κουμπάκι, πέρασα τα πάνδεινα να βρω μια στάση που να μην φαίνεται γυμνόστηθη και κοπούμε :p γιατί χωρίς ζώνη ανοίγει... Λες τελικά? Μακάρι πολύ θα χαρώ!! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!
 
Αααααα μια χαρά!!!!!!! Αυτή θα είναι τότε, δεν μπορεί να είναι ολόιδια και να είναι άλλη!! Μπράβο που τη βρήκες!!!!!!! :happyjump: :happyjump:

Ναι, αν δεν υπάρχει πρόβλημα θα το βάλω το ημερολόγιο μήνα-μήνα. ;)
 
Τέλεια!! Θα χαρούν όλοι πάρα πολύ!!! Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου για τη γούνα και το φόρεμα καθώς και για τα καλά σου λόγια!! Και η δική σου καφέ είναι απίστευτη και πολύ καλά διατηρημένη! Επιτέλους σουλούπωσα το φορεματάκι!! Δεν έκανα βέβαια και θαύματα αλλά σε σχέση με αυτό που πρωτοπήρα στα χέρια μου είναι ότι καλύτερο μπορούσα. Θυμίζω ότι ήταν κομμένο κατά μήκος από πίσω εκτός ραφής, χωρίς τιράντες, κάποιος αποφάσισε ότι το μάξι ήταν ντεμοντέ και είχε και 2-3 μικρά κομματάκια από τις παλιές τιράντες. Et Voilà !! Ευχαριστώ και πάλι fraulitsa μου!! :thanx2:
 
Ημερολόγιο Bibi-bo

Πολύ καλό έγινε, μπράβο soufle μου!!! Προφανώς η μικρή κάτοχός του είχε άλλες απόψεις περί... μόδας από την El Greco, τις οποίες εφήρμοσε και στο φόρεμα... :p Μου έχει τύχει κι εμένα αυτό, με ένα νυφικό, στο οποίο ήταν κομμένη όλη η φόδρα... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δωροθέα είπε:
Soufle μου, στο καταλογακι που εχεις, μπορεις να διακρινεις τι κορδελα φοραει στα μαλλια της η bibi-bo στο ΛΑ ΒΗ ΑΝ ΡΟΖ; Ειναι κοκκινο η κοκκινο με ασπρο;
Καλημέρα Δωροθέα μου!! Έχω την εντύπωση ότι έχει και λίγο άσπρο αλλά η φωτό είναι πολύ μικρή και η ανάλυση της πολύ χαμηλή οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά. :xm:

Αυτές τις μέρες θα σας περάσω σιγά σιγά μερικές ''δανεικές'' φωτό από την πολυαγαπημένη μου παιδική φίλη και κολλητή μου που με ανέχτηκε επί ένα τρίωρο να σκαλίζω, να φωτογραφίζω και να δημιουργώ ένα χαμό στις παιδικές της αναμνήσεις. Την ευχαριστώ πολύ που πάντα με χαμόγελο και χιούμορ στέκεται δίπλα μου ακόμη και σε αυτό γιατί ποτέ δεν μου χαλάει χατίρι σαν αγαπημένη αδελφή.

Ιδού λοιπόν ότι απέμεινε από την αγαπημένη συλλογή της bibi bo με μοντέλο τη Λίζα. Το πρώτο ρουχαλάκι νομίζω δεν το έχουμε ξαναδεί. Φωφορίζει όταν κλείσεις τα φώτα οπότε νομίζω ότι ανήκει στη σειρά φωτεινό όνειρο.

Τα έπιπλα που χρησιμοποιήθηκαν για ντεκόρ τα έχει κατασκευάσει με τα χεράκια της και είναι από ξύλινα μανταλάκια που έχει κολλήσει με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. Το σετ απαρτίζεται από άλλες 3 καρέκλες και μία κουνιστή πολυθρόνα.

picture.php
 
Aναστασία και abbey, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Soufle μου, πανέμορφα τα ρούχα της φίλης σου! Τα έπιπλα είναι πολύ πρωτότυπα και ιδιαίτερα, μπράβο!!! Αν μου επιτρέπεις μια μικρή παρατήρηση... το πρώτο φόρεμα ανήκει στη σειρά "Παραμυθένια Ομορφιά" της β περιόδου... Το έχουμε δει εδώ από την Mytinywolrd σε κίτρινο: http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=223372&postcount=12 . :)
 
Σε ευχαριστώ πολύ fraoulitsa μου για την παρατήρηση σου!! Θα χαρεί πολύ η φίλη μου να μάθει τα στοιχεία της ''περιουσίας της'' !! Ευχαριστούμε πολύ που μας θύμισες και το υπέροχο κίτρινο μοντελάκι της mytinyworld!!
 
Soufleδίτσα -τσουπρίτσα μου! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Με συγκίνησες πάλι, άτιμη! Με μεγάλη μου χαρά να έρχεσαι και να σκαλίζεις τα πάντα! Αφού ξέρεις πόσο πολύ αγαπάω κι εγώ τις κουκλίτσες μου και ενιωσα μεγάλη χαρά που είδα τα φορεματάκια μου δημοσιευμένα!

Μπήκα κι εγώ στην παρέα σας λοιπόν και χαίρομαι που μπορούμε να μοιραζόμαστε αυτά που έχουμε σώσει από την παιδική μας ηλικία!

Φραουλίτσα είσαι καταπληκτική!

Φιλιά σε όλες και σε όλες τις φίλες!
 
Καλώς μας ήρθες myvictoriax!!! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Ελπίζω να δούμε σύντομα και τις δικές σου κουκλίτσες!!! :)

Xθες εγώ ολοκλήρωσα τη φορεσιά "Σαιντ Μόριτζ" και είμαι πραγματικά πολύ πολύ χαρούμενη! Έχει και κρύο έξω, νομίζω μια χειμωνιάτικη φωτογραφία της Bibi-bo με αυτή τη φορεσιά είναι ό,τι πρέπει...

picture.php


picture.php
 
Είναι πραγματικά πανέμορφη και άκρως επίκαιρη fraοulitsa μου!! Να τη χαίρεσαι και μπράβο σου που την ολοκλήρωσες!!
 
Να ΄σαι καλά soufle μου!!!! :) :) :) Ακόμη μία φορεσιά που ολοκλήρωσα είναι αυτή της νοσοκόμας. Ας είναι καλά μια φίλη μου, την οποία και δεν είχα λόγια να ευχαριστησω, πραγματικά, η οποία μου εδωσε το καλσόν της δικής της παιδικής νοσοκόμας...

picture.php


Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως η στολή της κοπέλας που μου έδωσε το καλσόν είναι σε πιο σκούρα απόχρωση του μπλε, σαν τζην... Μόλις μου δοθεί η ευκαιρία, θα τη φωτογραφίσω και θα σας τη δείξω...
 
Πολύ όμορφη και αυτή η στολή fraoulitsa μου!! Έχω και εγώ τη στολή της νοσοκόμας (χωρίς το καπελάκι δυστυχώς :cry: ) και είναι και η δική μου σκούρα σαν της φίλης σου από βαμβακερό ύφασμα.Και για του λόγου το αληθές

picture.php


Όπως όμως έχουμε διαπιστώσει πολλές φορές η el greco έβγαζε τα ρουχαλάκια της σε πολλές παραλλαγές και χαίρομαι που μαθαίνω και γι αυτή!! Να ρωτήσω κάτι?? Ίσως φταίει και ο φωτισμός στη φωτό αλλά η δική σου μοιάζει να γυαλίζει σαν συνθετικό ύφασμα όπως αυτό το αντιανεμικό που βάζουν στις ομπρέλες. Ισχύει ή λέω ότι να 'ναι?? :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα