Bibi-bo: A' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια!!! Ήταν άπιαστο όνειρο για μένα να βρω μια τέτοια κούκλα!! Όμως ο επιμένων νικά!!! Εύχομαι και σε σας να βρείτε ό,τι ονειρεύεστε!!

mytinyworld είπε:
Μια απορία, η el greco έβαζε ρούχο μέσα από το παλτό, ή την έδινε με το παλτό μόνο? (απορίες που έχω, ε?) #)
Καλή μου mytiny ούτε τσίτι που λένε!!! Ή έστω ένα εσωρουχάκι της ντροπής βρε αδελφέ!!! Τίποτα!! Πολύ προχωρημένη ήταν τελικά η el greco σε κάτι τέτοια... όχι, όχι δεν θα το πω θα ήταν μεγάλη κακία ότι το έκανε επίτηδες για να αγοράσεις αναγκαστικά και σκέτο ρουχαλάκι έξτρα... όχι ,όχι ούτε από το μυαλό δεν μου πέρασε σας λέω.... :sealed: :cool:

Ολοκληρώνω τις φετινές μου αποκαλύψεις με ακόμη ένα ταλαιπωρημένο κοριτσάκι, τη Τζένη, που φρόντισα όσο μπορούσα και με μια εγχειρισούλα έγινε...κούκλα!!! Της το χρωστούσα βέβαια διότι εγώ την είχα καταντήσει έτσι!! Βρέθηκε παρέα με την παιδική μου Crystal Barbie στο πατρικό μας και κάποια άλλα ψιλοπραγματάκια που θέλουν φροντίδα ακόμη. Εδώ σας παρουσιάζω ακόμη μία φορά το παιδικό μου συνολάκι ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ. Χάρη στην αγαπημένη μου mytiny που μου έστειλε τη ζώνη και το δεύτερο παντοφλάκι ολοκληρώθηκε επιτέλους μετά από τόσα χρόνια!!!! Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ!!!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :flower:

attachment.php
 
soufle ειναι πολυ ομορφη η κουκλα σου με ολοκληρωμενο το συνολο ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ !!!!!!!
 
Σουγλέ αυτη ειναι η κουκλα σου ποπυ μεχρι τωρα εβαζες στις φωτό σου????? Δεν μπορω να καταλάβω τι ακριβως εχεις κανει αλλά φαίνεται να ειναι μια άλλη..!! Ολικη πλαστικη προσωπου λεγεται αυτο..!! :)

Μytiny σιγουρα θα εχουν μεινει σε αποθηκες και μαγαζια καλά κρυμμένα...αλλά είναι θεμα τυχης και ψαξιματος να βρεθούν..!! Κυρίως τυχης..!!
 
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!

makisimos είπε:
Σουγλέ αυτη ειναι η κουκλα σου ποπυ μεχρι τωρα εβαζες στις φωτό σου????? Δεν μπορω να καταλάβω τι ακριβως εχεις κανει αλλά φαίνεται να ειναι μια άλλη..!! Ολικη πλαστικη προσωπου λεγεται αυτο..!! :)
Όχι makisimako μου!! Είναι η δεύτερη από τις τρεις Α περιόδου που κοσμούσαν την παιδική μου συλλογή (η Λίζα, η Τζένη και η Αλίκη)!! Νόμιζα πως ήταν ανάμεσα στα παιχνίδια που χάθηκαν στη μετακόμιση αλλά τελικά τη βρήκα ξεχασμένη στο πατάρι!!! Η εγχειρισούλα αφορά τα νέα της χεράκια μια που τα παλιά τα έφαγε η μαρμάγκα... Καλέ τι χαρά πήρα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, με γεια οι κούκλες-πολύ ωραίες και με πολύ ωραία ρουχαλάκια!

Δεν ξέρω γιατι, αλλά συγκινήθηκα με τις ανακαλύψεις σας, σα να τις βρήκα εγώ-μου αναπτερώσατε το ηθικό!

Να τις χαίρεστε!! :flower:
 
soufle η bibi-bo σου η Τζένη λάμπει.Είναι πολύ ωραία με το σύνολο της Αλκυονίδες. Να τη χαίρεσαι. mytinyworld οι bibi-bo μπουλούκες και ιδίως οι ρόλερ είναι πολύ ξεχωριστές. Παλιά πίστευα ότι οι μπουλούκες ήταν οι μικρές αδερφές της bibi-bo. Σε ευχαριστώ που μου είπες ότι το σετ που φοράει ονομάζεται Νύχτες της Ανατολής.
 
Kαι μιας και ειμαστε σε κλιμα ανακαλύψεων.....βρήκα κατι κι εγω που νομίζω ότι δεν εχουμε δει μεχρι τώρα....!!!!

Έχει ονομασία νησιού, κοσμοπολίτικου, έχει πολά μποφόρ και το εκπροσωπει ο Γαλάτης..!! Ναι ναι ειναι, το ρουχαλάκι που υπάρχει στο ημερολόγιο του 1982 με την ονομασία "ΜΥΚΟΝΟΣ".... :p

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σουφλέ μου, η Τζένη σου είναι μια κουκλάρα, πόσο χάρηκα που τη βρήκες και που είναι σε τόσο καλή κατάσταση! :) Το σετ ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ είναι το δικό μου αγαπημένο παιδικό, αυτό της το είχα για καλό της. Αν και είχα και το φόρεμα σταρ στην ντουλάπα (που όπως να το κάνεις είναι πιο επίσημο) εγώ αυτό θεωρούσα το κορυφαίο! Μη με ευχαριστείς καθόλου, το παπουτσάκι το είχα μονό και τις ζώνες διπλές! Μεγάλη τύχη να συμπληρώνουν το σετ σου! :cool:

Μακισιμάκο, με γεια το ρούχο ΜΥΚΟΝΟΣ! Πράγματι, πρώτη φορά το βλέπουμε το μπουρνούζι αυτό! Είναι πανέμορφο!:dribble:

EL GRECO, εδώ έχει και τη φωτογραφία του καταλόγου για το σετ ΝΥΧΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ! http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16957-Bibi-bo-%CA%E1%F4%DC%EB%EF%E3%EF%F2&p=265133&viewfull=1#post265133
 
Mytiny θα ήθελα και την αποψη σου αν οντως πρτοκειται για το ΜΥΚΟΝΟΣ...! Βρεθηκε μαζι με μια στολη ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ..! Και λεω, μηπως ειναι τελικα μπουρνουζι για τον τζον τζον και γραφω φαμφαρες τοση ωρα?? :( Το εξετασα απο εδω, το εξετασα απο εκει, αλλα νομιζω οτι ειναι το Μυκονος..!! Τι λες εσυ σοφη κουκλομάνα με την κουκλοδιατριβή σου και τα ρετροκουκλομάστερ που εχεις παρει χρονια τωρα? :D
 
Ησύχασε καλέ μου κουκλοπατέρα! :) Η ανακάλυψή σου είναι αυθεντικότατη και καταπληκτική! :award: Το μπουρνούζι του ανδρός δεν ανοίγει μπροστά, το φοράει από το κεφάλι! :cool:

Για του λόγου το αληθές

attachment.php
 
makisimo πολύ ωραία η bibi-bo Μύκονος. Να τη χαίρεσαι.

mytinyworld σε ευχαριστώ για την παραπομπή.
 
EL GRECO σε ευχαριστω, όπως πάντα ευγενικός..!! :)

Mytiny όπως πάντα, εχεις την απάντηση με αποδεικτικά στοιχεία..!! Σ ευχαριστω..!! Η φωτό σου ειναι super..!!

Τώρα χάρις σε εσένα είδαμε και τα δυο μπουρνούζια..!! :)

Aααα και στην φωτογραφια με το "Μυκονος", το σκαμπουδάκι ειναι δική σου χορηγία και σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ γι αυτό..!! :) :D :D :) :dribble::dribble:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω!!!!:dribble::animeek:Εκπληκτικό το Μύκονος makisimako μου!!! Φοβερή ανακάλυψη και με γειά σου!!!!!!!!!!!!!!! Βλέπω αναβίωσες και το διαφημιστικό από το ημερολόγιο?? Όλα τα πιάνει το μάτι μου το τσακίρικο!!:wink: Και χάρη στη mytiny έχουμε και το ζεύγος!!!
 
Ναι σουγλέ μου, καλά το έπιασε το μάτι σου το τσακίρικο...και επειδη όπως ξερεις με τα μαλλιά ειχα ενα θεμα, τα κολλησα με ζελοτειπ στο χαρτονι για να σταθουν ετσι..!! Αμμ πώς...!!:wink: :animeek::animeek::animeek:
 
aeris είπε:
Ορίστε και η φωτογραφία της bibi-bo Φεστιβάλ που μου ζητήσατε...
picture.php
Aeris, επειδή για κάποιο λόγο η φωτογραφία σου εξαφανίστηκε, μπορείς σε παρακαλώ να την ξαναπεράσεις? Αν δεν κάνω λάθος είναι η κούκλα που έχεις στο avatar σου.
 
makisimos είπε:
Ναι σουγλέ μου, καλά το έπιασε το μάτι σου το τσακίρικο...και επειδη όπως ξερεις με τα μαλλιά ειχα ενα θεμα, τα κολλησα με ζελοτειπ στο χαρτονι για να σταθουν ετσι..!! Αμμ πώς...!!:wink: :animeek::animeek::animeek:
Αχ βρε makisime τι γέλιο έριξα!!! Άκου με σιλοτέιπ!!! Για αυτοδίδακτο κομμωτή πάντως σε βρίσκω εξαιρετικά πολυμήχανο!!!

aeris θα σε παρακαλούσα και εγώ αν μπορείς να μας την ξαναπεράσεις. Το φεστιβάλ είναι ένα πανέμορφο ρούχο που το έχουμε δει μόνο 2 φορές είναι κρίμα να το χάσουμε!!!

Λοιποοοον, παραμένουν άλλες 3 φωτογραφίες και ολοκληρώνεται πλέον η συλλογή μου el greco!! Πρόκειται για 2 ρουχαλάκια Α Περιόδου που είναι τα τελευταία της παιδικής μου συλλογής αλλά έλλειπαν κομμάτια τα οποία κατάφερα να ράψω και να αντικαταστήσω και φυσικά το υπέροχο δώρο του makisimou!!

Σήμερα σας περνάω τη στολή αστροναύτη ή Γκάλαξυ όπως αναφέρεται στο ημερολόγιο. Η ''κάσκα'' είχε μουχλιάσει και δυστυχώς δεν σώθηκε, βρήκα όμως ένα κομμάτι ασημί δερματίνη και έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα!!

attachment.php
 
soufle, έχω μείνει άφωνη! :eek:

'Ολα τα μέλη εδώ είναι χρυσοχέρικα απ' ό,τι βλέπω!! Το μόνο ακαμάτικο είμαι εγώ!! :xm:

Πολλά μπράβο! Τέλεια η bibi-bo με τη στολή αστροναύτη!
 
soufle υπέροχη, να τη χαίρεσαι και έκανες πολύ καλή δουλειά.Πολλά,πολλά συγχαρτήρια. Μοιάζει πάρα πολύ η κάσκα με την αυθεντική που έχουμε δει από τη rapunjel. Μακάρι να βρεθούν όλες οι φορεσιές της bibi-bo και να τις δούμε.
 
Σουγλεδάκιον....όπως φαίνεται από την φωτό της διαστημικής bibi-bo , απλά πιστεύω όλο και πιο πολύ ότι κάτι μας κρύβεις..!!!!!!

Kαι θέλω να σε ρωτησω ευθέως..

Το μέρος αυτό στην παρακάτω φωτό...σιγουρα δεν το γνωρίζεις?????????????????? Δεν εχεις εργαστει ποτέεε εκεί??? :) :p

attachment.php


(Πρόκειται για τις εγκαταστάσεις της εταιρείας ΞΥΦΙΤΑΣ, εκεί που κάποτε στεγαζόταν το εργοστάσιο της ΕL GRECO, στην περιοχή αεροδρομίου της Ζακύνθου!!) (και εχω επίσης να πω, ότι πιστεύω,ότι η Σουγλέ μας ήταν μια εργατρια της Ελ Γκρεκο, που έφτιαχνε τα ρουχαλάκια της bibi-bo, και μας το κρυβει για να μην της ζητάμε συνεντεύξεις... Δεν εξηγειται αλλιώς το γεγονος ότι βγάζουμε τα μάτια μας για να βρουμε μια διαφορά ανάμεσα στα ρουχα που ράβει και στα ρούχα εποχής Ελ Γκρεκο... Σουγλέ, νομίζω ότι κατέχεις τόσο καλά το γαζί..που μας δουλεύεις ψιλό γαζί... :p :D Δούλευες στην El Greco πάει και τελείωσε...!!!! :p :D :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας παρουσιάζω και τη δική μου, ακόμα στο κουτί της. Εννοείται ότι έχω και τη γνωστή, σούπερ διαλυμένη με την ντουλάπα της, αλλά αυτή την κράτησα έτσι!DSC05870.jpg

DSC05868.jpg

DSC05873.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα