Bibi-bo: A' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας rapunjel
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Ευχαριστώ που μου λύσατε την απορία. Επειδή από ότι έχω καταλάβει η Ελ Γκρέκο υιοθετούσε πράγματα από τη Ματέλ. 'Ηθελα να ρωτήσω έχετε βρει ποτέ ρούχο της Μπι-ΜπιΜπό να φοριέται και από τις δύο πλευρές; Εννοώ σαν την σειρά Twice as nice της ματέλ που κουκλοφόρησε το 1983.
 
Φίλη spirtoulis δε νομίζω να έχει τέτοιο ρούχο η bibi-bo.Δεν το έχω δει ποτέ. Οι πρώτες bibi-bo είχαν επηριαστεί από τη Sindy Pedigree,ίδιο σχεδόν σώμα, και όχι,ευτυχώς, από τη barbie. Για αυτό και η πρώτη νοσοκόμα είχε παπουτσάκια όπως τη Sindy Pedigree.
 
Βρήκα στην Αίγινα, το κρεββάτι της bibibo. Δυστυχώς δε ρώτησα τιμή. Για όποιον βρεθεί και ίσως ενδιαφέρεται είναι σε ένα στενό πίσω από το λιμάνι, εκεί που είναι και όλα τα μαγαζάκια.
 
Φίλη zouzou πάντα με ενδιέφερε η κρεβατοκάμαρα της μπιμπιμπό αλλά δυστυχώς στο ίντερνετ που τη βρίσκω την βάζουν σε εξωφρενική τιμή. Αν τύχει και ξαναπάς εκεί ρώτα σε παρακαλώ τιμή και πες μου, αν και μένω στα Γιάννενα το βλέπω δύσκολο, πώς να την πάρω από εκεί?

Σε ευχαριστούμε όπως και να χει για την πληροφορία, κάποιος άλλος μπορεί επίσης να ενδιαφέρεται και να πάει να δει.
 
zouzou σε ευχαριστώ πολύ και που βρήκες το κρεβάτι της bibi-bo και που το είπες να το πάρει κάποιος ή κάποια που αγαπά την κούκλα. Να που υπάρχουν ακόμη πράγματα της κούκλας σε παιχνιδάδικα και ίσως και η ίδια η κούκλα.

Φίλη Αμαλία η zouzou μάλλον εννοεί την κρεβατοκάμαρα που ήταν στη Β΄περίοδο(φωτογραφία).

attachment.php
 
Μάλλον έχεις δίκιο φίλε ελ γκρέκο, γιατί είπε η φίλη zouzou για κρεβάτι και όχι για κρεβατοκάμαρα.
 
EL GRECO σε ευχαριστούμε πολύ για τη δροσερή καλοκαιρινή φωτογραφία!!Το top που έφτιαξες είναι υπέροχο και ταιριάζει απόλυτα με το σύνολο να τα χαίρεσαι!!!

Σας ευχαριστώ όλους για τα υπέροχα σχόλιά σας!! Στάθηκα τυχερή να βρίσκονται στην κατοχή μου κομμάτια που να ταιριάζουν τόσο καλά!!Βουτάς το κεφάλι εναλλάξ σε καυτό και κρύο νερό 2-3 φορές και τα αφήνεις να στεγνώσουν 1-2 24ωρα. Αφαιρείς τα καλαμάκια και είναι έτοιμα. Για το συγκεκριμένο χτένισμα ήταν ήδη πιασμένα κοτσίδα τα μαλλιά και οι 2 μπροστινές τούφες πιασμένες ξεχωριστά σε κοτσιδάκι στη βάση του λαιμού. Ελπίζω να μη σε πολυμπέρδεψα!! Νομίζω ως κάπου είχα περάσει φωτό για το συγκεκριμένο αλλά δεν μπορώ να βρω το post... :o Μπορεί να το είχα στο μυαλό μου να το περάσω και τελικά να μην το έκανα...

Φίλη katerinak τα μπουκλάκια είναι πολύ εύκολα απλά θέλει υπομονή!! Λούζεις τα μαλλάκια τα χτενίζεις και τα χωρίζεις σε μικρές τούφες. Κάθε μία από αυτές την τυλίγεις γύρο από καλαμάκι ή από εύκαμπτους καθαριστές πίπας (τους βρίσκεις σε μαγαζιά που έχουν είδη χειροτεχνίας) και τα στερεώνεις στο κεφάλι.

Παρακάτω άλλο ένα ρουχαλάκι Α Περιόδου από τον κατάλογο που ονομάζεται ΛΑ ΒΗ ΑΝ ΡΟΖ. Δυστυχώς ούτε και εδώ είναι τα αυθεντικά του αξεσουάρ. Το τσαντάκι το έχω ράψει εγώ και το μαντήλι και η ζώνη είναι από άγνωστη κουκλίτσα.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ομορφο το συνολο ΛΑ ΒΗ ΑΝ ΡΟΖ ακομη και τα αξεσουαρ που προσθεσες ταιριαζουν πολυ!!!

να τη χαιρεσαι soufle :)
 
Φίλη soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το ΛΑ ΒΗ ΑΝ ΡΟΖ είναι πάρα πολύ όμορφο και το έχεις συνδυάσει ωραιότερα από ότι είναι το αυθεντικό σύνολο συνδιασμένο. Η κούκλα σου είναι γοητευτικότατη και ευτυχισμένη που την φροντίζεις και την αγαπάς τόσο. Να χαίρεσαι και τα ρουχαλάκια και τη μοναδική κούκλα.

Φίλη Αμαλία αυτό κατάλαβα. Κρεβατοκάμαρα Α΄περιόδου πιστεύω πως είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί σε μαγαζάκι αλλά όχι ακατόρθωτο.
 
soufle είπε:
EL GRECO σε ευχαριστούμε πολύ για τη δροσερή καλοκαιρινή φωτογραφία!!Το top που έφτιαξες είναι υπέροχο και ταιριάζει απόλυτα με το σύνολο να τα χαίρεσαι!!!Σας ευχαριστώ όλους για τα υπέροχα σχόλιά σας!! Στάθηκα τυχερή να βρίσκονται στην κατοχή μου κομμάτια που να ταιριάζουν τόσο καλά!!Βουτάς το κεφάλι εναλλάξ σε καυτό και κρύο νερό 2-3 φορές και τα αφήνεις να στεγνώσουν 1-2 24ωρα. Αφαιρείς τα καλαμάκια και είναι έτοιμα. Για το συγκεκριμένο χτένισμα ήταν ήδη πιασμένα κοτσίδα τα μαλλιά και οι 2 μπροστινές τούφες πιασμένες ξεχωριστά σε κοτσιδάκι στη βάση του λαιμού. Ελπίζω να μη σε πολυμπέρδεψα!! Νομίζω ως κάπου είχα περάσει φωτό για το συγκεκριμένο αλλά δεν μπορώ να βρω το post... :o Μπορεί να το είχα στο μυαλό μου να το περάσω και τελικά να μην το έκανα...

Φίλη katerinak τα μπουκλάκια είναι πολύ εύκολα απλά θέλει υπομονή!! Λούζεις τα μαλλάκια τα χτενίζεις και τα χωρίζεις σε μικρές τούφες. Κάθε μία από αυτές την τυλίγεις γύρο από καλαμάκι ή από εύκαμπτους καθαριστές πίπας (τους βρίσκεις σε μαγαζιά που έχουν είδη χειροτεχνίας) και τα στερεώνεις στο κεφάλι.

Παρακάτω άλλο ένα ρουχαλάκι Α Περιόδου από τον κατάλογο που ονομάζεται ΛΑ ΒΗ ΑΝ ΡΟΖ. Δυστυχώς ούτε και εδώ είναι τα αυθεντικά του αξεσουάρ. Το τσαντάκι το έχω ράψει εγώ και το μαντήλι και η ζώνη είναι από άγνωστη κουκλίτσα.

attachment.php

Aμάν Σουγλέ, από τι να πρωτοξεκινήσω..!! Απο την ανακάλυψη του πέπλου του νυφικού, του Σαντ Μοριτζ και της μπαλαρίνας, την ομαδική φωτογραφιση Φωτεινό όνειρο που ήταν όντως όνειρο......μέχρι και το ότι τα κουφετάκια στις μπομπονιέρες ήταν ζαχαρωτά :o , ή να πούμε για το Λα Βη αν ροζ που το βρηκες σε αψογη κατάσταση? :flower: Χαιρομαι πολύ για τις ανακαλύψεις σου και κυρίως γιατί επαναφέρεις πάντοτε τα ρουχαλάκια στην προγενέστερή τους κατάσταση..!! :flower: :flower: Με τις φωτογραφίες σου γέμισε φως το φόρουμ.. :coolglasses: Να μας επισκέπεται περισσότερο παρακαλώ γιατί μας φτιάχνεις την διάθεση..!!

Και μιας κι εβαλες κι εσυ το Λα βη αν Ροζ, να ποστάρω κι εγω την δική μου εκδοχή και να σε ευχαριστησω ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ, που με το ταλέντο σου , για μια ακόμη φορά το ολοκλήρωσες φτιάχνωντάς μου τα χαμένα κομμάτια(τσάντα και ζώνη)!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: Ταλεντάρα μου εσύ..!! :coolglasses: :flower:

attachment.php


Και μιας και ανέφερα το νυφικό, να υπενθυμίσω σε κάποιον ότι μας χρωστάει μια φωτογραφία....!! γκουχου γκουχου Amalia12 :ccool: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: (Μας έλειψαν οι φαντασμαγορικές σου φωτογραφησεις...... :xm: )

Για να μην θυμηθώ και μια επανόρθωση μιας bibi-bo που ακόμη να δούμε σε φωτό.... γκουχου γκουχου γκουχου Kambia.......:shtup:

Να βήξω κι άλλο?????:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Για να μην θυμηθώ και μια επανόρθωση μιας bibi-bo που ακόμη να δούμε σε φωτό.... γκουχου γκουχου γκουχου Kambia.......:shtup:

Να βήξω κι άλλο?????:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
To θυμάσαι ακόμα!!! :D :D :D :D

Καλά μη βήχεις, θα την κάνω.... :flower:
 
Εντάξει μακίσιμε θα προσπαθήσω το συντομότερο δυνατό να σε αποζημιώσω με μια φωτογραφία, θα σου κόψω το βήχα :shtup::shtup:, χιχι!

Σουφλέ μου τι να πει κανείς, μπράβο σου που ανακαλύπτεις τόσο όμορφες φορεσιές και κυρίως τόσο σπάνιες. Σε ευχαριστούμε για τις υπέροχες φωτογραφίες σου. Το λα βη αν ροζ το είχα και εγώ μικρή, αλλά δυστυχώς δεν το έχω πια :( είναι πανέμορφη η μπιμπιμπό στα κόκκινα.
 
Kambia είπε:
To θυμάσαι ακόμα!!! :D :D :D :D Καλά μη βήχεις, θα την κάνω.... :flower:
Εεεεε, χμμμ... όλοι το θυμόμαστε.... :tease: :tease::biglaugh:

katerinak και EL GRECO σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!!

makisimako μου σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Χαίρομαι που σου άρεσαν!!Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις και τα αυθεντικά!! Πάλι διθυραμβικά τα σχόλιά σου:[:[:[:[...

Ένα ΑΠΛΟ υπερταλέντο είμαι και γω ( :tease: :tease::tongue::tongue: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ) !!! Εννοείται πως αστειεύομαι!! Χαίρομαι που έχω τη δυνατότητα να συμπληρώνω κομμάτια από τα μοναδικά και τόσο αγαπημένα ρούχα της παιδικής μας ηλικίας!!

Εδώ βέβαια να πω και ένα μεγάλο ευχαριστώ στην αγαπημένη μας mytiny στην οποία ανήκει το κομμάτι λευκής δερματίνης το οποίο μου παραχώρησε και έτσι δημιουργήθηκαν αυτά τα αξεσουάρ. :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Ένα νεοαποκτηθέν και πολύ αγαπημένο ρουχαλάκι Α περιόδου (δυστυχώς και αυτό χωρίς τα αξεσουάρ του) είναι το ΜΕΛΟΝΤΥ. Ελπίζω να βρω κανένα σχετικό υφασματάκι και να συμπληρώσω το γιλεκάκι και το καπελάκι που λείπουν!! Μπορεί να είμαστε στην καρδιά του καλοκαιριού η bibi bo μας όμως παραμένει δροσερή ακόμα και μέσα σε αυτό το μαλλινάκι!!! Να ευθύνεται γι αυτό άραγε το...ξανθό του βορρά;; :sweat:

attachment.php
 
πολυ γλυκια η ΜΕΛΟΝΤΥ σου soufle μου ,με γεια και να τη χαιρεσαι!!!!!!!!

σου ευχομαι ολοψυχα να βρεις το υφασμα για να της φτιαξεις το καπελακι και το γιλεκακι :)

μετα θα ταιριαζει γαντι και το ασμα "το γιλεκακι που φορεις εγω στο χω ραμμενο" :biglaugh:
 
Φίλη soufle πάρα πολύ όμορφο το Μέλοντυ και εύχομαι να βρεις και τα υπόλοιπα του αξεσουάρ. Η bibi-bo είναι τόσο γλυκιά που είναι παντός καιρού.Πάντα θα είναι δροσερή και αγαπητή.
 
Λοιπόν Σουβ΄λεδάκι,.,, αυτο το ρουχο ειναι το μεγάλο μου απωθημενο..! Δυστυχως ενω ειχα βρει την μια και μοναδικη ντουλαπα καινουργια, με ρουχα μεσα, ειχε αυτο ακριβως, το μελοντυ, αλλα χωρις τα αξεσουάρ του.... Προφανως η τα ειχε ανακατεψει η καταστηματαρχης που το ειχα βρει, η τα ειχε ξεχασει να τα βαλει η ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ μεσα..!!!!!!!!

Τι να πω....ευχομαι καποια στιγμη να τα βρουμε ολοκληρωμενο κκαι οι δυο... :) Νομίζω ότι το Μέλοντυ, το Σανέλ και η γούνα ζιβαγκο, είναι από τα πιο κυριλάτα ρουχα εποχής της bibi-bo..!

Η κο'υκλα αυτη ειναι νέο αιμα??? Υπέροχη...!! :) :flower:
 
Παιδιά θα συμφωνήσω το μέλοντυ είναι από τα ωραιότερα μαζί με το σανέλ ρούχα του καταλόγου. Είστε πολύ τυχεροί που βρήκατε το φόρεμα που είναι το βασικότερο, πιστεύω πως ένα γιλεκάκι ή σκουφάκι σε χρώμα μωβ θα μπορέσετε να φτιάξετε ή ότι κάποια στιγμή θα βρείτε και τα υπόλοιπα αξεσουάρ, αφού όλο και κάτι καταφέρνετε και ανακαλυπτετε. Κι εγώ ψάχνω τις μπότες ιππασίας της μπιμπιμπό...Αν κάποιος τις βρει διπλές παιδιά μη με ξεχάσετε....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι τώρα....ύστερα απο αρκετό καιρό που το έψαχνα...'ηρθε η ώρα για φωτογραφηση της bibi-bo , στο μοναδικό από τα δωμάτια που δεν είχα, το μπάνιο..!! :coolglasses:

attachment.php


attachment.php


Για την ιστορία, το μπάνιο είναι το μικρότερο σε μέγεθος από τα άλλα δωμάτια...!!! Λίγο μεγαλύτερο είναι το σαλόνι, ενώ η κρεβατοκάμαρα, η κουζίνα, η πισινα και το κομμωτηριο ειναι τα πιο μεγάλα κομμάτια..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimo πολύ ωραίο και το μπάνιο, να το χαίρεσαι. Παντού χλιδή έχουν τα δωμάτια της bibi-bo. Πλούσια γκαρνταρόμπα,πλούσια δωμάτια.
 
makisime με γεια το μπανιο της bibi bo !!! τελειο το εφτιαξες κι απ οτι βλεπω το εγκαινιασαν οι bibi bo σου :) :) :)

αυτο το ροζ που φαινεται στο πατωμα σαν χαλακι, εσυ το προσθεσες;

ειναι σαν να περπαταει στα πουπουλα αμεσως μετα το μπανιο της
 
Πίσω
Μπλουζα