Bibi-bo: A' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας rapunjel
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Χαίρομαι που σας άρεσε!!! Να τις έχουμε και μαζεμένες... ;)

Κοριτσάκι μου γλυκούτσικο καιρό έχουμε να τα πούμε!!!! Τι γέλιο με αυτά τα σαλάκια!!!

Χμ, η αλήθεια είναι ότι η τελευταία bibi bo δείχνει ακόμη πιο ''ξεροψημένη'' δίπλα στις Α Περιόδου χεχεχε!! Πού να τη γνωρίσετε!! Έχει πάρει και η φράντζα μία κλίση προς τα πάνω και αριστερά και ούτε φαίνεται. makisimako μου (που μου κουνάς το δείχτη σου φαντάζομαι??? :sweat::biglaugh::biglaugh: ) εδώ την έχω ξαναπεράσει:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14056-Bibi-bo-%C2-%F0%E5%F1%E9%EF%E4%EF%F2-%28%F1%EF%F5%F7%E1-%E1%EE%E5%F3%EF%F5%E1%F1%29&p=307946&viewfull=1#post307946

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14056-Bibi-bo-%C2-%F0%E5%F1%E9%EF%E4%EF%F2-%28%F1%EF%F5%F7%E1-%E1%EE%E5%F3%EF%F5%E1%F1%29&p=309872&viewfull=1#post309872

Να σαι καλά katerinak μου!!

EL GRECO μου σε ευχαριστώ πολύ!! Εδώ παρακάτω είναι μερικές φωτό που φαίνεται καλύτερα και ένα αφιέρωμα στις ομοιότητες της σειράς ΦΩΤΕΙΝΟ ΟΝΕΙΡΟ και της DREAM GLOW line της Mattel για τη Barbie το 1985.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14060-Bibi-bo-A-%F0%E5%F1%E9%EF%E4%EF%F2-%28%F1%EF%FD%F7%E1-%E1%EE%E5%F3%EF%F5%DC%F1%29&p=231652&viewfull=1#post231652

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17386-Bibi-bo-amp-Barbie-%C9%E4%DD%E5%F2-amp-%F3%F7%DD%E4%E9%E1-%F4%E7%F2-Mattel-%F0%EF%F5-%DD%E3%E9%ED%E1%ED-%DD%EC%F0%ED%E5%F5%F3%E7-%E3%E9%E1-%F4%E7%ED-%C5l-Greco&p=283648&viewfull=1#post283648
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
soufle σε ευχαριστώ πολύ για τις παραπομπές. Πολύ όμορφες φωτογραφίσεις,πολύ όμορφες κούκλες και πολύ όμορφα σύνολα.Να σαι καλά να βρίσκεις και να μας δείχνεις πάντα τέτοια όμορφα και μοναδικά σύνολα.
 
Φίλη σουφλέ τι όμορφες κούκλες και τι ωραία σειρά το φωτεινό όνειρο! Όσο για τα σάλια που τρέχουν άστα να πάνε, έλεγα θέε μου να βρω μια μπιμπιμπό και τώρα βλέπω κι άλλες και δε χορταίνω, ειδικά τις φορεσιές α περιόδου που δε μπορώ να βρω τις κοιτάζω και ξεροσταλιάζω.... Πάντως είμαστε τυχεροί που υπάρχει ακόμη αυτή η κούκλα και την κρατάμε ζωντανοί όλοι εμείς που τη λατρεύουμε...
 
Μήπως κάποια ή κάποιος έχει το σύνολο που περιλαμβάνει αυτή τη φούστα; Είναι Α΄περιόδου,έχει το χαρακτηριστικό κουμπάκι, αλλά δεν ξέρω, μιας και μου τη χάρισαν έτσι, τι είχε το υπόλοιπο σύνολο. Τη βάζω σε δύο φωτογραφίες ( Τα υπόλοιπα που φοράει η κούκλα δεν είναι bibi-bo ρούχα και ούτε συνόδευαν τη φούστα απλά τα έβαλα για τη φωτογράφιση.)Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

attachment.php


attachment.php
 
Amalia μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Και εμείς χαιρόμαστε τις υπέροχες φωτογραφίες σου!!

EL GRECO χαίρομαι που βρήκες ενδιαφέροντα τα links και σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Η φουστίτσα αυτή είναι πανέμορφη!! Και τη συνδύασες πολύ εύστοχα, τόσο που δεν καταλαβαίνεις πως δεν πρόκειται για σετ!! Δυστυχώς δεν την έχω ξαναδεί κάπου για να σε βοηθήσω!! Δεν είναι η πρώτη φορά που ένα ρουχαλάκι Α περιόδου δεν απεικονίζεται σε κανένα από τα από τα διαφημιστικά της el greco (καλά για τα β περιόδου δεν το συζητώ καν...).

Εύχομαι να βρεθεί κάποιος που να έχει πληροφορίες γι αυτό το ρουχαλάκι!! Να το χαίρεσαι!!:dribble::dribble:

Παρακάτω περνάω το νυφικό Α περιόδου που επιτέλους βρήκα το πέπλο του :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :hurrah: :hurrah:

attachment.php


Να προσθέσω στο σημείο αυτό το εξής, κάποια στιγμή είχα διαβάσει σε προηγούμενα post μια συζήτηση για το περιεχόμενο της μπομπονιέρας και από τι υλικό μπορεί να ήταν τα σφαιρίδια που παρίσταναν τα κουφέτα. Δεν ξέρω αν κάποιος έδωσε την απάντηση στο μεσοδιάστημα αλλά αν όχι σας πληροφορώ πως επρόκειτο για μικρά κουφετάκια από ζάχαρη!!!
 
EL GRECO με γεια τη νεα φουστα της bibi bo!!

soufle με γεια το πεπλο του νυφικου Α περιοδου,ετσι οπως εβγαλες τη φωτογραφια η bibi bo σου μοιαζει με αληθινη πριγκιπισσα :)

αληθεια τα κουφετακια ηταν φτιαγμενα απο ζαχαρη; :o πώς το ανακαλυψες; μηπως οταν τα βρηκες στη μπομπονιερα ειχαν μυρωδια απο ζαχαρωτο;
 
Φίλη soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η νύφη σου είναι πάρα πολύ όμορφη και χαίρομαι που ολοκλήρωσες το νυφικό. Να το χαίρεσαι.

Φίλη katerinak σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
 
Φίλε ελ γκρέκο με γεια το νέο απόκτημα είναι πολύ ωραία φούστα και το μπλουζάκι είναι σαν να είναι από το ίδιο σύνολο, άψογα συνδυασμένα. Πανέμορφη η κουκλίτσα σου :)

Φίλη σουφλέ το νυφικό αυτό είναι πολύ ωραίο και χαίρομαι που το ολοκλήρωσες με το παραμυθένιο αυτό πέπλο. Πανέμορφη η νυφούλα σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με γεια σουφλέ μας!! Πανέμορφη η νύφη σου, να τη χαίρεσαι!! Η Λίζα μας δεν είναι?

Πες μου ότι δοκίμασες τα κουφέτα??? :zip:

Ιδού η φωτογραφία που είχα παραθέσει τότε που συζητάγαμε για αυτά! :)

attachment.php
 
mytinyworld είπε:
Με γεια σουφλέ μας!! Πανέμορφη η νύφη σου, να τη χαίρεσαι!! Η Λίζα μας δεν είναι?
Πες μου ότι δοκίμασες τα κουφέτα??? :zip:

Ιδού η φωτογραφία που είχα παραθέσει τότε που συζητάγαμε για αυτά! :)
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τα τόσο κολακευτικά σχόλια!!!

Ναι!! Αυτή είναι η λατρεμένη μου Λίζα!! Το είχα πάρει πολύ κατάκαρδα που είχα χάσει το πέπλο αλλά τελικά βρέθηκε και αυτό!!

Και όμως ναι τα δοκίμασα!!! :baby2: :baby2: Όχι μην πάει το μυαλό σας ότι θα το τολμούσα τώρα!!!! Τα δοκίμασα πριν καμιά... 25ετία!! Ήμουν πάρα πολύ περίεργο παιδί μέχρι αηδίας που λένε. Για ό,τι δεν καταλάβαινα τι ήταν, πως δούλευε θα έβρισκα πάντα τον τρόπο να δω τι συμβαίνει. (Έχω διαλύσει και ξαναφτιάξει -τις περισσότερες φορές- ρολόγια, κομπιουτεράκια παιχνίδια και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς!! Τα κουφέτα της bιbi bo θα με σταματούσαν ;) ). Όταν τα πρωτοείδα μου θύμιζαν κάτι ζαχαρωτά σφαιρίδια που κυκλοφορούσαν σε ψιλικατζίδικα μέσα σε διάφανους νάυλον σωλήνες. (Πολύ επικίνδυνα για τα παιδιά όπως το σκέφτομαι τώρα...) Έπρεπε λοιπόν να δοκιμάσω!!! Μικρό το δείγμα αλλά θυμάμαι ακόμη πως ήταν γλυκά!!

Λύθηκε λοιπόν και αυτό το μυστήριο!!!

Και συνεχίζω με μερικά κομμάτια από ρούχα bibi bo!! Δυστυχώς δεν είναι ολοκληρωμένα συνολάκια αλλά ψάχνοντας μέσα στη συλλογή μου από Barbie και άλλες κούκλες βρήκα κάποια που τους ταιριάζουν και έφτιαξα ένα συμπαθητικό αποτέλεσμα!!

Το πρώτο είναι το Σαιντ Μοριτζ. Μόνο το παντελονάκι-κολάν είναι από το αυθεντικό σύνολο. Οι μπότες είναι Sindy, το πουλοβεράκι είναι Kari Michel και το υπέροχο αυτό σκουφάκι είναι από τα χρυσά χεράκια της μαμάς mytiny!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

attachment.php


To δεύτερο είναι η Μπαλαρίνα του καταλόγου από την οποία βρέθηκε μόνο η tutu! Τα παπουτσάκια είναι και αυτά bibi bo και συνόδευαν στο άσχετο ένα από τα φορέματα εποχής STAR. Το καλσόν είναι Barbie και το κορμάκι από μία πολύ παλιά Χανγκονέζικη κουκλίτσα που μάλλον έχει πεταχτεί (η κούκλα αυτή ήταν απίστευτή!! Ήταν φαλακρή και είχε 3 περούκες για να της αλλάζεις μαλλιά!!!)

Όπως και να χει εγώ το χάρηκα πάρα πολύ που τα βρήκα!!!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλη soufle πολύ όμορφα τα ταίριαξες και έφτιαξες πολύ όμορφα σύνολα. Αν και τα σύνολα όπως τα ταίριαξες είναι πανέμορφα, εύχομαι να βρεις τα υπόλοιπα κομμάτια των συνόλων που σου λείπουν για να χαρείς. Οι κούκλες σου είναι πολύ όμορφες και φροντισμένες.Να τις χαίρεσαι.
 
Φίλη σουφλέ τι όμορφα τα συνδύασες μοιάζουν τόσο με τα πρωτότυπα και οι κούκλες σου αυτές είναι πανέμορφες. Να τις χαίρεσαι!!!
 
soufle συνδυασες πολυ ωραια ολα τα κομματια και φαινονται σχεδον αυθεντικα :)

πανεμορφες οι bibi bo σου,να τις χαιρεσαι!!!! πώς καταφερες να φτιαξεις αυτου του ειδους τις μπουκλες στη μπαλαρινα; ειναι λες και μολις βγηκε απ το κομμωτηριο :)
 
Από τη bibi-bo Κοκτέιλ βρέθηκε μόνο η φούστα και της έραψα ένα τοπάκι περίπου σχετικό.

Στη δεύτερη φωτογραφία η bibi-bo Κοκτέιλ σε δύο διαφορετικά σχέδια. Η bibi-bo στα ρούχα της είχε πολλές παραλλαγές στα σχέδια των υφασμάτων.

attachment.php


attachment.php
 
Soufle και EL GRECO μπράβο σας! Συμπληρώσατε πολύ όμορφα τα σύνολα! Ευχαριστούμε για τις όμορφες φωτογραφίες που δίνουν χρώμα στη μέρα μας!
 
Πανέμορφη και η μπιμπιμπό κοκτέιλ τέλειο και το τοπάκι της μπράβο!
 
πανεμορφες και οι δυο bibi bo με το συνολο Κοκτέιλ!!!!!!!

βρισκομαστε στην καρδια του καλοκαιριου και η αγαπημενη μας bibi bo φορεσε το καταλληλο ενδυμα για τις καλοκαιρινες της εξοδους :)

να τις χαιρεσαι φιλε EL GRECO !!!!!!!!!!!!
 
Soufle και El greco συνδυάσατε πολύ ωραία τα ρούχα. Να κάνω μία ερώτηση τα ρούχα της Bibi-Bo είχαν καμία ετικέτα ή καποιο άλλο διακριτικό για να τα ξεχωρίζεις?
 
Ετικέτες δεν είχαν. Τα αναγνωρίζουμε από τα στρογγυλά κουμπάκια (διπλές σουστίτσες) που γράφουν ITALY αλλά και από τη δαντέλα ή τα υφάσματα που χρησιμοποιούσε η EL GRECO.
 
Φίλες mytinyworld,Amalia,katerinak,spirtoulis σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για την ευγένειά σας. Καλό είναι να τα έχουμε ολοκληρωμένα τα σύνολα αλλά συνήθως όσα ήταν σε ντουλάπες ή μεταχειρισμένα και αποτελούνταν από δύο κομμάτια και πάνω,συχνά κάτι λείπει. Με τα παπούτσια η κατάσταση είναι πιο εύκολη επειδή τα ίδια παπούτσια υπήρχαν σε πολλά σύνολα. Οι τσάντες είναι το δύσκολο και μαζί με τα παπούτσια ήταν τα πρώτα που χάνονταν. Μου κάνει εντύπωση που τα στρογγυλά κουμπάκια (διπλές σουστίτσες) σε πολλά ρούχα είναι σκουριασμένα,όπως και στη φούστα κοκτέιλ που τα αντικατέστησα, ενώ τα ρούχα είναι σε καλή κατάσταση. Τα ρούχα της bibi-bo ακόμη, είναι προχειροραμμένα,εύκολα ξηλώνουν και το ύφασμα είναι ίσα,ίσα. Καταλαβαίνω γιατί τα άλλαξαν τόσο στη Β΄περίοδο. Της πρώτης ενώ είναι εντυπωσιακά,μπαίνουν δύσκολα στην κούκλα,ίσως για αυτό χάναμε και τα χεράκια, και έχουν πολλά αξεσουάρ που εύκολα χάνονται. Ιδανικά για συλλέκτη αλλά όχι για παιδί. Στη δεύτερη όλα γίνανε απλούστερα,ευκολότερα και φθηνότερα αλλά όμως λιγότερο εντυπωσιακά και ωραία.
 
Πίσω
Μπλουζα