Bibi-bo: A' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

bibi-bo Καλή Χρονιά!

Η bibi-bo σας εύχεται Καλή Χρονιά!

attachment.php


 
bibi-bo Ζιβάγκο

Η bibi-bo ντύθηκε ζεστά για το χειμώνα και έβαλε τη γούνα της Ζιβάγκο!

attachment.php


 
H bibi-bo γλυκιά και εντυπωσιακή σε χρώματα: χρυσό-άσπρο-ροζ.

attachment.php


 
bibi-bo

Κάποτε γράφανε όλοι και όλες για τη bibi-bo, δηλώνανε την αγάπη τους στην κούκλα,βάζανε με καμάρι φωτογραφίες από την αγαπημένη τους κούκλα και γενικά ασχολιότανε καθημερινά με αυτήν. Τώρα σιωπή. Ή η αγάπη για την κούκλα στέρεψε ή την πήρε η οικονομική κρίση μαζί της...

:(
attachment.php


 
Αγαπημένε Ελ-γκρέκο, μας έκανες μεγάλη ζημιά! Αν και καινούργια εδώ έχω πάθει πλάκα με όλα αυτά που βλέπω, όχι μόνο από συλλεκτικής άποψης, αλλά και από τα χρυσά σας τα χεράκια! Τι μεταμοσχεύσεις ήταν αυτές; Λατρεύω κι εγώ την εποχή και τα παιχνίδια της, έχω κρατήσει πολλά, αλλά στο θέμα της Bibi-bo πληγώνομαι.. Από τη μια γιατί πριν μερικά χρόνια όταν τις έβγαλα από το κουτί που τις είχα αποθηκευμένες ήταν τόσο λιωμένες που κόλλησαν μεταξύ τους κι ήταν τρομαχτικές κι από την άλλη γιατί δεν ήξερα τι θαύματα κάνετε και τις πέταξα πιστεύοντας πως δεν είχαν καμιά ελπίδα.. Ζηλεύω την παρέα που φτιάξατε με συγκινεί απίστευτα η αλληλοϋποστήριξή σας με βάση την αγάπη σας για την εποχή της αθωότητας.. Θα χαιρόμουν πολύ να με παίξετε κι εμένα γιατί πιστεύω έχουμε να πούμε πολλά!
 
Voula Stln σου εύχομαι να βρεις και εσύ μια bibi-bo να την έχεις να τη χαίρεσαι.Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Η παρέα που φτιάχτηκε είναι αποτέλεσμα αγάπης για την κούκλα. Περάσανε πάρα πολλοί και πάρα πολλές αλλά μείνανε μόνο όσοι αγαπάνε πραγματικά την κούκλα. Αν είσαι και εσύ μία από αυτούς καλώς ήρθες!
 
EL GRECO είπε:
Voula Stln σου εύχομαι να βρεις και εσύ μια bibi-bo να την έχεις να τη χαίρεσαι.Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Η παρέα που φτιάχτηκε είναι αποτέλεσμα αγάπης για την κούκλα. Περάσανε πάρα πολλοί και πάρα πολλές αλλά μείνανε μόνο όσοι αγαπάνε πραγματικά την κούκλα. Αν είσαι και εσύ μία από αυτούς καλώς ήρθες!
Σ' ευχαριστώ πολύ El-Greco! Ψάχνω όντως να βρω εδώ και καιρό αλλά οι τιμές στο e-bay ενώ είναι μια χαρά σε διάφορα παιχνίδια, είναι απαγορευτικές για τέτοια κούκλα.. Αν έχει κανείς να μου προτείνει κάτι ή να με συμβουλέψει, θα με χαροποιούσε πολύ.. Η αλήθεια είναι πως αγαπάω πολύ, όλα τα παιχνίδια που μου θυμίζουν την παιδική μου ηλικία κι ευτυχώς σε αντίθεση με την Bibi-bo, είναι σε καλή κατάσταστση κι έχω κρατήσει πολλά! Έβλα κάποια σε μερικά threads αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση.. Θα μου πείτε, εσείς μιλάτε γι αυτά από το 2009, τι να κάνω που τώρα σας ανακάλυψα; :) Ήθελα να βάλω και δυο φωτο με ρουχαλάκια αλλά για κάποιον λόγο αυτή τη φορά δεν μου δίνει τη δυνατότητα..
 
domniki είπε:
Αγαπητή Soufle, έχω το αυθεντικό φόρεμα "Xρυσή οπτασία", αλλά με ροζ φουρό και εσπαρπα, και το διακοσμητικό για το μπούστο είναι εντελώς παρόμοιο με αυτό που έφτιαξες!!! Συγχαρητήρια! Στην δικιά μου "ροζ version" το λουλουδι-διακοσμητικό είναι γαλάζιο, κανονικά θα έπρεπε να είναι ροζ για να ταιριάζει με την εσάρπα (δεν ξέρω γιατί δεν το ταίριαξαν, τους είχαν τελειώσει τα ρολ λουλουδια???). Έχεις δίκιο για την κορδέλα στη μέση, η αυθεντική ειναι πιο "μασίφ", αλλά κ'αυτη που έφτιαξες ταιριάζει τέλεια. Να σημειώσω ότι αυτό το φόρεμα δεν είχε τα χαρακτηριστικά σκαλιστά παπούτσια, αλλά κάποια χρυσά παπούτσια, που έμοιαζαν με τα παπούτσια της Barbie (δεν ξέρω γιατί!). Προσωπικά προτιμώ τα κλασικα "σκαλιστά" παπούτσια της Bibi-bo :)
Αγαπητή Domniki σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!! Αρκετά καθυστερημένη απάντηση αλλά είχα πολλά τρεξίματα αυτό τον καιρό! Από όλες τις βερσιόν που έχω πετύχει του ΧΡΥΣΗ ΟΠΤΑΣΙΑ το λουλούδι ήταν πάντα γαλάζιο άσχετα με το χρώμα που είχε ο φουρός και η εσάρπα. Επίσης το στολιδάκι αυτό ήταν μάλλον κολλημένο με κόλλα γι αυτό και σπάνια το βρήσκεις αν το ρούχο είναι second hand. Δεν κατάλαβα όμως τι εννοείς με τα σκαλιστά παπουτσάκια... μήπως τα διάφανα με τη χρυσόσκονη που φορούσαν συνήθως οι STAR κούκλες; Όποτε μπορέσεις πέρασε μας και τη δική σου ροζ βερσιόν!!! Δε θυμάμαι να την έχουμε δει!!

EL GRECO μου όπως πάντα η ψυχή της παρέας!! Υπέροχες όλες οι φωτό που μας περνάς!! Το δε Σεληνόφως μαγευτικό!! :bow: :bow:

Voula Stln καλωσήρθες στο retromaniax!! Αν ανατρέξεις στα θρεντς θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες για τα αγαπημένα σου παιχνίδια! Θα χαρούμε πολύ να μοιραστείς μαζί μας τις παιδικές σου αναμνήσεις! Όσον αφορά τις φωτογραφίες από ότι θυμάμαι κάπου υπάρχει ένα tutorial για το πως δημιουργείς album στο προφίλ σου και πως ανεβάζεις φωτό αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τη διαδικάσία. Mπορείς όμως να απευθυνθείς στους moderators που είναι πάντα πρόθυμοι να λύσουν οποιαδήποτε απορία! Η Kambia και η d@redevil είναι εκείνες που ασχολούνται κυρίως με τα θρεντς στις κούκλες ως ακούραστοι συμβουλάτορες :D

Μια που έχω καιρό να γράψω (και χρωστάω ένα σωρό φωτό σε όλο τον κόσμο εδώ μέσα...) είπα να ξεκινήσω με μια γκλαμουριά. Η χρυσή τουαλέτα τη STAR είναι από τα πιο γνωστά και λαμπερά ρούχα αυτής της περιόδου! Για να ολοκληρωθεί αυτό το ρουχαλάκι συνέβαλαν 3 ρετροφίλοι που τους ευχαριστώ θερμά:

τον bibi bo που μου βρήκε το ρουχαλάκι, τη mytiny που μου χάρισε το μπόα και τον makisimo που μου χάρισε την τσάντα!!! Χίλια ευχαριστώ σε όλους!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

attachment.php
 
Voula Stln καλωσήρθες στο retromaniax!! Αν ανατρέξεις στα θρεντς θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες για τα αγαπημένα σου παιχνίδια! Θα χαρούμε πολύ να μοιραστείς μαζί μας τις παιδικές σου αναμνήσεις! Όσον αφορά τις φωτογραφίες από ότι θυμάμαι κάπου υπάρχει ένα tutorial για το πως δημιουργείς album στο προφίλ σου και πως ανεβάζεις φωτό αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τη διαδικάσία. Mπορείς όμως να απευθυνθείς στους moderators που είναι πάντα πρόθυμοι να λύσουν οποιαδήποτε απορία! Η Kambia και η d@redevil είναι εκείνες που ασχολούνται κυρίως με τα θρεντς στις κούκλες ως ακούραστοι συμβουλάτορες :D
Μια που έχω καιρό να γράψω (και χρωστάω ένα σωρό φωτό σε όλο τον κόσμο εδώ μέσα...) είπα να ξεκινήσω με μια γκλαμουριά. Η χρυσή τουαλέτα τη STAR είναι από τα πιο γνωστά και λαμπερά ρούχα αυτής της περιόδου! Για να ολοκληρωθεί αυτό το ρουχαλάκι συνέβαλαν 3 ρετροφίλοι που τους ευχαριστώ θερμά:

τον bibi bo που μου βρήκε το ρουχαλάκι, τη mytiny που μου χάρισε το μπόα και τον makisimo που μου χάρισε την τσάντα!!! Χίλια ευχαριστώ σε όλους!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

attachment.php
Soufle μου, σ' ευχαριστώ πολύ! Σε άλλα threads δεν είχα πρόβλημα να ανεβάσω φωτογραφίες, μόνο εδώ.. :( Κι ήθελα να σας δείξω μερικά ρουχαλάκια που έμειναν.. Παρακολουθούσα τις συζητήσεις με την παρέα σας, με Αναστασία, bibi-bo, mytiny, makisimo, el-Greco και πολλούς ακόμη και πραγματικά σας ζήλεψα! Όχι μόνο για την γλυκύτητα των αναμνήσεων, αλλά και για την αλληλοϋποστήριξή σας! Τα φιλιά μου σε όλους!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Voula Stln είπε:
Soufle μου, σ' ευχαριστώ πολύ! Σε άλλα threads δεν είχα πρόβλημα να ανεβάσω φωτογραφίες, μόνο εδώ.. :( Κι ήθελα να σας δείξω μερικά ρουχαλάκια που έμειναν..
Παράξενο.... Συνήθως αν έχεις πρόβλημα το έχεις σε όλα τα θέματα! Για πες μου λίγο τί σφάλμα σου βγάζει?

Δοκίμασε να δημιουργήσεις άλμπουμ στο προφίλ σου και να αναρτήσεις τις εικόνες από κει. Δες εδώ τον οδηγό. http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17383-%C4%E7%EC%E9%EF%F5%F1%E3%DF%E1-albums-%EA%E9-%E1%ED%DD%E2%E1%F3%EC%E1-photos-%F3%F4%EF%ED-server-%EC%E1%F2
 
Voula Stln περιμένουμε τις όμορφες φωτογραφίες σου και τα σχόλια σου! Μη ζηλεύεις για την παρέα εδώ μπορείς να μπεις κι εσύ!

Φίλη soufle σε ευχαριστώ. Όλοι σε αγαπάνε πολύ,και δικαίως. Όλο για σένα μου λένε και πως πρέπει να γνωρίσω αυτό το καλό κορίτσι. Αυτό το ρούχο έχει πάνω του κάτι από τους τρεις σημαντικότερους και πιο καλόψυχους ανθρώπους! Να είσαι καλά και να ναι καλά και κείνοι! Να το χαίρεσαι το πανέμορφο φόρεμα της Σταρ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Παράξενο.... Συνήθως αν έχεις πρόβλημα το έχεις σε όλα τα θέματα! Για πες μου λίγο τί σφάλμα σου βγάζει? Δοκίμασε να δημιουργήσεις άλμπουμ στο προφίλ σου και να αναρτήσεις τις εικόνες από κει. Δες εδώ τον οδηγό. http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17383-%C4%E7%EC%E9%EF%F5%F1%E3%DF%E1-albums-%EA%E9-%E1%ED%DD%E2%E1%F3%EC%E1-photos-%F3%F4%EF%ED-server-%EC%E1%F2
'Όταν πατάω το εικονίδιο για να ανεβάσω φωτό, στη επιλογή ανέβασμα από το pc, το κουμπί είναι απενεργοποιημένο.. Αν δείτε, σε άλλα threads ανέβασα φωτογραφίες κανονικά.. Ευχαριστώ πάντως ;)

mytinyworld είπε:
Χα,χα, του την έφαγε την ντουλάπα!!! :D Ραπουνζέλ μου, θα σου πω μια ιστοριούλα γι'αυτή την φόρμα... Καταρχήν πρέπει να κυκλοφόρησε πολύ νωρίς, 1981-1982? Εγώ τότε είχα τη σίντυ και αγνοούσα την ύπαρξη της bibi-bo ακόμα. Είχα ζητήσει από μια θεία μου που με ρώτησε τι δώρο να μου φέρει, την φόρμα της σίντυ και εκείνη μου έφερε... αυτή τη φόρμα! :confused: Μέχρι πέρσι που την είδα εδώ, νόμιζα ότι ήταν μια φόρμα μαϊμού, αν και την έβλεπα πολύ καλοφτιαγμένη για μαϊμού! :animlaugh: Ευτυχώς που μου έφερε αυτή τη φόρμα που είναι δυσεύρετη σήμερα, γιατί της σίντυ τη βρίσκω όποια ώρα θέλω!

Σίγουρα υπήρχε σε κόκκινο, όπως βλέπουμε στο οπισθόφυλλο

picture.php
Κορίτσια; μου σας βλέπω και ζηλεύω! Υπέροχες!!!!!!!! Παρόλο που οι Bibi-bo έλιωσαν και δεν έμεινε καμία, έχουν μείνει αποδείξεις της ύπαρξης τους.. Ορίστε η κόκκινη φορμίτσα!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
EL GRECO είπε:
Voula Stln περιμένουμε τις όμορφες φωτογραφίες σου και τα σχόλια σου! Μη ζηλεύεις για την παρέα εδώ μπορείς να μπεις κι εσύ!
El-Greco μου, ζηλεύω με την καλή έννοια φυσικά, αλλά βλέπω τις δικές σας Bibi-bo και χαίρομαι! Σας βάζω δυο φωτό, η μια με ρόμπα και ρολλά και η άλλη το σύνολο με τη γούνα σε μαύρη version (..πόσο '80ς!!!) ;)

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Voula Stln πολύ όμορφα τα ρουχαλάκια που μας έβαλες! Εύχομαι σύντομα να βρεις με ή χωρίς τη βοήθεια μας και κούκλα! ;)
 
Να είσαι καλά El-Greco μου! Μακάρι.. Σήμερα μιλούσα με κάποιον και έχασα μια κούκλα για λίγο.. Είπα να βάλω και το νυχτικάκι της και το baby doll της γνωστό και ως σηθρού!

attachment.php


attachment.php
 
Voula Stln πολύ όμορφα τα ρουχαλάκια που μας έδειξες! να τα χαίρεσαι.Θα βρεις και κούκλα κάποια στιγμή θα δεις!
 
Αν βρω θα μπω κατευθείαν εδώ να σας τη δείξω! ;)
 
EL GRECO μου σε ευχαριστώ πολύ!! Υπήρξα πολύ τυχερή που μπήκα στην παρέα του ρετρό!Γνώρισα πολλούς υπέροχους ανθρώπους και έκανα εξαιρετικούς φίλους... είναι κρίμα που είσαι τόσο μακριά μας και δεν μπορούμε να τα λέμε και από κοντά!!

Voula Stln τι όμορφα ρουχαλάκια είναι αυτά!!!!!!!:dribble::dribble::animeek::animeek: Να τα χαίρεσαι!! Σε ευχαριστούμε πολύ για τις υπέροχες φωτό!! Λοιπόν έτσι πληροφοριακά

1) Η φόρμα της bibi bo που τη βλέπουμε μόνο στο πίσω μέρος από τις ντουλάπες (τη δεύτερη μονή και τη διπλή) είναι από τα αγαπημένα ρουχαλάκια. Αν και τη βλέπουμε σε κόκκινο στη διαφήμιση, είναι νομίζω από τις πιο σπάνιες παραλλαγές. Συνήθως τη βλέπουμε σε λευκό ή ροζ με γαλάζιες λεπτομέριες

2) Το ρουχαλάκι με τη ρόμπα και τα μπικουτί είναι το ΝΥΧΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ θα το βρεις στον κατάλογο με αυτό το όνομα καθώς και στο ΣΕΣΟΥΑΡ που ουσιαστικά διαφημίζει το καρεκλάκι. Η πιο συνηθισμένη του παραλλαγή είναι αυτή του καταλόγου, το κίτρινο με τις πεταλούδες, αλλά φυσικά βγήκε σε διάφορα υφάσματα όπως και όλα σχεδόν τα ρούχα bibi bo. Τη δική σου βερσιόν τη βλέπω πρώτη φορά!!! Πανέμορφο!!

3)Το ίδιο ισχύει και για την υπέροχη μούρη γούνα ή κατά... ρετροκόσμον ΖΙΒΑΓΚΟ που εμφανίζεται στο Ημερολόγιο του 1982. Συνήθως τη βλέπουμε σε καφέ αλλά κυκλοφορούσε και σε γκρι (δεν έχω δει άλλη εκτός του καταλόγου), λευκή (την έχω δει μία φορά από την domenica αν δεν κάνω λάθος...) και σε μαύρη όπως η δική σου και είναι επίσης πρώτη φορά που τη βλέπουμε!!

4) Το λευκό νυχτικό με τη ρόμπα είναι της bibi bo Ρόλλερ (πρόκειται για bibi bo A περιόδου και αυτές, με πολύ μακρύτερα μαλιά που τις συνόδευε στο κουτί ένα καθισματάκι κομμωτηρίου). Με αυτό το νυχτικό θα τη δείς στη διαφήμηση της el greco, εκείνη που μοιάζει σαν ιστοριούλα.

5) Όσο για το ΣΗΘΡΟΥ ότι και να πω είναι λίγο!! Από τα πιο αγαπημένα και σπάνια κομμάτια. Το έχεις διατηρήσει σε εξαιρετική κατάσταση μπράβο σου!! Άπειρες και εδώ οι παραλλάγές σε υφάσματα. Έχω και εγώ τη ρόμπα από τη δική σου βερσιόν και είναι πραγματικά υπέροχη!! Μία από τις ωραιότερες παραλλαγές -που μας έχει περάσει παλιότερα και ο φίλος EL GRECO- είναι εκείνη με τις παπαρούνες!!!:dribble::dribble:

Σας περνάω και εγώ το δικό μου. Το baby doll που φοράει από μέσα δεν είναι το αυθεντικό. Πρόκειται για ένα ρουχαλάκι από την παιδική μου συλλογή που αγοράστηκε στα τέλη του ΄80 με αρχές ΄90 και λέει made in china αλλά δεν έχω άλλα στοιχεία για αυτό. Το έχω δει μερικές φορές στο ebay να το παρουσιάζουν ως ρούχο Barbie ή bibi bo αλλά όχι δεν ισχύει κάτι τετοιο με τίποτα.....

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
soufle χαίρομαι πολύ και για την πανέμορφη κούκλα σου και το υπέροχο σιθρού και πιο πολύ που είσαι φίλη με τρεις ανθρώπους πολύ ξεχωριστούς και αγαπητούς.Είσαι πολύ τυχερή και εκεινοί το ίδιο!
 
soufle είπε:

To 'κανες πάλι το θαύμα σου ευλογημένη...!! Πολύ όμορφη και πολύ σταρ.... :) :thanx2: :cheers:

Voula Stln καλώς ήρθες στην ρετρο παρέα... :beer:

Giannis EL GRECO πάντα ευγενικός..!!! :hurrah: :hurrah:
 
Πίσω
Μπλουζα