Blackstar (1981)

επιτελους ηρθανε κ αυτα!! ο john blackstar kαι η mara loose απο την πρωτη σειρα του 1983.

DSC00727.jpg

DSC00726.jpg
 
Τέλεια!! Αν είχε και τα μαλλιά της η Mara... (Δύσκολο να τη βρεις με μαλλιά!)
 
γενικa αν ηταν complete η mara θα ταν τελεια !! εμφανιζετε κατα καιρους τωρα εχω σταμπαρει μια που το μονο που λειπουν ειναι τα εξαρτηματα του κεφαλιου κ ερχεται μαζι με τον balkar!!
 
150 δολαριάκια όμως είναι πολλά για incomplete φιγούρα. Αυτοί εκεί στο zoloworld είναι λίγο ακριβοί. Θα έλεγα να περιμένεις, θα σκάσουν κι' άλλα...

Να σου πω την αλήθεια δεν με πολυενδιαφέρεουν τα αξεσουάρ, αλλά θέλω να την αγοράσω τουλάχιστον με τα μαλλιά της!
 
γενικα το cereal geek για το οποιο εγινε το σκιτσο ειναι ωραιο περιοδικακι βαζει ωραια αρθρα και σκιτσα απο oldschoolies!!

φιλοι deathshadow k stauros ξαναναδιαβαζα ολα τα ποστ ετσι εδω του blackstar κ τωρα ειδα τι ειχατε ποσταρει οταν ελεγα για την προμο εικονα!! αλλα εγω εννοοουσα αυτη!!ευχαριστωωωωωω!!

postcard.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα που κοιταω καλυτερα την promo εικονα, το ροζ φτερωτο πλασμα, ο προγονος του Gossamer, εχει πολλα κοινα στοιχεια με τον μεταγενεστερο Kowl απο την She-Ra.
 
το φτερωτο πλασμα αναμεσα στην taleena και τον blackstar ε? ε παραπεμπει λιγο μονο στα φτερα!!
 
Για το cereal geek που έλεγες... Πολύ καλό, ο Eatock είναι κορυφή. Έχω τα τεύχη 1 και 6 που ασχολούνται με blackstar. Υπάρχει ένα πολύ ωραίο σκίτσο στο τεύχος 1.

Τελικά, από αυτό το Promo μέχρι το show άλλαξαν πολλά. Πάντως, και έτσι να έμενε δεν θα με χαλούσε καθόλου. Εντάξει, ίσως μόνο ο warlock είναι καλό που άλλαξε. Τον προτιμώ σαν φτερωτό δράκο.
 
Οπως και τα δυο ειναι "πτηνα", ο Kowl ειναι κουκουβαγια και αυτο εδω μοιαζει λιγο με γυπα η κατι παρεμφερες.

Στο μεταξυ διαβαζα και εβλεπα το γιατι δεν εχει αφομοιωθει ο Blackstar στη σειρα παιχνιδιων των Masters of the universe και τρελενομαι. Αν και εχουνε δειξει (παρα) πολλοι ενδιαφερων για κατι τετοιο, υπαρχει και η αντιθετη οχθη, με (κυριως) ατομα μικροτερης ηλικιας, δηλαδη αυτοι που μαθανε τον He-Man απο την (προβληματικη για εμενα) σειρα του 2000χ, οπου ειναι κατηγορηματικα εναντια σε οτιδηποτε θα ειχε να κανει ενωση των δυο σειρων, βλεποντας τον Blackstar ως παρεισακτο και ασυνεδετο στοιχειο! Και οπως χαρακτηριστικα ειπε ενας στο he-man.org "Το να βγουνε παιχνιδια Blackstar στους Masters of the universe ειναι σαν να ενωθει η σειρα Star Trek με τα Star Wars" !!!

Για ολους αυτους δεν εχουμε δει τοσα χρονια καποια τετοια προσπαθεια, και εχουνε φτασει στο σημειο να βγαζουνε φιγουρες απο τον καθε ασχετο και ακυρο χαρακτηρα που εμφανιστηκε σε μισο επεισοδιο, η και θα επρεπε να ξεχασουμε την υπαρξη του απο το υποσυνειδητο μας, βλεπε πχ Fang Man και ποσοι αλλοι..
 
κοιτα για μενα δεν θα ηταν ωραια να αφομοιωθει o blackstar στο συμπαν masters of the universe(αν κ εχει κανει ενα καμεο ο blackstar σε επεισοδειο he-man)!!αυτο που θα γουσταρα θα ηταν να υπαρξει μια σειρα απο action figures με ηρωες της filmation! bravestarr blackstar ghostbusters hero high? flash gordon? fat albert? mission magic?space sentinels- freedom gorce? γενικα πολλα και διαφορα! παιζει μεν το ζητημα δικαιωματα ιδιοκτησιες μπλα μπλα μπλα αλλα αυτο θα αξιζε παααρα πολυ!!!
 
Θα ηταν ακομα καλυτερο κατι τετοιο, να βλεπαμε μια ξεχωριστη σειρα Blackstar, αλλα με το dvd εκτος κυκλοφοριας για 7 χρονια πλεον, και με μια Mattel με τοσες αψυχολογητες κινησεις ανα περιοδους, μαλλον θα ελεγα πως ειναι μια φιλοδοξη σκεψη παρα υλοποιησιμη κινηση απο τους ιδιους..

Στο He-Man παντως ειδαμε τοσες πολλες αναφορες, αμεσες και η εμεσες στο Blackstar, απο το αγαλμα του Blackstar να κραδαινει το Starsword, το διαστημοπλοιο της Queen Marlena οπως αντιστοιχως εγινε με την Katana στο Blackstar, πολυ παρομοιοι χαρακτηρες οπως τα Widgets με τα trobbits, μεχρι και ροζ απογονο του Warlock!

RyH3e8s.png
 
Eνδιαφερον εικονα G.R. δεν την εχω ξαναδει.Η αληθεια ειναι πως οι εμφανισεις του Blackstar στη σειρα του He-Man και το αναποδο δεν ειναι παρα ενα inside joke που εγινε μιας και οι δυο σειρες ανηκαν στη Filmation.Αυτο ειναι κατι που το κανουν οι αμερικανοι σε καθε μορφη τεχνης ταινιες, τηλεοπτικες σειρες, κομικς....Με τιποτα δεν πιστευω πως ειχαν την ιδεα να συγχωνευσουν τις δυο σειρες.Πιστευω πως σαν fanboys μπορουμε να μιλαμε ωρες ολοκληρες γι αυτο το θεμα και να εχουμε κρυφους ποθους αλλα τα πραγματα ειναι οπως εχουν.
 
Deathshadow είπε:
Eνδιαφερον εικονα G.R. δεν την εχω ξαναδει.Η αληθεια ειναι πως οι εμφανισεις του Blackstar στη σειρα του He-Man και το αναποδο δεν ειναι παρα ενα inside joke που εγινε μιας και οι δυο σειρες ανηκαν στη Filmation.Αυτο ειναι κατι που το κανουν οι αμερικανοι σε καθε μορφη τεχνης ταινιες, τηλεοπτικες σειρες, κομικς....Με τιποτα δεν πιστευω πως ειχαν την ιδεα να συγχωνευσουν τις δυο σειρες.Πιστευω πως σαν fanboys μπορουμε να μιλαμε ωρες ολοκληρες γι αυτο το θεμα και να εχουμε κρυφους ποθους αλλα τα πραγματα ειναι οπως εχουν.
Η συσχετιση Blackstar και Masters of the universe εχει αναφερθει παρα πολλες φορες και δεν ειναι καθολου τυχαια. Ολες οι συνδεσεις ειναι αμεσοτατες, οι ιδιοι εχουνε δηλωσει πως και οι σειρες σχετιζοντε, και αναγνωριζουνε την επιτυχια του Blackstar. Δεν πρεπει να παρεξηγηθω, λατρευω τον He-Man και την σειρα Masters of the universe, αλλα πολλες κινησεις που εχουνε γινει στη σειρα, ειναι τουλαχιστον.. αψυχολογητες.

Η εικονα ειναι απο το επεισοδιο 64 "the remedy" του πρωτου κυκλου. Χαρηκα πολυ που το σκεφτηκανε αυτο, μαλιστα κανει τις ιδιες αεροπλανικες κινησεις οπως και στο Blackstar!
 
Παιδιά, οι σειρές αυτές δεν σχετίζονται μεταξύ τους επίσημα. Ποτέ δεν έχει δηλώσει κάτι τέτοιο η filmation... Ο blackstar εκανε μία μόνο εμφάνιση στους motu, αλλά μη φανταστείτε τίποτε ιδιαίτερο. Είναι στο επεισόδιο temple of the sun, ως ένα αγαλματάκι στο βάθος. Ούτε έχει ειπωθεί ποτέ τίποτε για Blackstar σε κανένα επεισόδιο Motu. Αυτή η εμφάνιση ήταν μία πλάκα μεταξύ των storyboarders της filmation, οι οποίοι είχαν δουλέψει και στο blackstar και απλά ήθελαν να θυμηθούν τα παλιά... Όσο για τον ροζ warlock, αυτό είναι stock footage και τίποτε άλλο. Το έκανε συχνά η filmation για μείωση κόστους. Δηλαδή προκειμένου να σχεδιαστεί ένα καινούργιο πλάσμα από την αρχή, που σημαίνει επιπλέον κόστος, απλά χρησιμοποιούσαν το ήδη υπάρχον με άλλο χρώμα, καθώς και τις ήδη υπάρχουσες κινήσεις του. Δεν ήθελαν να μας πουν δηλαδή ότι αυτός είναι ο απόγονος του warlock ή να το συνδέσουν με blackstar! Τη σύνδεση την έκαναν οι fans ανεπίσημα, διότι όλοι οι fans, όπως και εγώ, δεν το κρύβω, θέλουμε να υπάρχει για λόγους συναισθηματικούς περισσότερο, αυτή η σχέση. Πάρτε για παράδειγμα τον Mike Bock, ένα fan, ο οποίος έκανε τα τα παρακάτωblackstarandhe-man_full.jpgΠροβολή συνημμένου 68779

Καταπληκτικά σχέδια, έτσι; Ο τύπος εκτός από πορωμένος fan και των δύο cartoon, είναι και τρελλό ταλέντο!

Πάντως είναι καλό που το αναφέρατε...

skeletorandoverlord_full.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ομως, στο He-Man ειδαμε πολυ περισσοτερες επιροες απο το Blackstar απο τις παραπανω. Επισης σπαω το κεφαλι μου να βρω που ειδα/διαβασα πως ουσιαστικα ο πλανητης Sagar ειναι η προιστορικη Eternia, πραγμα που αν και δεν αναφερθηκε επισημα η και ξεκαθαρα, φαινεται απο τις κινησεις που εκανε η filmation στο masters of the universe. Μερικες ακομα που μπορω να σκεφτω στα γρηγορα πχ:

Οι sand demons των masters of the universe ειναι σαφως επιρεασμενοι αλλαγη των lava locs απο το Blackstar, το Crystal demon ειναι το τερας απο το city of the ancients με αλλα χρωματα. Αυτα ειναι δυο γρηγορα παραδειγματα που ειχα στο μυαλο, ειναι και αλλα αρκετα που θελω σε καποια φαση να τα σημειωσω ενα ενα. Επισης δεν ειναι τα ιδια σχεδια (stock art) μιας και αν και σχεδον ιδια εχουνε αλλες κινησεις κτλ. Το συγκεκριμενο επεισοδιο, το the remedy ειναι φορος τιμης σε παλαιοτερες κυκλοφοριες της filmation, πχ ο He-Man κολυμπαει οπως ο tarzan που ειχανε ως χαρακτηρα σε δικο του κινουμενο σχεδιο κτλ. Συμφωνα επισης με το φοβερο βιβλιο The unofficial cartoon guide to He-Man and the Masters of the Universe, θα υπηρχε το star sword ως μερο της ιστοριας, το οποιο δυστηχως ομως δεν υλοποιηθηκε ποτε!

Για τελος, αν και η filmation ειχε ηδη μια πληθωρα κινουμενων σχεδιων με παρομοια θεματολογια, πχ Space Sentinels,The Freedom Force και New adventures of Flash Gordon, δεν χρησιμοποιηθηκαν βασικα στοιχεια οπως κανανε με το Blackstar, ουτε συνδεθηκαν με καποιο τροπο. Ελπιζω τουλαχιστον οι ολοι υπευθυνοι να αναθεωρησουνε τα σχεδια τους για το Blackstar, τωρα με την νεα κυκλοφορια του He-Man.
 
Theophilos είπε:
Είναι στο επεισόδιο temple of the sun, ως ένα αγαλματάκι στο βάθος.
Οριστε και το αποσπασμα...Στο 1:16 !!!!:wink:

http://www.youtube.com/watch?v=c5UmIxXU4Rc

Κι αν δεν κανω λαθος και θυμαμαι καλα ειναι και το πρωτο επεισοδιο

ωπου ο Grinzer δεν θελει να μεταμορφωθει σε Battle Cat!!!! :eek:
 
Φίλε getta, σύμφωνοι, έχει επιρροές, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό, διότι απλούστατα, πάνω στο blackstar βασίστηκαν οι motu. Οι ιδέες είναι σχεδόν οι ίδιες (αναμιγμένες με αυτές της mattel), αφού μιλάμε για την ίδια εταιρία, την filmation!

Μπορώ να σου πω σίγουρα, επειδή και εγώ είμαι πορωμένος με motu και τυχαίνει να έχω και εγώ το unofficial guide, ότι πουθενά δεν αναφέρεται ότι το starsword θα αποτελούσε μέρος της ιστορίας, όπως και πουθενά δεν θα βρεις ότι ο sagar είναι η προϊστορική eternia! Σου λέω, αυτά είναι γεννήματα της φαντασίας των fans! Και εγώ πολύ θα το ήθελα, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει σχέση. Είναι ένα ιnside joke, όπως σωστά είπε και ο φίλος deathshadow.

Το stock art για το Takdryl είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό του warlock, στο υπογράφω. Σίγουρα όμως δημιουργήθηκε και νέο stock για τον he-man, διαφορετικό από αυτό του blackstar δεν γινόταν αλλιώς. Για να καταλάβεις, ακόμη και στο ίδιο το he-man, διαφοροποιήθηκε κάποιες (σπάνιες) φορές το artwork των κινήσεων. Γι' αυτό και σωστά παρατηρείς διαφορετικές κινήσεις μεταξύ των δύο cartoon. Το μοντέλο αυτό των lava locs θα το δεις σε πολλά επεισόδια he-man: quest for the sword, the witch and the warrior, into the abyss... Είναι stock artwork. Τώρα, για τους crystal demons, αυτοί θα εμφανιζόταν στο blackstar, αλλά τελικά δεν εμφανίστηκαν, έτσι η filmation τους κράτησε ως stock και αυτοί εμφανίστηκαν στο επεισόδιο των motu "the search". Το remedy όπως σωστά επίσης λες είναι φόρος τιμής σε άλλα cartoon της filmation.

Σε τελική ανάλυση, δεν νομίζω ότι επιχειρήθηκε ποτέ συγχώνευση, αλλά, ναι, οι motu είναι επιρρεασμένοι από blackstar. Και πως να μην είναι; Μιλάμε για πρωτοποριακό cartoon. Όπως και ο blackstar είναι επιρρεασμένος από το Thundarr the barbarian, απλά πολύ καλύτερος, χα,χα!. Έτσι είναι αυτά... Χαίρομαι όμως που υπάρχουν αυτές οι επιρροές αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να απολαύσουμε αυτά τα cartoon... Και για να σου πω την αλήθεια, εγώ πρωτοείδα το blackstar to 1984 και μου έχει μείνει πολύ περισσότερο από τoν he-man (πρέπει να το ομολογήσω παρόλο που λατρεύω τους motu!). Και η πρώτη μου φιγούρα βεβαίως ήταν την ίδια χρονιά ο ξανθός blackstar, χα,χα!

Σωστός ο Stayros!!!
 
Φιλε Theophilos, αν και οι δυο σειρες ειναι δημιουργιες της filmation, πιστευω πως εχουνε κατι πολυ περισσοτερο απο απλα κυκλοφοριες απο την ιδια στεγη. Κοινοι εχθροι, ιδεες στην υποθεση, αμεσες συνδεσεις με χαρακτηρες τους πιστευω πως διαφοροποιουνε κατα πολυ απο οποιαδηποτε αλλη σειρα της filmation. Η αναφορα για Sagar/Eternia μου εχει σπασει το κεφαλι, το εχω διαβασει/ακουσει 100% καπου και θα το παραθεσω εδω μολις βρω την πηγη. Ο Warlock (Takdryl) ειναι οπως πολυ σωστα λες 100% ιδια σχεδια με του Blackstar, με αλλο χρωμα, αλλα το συγκεκριμενο επεισοδιο ητανε φορος τιμης σε προηγουμενες κυκλοφοριες της filmation και γιαυτο μπηκε αυτουσιος! Ακομα, ο crystal demon υπαρχει ακριβως με τον ιδιο σχεδιασμο, αλλα με αλλη κινηση, αρα και ξανασχεδιασμενος, οπως και με αλλο χρωμα στο επεισοδιο city of the ancient ones του Blackstar! Οπου ειναι και ισως το αγαπημενο μου επεισοδιο απο την σειρα.

Το βιβλιο δυστηχως δεν το εχω, αλλα συμφωνα με τον εκδοτη ( ; ) το ξιφος θα υπηρχε στο επεισοδιο The Return of Orko's Uncle ομως δυστηχως αυτο δεν εγινε ποτε..

http://www.he-man.org/forums/boards/showthread.php?177415-Which-Came-First-He-Man-s-Power-Sword-or-Blackstar-s-PowerStar&p=2612381&viewfull=1#post2612381

http://www.he-man.org/forums/boards/showthread.php?195336-The-unofficial-cartoon-guide-to-He-Man-and-the-Masters-of-the-Universe!-%29&p=2598053&viewfull=1#post2598053

Δεν θυμαμαι αν ειχε ερθει στην Ελλαδα το Thundarr, το σεβομαι για την επιροη του στο Blackstar που λατρευω, αλλα αντικειμενικα δεν βλεπεται τωρα με τιποτα, ακομα και ο συναγωνισμος του εκεινη την εποχη θα ελεγα πως ειναι ανωτερος.

Και εγω εμαθα πρωτα τον Blackstar απο τον He-Man, λατρευω και αγαπω και τις δυο σειρες, αλλα αντικειμενικα ο Blackstar ειχε ανωτερο σχεδιασμο και κινηση, φοβερες ιστοριες και χαρακτηρες, ενω στο He-Man ειναι τοσα πολλα επεισοδια που απλα βγηκαν.. για να υπαρχουν.

Για τον ξανθο Blackstar (Ατλα) ελπιζω να εχω νεωτερα απο τον κυριο Τζεβελεκο εαν τελικα καταφερω να τον προσεγγισω.

Κατι αλλο τωρα, ποιο ειναι το αγαπημενο σας επεισοδιο απο την σειρα; Δυσκολευομαι πολυ να επιλεξω μεταξυ του City of the ancient ones, και του The lord of time. Το πρωτο για το επιβλητικο σχεδιασμο της χαμενης πολης και του γιγαντα πανω στην ιδεα του Ταλως, και το δευτερο για τα τερατα του, και ειδικα για το αντιπαλο δεος του Warlock, τον τρομερο και φοβερο Triton (Κερβερο)!
 
Φίλε getta, απολαμβάνω ιδιαίτερα τη συζήτησή μας, είναι πολύ καλό να βρίσκω κόσμο με την ίδια πόρωση!

Λοιπόν, ναι, την έχω δει αυτή τη συζήτηση στο he-man.org. Ο James Eatock (ή busta toons) είναι ο δημιουργός του unofficial guide, για να σου λύσω την απορία. Είναι πολύ cool άτομο και πολύ φιλικός, έχουμε μιλήσει αρκετές φορές με mail. Επειδή ασχολείσαι, να σου πω ότι εκδίδει το cereal geek, ένα φοβερό περιοδικό για το animation of the 80s.

Το starsword θα εμφανιζόταν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως το αγαλματίδιο, σε ένα background, ως homage στο blackstar. Απλά για το fun των stryboarders και σαν φόρος τιμής, τίποτε παραπάνω... Δεν προσπαθούν να συνδέσουν τίποτε. Δυστυχώς έμεινε στα storyboards. Μακάρι να εμφανιζόταν, θα είχε δημιουργήσει ατελείωτες ώρες συζητήσεων μεταξύ των fans!

Ούτε εμένα μου αρέσει το Thundarr, απλά δεν μπορώ να παραβλέψω την επιρροή που άσκησε στα μεταγενέστερα του είδους.

Εντάξει κάποια επεισόδια στο he-man είναι ανούσια, αλλά μην ξεχνάς ότι τότε σαν πιτσιρίκια, παθαίναμε την πλάκα μας! Δε νομίζω όμως ότι είναι κατώτερο του blackstar, εντάξει... Είναι θέμα των fans βέβαια, ο καθένας έχει την άποψή του. Ίσως να γινόταν και στο blackstar αυτό αν είχαμε περισσότερα επεισόδια. Ας πούμε στο airwhales of Anchar θα εμφανιζόταν ο χαρακτήρας του Tongo, πράγμα που ποτέ δεν έγινε και αντικαταστάθηκε από ένα ηλίθιο χαρακτήρα, τον grogan. Ανοησίες.

Αγαπημένο επεισόδιο: city of the ancients! Ο χαρακτήρας της Amber είναι καταπληκτικός! Θα ήθελα να την έβλεπα περισσότερο στο cartoon. Ευτυχώς την είδαμε στα γαλλικά κόμικς!

Μακάρι να τα καταφέρεις με τον Τζεβελέκο, περιμένουμε πως και πως τι θα μας πει!

Υπάρχει περίπτωση να διάβασες για το sagar/eternia στο forum return to sagar! Είναι fan fiction και τίποτε παραπάνω που δημιουργήθηκε από ένα μέλος εκεί σε συνεργασία με... εμένα, που είμαι και εγώ μέλος,χα,χα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα