Blackstar (1981)

Πρωτο βαζω το The Lord of Time.O Kadray ειναι και ο αγαπημενος μου χαρακτηρας αλλα και φιγουρα ως Scorpio.Η συλληψη ενως ιπταμενου ταυρου ειναι πραγματικα μοναδικη.Επισης σκεφτειτε ως αρχοντας του χρονου εαν η σειρα ειχε περισσοτερα επεισοδια ποσο θα βοηθουσε η παρουσια του ως ενος δυνατου villain ο οποιος μπορουσε να ειναι συμμαχος η δυναστης της κυριαρχιας του Οverlord στον Sagar.

Eπισης το Τhe Kingdom of Neptul ειναι ενα επεισοδιο οπου εχω δει πολλες φορες.Εδω ο Νeptul εχει πολυ καλυτερο σχεδιασμο απο το παιχνιδι.
 
καμια φορα αναρωτιεμαι πως θα ηταν η σειρα αν ο john ηταν αφροαμερικανος οπως το σκεφτοντουσαν αρχικα!! αγαπημενο επεισοδειο δεν εχω!πως να διαλεξεις κιολας απο μια σειρα με μονο 13 επεισοδεια!! αλλα απο το 2006 λιωνω το dvd εχει κ παρα πολυ καλα εξτρα!!
 
Ναι, παιδιά πολύ δύσκολο να διαλέξει κανείς... Όλα τα επεισόδια είναι φοβερά!

Λοιπόν, φίλε wheeled warrior και εγώ το σκέφτομαι αυτό πολλές φορές. Δεν ξέρω βέβαια αν οι Αμερικάνοι ήταν έτοιμοι για κάτι τέτοιο... Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις ότι ο Robert Lamb, ο οποίος γενικά είναι αιώνες μπροστά, σχετικά με αυτό το θέμα σχολίασε ότι ήταν μεγάλο λάθος να μην παρουσιάσουν τον blackstar ως αφροαμερικανό!

Πάντως, εδώ που τα λέμε δεν είναι εντελώς λευκός, έχει ινδιανικές ρίζες.
 
Tελικα κατι εμεινε απο την ιδεα που να δηλωνει οτι ο χαρακτηρας θα ηταν μαυρος.Αν το καλοσκεφτουμε το ονομα Blackstar μας αφηνει υπονοιες για το αφρικανικο υποβαθρο που ηθελαν να του δωσουν.Παντως το συμβαν οτι προκειται για ινδιανο η να εχει εστω καποιες ινδιανικες ριζες δεν ειχε περασει ποτε απο το μυαλο μου.Εννοω πως πχ. στο Bravestarr βλεπουμε το σεριφη με σκουρο χρωμα, εντονα ζυγωματικα, σπαστη μυτη και καταμαυρα μαλλια κοτσο.Εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο για να μην πω για το παιχνιδι οπου δεν εχει καμια σχεση.
 
Οι παράγοντες της σειράς και οι δημιουργοί του cartoon τον περιγράφουν σαν native american, που σημαίνει ότι έχει ινδιάνικες ρίζες τουλάχιστον από τον ένα γονέα... Και είναι και σκουρόχρωμος μια χαρά και τα μαλλιά του κατάμαυρα είναι... Ε, δεν χρειάζεται να έχει και σπαστή μύτη, εντάξει, χα,χα!

Καλά, μην κοιτάς το παιχνίδι, δεν χρειάζεται να έχει σχέση με το cartoon... Άλλο η galoob, αυτή επηρεάστηκε από την κυκλοφορία των motu. O blackstar αυτό που έχει να καυχιέται είναι ότι δεν δημιουργήθηκε για να διαφημίσει παιχνίδια, όπως ο he-man! (άσχετα αν το motu εξελίχθηκε σε καταπληκτικό cartoon και αυτό χάρη στη filmation και όχι στη mattel) Είναι εντελώς ανεξάρτητο cartoon και αυτό είναι πολύ καλό!

Για μένα είναι το πρώτο αυθεντικό sword and sorcery - fantasy cartoon της filmation το οποίο γέννησε ό,τι κινείται σε cartoon αυτού του είδους και το οποίο δεν το βαριέσαι ποτέ! Νομίζω ότι εξέλιξε πολύ την ιδέα του thundarr, που εγώ προσωπικά το βαριέμαι ιδιαίτερα!
 
Ακριβως οπως τα λεει ο Theophilos. Η σειρα δεν κανει πρακτικα κατι καινουργιο, εχει επιρεαστει, αν οχι "δανειστει" παρα πολλα στοιχεια απο αλλα κινουμενα σχεδια οπως το Thundarr και το Herculoids, μεχρι και ταινιες οπως το Star wars αλλα και Ευρωπαικη μυθολογια, οπως πχ τα trobbits και το δεντρο Sagar. Εκπληκτικο για τα δεδομενα της εποχης, και ο δεοντολογικος κωδικας της σειρας, καθοτι σε εβαζε στο πνευμα για τα ηθικα διδαγματα μεσα απο το ιδιο το επισοδειο καθεαυτου, και δεν στα "ταιζε" οπως μεταγενεστερες σειρες της filmation.
 
Σιγουρα δεν μιλαμε για παρθενογεννεση αλλα κι εγω συμφωνω οτι ο Blackstar ειναι ο πρωτος διδαξας οσων αφορα τα sword and sorcery/sci-fi/fantasy cartoons.H σειρα Μasters of the Universe απλα το πηγε το θεμα παρακατω δηλαδη τι παρακατω ετη φωτος μακρια!!!Εις οτι αφορα την καταγωγη του απλως μια υποψια μπορουμε να εχουμε εννοω οτι δεν κανει μπαμ.Για να καταλαβεις φιλε θεοφιλε τι εννοω σε μια υποτιθεμενη μεταφορα της ιστοριας στο σινεμα θεωρω καταλληλο στο ρολο του χαρακτηρα τον Johnny Depp στο πιο καλογυμνασμενο φυσικα.Κι αυτος ινδιανικες ριζες εχει.Aλλο Johnny Depp και αλλο πραμα πχ ο Branscombe Richmond;).
 
Καλύτερα ἐπεισόδια τά Kingdom of Neptul, Spacewrecked καὶ Crown of the Sorceress ὅπου δείχνει τὶς Demonlands.

Ἂν καὶ ὁ He-Man εἶναι σαφῶς καλύτερη καὶ πιό ὀργανωμένη παραγωγή, μὲ περισσότερη ποικιλία κλπ, ἐν τούτοις ὁ Blackstar εἶναι τὸ καλύτερο cartoon ὅλων τῶν ἐποχῶν (μαζὶ μὲ τὰ TMNT γιὰ ἄλλους λόγους) γιατὶ εἶναι πιό ἀρχετυπικό, τὸ concept του εἶναι πιό cult καὶ εὐφάνταστο, συνδυάζοντας space science fiction μὲ νορδικὴ καὶ ἑλληνικὴ μυθολογία καὶ epic fantasy. Τὸ Ice Castle στὸν παγωμένο Βοῤῥᾶ εἶναι ὅλα τὰ λεφτά. Πιστεύω ὅτι ἂν συνεχιζόταν θὰ ἄφηνε ἐποχή.

Τὸ ἰδανικὸ σήμερα δέν εἶναι οὔτε νὰ γυριστῇ ταινία οὔτε νὰ βγῇ σὲ μοντέρνα ἔκδοση τύπου "nickelodeon" καὶ τέτοια. Ἂν γίνῃ αὐτό, θὰ εἶναι προσηρμοσμένος στὰ σημερινὰ κινηματογραφικὰ δεδομένα καὶ θὰ καταστραφῇ ἡ ὅλη ἔννοια Blackstar. Τὸ ἰδανικὸ θὰ εἶναι νὰ προχωρήσουν στὴν season 2 βασισμένοι ὅσο τὸ δυνατὸν στὰ δεδομένα τῆς season 1, χρησιμοποιῶντας βέβαια τὰ σύγχρονα μέσα ὅσον ἀφορᾷ τὴν παραγωγή, ὥστε νὰ διατηρηθῇ τὸ ἀρχικὸ πνεῦμα. Τὸ ἴδιο νὰ γίνῃ καὶ μὲ τὰ παιχνίδια, ἤτοι πιστὴ ἐπανέκδοση.

Οἱ φιγοῦρες Tongo καὶ Overlord, μαζί μέ ἕναν μαῦρο Alien Demon καὶ ἕναν ἀσημένιο "Silverman" ὅπως ὀνόμαζε ἡ El Greco τὰ Trobbit (διασταύρωση Troll μὲ Hobbit ἀπὸ τὴν νορδικὴ μυθολογία), ᾖταν τὰ πρῶτα παιχνίδια ποὺ ἀπέκτησα σὲ ἡλικία 3-4 περίπου. Στὴ συνέχεια ἀπέκτησα τὸν Νeptul μὲ ἕνα διαφανὲς Trobbit, τὸν Dragon (Warlock) καὶ τὸ ἀσύλληπτο Ice Castle. Ἡ συσκευασία τοῦ Ice Castle εἶναι ἰσως ὁ "MVP" τῆς ὅλης σειρᾶς, καλύτερη κι ἀπ' τὸ περιεχόμενο. Τὰ περιβραχιόνια, οἱ χιτῶνες, περικνημίδες, θώρακες κλπ τῶν Tongo, Gargo, Neptul εἶναι σχεδιασμένα κατὰ τὰ πρότυπα τῶν ἀρχαίων ἑλλήνων ὁπλιτῶν. Ἐπίσης ἡ "μωϊκάνα" τοῦ Neptul παραπέμπει σὲ ἀρχαιοελληνικὴ περικεφαλαία τοῦ Θεοῦ Ποσειδῶνος (Neptune) μὲ τὴν τρίαινα καὶ τὴν ἀσπίδα.

Τὸ ἑλληνικὸ Black Metal συγκρότημα Septic Flesh ἔχει γράψει ἕνα ἀτμοσφαιρικὸ κομμάτι, τὸ "Ice Castle" (1995). Λαμβανομένων ὑπ' ὄψιν τῶν στίχων, τῆς ἀτμόσφαιρας, τῆς θεματολογίας τοῦ δίσκου ("ΕΣΟΠΤΡΟΝ") καὶ τῆς ἡλικίας τῶν συνθετῶν του, πιστεύω ὅτι τὸ ἐν λόγῳ κομμάτι εἶναι ἀπ' εὐθείας ἐπηρεασμένο ἀπὸ τὸ Ice Castle τοῦ Blackstar.

Οἱ Alien Demons ἤ "δαίμονες" ἤ "διάβολοι" κατὰ El Greco ᾖταν τὸ δεύτερο ἀτοῦ τῆς σειρᾶς, ἀτοῦ ἀπ' αὐτὰ ποὺ καθιστοῦν τὸν Blackstar ἀνώτερο ἀπ'τὸν HeMan: Μὲ σῶμα τύπου "Gargoyle" καὶ ὕψος καὶ πρόσωπο ποὺ μοιάζει μὲ τοὺς λεγόμενους "Γκρίζους" (Greys) Ἐξωγήϊνους (ἤ Ἐσωγήϊνους κατὰ πολλούς), σὰν αὐτὸν ποὺ βρῆκαν (?) οἱ ἀμερικανοὶ στὸ Roswell ἀμέσως μετὰ τὴν πτῶσι τῆς Γερμανίας (1947), ἀποκαλύπτουν τὴν μεταπολεμικὴ συμβολικὴ καὶ ὑποσυνείδητη προπαγάνδα καθὼς καὶ τὴν ἔντονη ψυχροπολεμικὴ διαστημικὴ κούρσα ποὺ μεσουρανοῦσε τὴν αὐγὴ τῆς δεκαετίας τοῦ '80, λίγο πρὶν λήξῃ ὁ ΨΠ. Αὐτοὶ οἱ Δαίμονες ᾖταν οἱ Ὑπασπιστὲς τοῦ Overlord στὸ Ice Castle καὶ ἐμφανίζονται στὸ "Spacewrecked" καθὼς καὶ στὸ "Crown of the Sorceress" ἐμφανίζεται ἕνας ὁλόϊδιος μπλὲ δαίμων, μόνο ποὺ εἶναι φτερωτὸς ἐκεῖ.

Γενικὰ ὁ σχεδιασμὸς τῆς El Greco (συσκευασίες καὶ χρώματα φιγουρῶν) εἶναι κατὰ πολὺ ἀνώτερος ἀπὸ αὐτὸν τῆς Galoob. Θυμηθῇτε τὴν χρυσὴ σέλλα τοῦ Κέρβερου ἤ τοὺς μαύρους δαίμονες... Τὸ ἴδιο καὶ μὲ τὸ κόμικ... Ἡ γαλλικὴ σχεδίαση δέ, εἶναι κατὰ πολὺ ὑποδεέστερη καί ἀπὸ τὴν Galoob. Ἡ El Greco τἄσπασε μὲ παγκόσμια πρωτιὰ καὶ πρωτοτυπία. Ἀκόμα καὶ τὰ ὀνόματα τῆς Ἑλληνικῆς ἐκδόσεως, βασισμένα στὴν ἑλληνικὴ μυθολογία, τὰ σπᾶνε: ΑΤΛΑΣ, ΕΠΙΚΥΡΙΑΡΧΟΣ, ΣΚΟΡΠΙΩΝ, ΚΕΡΒΕΡΟΣ, ΤΡΙΤΩΝ κλπ. Μήπως τὸ "MASTERS OF THE UNIVERSE" εἶναι ἐμπνευσμένο ἀπὸ τό "ΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ" καὶ ὄχι τὸ ἀνάποδο?

Κἄποια ὀχήματα ποὺ προορίζονταν γιὰ τὸν Blackstar ἔμειναν "stock" (προφανῶς καὶ γιατὶ δὲν ὑπῆρξε 2η σαιζόν) καὶ κατέληξαν στοὺς Infaceables. 3 ὀχήματα. Βέβαια ἡ Greco συνεχώνευσε Infaceables-Blackstar-HeMan-SheRa κάτῳ ἀπ'τὸ ΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ καὶ ἐξέδωσε καὶ αὐτὰ τὰ ὀχήματα (ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΚΕΦΑΛΟΘΡΑΥΣΤΗΣ, ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ κλπ). Τὰ ὀχήματα αὐτὰ πάντως προορίζονταν γιὰ Blackstar τόσο στὸ cartoon ὅσο καὶ στὰ παιχνίδια. Ἐπειδὴ κἄποιος εἶπε γιὰ τὴ Μάρα, αὐτὴ νομίζω ᾖταν στὶς φιγοῦρες ποὺ δὲν ἦρθαν ποτὲ Ἑλλάδα.

Μὲ τὸν Τζεβελέκο τί ἔγινε, εἴχαμε κανα νέο?

Εἶχε τὴν καλύτερη ἀτμόσφαιρα ὄχι μόνον ἀπὸ τὸν HeMan, άλλὰ καὶ ἀπ' ὅλα τὰ προηγούμενα καὶ ἑπόμενα καρτοῦν τοῦ εἴδους. Ἰδανικὸς συγκερασμὸς Διαστήματος μὲ Ἡρωϊκὴ Μυθλογία. Ἐκείνη τὴν ἐποχὴ βγῆκαν πολλὰ παρεμφερῆ (Thundarr, Bravestarr, Star Wars, HeMan, Conan, SheRa, Sonja, Fire and Ice, Krull καὶ ἄλλα πολλά) ὅμως ὁ Γιάννης ὁ Μελάναστρος ᾖταν τὸ καλύτερο ἀπ' ὅλα.

Τὸ γαλλικὸ κόμικ ἤτανε χάλια. Τὸ κόμικ καὶ τὰ artwork τῆς El Greco πρέπει νὰ ἐκτεθοῦν στὴν σχολὴ καλῶν τεχνῶν.

Ὁ Blackstar ἐπάνῳ στὸν φτερωτὸ ἀλογοειδῆ δράκο εἶναι ἐμπνευσμένος ἀπὸ τὸν Περσέα ἤ τὸν Βελλερεφόντη ποὺ ἵππευε στοὺς αἰθέρες τὸν φτερωτὸ Πήγασσο. Ὁ φτερωτὸς ταῦρος τοῦ Kadray μέ "ταῖς χρυσέαισι πτερύγαισι" εἶναι ἐμπνευσμένος ἀπὸ τὸν Δία ποὺ μεταμορφώθηκε σὲ φτερωτὸ ταῦρο γιὰ νὰ ἀπαγάγῃ τὴν Εὐρώπη. Ὁ Κλῶνος εἶναι ἐμπνευσμένος ἀπὸ τὰ "Elves" τῆς νορδικῆς μυθολογίας καὶ τὰ Trobbits ἀπὸ τὰ Hobbits.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστουμε για ολες αυτες τις υπεροχες πληροφοριες etherodromos!!! :thanx2:

Οπως και τα υπολοιπα παιδια! ;)

Συγνωμη που δεν συμμετεχω στην κουβεντα αλλα δεν ειμαι τοσο πολυ "ψαγμενος". :(

Απολαμβανω ομως τις συζητησεις σας! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΙ ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ:

0005719lg2.jpg

blog_warlock_in_heman_01.jpg

blog_warlock_in_heman_02.jpg

thumb.jpg

skeletorandoverlord_full.jpg

filmation_defeat_by_aschell-d327v95.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έπιασα το νόημά σου φίλε deathshadow, αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν καλό να βγει ταινία τελικά, τουλάχιστον όχι με τα σημερινά χολιγουντιανά δεδομένα. Ίσως κάποια ανεξάρτητη παραγωγή, για λίγους, κάτι σαν την παραγωγή του dredd (του 2012 εννοώ), το οποίο το γούσταρα πάρα πολύ!

Πάντως παιδιά, η el greco ποτέ δε συνδύασε blackstar με she-ra και he-man, μην μπερδεύεστε. Σε καμία περίπτωση δεν επηρεάστηκε η mattel από την el greco, αυτό είναι σίγουρο. Η σειρά είναι η εξής: Πρώτο βγαίνει το blackstar (1981). To 1982 κυκλοφορούν τα motu από την mattel. H mattel θέλει να προωθήσει τα παιχνίδια και γι' αυτό κλείνει συμφωνία με την filmation και έτσι τον Σεπτέμβριο του 1983 κυκλοφορεί το cartoon masters of the universe, του οποίου την τρομερή επιτυχία την γνωρίζετε όλοι. Τα παιχνίδια αρχίζουν να πουλάνε σαν τρελά. Το πιάνει αυτό η galoob, η οποία κυκλοφορεί σε συνεννόηση με τη filmation το blackstar σε παιχνίδια (γι' αυτό και οι φιγούρες στο σώμα τους γράφουν filmation association). Ε, το πιάνει και αυτό η el greco, η οποία θέλει να πουλήσει και για να επωφεληθεί ανακατεύει τα πάντα!!! Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η ανάμειξη. Πάλι ενδιαφέρουσα είναι, αλλά η el greco δεν επηρέασε απολύτως κανένα. Το artwork του ice castle είνια το original της galoob. Όλα τα άλλα είναι ελληνικά, το κόμικ πάντως είναι καταπληκτικό, το έχω δείξει σε ξένους συλλέκτες και παθαίνουν πλάκα. Πάντως ρε παιδιά δεν νομίζω ότι ήταν ανώτερες σε ποιότητα οι φιγουρες της el greco...

Προφανώς και η fimation επηρεάστηκε από άλλες μυθολογίες και βέβαια πολύ από την ελληνική, διότι ως γνωστόν, οι αμερικάνοι δεν έχουν ούτε πρόκειται να αποκτήσουν κουλτούρα...

Ένα δεύτερο season blackstar με τον παλιό αυθεντικό τρόπο; Είμαι μέσα!!

Το artwork του mike Bock το έχω ποστάρει και εγώ προηγουμένως! Ναι είναι καταπληκτικό! Και ναι η Mara δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα. Κρίμα...
 
ΤΟ ICE CASTLE ἤ "ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ"

p101004727pj.jpg


Κανεὶς δὲν μπερδεύτηκε. Ὅλοι αὐτὸ ποὺ ἐννοοῦμε εἶναι ὅτι ἡ El Greco κυκλοφόρησε τὰ παιχνίδια 4 σειρῶν σὰν μία σειρὰ ὑπὸ τὸν τίτλο 'ΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ'. Τί ἀκριβῶς ἐννοεῖς ἐσὺ δὲν τὰ συνδύασε?

Μερικὲς συσκευασίες καὶ φιγοῦρες κράτησε ὁλόϊδιες καὶ σὲ μερικὲς αὐτοσχεδίασε. Ὅπου αὐτοσχδίασε ἔκανε παππάδες δημιουργῶντας καλύτερα ἀπὸ τὰ πρωτότυπα,ἐκτὸς ἴσως ἀπὸ τὰ κουτιὰ τῶν διαστημοπλοίων τῆς Galoob ποὺ συναγωνίζονται αὐτὸ τοῦ Ice Castle.

OI ALIEN DEMONS H 'DEVILS' KAT' EL GRECO (ΚΟΚΚΙΝΟΣ-ΜΑΥΡΟΣ):

EL Greco.jpg

Alien_Demon.jpg

HPCamera014.jpg

HPCamera015.jpg

Spacewrecked-A18-CoughtInMiddle.JPG

Spacewrecked-A19-LetMePutYouUnderSpell.JPG

demons.jpg

DSCN0160.jpg

DSCN0161.JPG

8d.jpg

8d2.jpg

Animals-Blackstar-BlueGargoyleDemon-A.jpg

Blackstar-Artwork-BlueGargoyleDemon-01.jpg

Blackstar-ArtWork-DemonGoblins.jpg
 
(εφοσον ποσταρεις διαδοχικα σε πολυ συντομο χρονικα διαστημα - προτιμησε να κανεις edit το πρωτο στη σειρα ποστ σου και να συμπληρωνεις εκει τα υπολοιπα)
 
(εφοσον ποσταρεις διαδοχικα σε πολυ συντομο χρονικα διαστημα - προτιμησε να κανεις edit το πρωτο στη σειρα ποστ σου και να συμπληρωνεις εκει τα υπολοιπα)
Αυτό δε γίνεται σε ποστ με φωτογραφίες γιατί υπάρχει όριο χωρητικότητος και δεν με αφήνει. Σε ποστ με κείμενα το εφαρμόζω ήδη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι φιλε μου wheeled warrior εχω και τις 3 ελληνικες βιντεοκασσετες που εχουν τα 12 επεισοδια!! Φανταστικο καρτουν!
 
wheeled warrior είπε:
το δεντρο της σαγκαρ λες!!πολυ μπροστα σειρα πολυ μπροστα !! φιλε πσιλεα 77 τις ελληνικες βιντεοκασσετες εχεις?
Ναι φιλε μου τις εχω και τις 3!
 
Εννοώ ότι η el greco κυκλοφόρησε μόνο μια σειρά παιχνιδιών και αυτή είναι η σειρά blackstar. Η ονομασία κυρίαρχοι του σύμπαντος δεν έχει καμία σχέση με το blackstar ούτε με τους masters of the universe της mattel. Το μιμήθηκε η el greco για να πουλήσει. Όσο για τους infaceables, μόνο σε κάποιες χώρες, όπως η Ελλάδα, συνδυάστηκαν με blackstar. Δηλαδή η el greco τους συνδύασε, η galoob όμως στην Αμερική δεν συνδύασε τις σειρές, παρόλο που τα οχήματα προοριζόταν στην αρχή για τον blackstar.

Τώρα, η el greco μονο μια συσκευασία κράτησε αυθεντική από την galoob και αυτή είναi η συσκευασία του ice castle! Όλες οι άλλες είναι δική της επινόηση.

Φίλε psilea αυτό το σετ vhs είναι καρασυλλεκτικούρα όχι αστεία. Δεν είδαμε όμως ποτέ το 13 (zombie masters) στην Ελλάδα. Το είδαμε σαν ενήλικες πλέον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@stayros Bλεποντας προσεχτικα προηγουμενες σελιδες ειδα μια φωτογραφια που ποσταρες και μου εκανε εντυπωση.Ο Βlackstar κραδενει ενα συμβατο σπαθι και οχι το Starsword.Yποθετω πως εκεινη την χρονικη στιγμη δεν θα ειχαν ετοιμη την ιδεα του Powerstar.

@Τheofilos Mιλωντας για την ταινια δεν εβγαλα καποιο κρυφο ποθο απλα ανεφερα το παραδειγμα του Τζοννυ Ντεπ οσον αφορα τη συζητηση μας για την ινδιανικη καταγωγη του.Συμφωνω απολυτα μαζι σου για μια ανεξαρτητη ταινια αλλα σκεψου οτι απο το 1981 ποιος απο τους πιτσιρικαδες σημερα μπορει να δωσει προσοχη;Εχει περασει κατι παραπανω απο μια γενια τριαντα χρονια και βαλε οποτε λογικο ειναι να μην υπαρχει καποια επαφη με το σημερινο κοινο.Και μη βλεπεις εμας που εχουμε καποια ηλικια και το ζησαμε η τους αμερικανους συνομηλικους μας.Αν γινει κατι πρεπει να γινει με την καταλληλη προετοιμασια και απο ανθρωπους που ξερουν.Παντως για μια δευτερη σεζον οπου θα ριχνει φως και σε θεματα οπου εμεινα αναπαντητα απο την πρωτη μαζι σου!!!

@etherodromos Πολυ σημαντικες οι πληροφοριες σου!Οι Septic Flesh των πρωτων αλμπουμ ειναι αξεπεραστοι και δεδομενου του γεγονοτος οτι ειναι και καποιας ηλικιας ειμαι βεβαιος πως το τραγουδι ειναι φορος τιμης για μια σειρα καρτουν/παιχνιδιων που μεγαλωσαν!!!

@psileas77 Aν δε σου κανει κοπο δωσε μας μια φωτογραφια με τις βιντεοκασσετες σου.
 
Deathshadow είπε:
@stayros Bλεποντας προσεχτικα προηγουμενες σελιδες ειδα μια φωτογραφια που ποσταρες και μου εκανε εντυπωση.Ο Βlackstar κραδενει ενα συμβατο σπαθι και οχι το Starsword.Yποθετω πως εκεινη την χρονικη στιγμη δεν θα ειχαν ετοιμη την ιδεα του Powerstar.
Να σου πω κι εγω τωρα το προσεξα.... :eek:

Ναι οντως, ειναι κανονικο σπαθι και οχι το Starsword!

Κι απ' οτι ειδα η εικονα ειναι επισημη απο την FILMATION και μαλιστα του 1981.

Ισως να το ειχαν στην αρχη καπως στο πιο βαρβαρο να υποθεσω? :confused:
 
mara_from_blackstar_by_jeffach-d52444w.jpgΑφιερωμένο σε όλους τους blackstarόβιους...
 
Πίσω
Μπλουζα