Blackstar (1981)

Κουκλι!!!!!:dribble: :wub: :wub: :wub:
 
Και αν η σειρά γινόταν ποτέ σαν τα classics κάπως έτσι θα ήταν...

3BD548BC-AE2C-45B5-945F-C08B8EB931DC-130-00000024493BF5C6.jpg

motukad2.jpg

motucblackstaroverlord3bymasterenglishd3da1m7.jpg
 
ναι γιατι δεν ειναι κανονικη κυκλοφορια ειναι καστομ!! ποτε θα ανεβασεις το καστρο να το δουμε?
 
παιδια, εβλεπα το τρειλερ στην αρχη και συγκινηθηκα, αληθεια...

Αν και το εβλεπα καποτε (ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΝΑΙ !!) ειναι απο τα λιγα που ειχα ξεχασει για παντα στο χρονοντουλαπο του μυαλου μου..

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στο παληκαρι που εφτιαξε πρωτος το τοπικ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ!!!!
 
Tα εχω αποκτησει εδω και καιρο αλλα τωρα βρηκα την ευκαιρια να τα φωτογραφισω.Παροτι δεν εχουν τα οπλα τους με το δεξι τους χερι μας δειχνουν πως στους ασχημους καιρους που ζουμε ο επιμενων ελληνικα!!! :thumbup:

Προβολή συνημμένου 84218

Blackstar toys.jpg
 
Deathshadow είπε:
Tα εχω αποκτησει εδω και καιρο αλλα τωρα βρηκα την ευκαιρια να τα φωτογραφισω.Παροτι δεν εχουν τα οπλα τους με το δεξι τους χερι μας δειχνουν πως στους ασχημους καιρους που ζουμε ο επιμενων ελληνικα!!! :thumbup:
Προβολή συνημμένου 84218
Εξαιρετικος Deathshadow! ειναι οι εκδοσεις με την τσακμακοπετρα του Kadray και του Overlord;

Ακομα, εχει κανεις την Ελληνικη εκδοση του John Blackstar, τον Ατλα;
 
Ναι Getta εχουν την τσακμακοπετρα και μαλιστα λειτουργουν αψογα!Φιλε οσον αφορα τον Ατλα μαλλον δε τον εχει κανεις.Σε ενα αλλο φορουμ που συμμετεχω ενας βραζιλιανος ειχε πει οτι τον αποκτησε απο οτι θυμαμαι πληρες αλλα δεν ποσταρε καποια φωτογραφια.Τελικα ειναι απο τα παραδοξα ο νουμερο ενα δημοφιλης ηρωας της σειρας και να μη βρισκεται πουθενα.
 
Οσους ελαχιστους εχω δει ποτε προς πωληση, φτανουν για πολυ ψηλα ποσα. Δεν τον θυμαμαι παντως καθολου παντως τοτε, πρεπει να ηταν αρκετα περιορισμενη παραγωγη.

Κατα τα αλλα, εχω μια θεωρια πως προεκυψε το παγωμενο καστρο να ειναι η βαση του Blackstar και της παρεας του, και ο Overlord καλος συμμαχος τους.

Το Sagar tree δεν κυκλοφορησε ποτε επισημως στην Ελλαδα, ετσι η el greco εκανε την πανεξυπνη κινηση να αλλαξει ετσι την ιστορια, ωστε να οικιοποιηθουν τα παιδια περισσοτερο με το καστρο των παγων και τον Overlord. Παραλληλα, συνδεσε τους μη εμφανιζομενους κακους της σειρας μεσα στο κωμικ, ετσι υπηρχε ενα κινητρο παραπανω να τους αποκτησει κανεις.

Ελπιζω ο κυριος Τζεβελεκος να μας ριξει φως σε ολα αυτα, εχω προσπαθησει ηδη παρα πολλες φορες να ερθω σε επικοινωνια μαζι του, και δεν θελω να γινομαι κουραστικος και επιμονος. Θα ξανακανω παντως μια προσπαθεια αρχες του φθινοπορου!
 
Ξανθό Blackstar (Άλτα) της El Greco είχα δει πολλές φορές μικρός στα μαγαζιά (μέχρι περίπου το 1993, όπου γινόταν ακόμα χαμός από 80s παιχνίδια), αποκλείεται να είναι τόσο σπάνιος.
 
Dr. SLUMP είπε:
Ξανθό Blackstar (Άλτα) της El Greco είχα δει πολλές φορές μικρός στα μαγαζιά (μέχρι περίπου το 1993, όπου γινόταν ακόμα χαμός από 80s παιχνίδια), αποκλείεται να είναι τόσο σπάνιος.
Σωστά, δεν τίθεται θέμα περιορισμένης παραγωγής του Άτλαντα, εκείνη την εποχή έβγαινε με το τσουβάλι, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι ΣΗΜΕΡΑ είναι κάπως δύσκολο να τον εντοπίσεις. Εγώ προσωπικά ακόμη τον ψάχνω. Πάντως, αν παρακολουθήσεις το ebay εμφανίζονται κάπου κάπου, έστω και σπάνια. Όταν εμφανιστούν όμως είναι κάποιοι εξυπνάκηδες που τους πουλάνε για χρυσάφι...

Deathshadow καλή αρχή φίλε, είναι μεγάλο κόλλημα, χα,χα! Τον κωλόφαρδο τον monteeg...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks Theophilos!

Θα προσπαθησω να δωσω μια δικη μου εικονα για τη σπανιοτητα του Ατλα.Οντως σαν toyline ειχε μεγαλη επιτυχια εδω αφου μεχρι και τηλεοπτικη διαφημιση επαιζε στην τοτε ερτ συνεχεια θυμαμαι.Το θεμα ειναι πως οσο μεγαλη ηταν η παραγωγη των συγκεκριμενων παιχνιδιων ξεχναμε πως η χωρα μας τοτε ειχε εννεα εκατομυρια πληθυσμο που δηλωνει αυτο απο μονο του πως το αγοραστικο κοινο ηταν υπερβολικα μικρο σε συγκριση με αλλες χωρες της ευρωπης για να μη μιλησουμε για αμερικη φυσικα.Επισης η El Greco εφτιαχνε τα παιχνιδια εδω με τις οποιες αλλαγες ειχε κανει δηλαδη τα εφτιαχνε καθαρα για εσωτερικη καταναλωση δεν τα εισηγαγε απο την χωρα παραγωγης.Αρα εφτιαχνε αποκλειστικα οσες κοπιες πιστευε οτι μπορουσε να πωλησει στην εγχωρια αγορα και μονο.Αυτο που θελω να πω ειναι πως εμεις σαν μικρα παιδια τα ειχαμε σαν παιχνιδι πραγμα φυσιολογικο παιζαμε μαζι τους και τα ταλαιπωρουσαμε ωσπου να χαλασουνε η για χιλιους δυο λογους πηγαιναν στον καλαθο των αχρηστων.Αυτοι ειναι και οι λογοι οπου σημερα ειναι αρκετα δυσευρετα.

Εγω προσωπικα εως και το 1990 εβλεπα τα παιχνιδια σε μαγαζια σε πολυ λιγα κομματια ομως η στη χειροτερη σε κανα πανυγυρι μεσα σε αχταρμαδες απο αλλα παιχνιδια.Οσον αφορα την αγορα του Ebay θα συμφωνησω καποιοι με τις εξωφρενικες τιμες που βαζουν δειχνουν οτι ψαχνουν για κοροιδα η εφοπλιστες.
 
έρχονται σύντομα warrior. Τράβηξα κάποιες αλλά δεν με ικανοποίησαν. Θα το επαναλάβω μέσα στην εβδομάδα και θα ανεβάσω! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια συλλογη Θεοφιλε!!!! :thumbup:

Τα συγχαρητηρια μου!!! :worship:
 
Ωραία συλλογή Θεόφιλε…πάνω-κάτω!
 
Πίσω
Μπλουζα