Blade Runner (1982)

Vampire in a Cathedral

RetroWannaBe
Joined
29 Αύγ 2007
Μηνύματα
56
Αντιδράσεις
7
Μία από τις ταινίες που άφησαν το στίγμα τους τη δεκαετία του 80 και έμελε να αλλάξει τον κινηματογραφικό χώρο της επιστημονικής φαντασίας, ήταν η ταινία "Blade Runner" με Χάρισον Φόρντ, Ρούτγκερ Χάουερ, Ντάριλ Χάννα, Σον Γιάνγκ και Τζέιμς Όλμος.

Με τη συμπλήρωση 25 ετών από την παραγωγή της, ο σκηνοθέτης Ρίντλευ Σκοτ απόφάσισε να δώσει στην αγορά ένα DVD με την κόπια της ταινίας έτσι όπως την ήθελε να δωθεί τελικά ο σκηνοθέτης, αλλά δεν έφθασε ποτέ στα μάτια μας με τον τίτλο "Blade Runner: The Final Cut". Η προβολή της στο φεστιβάλ Βενετίας έκανε πολλά στόματα να μείνουν ανοιχτά καθότι ήχος, εφέ και εικόνα είναι ξανά επεξεργασμένα με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας συν ανέκδοτες σκηνές.

Το DVD θα βγει μέσα στους επόμενους μήνες. Θα χαρώ να δω σκέψεις σας και γνώμες για τη συγκεκριμένη ταινία, τι αισθήματα σας προκάλεσε, πως είδατε τους ηθοποιούς, ποια ήταν τελικά η cyberpunk αίσθηση που μετέφερε και εν τέλει πως θα τη βαθμολογούσατε τώρα πια, 25 χρόνια μετά με άριστα το 10...

Vampire in a Cathedral
 
χαλλλλλλλλαρα 10 και με 10 τονους ειναι ταινια πολυ μπροστα απο την εποχη της, ακομη και σημερα τα εφε της ειναι πολυ καλυτερα απο κατι b-c-d movies που βγαινουν συνεχως στην αγορα.ωραια αντε και σε blu -ray disc να την καμαρωσουμε:biglaugh:
 
Όταν την είχε δει πιτσιρικάς, μου φάνηκε πολύ "μούφα" !

Λόγω πρωταγωνιστή, περίμενα να δω καταιγιστική δράση σε στυλ Indiana Jones, Star Wars Κλπ.

Όταν την ξαναείδα μεγάλος, ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ !

Μακράν από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών.

Το δε soundtrack κοντεύει να λυώσει, τόσες φορές που έχω ακούσει το CD.

Τέλεια φωτογραφία, τέλεια πλοκή και καταπληκτικό παίξιμο από όλους.

Επική η σκηνή με τον ετοιμοθάνατο Rutger Hauer να λέει τα κλασσικά λόγια "...like tears in rain!"

Επίσης αγαπημένη σκηνή, η συνάντηση Rachel - Deckard και ο διάλογος για την "κουκουβάγια".

Rachel: Do you like our owl ?


Deckard: Is it artificial ?



Rachelo_Of course it is.



Deckard: It must be expensive.



Rachel: Very !


Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο σα διάλογος, αλλά μου έχει εντυπωθεί ιδιαίτερα.

Περιμένω σαν τρελλός να βγει η εκδοχή που λές.

Στο έγκριτο και καλτ αμερικάνικο φανζίν VIDEO WATCHDOG είχα διαβάσει παλιά

ότι υπάρχουν περί τις ΕΠΤΑ διαφορετικές εκδοχές του έργου.

Ορισμένες εξ αυτών, παίχτηκαν άπαξ σε ειδικές προβολές και έκτοτε "χάθηκαν".

Και κάτι πολύ ενδιαφέρον για το έργο, αν και το έχω ποστάρει ξανά :

http://www.brmovie.com/Locations/Falcon.htm

http://media.bladezone.com/contents/film/tie-ins/star-wars/
 
Θα ήθελα να παραθέσω το Link για το trailer της συγκεκριμένης τελικής εκδοχής της ταινίας από το youtube όπου - διορθώστε με εάν κάνω λάθος - ήδη εντόπισα μία επιπλέον σκηνή με τις μισόγυμνες γυναίκες όπου χορεύουν φορώντας μάσκες και στο οποίο trailer είναι φανερή η ψηφιακή επεξεργασία που έχει δεχθεί το φιλμ.

Πάντως σύμφωνα με πολλά περιοδικά κινηματογράφου παγκοσμίως, η ταινία δέχεται στην κριτική της (σήμερα πια διότι τότε [1982] "θάφτηκε") δεκάρια Α-ΚΑ-ΤΕ-ΒΑ-ΤΑ. Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω: 10/10 στεγνά...

http://www.youtube.com/watch?v=J_hYs1jBy8Y

Vampire in a Cathedral

Υ.Γ.: Σε αυτήν την τελική εκδοχή και μέσα στο συλλεκτικό DVD, ο Ridley Scott απαντά στο ερώτημα που βασάνιζε πολλούς συνεφίλ για πολλά χρονιά, στο εάν τελικά ήταν ΚΑΙ ο Χάρισσον Φορντ ρέπλικα...εσείς τι λέτε???

Όσον αφορά το soundtrack όπου πολύ σωστά το ανέφερε ο exetlaios:

θα τολμήσω να μπω στη διαδικασία να κάνω αναφορά σε προσωπικό επίπεδο. Κάθε φορά που θα ακούσω τραγούδι από την ταινία, με ρίχνει αφάνταστα αλλά με ένα γλυκό τρόπο και σε αρκετές περιπτώσεις βρίσκω τον εαυτό μου να δακρύζει. Μπορεί να το βρίσκεται υπερβολικό αλλά μιας και έχω μία μεγάλη συλλογή αποκλειστικά από CD soundtracks, μόνο το Blade Runner και η μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου κατάφεραν τόσο έντονα να μου δημιουργήσουν τέτοια συναισθήματα. Και μιλάμε ότι δεν είναι ένα album όπου θα μπεις στη διαδικασία να πεις αυτό το τραγούδι δε μου αρέσει ή το άλλο είναι η κορυφή (αν και για πολλούς το "love theme" θεωρείται η ναυαρχίδα του CD) - ΟΛΑ είναι ένα αριστούργημα...

Vampire in a Cathedral
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας ελπισουμε με τα καινουργια επεξεργασμενα ψηφιακα εφε ,να μην πεσει κοψιμο στο logo της Atari .

Για την ταινια συμφωνω με τους παραπανω (εχω ηδη ενα dvd) αν και ειναι λιγουλακι "αργη" για τα γουστα μου.
 
Πραγματικά ήταν καταπληκτική ταινία . Διορθώστε με αν κάνω λάθος , αλλά νομίζω πως ο ίδιος συγγραφέας έχει γράψει και το βιβλίο βάσει του οποίου γυρίστηκε και η σχετικά πρόσφατη ταινία με τον Τομ κρουζ , στην οποία στο μέλλον τα εγκλήματα προλαμβάνονται πριν καλά γίνουν . Μία άλλη μελλοντιστική ταινία που μου άρεσε πολύ , ήταν το Equilibrium , στην οποία στο μέλλον οι άνθρωποι απαγορευόταν να έχουν συναισθήματα ! ...
 
Ξέρει κάποιος πόσα επιπλέον λεπτά θα έχει η νέα έκδοση ;
 
iliekater είπε:
Πραγματικά ήταν καταπληκτική ταινία . Διορθώστε με αν κάνω λάθος , αλλά νομίζω πως ο ίδιος συγγραφέας έχει γράψει και το βιβλίο βάσει του οποίου γυρίστηκε και η σχετικά πρόσφατη ταινία με τον Τομ κρουζ , στην οποία στο μέλλον τα εγκλήματα προλαμβάνονται πριν καλά γίνουν . Μία άλλη μελλοντιστική ταινία που μου άρεσε πολύ , ήταν το Equilibrium , στην οποία στο μέλλον οι άνθρωποι απαγορευόταν να έχουν συναισθήματα ! ...
Σωστός και στα 2...Minority Report & Equilibrium άψογα. Ειδικά το δεύτερο. Σε καμμία περίπτωση βέβαια δεν αγγίζουν το μεγαλείο του Blade Runner-
 
Η ταινία είναι βασισμένο στο βιβλίο "Do Androids Dream of Electric Sheep?" του Philip K. Dick, ενός από τους μεγαλύτερους συγγραφείς Ε.Φ. στην ιστορία. Το βιβλίο έχει την δική του ομορφιά και διαφέρει από την ταινία. Ένα κεντρικό σημείο αναφοράς για παράδειγμα στο βιβλίο είναι ο Μερσερισμός, η θρησκεία εκείνου του κόσμου, που απουσιάζει παντελώς από την ταινία.

Το Blade Runner είναι ίσως πρώτο στην λίστα αγαπημένων μου ταινιών Ε.Φ. Το παρακμιακό μέλλον είναι το μόνο που με πείθει προσωπικά και το cyberpank απολαμβάνει κάποιας εύνοιας. Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο δεν μου άρεσε το Minority Report όπου το μέλλον φαντάζει λαμπερό, προηγμένο και καλογυαλισμένο.

Στην καινούρια έκδοση της ταινίας (director's cut) μία από τις σημαντικές αλλαγές είναι πως έχει αφαιρεθεί η επεξηγηματική αφήγηση του Ντεκάρντ (H. Ford) η οποία δεν ήταν επιλογή του σκηνοθέτη κι είχε προστεθεί τότε για να κάνει σημεία της ταινίας πιο κατανοητά. Κατά κάποιον τρόπο νομίζω πως προτιμώ εκείνη την παλιά έκδοση καθώς η αφήγηση δίνει έναν όμορφο δραματικό τόνο.

Δικό μου αγαπημένο κομμάτι (και φαντάζομαι πολλών άλλων οπαδών του Blade Runner) είναι ο μονόλογος του Ρόι (Rutger Hauer) την στιγμή που ο Ντεκάρντ κρέμεται από το χέρι του στο κενό. Αν θυμάστε βρέχει.

"I have seen things you people wouldn’t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion… I watched C beams glitter in the dark near the Tannhauser gate… All those moments will be lost in time like tears in rain… Time to die…"

Βαθμός λοιπόν 10' (δέκα άριστα :D )
 
και μενα ειναι απο τα αγαπημενα μου σημεια
 
Μερικα πραγματα για το Blade Runner, την αγαπημενη μου ταινια. Τα θυμηθικα διαβαζοντας για τον Ρ.Σκοττ σε ενα αλλο θρεντ.

Το Blade Runner γυριστικε το 1982 απο τον ανερχομενο τοτε Ρ.Σκοττ, με ενα πολυ σημαντικο budget για την εποχη και με σημαντικο καστ, Χ.Φορντ, Ρ.Χαουερ, Σ.Γιανγκ. Η ταινια στηριχτικε πολυ ελαφρα στο βιβλιο του Philip K.Dick με τον τιτλο "Do Androids Dream of the Electric Sheep". Πραγματικα, οποιος εχει διαβασει το βιβλιο θα βρει μικρη σχεση, το βιβλιο ειναι κοινωνικο-θρησκευτικο, ο αναγνωστης θα καταλαβει για το ρολο των ζωων-ρεπλικες και τη σημασια τους στην εκει κοινωνια.

Ο ιδιος ο συγγραφεας αποκυρηξε σθεναρα την ταινια. Ενας αλλος μεγαλος συγγραφεας της επιστημονικης φαντασιας, ο William Gibson, ειχε δηλωσει οτι σοκαριστικε οταν ειδε τη ταινια. "Δε μπορουσα να φανταστω οτι καποιος αλλος ειχε αποτυπωσει τοσο εντονα οσα εγω ειχα στο μυαλο μου". Δηλωσε μαλιστα, οτι εφυγε στα πρωτα δεκα λεπτα της ταινιας σε κατασταση σοκ.

Τπ προτζεκτ της ταινιας ξεκινησε πολυ φιλοδοξα και με πολλα χρηματα, χωρις τα πραγματα να ειναι ροδινα. Οι Σκοττ και Φορντ ητανε στα μαχαιρια διαφωνοντας παρα πολλες φορες για την ταινια. Και κατι σχεδον αστειο, προς το φιναλε η παραγωγη ξεμεινε απο χρηματα. Οι παραγωγοι αρνηθηκαν να δωσουνε αλλα καθως ηδη ειχανε ξεφυγει πολυ. Μπροστα στο ενδεχομενο η ταινια να μη κυκλοφορησει ποτε, το στουντιο σκεφτηκε και εκανε το εξης:

<οποιος ειναι λιγο παρατηρητικος θα το πιασει αμεσως>

Σε μια εκδοχη του φιναλε, Ντεκαρντ και Ρεητσελ φευγουνε μαζι σε ενα αμαξι μεσα απο βουνα και πρασινα τοπια, με συννεφα. Αυτες οι σκηνες ειναι κομμενες σεκανς απο την αρχη της "Λαμψης" με πρωταγωνιστη τον Τ.Νικολσον.

Η ταινια δεν πηγε καλα εισπρακτικα οταν βγηκε στα σινεμα. Οι κριτικοι το εθαψαν και γρηγορα ξεχαστηκε. Δεν ητανε παρα αρκετα μετα και με την γενικοτερη ανοδο της επιστημονικης φαντασιας που εκτιμηθηκε και αγκαλιαστικε απο το κοινο. Πρακτικα "ξαναπαιχτηκε" και βρηκε μεγαλη ανταποκριση στο κοινο, που αναρωτιοταν τελικα αν ο Ντεκαρντ ητανε ή οχι ρεπλικα. Φλεγομενες συζητησεις και αναλυσεις της ταινιας (χωρις υπερβολη) σε εντυπα και παρεες, ωσπου ο ιδιος ο Ρ.Σκοττ στα τελη των 90ς (1998 αν θυμαμαι καλα) να δωσει την απαντηση σε μια τηλεοπτικη εκπομπη.

Το ιδιο μπερδεμα και με την (φανταστικη) μουσικη του Παπαθανασιου. Ως το 1994 δεν υπηρχε επισημο soundtrack, παρα μονο ορχηστρικες εκτελεσεις των κομματιων, παρανομες εκδοσεις σε χαλια ποιοτητα και διασπαρτα κομματια σε κυκλοφοριες του Vangelis. Το 1994 τελικα, το επισημο soundtrack της ταινιας κυκλοφορησε επι ευκαιριας του Director's Cut που βγηκε στα σινεμα.

Το Δεκεμβρη του 2007 κυκλοφορησε μια "επετειακη" κυκλοφορια της μουσικης, ενα σετακι απο τρια cd, με ακυκλοφορητο υλικο συν τοις αλλοις, κατω απο τον τιτλο "Blade Runner Trilogy".

Πριν απο ενα χρονο περιπου κυκλοφορησε (κατ'εμε) το καλυτερο πακετο για τους οπαδους της ταινιας. Ενα πακετο απο 5 DVD με το τιτλο "Blade Runner - The Final Cut (5-Disc Ultimate Collectors' Edition)". Περιλαμβανει 5 (!!!) εκδοσεις της ταινιας, απο το (μαλλον καλυτερο) Director's Cut, μεχρι το "Workprint", μια preview εκδοση της ταινιας πριν κυκλοφορησει.

Επισης, πανω απο 40 λεπτα κομμενων σκηνων, ενα φοβερο ντοκυμαντερ για τη ταινια και αρκετα commentaries, οπως και 8 πολυτελεις εικονες απο σχεδια (drawings - drafts). Μιλαμε για σχεδια των γραφιστων για τον κοσμο και τις συσκευες (εχει ας πουμε το Voight-Kompff σε σκιτσο).

Ακομα καλυτερο πακετο, αυτο που κυκλοφορησε μονο στην Αμερικη, το βαλιτσακι του Blade Runner, που εχει ολα τα παραπανω σε αλουμινενια βαλιτσα που περιλαμβανει μια μινιατουρα του αμαξιου του Ντεκαρντ, καθως και ενα οριγκαμι μονοκερο.

260px-Blade_runner_special_ed_case.jpg
260px-Blade_runner_special_ed_case.jpg

260px-Blade_runner_special_ed_layout.jpg


Κλεινοντας, η προσωπικη μου αποψη, οτι δεν προκειτε ενα φιλμ για τον καθενα, δεν ειναι η off-the-mill επιστημονικη φαντασια, ειναι παντως φοβερα καλογυρισμενο, αισθητικα ανυπερβλητο μεχρι σημερα, με υπεροχη μουσικη και ηθοποιιες. Μια πολυ βαθεια ταινια που λιγο πολυ ορισε το ρευμα του Κυβερνοπανκ, γυρισμενη με εντονο το πνευμα του Film Noir.

Και εφοσον ολα αυτα γραφονται σε ενα (και) gamers φορουμ, αξιζει πολυ το παιχνιδι που κυκλοφορησε απο την Westwood Studios.

256px-BladeRunner_PC_Game_%28Front_Cover%29.jpg
256px-BladeRunner_PC_Game_(Front_Cover).jpg

Αυτα τα (πολλα) ολιγα για την ταινια και το βιβλιο. Αξιζει η προβολη και η αναγνωση (αν και κατα τη ταπεινη μου αποψη, ο συγγραφεας εχει δωσει πολυ καλυτερα βιβλια απο το συγκεκριμενο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Static είπε:
Και εφοσον ολα αυτα γραφονται σε ενα (και) gamers φορουμ, αξιζει πολυ το παιχνιδι που κυκλοφορησε απο την Westwood Studios.
256px-BladeRunner_PC_Game_%28Front_Cover%29.jpg
Και το οποίο,κάποιος εδώ μέσα το έχει original...

Χε,χε !!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Παρεμπιπτόντως, όταν το αγόρασα (την έκδοση 5 DVD) τα Χριστούγεννα, από Amazon.co.uk με ταχυδρομικά πήγε κάνα 30άρι euro, στην Ομόνοια ?60!!!
 
Για οποιον ενδιαφερεται εχει το ΣΤΑΡ κατι σαν το ανεπισημο remake-sequel του "Blade runner" oνοματι 'soldier'.

Soldier_%281998%29_poster.jpg
Soldier_(1998)_poster.jpg

Soldier (film)

It was written by David Peoples, who co-wrote the script for Blade Runner. By his own admission, he considers Soldier to be a "sidequel"/spiritual successor to Blade Runner.[1] It also obliquely references various elements of stories written by Philip K. Dick (who wrote the novel Do Androids Dream of Electric Sheep?, on which Blade Runner is based), or film adaptations thereof
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και για όποιον πιστεύει στα θαύματα, ιδού

Τώρα το άλλο με το περπάτημα πάνω στο νερό φαίνεται πιο δύσκολο αλλά όχι πλέον αδύνατο
 
Από τις αγαπημένες μου ταινίες και αξεπέραστη. Από τις λίγες φορές που προτιμώ την ταινία από το βιβλίο. Η ταινία είχε (προς μεγάλη δυσφορία του Ρ. Σκοτ) και χάπι εντ μετά από απαίτηση των παραγωγών αλλά εγώ το χάρηκα! Στο βιβλίο ήταν όλα πιο απαισιόδοξα (αν είναι δυνατόν!). Εκπληκτική αισθητική. Θα επρεπε να μας την βάζουν στο σχολείο. Πολύ καλό το ποστ του static.
 
Εξαιρετική Ταινία. Μέσα στις πέντε αγαπημένες, από το είδος...
 
Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα αν θυμαμαι καλα, οταν μεσα στη

δεκαετια του '90 ο κινηματογραφος εκλεισε 100 χρονια ζωης, ειχαν

φτιαξει ενα top 100 ολων των εποχων και το Blade Runner ηταν μεσα

στο top 10, ενω ως γνωστο οταν βγηκε στο σινεμα η επιτυχια δεν ηταν

η αναμενομενη.
 
DoctorGalifrean είπε:
Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα αν θυμαμαι καλα, οταν μεσα στηδεκαετια του '90 ο κινηματογραφος εκλεισε 100 χρονια ζωης, ειχαν

φτιαξει ενα top 100 ολων των εποχων και το Blade Runner ηταν μεσα

στο top 10, ενω ως γνωστο οταν βγηκε στο σινεμα η επιτυχια δεν ηταν

η αναμενομενη.
Δε θυυμάμαι συγκεκριμένα αυτό που λες, αλλά είναι πλέον καθολικά απόδεκτό, ότι η ταινία παραήταν "μπροστά από την εποχή της",

με αποτέλεσμα να μην εκτιμηθεί όσο έπρεπε όταν προβλήθηκε, σε αντίθεση με αργότερα, όπου καταξιώθηκε ώς ταινία-σταθμός.
 
Πρόκειται για αριστούργημα απ' όλες τις απόψεις: αισθητικά, τεχνικά, ηχητικά, τι να λέμε τώρα...

Ατμόσφαιρα? Ποιές σκηνές να πρωτοθυμηθείς: Την φοβερή εισαγωγή στους ουρανούς του L.A. το 2019 μ.χ? Τη σκηνή του Voit-Compf με τον Decard την Rachel? Τη σκηνή με τον Roy στο ασανσέρ να παίζει κάνει ματ στον Tyrell? Το συγκλονιστικό φινάλε με την κορυφαία σκηνή της σωτηρίας του Decard από το ανδροειδές και μετά τον μονόλογο του πριν πεθάνει?

Και όλες αυτές οι σκηνές υπό την εκπληκτική μουσική του Β. Παπαθανασίου με αποκορύφωμα τους τίτλους τέλους!!!

ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΤΕ!!!!!!

Πόσο θα ήθελα να βγει σε 3D...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα