CAMEO εμφανίσεις ηθοποιών

katerinak είπε:
hannele μου φαινεται οτι εχεις δικιο,πρεπει να ειναι η Αλικη που κανει ΚΑΜΕΟ εμφανιση στην ταινια που πρωταγωνιστειΤο παραξενο βεβαια ειναι γιατι δε φαινεται εστω και λιγο το προσωπο της..
katerinak στην περίπτωση του Φωτοπουλου ήταν μια πολύ πετυχημένη χαριτωμένη σκηνή σε μορφή αστείου, για αυτο και ο διαλογος "καπου τον εχω ξαναδει". Δεν το είχα προσέξει. Μπράβο που το είδες!!

Κατι αντιστοιχο ήταν και στο Αλικη Δικτατωρ με τον Παπαμιχαήλ όπου η Αλίκη λεει "ποιος ειναι? σαν γνωστός μου φανηκε"...

Στο "Αχ αυτή η γυναικα μου" νομίζω πως αν φαινόταν το προσωπό της δεν θα ταίριαζε στο σενάριο γιατί την ώρα που ο Χαρίλαος βρισκόταν στο φαρμακείο, εκείνη ως Νίνα ήταν στο σπίτι της και άλλαζε ρούχα για να υποδυθεί την υπηρέτρια.

Είχε προηγηθεί η σκηνή που ο Παπαμιχαήλ της ανακοινωνεί ότι αυτός που έβρισε στο ταξί ήταν ο διευθυντής του και με την ευκαιρία της ολιγόλεπτης απουσίας του (που πετάχτηκε στο φαρμακειο να παρει τα χαπια του να ξεφουντωσει απο τον καυγά) θα μεταμφιεζόταν σε υπηρετρια για να μην την αναγνωρίσει.

Αν έδειχναν το πρόσωπο της, η Νίνα υποτιθεται ήταν στο σπιτι, ξαφνικά να βρεθεί "το πρόσωπό της" και στο φαρμακειο θα ήταν καπως...λες και διακτινίστηκε... :p

Εμένα η απορία μου παλι είναι, αν όντως ήταν η Αλίκη η κοπέλα στο φαρμακειο, πως και δεν επελεξαν μια άλλη να κανει το cameo....

katerinak είπε:
Προσθετω δυο εμφανισεις που εγιναν στην ταινια "Περαστε την πρωτη του μηνος"

Θανασης Βεγγος (εχει και μια ατακα)

attachment.php


Αλικη Βουγιουκλακη (πολυ γρηγορο περασμα μπροστα απ το φακο)

attachment.php
Εδω ο Δ.Παπαμιχαήλ με την Α.Βουγιουκλάκη ήταν πλεον επίσημα ζευγάρι. Επειδη η ταινία βγηκε στους κινηματογραφους το 1965, πιθανον οταν γυρίστηκε η εν λόγω σκηνή με το cameo Αλίκης & Θανάση να ήταν ήδη παντρεμένοι (παντρευτηκαν Ιανουαριο '65). Οπότε έκανε ενα cameo στην ταινία του αγαπημένου της :flower: .

Αυτο το έργο το είχε παίξει και η ιδια, στο θέατρο όμως, με συμπρωταγωνιστή τον Πάντζα. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την εξαίρετη Αννα Φόνσου, την οποία εκτιμώ παρα πολυ, φαντάζεστε τι ωραιο που θα ήταν να βλεπαμε την ταινία με Αλίκη-Δημήτρη???? #)
 
hannele είπε:
Στο "Αχ αυτή η γυναικα μου" νομίζω πως αν φαινόταν το προσωπό της δεν θα ταίριαζε στο σενάριο γιατί την ώρα που ο Χαρίλαος βρισκόταν στο φαρμακείο, εκείνη ως Νίνα ήταν στο σπίτι της και άλλαζε ρούχα για να υποδυθεί την υπηρέτρια. Είχε προηγηθεί η σκηνή που ο Παπαμιχαήλ της ανακοινωνεί ότι αυτός που έβρισε στο ταξί ήταν ο διευθυντής του και με την ευκαιρία της ολιγόλεπτης απουσίας του (που πετάχτηκε στο φαρμακειο να παρει τα χαπια του να ξεφουντωσει απο τον καυγά) θα μεταμφιεζόταν σε υπηρετρια για να μην την αναγνωρίσει.

Αν έδειχναν το πρόσωπο της, η Νίνα υποτιθεται ήταν στο σπιτι, ξαφνικά να βρεθεί "το πρόσωπό της" και στο φαρμακειο θα ήταν καπως...λες και διακτινίστηκε... :p
εχεις δικιο,δεν το σκεφτηκα αυτο

απλα μου φανηκε περιεργο για την Αλικη,αυτη ηθελε παντα να εχει κοντινα πλανα

hannele είπε:
Εμένα η απορία μου παλι είναι, αν όντως ήταν η Αλίκη η κοπέλα στο φαρμακειο, πως και δεν επελεξαν μια άλλη να κανει το cameo....
μηπως,για το λογο που εγραψα πιο πανω,δεν ειναι αυτη; ή μηπως ηθελε να μας μπερδεψει ο σκηνοθετης αφηνοντας ετσι να πλαναται ενα μυστηριο γυρω απ την ταυτοτητα της κοπελας;

hannele είπε:
Εδω ο Δ.Παπαμιχαήλ με την Α.Βουγιουκλάκη ήταν πλεον επίσημα ζευγάρι. Επειδη η ταινία βγηκε στους κινηματογραφους το 1965, πιθανον οταν γυρίστηκε η εν λόγω σκηνή με το cameo Αλίκης & Θανάση να ήταν ήδη παντρεμένοι (παντρευτηκαν Ιανουαριο '65). Οπότε έκανε ενα cameo στην ταινία του αγαπημένου της :flower: .Αυτο το έργο το είχε παίξει και η ιδια, στο θέατρο όμως, με συμπρωταγωνιστή τον Πάντζα. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την εξαίρετη Αννα Φόνσου, την οποία εκτιμώ παρα πολυ, φαντάζεστε τι ωραιο που θα ήταν να βλεπαμε την ταινία με Αλίκη-Δημήτρη???? #)
δεν ξερω αν θα ηταν καλυτερα να βλεπαμε στη θεση της Φονσου την Αλικη

Υπαρχουν ταινιες που ο Δημητρης ειναι πολυ καλυτερος χωρις την Αλικη πχ. στην ταινια "Χαμενα ονειρα"
 
katerinak είπε:
μηπως,για το λογο που εγραψα πιο πανω,δεν ειναι αυτη; ή μηπως ηθελε να μας μπερδεψει ο σκηνοθετης αφηνοντας ετσι να πλαναται ενα μυστηριο γυρω απ την ταυτοτητα της κοπελας;
Εχω μπερδευτει και εγω αν ειναι ή οχι... παντως εχεις δικιο! μπορει όντως να ήταν ένα ωραιο σκηνοθετικό τρικ, αφήνοντας ένα μυστήριο...

katerinak είπε:
δεν ξερω αν θα ηταν καλυτερα να βλεπαμε στη θεση της Φονσου την Αλικη

Υπαρχουν ταινιες που ο Δημητρης ειναι πολυ καλυτερος χωρις την Αλικη πχ. στην ταινια "Χαμενα ονειρα"
Σιγουρα! στα Χαμενα ονειρα ειδικά ήταν εκπληκτικός! Απλά επειδη το συγκεκριμενο εργο, το εχει παιξει και η Αλίκη, προσπαθώ να την φανταστώ στο ρόλο...και πως θα ήταν με συμπρωταγωνιστή τον Δημήτρη ;)
 
katerinak είπε:
απλα μου φανηκε περιεργο για την Αλικη,αυτη ηθελε παντα να εχει κοντινα πλανα
Μήπως για αυτό αφησε το ιδιο χτένισμα??? επειδη δεν μπορουσε να κανει κοντινο, αφησε το ιδιο χτενισμα για να την καταλαβουμε??? Αν ειναι όντως εκείνη βεβαια στην σκηνή, γιατί μπορει και να μην ειναι, να ειναι απλά μια άλλη κοπελα με το ιδιο χτενισμα...Δεν ξερω αν ήταν και της μοδας τότε ο τεραστιος κότσος με τις μπουκλες...

katerinak είπε:
δεν ξερω αν θα ηταν καλυτερα να βλεπαμε στη θεση της Φονσου την ΑλικηΥπαρχουν ταινιες που ο Δημητρης ειναι πολυ καλυτερος χωρις την Αλικη πχ. στην ταινια "Χαμενα ονειρα"
Σαφως! Στα Χαμενα όνειρα ήταν μοναδικός! Απλα επειδη εχει παιξει και η Αλίκη αυτό το έργο στο θέατρο προσπαθώ να την φανταστώ στο ρόλο...και ειδικά με συμπρωταγωνιστή το Δημήτρη... :)
 
Πριν από λίγο βλέποντας την "Επιχείρηση Απόλλων" είδα ότι ο Κώστας Παπαχρήστος, αν και αναφέρεται στους τίτλους, έχει ένα βουβό ρόλο όπου σε κάποια στιγμή μόνο δίνει στον Υψηλότατο ένα στεφάνι να καταθέσει, χωρίς καθόλου ατάκες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Πριν από λίγο βλέποντας την "Επιχείρηση Απόλλων" είδα ότι ο Δημήτρης Παπαχρήστος, αν και αναφέρεται στους τίτλους, έχει ένα βουβό ρόλο όπου σε κάποια στιγμή μόνο δίνει στον Υψηλότατο ένα στεφάνι να καταθέσει, χωρίς καθόλου ατάκες.
ΦΖΠ1 μηπως εννοεις τον Κωστα Παπαχρηστο;

epix.JPG
 
Ναι φυσικα, και διόρθωσα ! Ευχαριστώ, τον μπέρδεψα με τον δημοσιογράφο...
 
hannele είπε:
Μήπως για αυτό αφησε το ιδιο χτένισμα??? επειδη δεν μπορουσε να κανει κοντινο, αφησε το ιδιο χτενισμα για να την καταλαβουμε??? Αν ειναι όντως εκείνη βεβαια στην σκηνή, γιατί μπορει και να μην ειναι, να ειναι απλά μια άλλη κοπελα με το ιδιο χτενισμα...Δεν ξερω αν ήταν και της μοδας τότε ο τεραστιος κότσος με τις μπουκλες...
Κατά 99% είναι η ίδια η Αλίκη εκτός αν είναι κάποια που τη μιμείται. Και προφανώς η ηθοποιός που είναι μαζί της αποτελεί Cameo εμφάνιση της υπηρέτριας.

Μου κάνει εντύπωση πώς είναι δυνατό με έναν τέτοιο αμπιγιέ και βραδινό κότσο πάντως να φοράς ένα απλό φορεματάκι, φλατ παπουτσάκια και να ψωνίζεις από το φαρμακείο...Να θυμηθώ να το προσθέσω στις αναπάντητες απορίες.
 
andrianna είπε:
Κατά 99% είναι η ίδια η Αλίκη εκτός αν είναι κάποια που τη μιμείται. Και προφανώς η ηθοποιός που είναι μαζί της αποτελεί Cameo εμφάνιση της υπηρέτριας.
andrianna εχει ενδιαφερον η αποψη σου,δηλαδη εκτος απ την Αλικη στη σκηνη με το φαρμακειο κανει ενα συντομο περασμα και η Ασημινα η υπηρετρια της (Μαρια Κωνστανταρου)
 
andrianna είπε:
Κατά 99% είναι η ίδια η Αλίκη εκτός αν είναι κάποια που τη μιμείται. Και προφανώς η ηθοποιός που είναι μαζί της αποτελεί Cameo εμφάνιση της υπηρέτριας. Μου κάνει εντύπωση πώς είναι δυνατό με έναν τέτοιο αμπιγιέ και βραδινό κότσο πάντως να φοράς ένα απλό φορεματάκι, φλατ παπουτσάκια και να ψωνίζεις από το φαρμακείο...Να θυμηθώ να το προσθέσω στις αναπάντητες απορίες.
Σιγουρα πρεπει να ειναι η Αλικη. Ετσι πιστεύω και εγω. Πέρα απο το χτενισμα και το σωματοτυπο, εντοπισα και το φόρεμα!!!!!!!!! :d@redevil

Το φοραει και στη ταινία "Το πιο λαμπρό αστέρι".

Είναι ενα μαυρο με διαφορα σχεδια πανω, αλλα επειδη το "Αχ αυτή η γυναικα μου" ειναι ασπρομαυρο φιλμ δεν το καταλαβαινεις ευκολα οτι ειναι το ιδιο. Το διακρίνεις όμως απο τα σχεδια που εχει πανω. Εκανα ασπρομαυρη τη φωτο απο "Το πιο λαμπρό αστερι" και ειναι ακριβώς αυτο!!!

Αχ Αυτη η γυναίκα μ&#.JPG

Το πιο λαμπρό αστέ&#9.jpg
 
ολοκληρη ερευνα εκανες hannele:clap: :clap:

ωστε η Αλικη φορεσε το ιδιο φορεμα σε δυο ταινιες της ιδιας χρονιας (1967)
 
katerinak είπε:
ολοκληρη ερευνα εκανες hannele:clap: :clap: ωστε η Αλικη φορεσε το ιδιο φορεμα σε δυο ταινιες της ιδιας χρονιας (1967)
:thanx2:katerinak

Αυτο ομως (να φορεσει το ιδιο φορεμα σε δυο ταινίες της ιδιας χρονιας) το εχει ξανακάνει η Αλικη. Στην ταινία η "Αρχοντισσα και ο Αλητης" και η "Αγαπη μας" (χρονιάς 1968 και οι δυο) φοραει το ιδιο φορεμα, ένα ροζ με χαντρες στο μπουστο.

Η αγαπη μας Η αρχον&#.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Βασίλης Αυλωνίτης για ελάχιστα δευτερόλεπτα και χωρίς ατάκα ήταν θεατής στον ιππόδρομο στην ταινία ʽΚόσμος και κοσμάκηςʼ.
 
oldgrcinfun είπε:
Ο Βασίλης Αυλωνίτης για ελάχιστα δευτερόλεπτα και χωρίς ατάκα ήταν θεατής στον ιππόδρομο στην ταινία ʽΚόσμος και κοσμάκηςʼ.
μηπως ειναι αλλος ο τιτλος της ταινιας που κανει ΚΑΜΕΟ εμφανιση ο Βασιλης Αυλωνιτης; δεν πετυχα πουθενα ιπποδρομο σ αυτη την ταινια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
oldgrcinfun δεν ειναι στην ταινια ''Κοσμος και κοσμακης'' ειναι στην ταινια ''Τριτη και 13'' στο 1:15:42 το βρισκω εγω, εχει δικιο η Katerinak.
 
Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια κατα ποσο ηταν "ηθελημενο" καμεο η εμφανιση του Αυλωνιτη στην συγκεκριμενη σκηνη ή απλως την στιγμη που γυριζαν σκηνες στον ιπποδρομο τον πετυχαν εκει μιας κι ηταν γνωστος "αλογομουρης" ο Αυλωνιτης κι επαιζε πολυ συχνα εκει και πολλα λεφτα... (ειχε "ταισει" πολλα αλογα ο μακαριτης...)
 
tsourekaki83 είπε:
oldgrcinfun δεν ειναι στην ταινια ''Κοσμος και κοσμακης'' ειναι στην ταινια ''Τριτη και 13'' στο 1:15:42 το βρισκω εγω, εχει δικιο η Katerinak.
:thanx2: tsourekaki83!!

ετοιμο το στιγμιοτυπο

attachment.php


avlonitistrt13.JPG
 
Ναι, στην ''Τριτη και 13'' είναι. Μπερδεύτηκα απ'το cast των ταινιών (Σταυρίδης, Γκιωνάκης, Ασημακοπούλου).
 
πριν λιγο ειδα για πολλοστη φορα την ταινια "Ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος" και μου φαινεται οτι στο τραπεζι που καθεται ο Γιωργος Ζαμπετας βρισκεται και η Ντινα Τριαντη (γυρω στα 46:50 λεπτα),τι λετε κι εσεις;

δεν εχει καμμια ατακα,μονο γελαει και το γελιο της μοιαζει παρα πολυ μ αυτο της ηθοποιου

attachment.php


Clipboard.jpg
 
Δεν εψαξα τις συγκεκριμενες σκηνες στην ταινια, katerinak, αλλα κρινοντας μονο απο τα στιγμιοτυπα που παραθετεις, σου λεω οτι συμφωνω απολυτα μαζι σου:

Ντινα Τριαντη ολοκαθαρα.
 
Πίσω
Μπλουζα