Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Juanita είπε:
Κάθε anime εμπεριέχει στοιχεία της εποχής στην οποία γυρίζεται ίσως για λόγους τηλεθέασης.Αν της μόδας το '70 ήταν οι μίνι φούστες και τα παντελόνια καμπάνα αυτό θα

περνούσαν και στο anime.

Αν περιμένεις να πάρεις ένα καρτούν σοβαρά για πολιτιστικούς λόγους... ξανασκέψου το .

Τα καρτούν -κάποια από αυτά τουλάχιστον - έχουν σκοπό να περάσουν

μηνύματα για ανθρώπινες συμπεριφορές

Το αν το πετυχαίνουν φαίνεται στην πορεία...

Ειλικρινά δεν κατάλαβα πότε πέρασε ευχάριστα η ώρα με την Κάντυ...
Μα, δεν λέω κάτι διαφορετικό. Λέω οτι τα καρτούν είναι καρτούν. Δεν περιμένω πολιτιστική αληθοφάνεια από αυτά, και άλλωστε τα παιδιά ποσώς καταλαβαίνουνε πολιτιστικά στοιχεία, όντως συμπεριφορές μόνο αναλύουν. Αλλά για μένα προσωπικά έχει από καιρό έρθει η ηλικία που προσέχω πλέον και τις λεπτομέρειες, μου αρέσει και θέλω την πολιτιστική και χρονική συνέπεια. Έτσι δεν μπορώ παρά να εντοπίζω τις "ποιητικές άδειες" στην Κάντυ-Κάντυ και να τις επισημαίνω.

Οσο για το αν πέρασε ευχάριστα η ώρα με την Καντυ.... ε, δεν ητανε ολα τα επεισοδια με θανατους, σκαλες και χωρισμους, ειχε και τρανταφυλλα, γκάιντες, κολλεγια, Μαηδες... αμνησιες και συγκατοικησεις με ξανθα ψηλα μαναρια, κλπ κλπ. Δεν ειναι καποιες ευχαριστες στιγμες αυτα;;; :p :D

@ Telamonas.stokos

Άλλο τα ανιμε επιστημονικης φαντασιας (Gatchaman, Grendizer κλπ) και αλλο τα κοινωνικα (Καντυ, Σαντιμπελ κλπ). Τα ΕΦ εχουνε ετσι κι αλλιως το διαφορετικο, το εξωπραγματικο, μπορεις μαζι με τα διαστημοπλοια να τους δικαιολογησεις και τα τρελα ρουχα. Τα κοινωνικα ομως ειναι κοινωνικα, αναφερονται υποτιθεται σε συγκεκριμενη χρονικη περιοδο και θα ητανε λιιιιιιιιγο πιο ομορφο να ειχανε κοντα στα αλλα και πολιτισμικη συνεπεια. :)

Παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη. :cool:

:cool:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα