Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μας μάτιαξες Kapamaru...

Δεν σταυρώσαμε ποστ για μέρες...

Άντε να επανέρχεται η ομάς...
 
Juanita είπε:
Ευτυχώς που δεν είχαν αλλάξει τα ονόματα και των λοιπών ηρώων... :diablotin:

Φαντάζεστε να έλεγαν την Κάντυ πχ Μανουέλα και να μην μπαίναμε

στον κόπο να δούμε τη συνέχεια;;;;

bgcc1cg3.jpg
Juanita,τι υπεροχη φωτο της Καντυ με τον Αντονυ μου!!! :thumbup: :clap: Μου επιτρεπεις να τη χρησιμοποιησω ή την εχεις για υπογραφη;
 
Οι αγαπητές Domniki και Juanita με ενημέρωσαν χθες για την πορεία του Κάντυ πρότζεκτ, καθώς και για τις δυσκολίες που αντιμετοποίζουν. Ξέρω κάποιους που θα απογοητευθούν! Επίσης κάποιοι άλλοι υποσχέθηκαν να συνδράμουν στην όλη προσπάθεια. Άντε ξεκουνάτε που λέει και ο τελετάρχης, και βοηθήστε στην ολοκλήρωση της σειράς.
 
firfiroula είπε:
Juanita,τι υπεροχη φωτο της Καντυ με τον Αντονυ μου!!! :thumbup: :clap: Μου επιτρεπεις να τη χρησιμοποιησω ή την εχεις για υπογραφη;
Φιρφιρούλα μου κάν' την ό,τι θέλεις:animrolleyes:
 
Aρχιζω να βλεπω το φως στο βαθος του τουνελ του candy-candy project και δεν ειναι το τρενο που ερχεται απο την αντιθετη κατευθυνση!

Σημερα ο saulot καταφερε να διαβασει με επιτυχια τα "χτυπημενα" dvd μας, που περιεχουν τα επεισοδια που μας λειπουν!

Σε λιγο καιρο (ελπιζω) ενας ηρωας του τρωικου πολεμου θα μας βοηθησει με μια εξτρα ψηφιοποιηση επεισοδιων για καλυτερη ποιοτητα. Αν και ποτε δεν υποστηριξα τους Αχαιους (ιμπεριαλιστες του κερατα που εγιναν αιτια να σκοτωθει ο αγαπημενος μου ηρωας Εκτορας), ισως κανω μια εξαιρεση για τον συγκεκριμενο.

Θα σας κρατω ενημερους/ες
 
Ευχάριστα νέα! :clap:

Η θυσία του ευγενικού Εκτορα δεν θα πάει τουλάχιστον χαμένη! :)
 
Turrican είπε:
Ευχάριστα νέα! :clap: Η θυσία του ευγενικού Εκτορα δεν θα πάει τουλάχιστον χαμένη! :)
Ας πρόσεχε Domniki μου! :diablotin:


Ποιός του είπε να μην ακούει τη γυναίκα του;;;;;:mad:



Μάλλιασε η γλώσσα της να του λέει τι θα συμβεί...


 


Άσχετο... Πόσο χρόνο να υπολογίζουμε πως θα πάρει η δουλειά;;;;


 

 


@Saulot μπράβο!!!
 
Domniki εδώ θα διαφωνήσουμε! Ο αγαπημένος σου ήρωας σκότωσε τον Πάτροκλο και στεναχώρησε τον Αχιλλέα... (δικός μου αγαπημένος ήρωας!)

Για όλα φταίει ο αδερφός του ο Πάρις, που είχε το μυαλό του μόνο στο ... εμ ...:whothehell: σκεφτόταν τελοσπάντων μόνο τον εαυτούλη του! Εντελώς off topic :angel2:

Θα περιμένουμε με ανυπομονησία τα νεότερα για την πρόοδο του project! :)

PS:Ευχαριστούμε Saulot! :thumbup:
 
Domniki είπε:
Aρχιζω να βλεπω το φως στο βαθος του τουνελ του candy-candy project και δεν ειναι το τρενο που ερχεται απο την αντιθετη κατευθυνση!
Σημερα ο saulot καταφερε να διαβασει με επιτυχια τα "χτυπημενα" dvd μας, που περιεχουν τα επεισοδια που μας λειπουν!

Σε λιγο καιρο (ελπιζω) ενας ηρωας του τρωικου πολεμου θα μας βοηθησει με μια εξτρα ψηφιοποιηση επεισοδιων για καλυτερη ποιοτητα. Αν και ποτε δεν υποστηριξα τους Αχαιους (ιμπεριαλιστες του κερατα που εγιναν αιτια να σκοτωθει ο αγαπημενος μου ηρωας Εκτορας), ισως κανω μια εξαιρεση για τον συγκεκριμενο.

Θα σας κρατω ενημερους/ες


Σας το είχα πει οτι υπάρχουν εργαλεία που διαβάζουν ακόμα και τα χτυπημένα CDs ή DVDs, δεν σας το είχα πει?

Ορίστε!!!

Πολύ ευχάριστη η εξέλιξη για το project.

Χίλια μπράβο σε όσους έχουν ασχοληθεί όλο αυτό τον καιρό.

Πραγματικά η προσπάθεια είναι Τιτάνια!
 
nessie είπε:
Ο αγαπημένος σου ήρωας σκότωσε τον Πάτροκλο και στεναχώρησε τον Αχιλλέα... (δικός μου αγαπημένος ήρωας!)
@nessie, Eις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί Πατρίς

@kyriazisv, δεν χρησιμοποιησαμε κανενα ιδιαιτερο tool. Απλα το drive του saulot μπορεσε να τα διαβασει. Ισως αν δοκιμαζαμε σε καμια 10αρια drives να πετυχαιναμε κατι, αλλα τα 2 δικα μου ειχαν αποτυχει.
 
Domniki είπε:
Aρχιζω να βλεπω το φως στο βαθος του τουνελ του candy-candy project και δεν ειναι το τρενο που ερχεται απο την αντιθετη κατευθυνση!
Σημερα ο saulot καταφερε να διαβασει με επιτυχια τα "χτυπημενα" dvd μας, που περιεχουν τα επεισοδια που μας λειπουν!

Σε λιγο καιρο (ελπιζω) ενας ηρωας του τρωικου πολεμου θα μας βοηθησει με μια εξτρα ψηφιοποιηση επεισοδιων για καλυτερη ποιοτητα. Αν και ποτε δεν υποστηριξα τους Αχαιους (ιμπεριαλιστες του κερατα που εγιναν αιτια να σκοτωθει ο αγαπημενος μου ηρωας Εκτορας), ισως κανω μια εξαιρεση για τον συγκεκριμενο.

Θα σας κρατω ενημερους/ες
Mπράβο ρε τσακάλια..!

Saulot,έγινες επίτιμος Candy-brother τώρα for sure...!!! :biglaugh: :biglaugh:
 
Η συγγραφεας της Καντυ-Καντυ Κυοκο Μιζουκι εχει δηλωσει οτι πηγες εμπνευσης της για την ιστορια της Καντυ ητανε τα βιβλία "Anne of Green Gables" του 1908 της Lucy Montgomery καθως και το "Daddy-Long-Legs" του 1912 της Jean Webster.

Πριν λιγες μερες διαβασα το "Daddy-Long-Legs" και μου αρεσε παρα μα παρα πολυ! :thumbup: Ειναι στα αγγλικα, αλλα ευκολοδιαβαστο, μικρο σχετικα (96 σελιδες PDF), γλυκυτατα γραμμενο, με πολυ χιουμορ και ψυχη. Και σε ορισμενα σημεια, ειδικα το τελος, ειναι σχεδον ιδιο με την Καντυ! Ιδιο σε σημειο αντιγραφης! Παει η Τζουντυ να γνωρισει επιτελους τον ευεργετη της, παει η Καντυ να γνωρισει το Θειο Γουϊλλιαμ. Καθισμενος σε πολυθρονα με την πλατη γυρισμενη ο ενας, ομοιως και ο αλλος! :eek: :D

Για οποιον ενδιαφερεται να διαβασει μια αλλη "Καντυ" ή μαλλον την πρωτοτυπη Καντυ, το βιβλιο διατιθεται δωρεαν για κατεβασμα απο το Project Gutenberg εδω

http://www.gutenberg.org/etext/157

Καλη αναγνωση!! :icon_biggrin:

:icon_biggrin:
 
@ Arwyn-t: Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες! :thumbup:

( Να υποθέσω ότι οι δυο συγγραφείς που αναφέρεις, δεν είναι αιμοβόρες- σε αντίθεση με την ακατανόμαστη :diablotin: )
 
nessie είπε:
@ Arwyn-t: Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες! :thumbup:

( Να υποθέσω ότι οι δυο συγγραφείς που αναφέρεις, δεν είναι αιμοβόρες- σε αντίθεση με την ακατανόμαστη :diablotin: )
Οχι, Nessie, καμια σχεση! :cool: Εχουνε βεβαια και τις δυσκολες στιγμες τους οι ηρωιδες τους, η Ανν και η Τζουντυ, αλλα δεν φτανουνε το σαδομαζοχισμο της Μιζουκι!

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει εδω, αλλα η Γιαπωνεζα Μιζουκι εβαλε στην ιστορια της Καντυ την ψυχολογια/κουλτουρα την Γιαπωνεζικη, που πού το πάει πού το φέρνει παντα σε αυτοθυσια και μιζερια καταληγει, κατι που ειναι τελειως διαφορετικο, μην πω και αντιθετο, με τη δικη μας δυτικη οπτικη. Απο αποψη ατμοσφαιρας και κουλτουρας, η Καντυ-Καντυ ειναι άτοπη, ειναι Αμερικανοί/δυτικοί ηρωες με Γιαπωνεζικη μιζερια! :animrolleyes: Αυτο ομως δεν ισχυει για τα βιβλια που ανεφερα πιο πανω, διοτι εκεινα ειναι γραμμενα απο Αμερικανιδες με σωστο τροπο, σε σωστο τοπο και χρονο. ;)

:)
 
2 μικρες ενστασεις

Απο αποψη ατμοσφαιρας και κουλτουρας, η Καντυ-Καντυ ειναι άτοπη, ειναι Αμερικανοί/δυτικοί ηρωες με Γιαπωνεζικη μιζερια!
Η λεξη "ατοπο" δεν χαρακτηριζει σωστα τη "γευση" ολων των Anime αυτου του "τροπου".

Για οποιον ενδιαφερεται να διαβασει μια αλλη "Καντυ" ή μαλλον την πρωτοτυπη Καντυ, το βιβλιο διατιθεται δωρεαν για κατεβασμα απο το Project Gutenberg εδω
Δεν ειναι δωρεαν τα βιβλια του Project Gutenberg. Ειναι Ελευθερα. Free as in Freedom. ;)
 
telamonas.stokos είπε:
Η λεξη "ατοπο" δεν χαρακτηριζει σωστα τη "γευση" ολων των Anime αυτου του "τροπου".
Πώς θα χαρακτηριζες δηλαδη εσυ σωστότερα ενα ανιμε που διαδραματιζεται υποτιθεται στις Ηνωμενες Πολιτειες και την Αγγλια το 1904-1915 με δυτικους χαρακτηρες, αλλα στην ουσια ειναι γεματο αναχρονισμους και γιαπωνεζικα στοιχεια; Δε λεω οτι ειναι κακο ούτε αγευστο, απλα κατ' εμε εκτος πραγματικου τοπου και χρονου, ενας αχταρμας. Βαζουνε τη δικη τους δεκαετια '70 μαζι με την '10 (για την οποια βεβαια δεν γνωριζουνε ιστορικα τιποτα, και ιδιως την κατασταση στην Αμερικη...) μαζι με υποκλισεις Γιαπωνεζικες και κλαμα και οδυρμο. Για να μην αναφερθω στις τζιν σαλοπετες, τα πολυχρωμα συνολακια και τα παντελονια καμπανες εν ετη 1914, πολυ το ψειριζω.... :silly:

Ναι, οι Γιαπωνεζοι ειναι μανουλες στα ανιμε. Αλλα, αμα τους κρινουμε με ρεαλιστικα κριτηρια, η Καντυ-Καντυ τουλαχιστον δεν ειναι για να την παιρνουμε στα σοβαρα οσον αφορα υφος και στοιχεια εποχης και ψυχολογια ηρωων, ειναι ενα παιδικο να περναει η ωρα ευχαριστα. Αμα θελουμε να απολαυσουμε πραγματικη δυτικη σειρα εποχης, καλυτερα να κατσουμε να δουμε την υπεροχη "Αnne of Green Gables" (υπαρχει στο youtube). :)

Δεν ειναι δωρεαν τα βιβλια του Project Gutenberg. Ειναι Ελευθερα. Free as in Freedom.
Απο το Project Gutenberg: "Project Gutenberg ebooks are free of charge and free as in freedom." Αρα και οι δυο εχουμε δικιο. ;)

:devil:
 
Πώς θα χαρακτηριζες δηλαδη εσυ σωστότερα ενα ανιμε που διαδραματιζεται υποτιθεται στις Ηνωμενες Πολιτειες και την Αγγλια το 1904-1915 με δυτικους χαρακτηρες, αλλα στην ουσια ειναι γεματο αναχρονισμους και γιαπωνεζικα στοιχεια; Δε λεω οτι ειναι κακο ούτε αγευστο, απλα κατ' εμε εκτος πραγματικου τοπου και χρονου, ενας αχταρμας.
Θα το χαρακτηριζα οπως ακριβως το βλεπω - μια πολυ καλη Ιαπωνικη παραγωγη καρτουν με εντονη ψυχολογικη φορτιση χαρακτηρων και καταστασεων. Δεν ζητηθηκε απο κανεναν να αναλυσει το αν τα ριγε παντελονια ηταν οντως στη μοδα την εποχη που αναφερεται η σειρα ουτε κρινει κανεις ετσι ενα anime. Με την ιδια λογικη το Gatchaman ειναι απλα αισχρο - αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να κρινουμε ετσι τετοιες παραγωγες - δεν φτιαχτηκαν για να εμπλουτισουν τις γνωσεις μας με κριτηρια τοπολογικα ή λαογραφικα.

Το συγκεκριμενο τωρα anime αφησε αφωνη μια γενια κοριτσιων (και οχι μονο κοριτσιων) για το συναισθημα που περασε και τις καταστασεις που "φορτωσε" τους πρωταγωνιστες του και σε τιποτα δεν απασχολησε τους fan το αν τα ριγε παντελονια του Στιαρ υπηρχαν τοτε ή οχι.

Τωρα αν η αποψη σου ειναι οτι η συγκεκριμενη σειρα ειναι - εστω με ρεαλιστικα κριτηρια - "για να περνα ευχαριστα η ωρα", μηπως ειμαστε και οι 2 σε λαθος thread ? γιατι εδω συνομιλουν ατομα που δεν βλεπουν την Καντυ Καντυ με αυτο τον τροπο.

Οσο για το Gutenberg - ναι λεμε το ιδιο - αλλα επειδη συνηθως μπλεκουμε το κοστος με την Ελευθερια, ηθελα να κανω τη σχετικη προσθηκη.
 
Arwyn-t είπε:
Πώς θα χαρακτηριζες δηλαδη εσυ σωστότερα ενα ανιμε που διαδραματιζεται υποτιθεται στις Ηνωμενες Πολιτειες και την Αγγλια το 1904-1915 με δυτικους χαρακτηρες, αλλα στην ουσια ειναι γεματο αναχρονισμους και γιαπωνεζικα στοιχεια; Δε λεω οτι ειναι κακο ούτε αγευστο, απλα κατ' εμε εκτος πραγματικου τοπου και χρονου, ενας αχταρμας. Βαζουνε τη δικη τους δεκαετια '70 μαζι με την '10 (για την οποια βεβαια δεν γνωριζουνε ιστορικα τιποτα, και ιδιως την κατασταση στην Αμερικη...) μαζι με υποκλισεις Γιαπωνεζικες και κλαμα και οδυρμο. Για να μην αναφερθω στις τζιν σαλοπετες, τα πολυχρωμα συνολακια και τα παντελονια καμπανες εν ετη 1914, πολυ το ψειριζω.... :silly:
Ναι, οι Γιαπωνεζοι ειναι μανουλες στα ανιμε. Αλλα, αμα τους κρινουμε με ρεαλιστικα κριτηρια, η Καντυ-Καντυ τουλαχιστον δεν ειναι για να την παιρνουμε στα σοβαρα οσον αφορα υφος και στοιχεια εποχης και ψυχολογια ηρωων, ειναι ενα παιδικο να περναει η ωρα ευχαριστα. Αμα θελουμε να απολαυσουμε πραγματικη δυτικη σειρα εποχης, καλυτερα να κατσουμε να δουμε την υπεροχη "Αnne of Green Gables" (υπαρχει στο youtube). :)

:devil:
Κάθε anime εμπεριέχει στοιχεία της εποχής στην οποία γυρίζεται ίσως για λόγους τηλεθέασης.

Αν της μόδας το '70 ήταν οι μίνι φούστες και τα παντελόνια καμπάνα αυτό θα

περνούσαν και στο anime.

Αν περιμένεις να πάρεις ένα καρτούν σοβαρά για πολιτιστικούς λόγους... ξανασκέψου το .

Τα καρτούν -κάποια από αυτά τουλάχιστον - έχουν σκοπό να περάσουν

μηνύματα για ανθρώπινες συμπεριφορές

Το αν το πετυχαίνουν φαίνεται στην πορεία...

Ειλικρινά δεν κατάλαβα πότε πέρασε ευχάριστα η ώρα με την Κάντυ...

Οτι προβληματίστηκα, να το δεχτώ, ότι λυπήθηκα χάρηκα ...τσαντίστηκα μίσησα απογοητεύτηκα αναθάρρησα κατανόησα... να το δεχτώ.

΄Οτι πέρασα ευχάριστα... λυπάμαι... δεν το θυμάμαι...

Αν όλη αυτή την έξαρση των συναισθημάτων τα θεωρείς μιζέρια τότε σίγουρα τα προτιμώ από το να βλέπω δυτικές σαβούρες (δεν αναφέρομαι στην "Anne..." γιατί δεν το έχω δει) που δεν έχουν το παραμικρό να μου πουν μόνο και μόνο επειδή είναι άρτια δουλεμένο σε θέματα τεχνικής.

Άσχετο... τα Sarah Key χρονολογικά και ενδυματολογικά ανήκουν στην ίδια εποχή με την Κάντυ.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα