Creepy Toys: Τρομακτικά ή άσχημα παιχνίδια και κούκλες

Λώρα, προσεξες οτι τα ματια του πρασσινομάτικου στις δυο πρωτες φωτογραφιες εχουν μετακινηθει ωστε να κοιταει την κάμερα της φωτογραφικης?

Ευχαριστώ για τους εφιαλτες... :burn:
 
Στο Γυμνασιο (μεγαλοι πια) μαζευομασταν με εναν φιλο και φερναμε πλεημομπιλ η καποια κουκλακια απο τον πολεμο των αστρων η καποια αλλα στρατιωτακια που εμεις τα λεγαμε GI JOE (και καμια σχεση δεν ειχαν με τα τωρα G.I., πολυ πιο χοντροκομμενα και απλοικα).

Η μερα περναγε ως εξης:

Κατα βαση, τους κοβαμε μελη με ενα κοφτακι. Μετα, με τον αναπτηρα λιωναμε το πλαστικο στο λειψο μελος και προσαρμοζαμε πανω του ενα μπουλονι, ενα οπλο, ενα αλλο χερι πιο δυνατο, ενα ημικυκλικο μαγνητη, ενα καφε πλαστικο καρουλι με κλωστη DMC στην πλατη, η τους κοβαμε στα δυο και τους προσαρμοζαμε πανω σε πλαστικα τζιπακια, μεσα σε μια λιμνη λιωμενου πλαστικου κλπ.

Επισης, υπηρχαν αλλοι με εγκαυματα στο προσωπο, τρυπημενους θωρακες, με αλλαγμενα δυσαναλογα κεφαλια (ο "εγκεφαλος" των κακων ειχε μια τεραστια κεφαλα) κλπ.

Αυτη η σειρα των υπερηρωων ηταν σα να λεμε οι βετερανοι μας. Οταν τα πραγματα στον "πολεμο" ηταν ασχημα για καποια ομαδα (καλων η κακων), ριχναμε στο παιχνιδι μερικους τετοιους και εξισορροπουσαν την κατασταση.
 
Λώρα είπε:
Ψάχνοντας μήπως βρω καμία παρόμοια να σας δείξω, κοιτάξτε πάνω σε τι έπεσα :cry: Πείτε μου κι εσείς που ασχολείστε με κούκλες αν είναι δυνατόν να υπήρξε ποτέ έστω και συμπαθητικό αυτό το μωρό(ειδικά το πρασινομάτικο)...:nervous::precry2:

rolling%20eye%20dolls%204%20A.jpg

Μπρρρρρρρρρρρρ μιλαμε για spooky oχι αστεια
 
Χα, χα, χα!! :biglaugh: Μιλάμε έχω ρίξει ΤΟ γέλιο με το πράσινο κουκλάκι και το βλέμμα χαλασμένου ψαριού (έγραψες Αναστασία, κοντεύω να πνιγώ από τα γέλια)!!!!! :rofl: :rofl: :rofl:

Η μόδα των μανεκέν ήταν μια χαρά και δεν θέλω κουβέντα!! :armed: :p :p
 
Δειτε ένα "αριστούργημα" από το ιστορικό μουσείο του Βερολίνου, γλυκουλι κουκλόσπιτο με φώτο του Χίτλερ μέσα! Μιλάμε για αρρώστιά!Κυκλοφορούσε στην ναζιστική Γερμανια. Στα 90'ς η Lego είχε βγάλει σε πολύ περιορισμένη έκδοση το "Στρατοπεδο συγκέντρωσης" με στόχο να διατηρήσει τη μνημη των θυμάτων... Επίσης θυμάστε την στρουμπουλή κουκλίτσα που κυκλοφορησαν στα 90'ς τα Body shop ως αντίδοτο στα fashion dolls? Φυσικά τώρα που η εταιρία ανήκει στην Loreal δεν έχει τέτοια, αναρωτιέμαι ποιο κοριτσάκι την απέκτησε και αν αγαπήθηκε, εγώ προσωπικά την έβρισκα τριςχαριτωμένη. Η "μόδα των μανεκέν" ήταν λάθος στην συλληψη της-τα ρούχα πρεπει να είναι πάνω και όχι μέσα στην κούκλα! Η ιδια η κουκλα πάντως αν και οχι θεά ας πούμε πως τρωγόταν...
 
creepy toys-τρομακτικά ή άσχημα παιχνιδια και κουκλες

Domenica το σπιτάκι με το Χίλτερ και το στρατόπεδο συγκέντρωσης είναι ότι πιο άρρωστο,θλιβερό και τρομαχτικό! Για αυτό ο κόσμος πάει όπως πάει...

Πολυαγαπημένη mytinyworld δεν ξανακάνω κουβέντα για το μανεκέν! ;)
 
Βρε παιδιά, χίλια συγγνώμη, δεν ήθελα να σας τρομάξω... #)
 
scarybaby.jpg
και αυτό το κουκλί, όμορφο δεν το λες.... :eek:
 
Για δειτε εδω ομορφιες!!!!!! XTS139780000499.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλαμε με αυτα τα δυο μωρακια που βαλατε εχω ξεραθει στο γελιο!!! :D Ειναι μιλαμε χάλια!!!! :burn:

Αντε να κοιμηθεις τωρα αγκαλια με τετοιες κουκλες...θα επαιρνε το παιδι ψυχοφαρμακα απο μικρο, για να κατορθωσει να το παρει ο υπνος...
 
βρήκα και καλύτερο...

κάτι μεταξύ γάτας και ...δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο!!

291199489_003c82f8fa.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως είναι απαίσια!Το σπιτάκι με την Χίτλερ είναι αλήθεια άρρωστο αλλά πρέπει να παραδεχτείτε πρωτότυπο-πως σκεφτοταν έτσι αυτοι οι άνθρωποι! Το "Lego concentration camp" φτιαχτηκε σε σχέδια του καλλιτέχνη Zbingiew Libera και κυκλοφόρησαν λίγα σετ κυρίως σε μουσεία και γκαλερί αλλά μετα τον σάλο που δημιουργήθηκε η εταιρία αρνήθηκε την συμμετοχή της στο πρότζεκτ. Ακόμα και ένα πιστό αντίγραφο του σετ είναι πανάκριβο και δυσευρετο. Τώρα γιατί να το αγοράσεις καθως και τα όρια μεταξύ ζωής και τέχνης είναι άλλη ιστορία... Η Ruby των Body shop μετά από μυνήσεις από την Mattel νομίζω πως δεν κυκλοφόρησε ποτέ. Το τρολ από την Ελ Γκρεκο το βρήκα να πουλιέται σε μαγαζί στο Ηράκλειο, από τι θυμάμαι ήταν δημοφιλές τότε.
 
Να και μια αποτρόπαια κούκλα που βρήκα ενώ βοηθούσα φίλο να καθαρίσει πατάρι που είχε να ανοιχτεί από τα 80᾽ς. Κούκλα για βουντού και άλλες κατάρες.
 
Εντόπισα τη super καφρίλα- ανωμαλία... Κούκλα ακρωτηριασμένη με ψεύτικα μελη...

Prosthetic.jpg
 
Μηπως ομως ειναι για χτυπημενα παιδακια που αναρρωνουν ή κατι τετοιο?Ελπιζω να ειναι λογω πολιτικης ορθοτητας και οχι προιον καποιου αρρωστου μυαλου! Να μερικες τρομακτικες κουκλιτσες ακομα. Το Οσκαρ παει στο εξωγηινακι στην φορμολη. Ιδου κυριες και κυριοι τι μαθαινουμε στα παιδια μας! Οι εξωγηινοι ειναι πρασινα ανθρωπακια που αν τα πετυχουμε πουθενα τα σκοτωνουμε και τα βαζουμε σε βαζο. Πολυ εκπαιδευτικο...

DSC05741.jpg

DSC05860.jpg

DSC08815.jpg

DSC08827.jpg
 
Domenica είπε:
Δεν ήθελα να σας τρομάξω αλλά θυμάμαι στα 80'ς και 70'ς διάφορα παιχνίδια που μόνο παιδικά δεν τα έλεγες. Αλλά και τώρα με την έγκριση των κατάλληλων φορέων κυκλοφορούν διάφορα ειδικά κάτι αγορίστικα κουκλάκια τύπου Άκτιον Μαν δεν είναι ακριβώς φιλικά! Δεν αναφέρομαι μόνο σε παιχνίδια με άμεσες αναφορές σε καταστάσεις τρόμου εννοώ επίσης και παιχνίδια "λάθος" τύπου κακές αντιγραφές γνωστών παιχνιδιών ή κακοφτιαγμένα. Ακόμα θυμάμαι την φρίκη μπροστά στην "Μόδα των μανεκέν" από την Ελ Γκρεκο που είχα δει σε φιλικό σπίτι. (η λατρεμένη εταιρία παρεπιπτώντος είχε διάφορα περίεργα προσωπικά ποτέ δεν συμπάθησα αυτό που έμοιαζε με τρολ και ήταν πολύ δημοφιλές). Αναφέρομαι επίσης σε παιχνίδια που διαλύοταν εύκολα (τυπου κινέζικα), ήταν κιτς (π.χ. οι Μπρατζ ή οι κούκλες Σπάιςγκερλς) ή σοκαριστικά πρωτότυπα- π.χ. θυμάμαι μια κουκλα-στριπερ που είχα δει στο Άμστερνταμ!
τελικα δεν επρεπε να διαβασω αυτο το θρεντ τετοια ωρα...ευτυχως που κοιμαμαι αγκαλια με τον σκυλο μου!!

καποια στιγμη ψαχνοντας για αγαπημενες κουκλες fashion dolls σ ενα παζαρι επεσα σε μια που πραγματικα θεωρησα πολυ ασχημη αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση κ τελικα την πηρα. απ οτι ανακαλυψα αργοτερα ψαχνοντας φοραει το αυθεντικο της φορεμα κ ενα κολιε το οποιο γραφει baby....οσο την κοιτουσα στην φατσα κ τρομαζα ημουν σιγουρη οτι ηταν καποια γνωστη...κ ναι!ειναι η emma η baby spice απ τις spice girls!!!! φρικη ειναι πανασχημη!!οχι οτι ειχα ποτε αδυναμια στο συγκροτημα αλλα γιατι τοσο χαλι????? θα φροντισω να ανεβασω φωτο!
 
διαβασα το πρωτο ποστ!!!!

υπαρχει αναλογο σπιτι και στου Ζωγραφου αλλα δεν εχω προσεξει να ειναι ακρωτηριασμενα μελη στις κουκλες που εχει πανω στα δεντρα....
 
το συγκεκριμενο κουκλακι καθετα ετσι χαζοχαρουμενο στην βιβλιοθηκη της μαμας μου εδω κ πολυ καιρο...ενω φαινεται πολυ ευχαριστο, στο δωματιο μου δε θα το ηθελα ουτε να το δω μολις ξυπνησω το πρωι. παντως ειναι πολυ παλιο.η μητερα μου το αγορασε το 1975 σ ενα φιλανθρωπικο παζαρι.

attachment.php
attachment.php


αυτη παλι, ειναι emma των spice girls, η baby spice την οποια βρηκα σ ενα παζαρι οπως λεω παραπανω. θεωρω οτι δε μοιαζει καθολου στην τραγουδιστρια κ ειναι κ αρκετα κακογουστη μ αυτο το τεραστιο χαμογελο!! το κολιεδακι κ το φορεμα ειναι τα αυθεντικα της κ τα φορουσε κ τα μαλλια της ηταν οπως τα βλεπετε, φροντισα μονο να την λουσω χωρις να τα χαλασω.

attachment.php
attachment.php
 
Λώρα είπε:
Ψάχνοντας μήπως βρω καμία παρόμοια να σας δείξω, κοιτάξτε πάνω σε τι έπεσα :cry: Πείτε μου κι εσείς που ασχολείστε με κούκλες αν είναι δυνατόν να υπήρξε ποτέ έστω και συμπαθητικό αυτό το μωρό(ειδικά το πρασινομάτικο)...:nervous::precry2:

rolling%20eye%20dolls%204%20A.jpg
δεν βλεπω κατι
 
Πίσω
Μπλουζα