CRT Gaming

Kαλα αυτα τα πιξελς με τις διαφορες μεταξυ crt τηλεορασης και lcd εχουν και πολυ πλακα.Ποιος το περιμενε τοτε οτι στο μελλον θα βλεπαμε τα αγαπημενα μας 2d παιχνιδια ενα ματσο πιξελς.

Aυτος ετσι οπως ειναι στην lcd χωρις φιλτρα τον αναγνωριζετε??:fafoutis::fafoutis::fafoutis:

golden axe.JPG
 
Ενα ωραιο Τwiter blog γεματο συγκριτικα.

Crt Pixels
Τα συγκριτικα που εχουν εδω με scanlines παλι σε lcd οθονες φαινεται οτι ειναι :fafoutis: Τα αποτελεσματα των crt φιλτρων φαινονται χειροτερα ακομη και απο τα πρωτα hlsl crt φιλτρα που ειχαμε παλια στο mame.
 
PlayStation 5 + Xbox Series X Tested on CRT: Is Image Quality Really Better Than Any Modern Screen?

 
Αγορασα ενα 17αρι CRT pc monitor αλλα δεν υπαρχουν πληροφοριες για αυτο.
Ψαχνω να βρω αναλυσεις, χρονο κατασκευης , αν εχει DVI να αγορασω κανα ανταπτορα.
Mαλλον κινεζικο θα ειναι.
Αν ξερει κανεις τιποτα η θελει να βοηθησει να βρουμε κανα μανουαλ κατι.

MONITOR CRT 17" JD 177LS7

Screenshot 2022-03-12 103547.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tα αρχικά JD αναφέρουν ότι είναι κινέζικη κατασκευή. Δεν ακυρώνεις την αγορά, να σου στείλω δωρεάν ένα απόλυτα λειτουργικό παρόμοιο monitor Philips με vga;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχει φυγει ρε Μαριε .
Αμα βγει μαπα το καρπουζι θα σου πω.
Ευχαριστω!
 
Αυτα ειναι.
Ιδιος ο Clint Eastwood στο Dirty Harry εισαι.
 
Πολυ μου αρεσει η αντανακλάση στο bezel

Μια προχειρη, στραβη δικη μου (και εδω χωρις σμικρυνση - αν την κανετε download (Download Original Image πανω πανω)) - πετυχα μαλλον την αλλαγη του scanline προς τη μεση
DSC-5556.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πρώτο μου CRT monitor.

Και οταν γραφω το πρωτο μου δεν εννοω αυτο που ειχα πιτσιρικας αλλα γενικα το πρωτο μου ever CRT monitor.

Aπο το 2000 που ασχολουμαι με τα πισι παντα ειχα λαπτοπ για αυτην την δουλεια και οταν ηθελα μεγαλυτερη οθονη το συνεδεα με LCD TV ,κατι οι αναμνησεις απο μονιτορ φιλων μου και ποσο εντυπωσιακα φαινοταν μια Sony Trinitron 19αρα ,κατι η ενασχοληση μου με τις Crt tv για τα κονσολια μου εψαχνα τα τελευταια χρονια ενα pc monitor να γεμισει και αυτο το κενο και να μου φυγει η απορια αν εχανα κατι στο Pc gaming που επαιζα Diablo II σε lcd laptop.

Και εμεινα στο ψαξιμο γιατι Ελλαδα δεν εστελνε κανεις λογω βαρους και απο εξωτερικο τα ΜΤΦ ηταν και απαγορευτικα και το πιθανοτερο αμα ρισκαρες οταν λαμβανες το κουτι και το κουναγες θα ακουγες μεσα χρατσα χρουτσα απο τα σπασμενα κομματια.

Σε αλλη μια προσφατως αποτυχημενη προσπαθεια να αποκτησω διαθεσιμη CRT απο ελληνικο eshop που τελικα μετα την πληρωμη δεν το ειχανε στην αποθηκη τους και πριν απογοητευτω τελειως και σερνομαι στα πατωματα (χαχα) προσφερθηκε ο Μαριοs Telonio σαν αλλος Τζον Μακ Λεην ηρωας των 80ς να βγαλει τα καστανα απο την φωτια αφιλοκερδως.

Δεν εχω λογια περα απο ενα μεγαλο ευχαριστω!

Eντυπωσεις και αποριες αφου το τεσταρω διεξοδικα ,αλλα οι πρωτες ματιες μου φαινονται νομιζω θετικες.

IMG_20220325_130322.jpg
 
Να πω την αληθεια, δεν μου πολυλειπουν. Ιδιως αυτες 14-15 ιντσων δεκαετια 90, αν δεν ειχες φιλτρο οθονης, σου καιγονταν τα ματια σου.
Χωρια η ακτινοβολια. Θυμαμαι κατι σεμιναρια με υπολογιστες που ολη η αιθουσα ηταν γεματη με οθονες CRT και καθοσουν ακριβως απο πισω τους, να ανασαινεις το θερμο αερα απο αυτες και να βραζει η αιθουσα!
 
Aπο τις πιο κορυφαιες αγορες που εχω κανει για το crt arcade retro gaming /mame ειναι η Ati Radeon Hd 4350

Εχω ευχαριστηθει arcade gaming στην crt tv trinitron 21" με το soft15khz και vga to scart rgb για τις αυθεντικες αναλυσεις που ειχαν και οι πλακετες των arcades.H υφη στα γραφικα των arcades σε συνδιασμο με το χρωμα φωσφορου στην trinitron που εχω μου φαινεται καλυτερη ακομη και απο το crt arcade monitor.

Απο τις αυθεντικες κονσολες ομως οπως το snes δειχνει καλυτερα στην crt tv μου 21" philips λογο απιστευτου χρωματος με ανωτερη εικονα απο τις 4 crt tv trinitron που εχω.Ξαναπαιζω πολλες φορες μονο και μονο για να βλεπω τα δυνατα χρωματα φωσφορου..Τα γραφικα του donkey kong country δειχνουν φαντασμαγορικα...ολες οι πιστες ξεχειλιζουν απο χρωμα..το λαμπερο χρωμα του νερου μεσα στον βυθο στις αρχες του παιχνιδιου δειχνει απιστευτο.
 
  • Like
Reactions: XLV
Thanks Αardark :thumbup: Ευτυχως εχω και εγω ενα τετοιο σε ασπρο χρωμα που το ειχα παρει πριν χρονια για ρετρο αλλα τωρα το θελω για συγχρονο gaming σε crt tv γιατι εκτος απο τα ρετρο που παιζω σε crt τηλεοραση τωρα θελω να παιζω και συγχρονα games στην crt μιας και στο xbox 360 μου αρεσουν τα παιχνιδια του πολυ περισσοτερο στην crt τηλεοραση μου 21" με το παλιο καλωδιο rca των 90ς γιατι δειχνουν ακομα πιο αληθοφανες και πιο φωτορεαλιστικα σε σχεση με το καλωδιο hdmi σε συγχρονη οθονη με 1080p.Στο επομενο διαστημα αν τυχει και βρω σε καλη τιμη κανα gaming pc που να παιζει καλα τα παιχνιδια μεχρι και του 2020 θα το παρω να το εχω μονιμα συνδεδεμενο στην crt τηλεοραση για συγχρονο gaming απο τα μεσα του 2000 εως και το 2020.
 
Ναι συμφωνω με οσα λες για τα συγχρονα παιχνιδια οτι φαίνονται διαφορετικα σε crt.
Εγω τωρα θελω ενα HDMI σε scart rgb σε τιμη πλησια του rca καλωδιου για να εκμεταλευτω πληρως την 21αρα ,πραγμα που απο οτι διαβαζω ειναι δυσκολο.
 
Πίσω
Μπλουζα