CRT Gaming

Σουπερ,θα το δοκιμασω με τον Τ23!
 
Σουπερ,θα το δοκιμασω με τον Τ23!
Tι ειναι το T23??

Για emulators οπως το dreamcat με svideo σε αναλυση 640x480 δειχνει καλα αλλα δυστυχως οπως ειχα ξαναγραψει με συνδεση svideo δεν εχουμε την σωστη απεικονιση στα περισσοτερα παιχνιδια του mame.Θελουν 240p για να εχουμε την εικονα που ειχαν στα arcade monitors.
Η crt δεν χρειαζεται bilinear αλλα στην περιπτωση του svideo της καρτας στο mame πολλα παιχνιδια οπως τις capcom με το cps δεν συγχρονιζουν σωστα την εικονα σε αναλυση 640χ480 χωρις bilinear.Αυτο μπορουμε να το δουμε και στην hd.
Βαλτε π.χ το final fight στην hd σε 640x480 χωρις bilinear και η εικονα θα εχει θεμα συγχρονισμου.φαινεται και στην κινηση ας εχει στα setting sync.Ειναι οκ μονο σε μεγαλυτερες αναλυσεις οπως 1360x768.
Στην συνδεση svideo στην crt με bilinear θολωνει η εικονα και για να καθαρισει εγω εβαζα στο τερμα το x στην επιλογη bitmap prescaling στο setting του mame.Στις καινουργιες εκδοσεις απ οτι ειχα δει μειωσαν το bitmap prescaling απ το x8 που ειχαν πιο παλια στο x3.
Καλυτερα ειναι με μια πιο παλια εκδοση που εχει x8.
Eβαζα και το shrapness απ το menu της crt τηλεορασης σχεδον στο τερμα.
Οχι οτι ειχα την εικονα που ηθελα για τα παλια παιχνιδια αλλα ηταν καπως καλυτερα.
Τωρα στα 240p του vga to scart βαζω το sharpness στην crt σχεδον στη μεση και φαινονται ολα super.Στην crt μου παραεχει καθαρη εικονα αν ανεβαζω πολυ το sharpness  οποτε το χαμηλωνω πολυ για να ειναι σαν τα παλια monitor.
Aντιθετως με svideo θελει το sharpness στο τερμα και bitmap prescaling τερμα για να μην φαινονται θολα.
Eδω ενα παραδειγμα για το πως φαινεται η εικονα στην crt με native και scaled resolution.Οπως π.χ διαφορες με τις αντιστοιχες αναλυσεις του svideo της καρτας γραφικων και της συνδεσης vga to scart με crt emudriver η soft15khz

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τ23 οπως και το R32 πισω ειναι τα Thinkpad ,πολυ ενδιαφεροντα ολα τα παραπανω,θα βοηθησουν κοσμο.
 
OK με καλωδιο s-video to scart εβγαλα εικονα και ηχο ικανοποιητικο αν και ασπρομαυρο και τα borders στην CRT λιγο off.

Aν δεν ηταν το ασπρομαυρο θα το ψαχνα περισσοτερο και για τα borders αλλα μαλλον θα θελει νεο καλωδιο οποτε το αφηνω προς το παον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OK με καλωδιο s-video to scart εβγαλα εικονα και ηχο ικανοποιητικο αν και ασπρομαυρο και τα borders στην CRT λιγο off.

Aν δεν ηταν το ασπρομαυρο θα το ψαχνα περισσοτερο και για τα borders αλλα μαλλον θα θελει νεο καλωδιο οποτε το αφηνω προς το παον.
Οπως ειχα γραψει και σε προηγουμενο ποστ πολλοι ειχαν τετοιο προβλημα.
Δεν θελει το svideo σε scart θα δειχνει παλι ασπρομαυρο απ οτι ειχα διαβασει σε παρομοια θεματα.
Αρκετοι ειχαν δει εγχρωμη εικονα με svideo σε av out!composite!!Και εγω εχω μια καρτα ati με svideo 7 pin και δειχνει μια χαρα με καλωδιο svideo σε av out σε τηλεοραση χωρις svideo.
Eιχα παρει ενα καλωδιο svideo σε av out στην τυχη απ τα πολλα που ειχε το ebay με ενα ευρω περιπου αλλα δεν ξερω αν το συγκεκριμενο ειναι μονο για τις καρτες γραφικων ati.
Στο σακουλακι που ειχε το καλωδιο εγραφε for ati chip.
Και τον ανταπτορα vga to av που ειχα παρει για την πιο καινουργια καρτα γραφικων οταν ειχα συνδεσει το svideo σε scart εδειχνε ασπρομαυρο αλλα το av out εγχρωμο.
Για τα borders αν δηλαδη βγαινει εκτος η εικονα η το αντιστροφο δεν εχει ρυθμιση στο μενου τις καρτας οταν ειχες το svideo??
Στην ati που εχω εχει ρυθμιση για αυτο και ολα κομπλε.Οπως επισης και επιλογες pal-ntsc κλπ!!με το ntsc τρεχουν πιο ωραια τα παιχνιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OK με καλωδιο s-video to scart εβγαλα εικονα και ηχο ικανοποιητικο αν και ασπρομαυρο και τα borders στην CRT λιγο off.

Aν δεν ηταν το ασπρομαυρο θα το ψαχνα περισσοτερο και για τα borders αλλα μαλλον θα θελει νεο καλωδιο οποτε το αφηνω προς το παον.
Αν δεν υποστηριζει η συγκεκριμενη τηλεοραση s-video πανω απο scart δεν θα παιξει...

Σε καποια τηλεοραση που εχω εχει ενα AV channel για RGB και δευτερο AV channel για s-video, παρολο που εχει μονο μια εισοδο scart.
 
Αν δεν υποστηριζει η συγκεκριμενη τηλεοραση s-video πανω απο scart δεν θα παιξει...

Σε καποια τηλεοραση που εχω εχει ενα AV channel για RGB και δευτερο AV channel για s-video, παρολο που εχει μονο μια εισοδο scart.
Γενικα με τα svideo απ οτι εχω ψαξει δεν ειναι τιποτα σιγουρο.

Για να καταλαβεις πολλοι εβαζαν το svideo της καρτας γραφικων σε τηλεοραση που ειχε εισοδο για svideo και εβλεπαν ασπρομαυρα.
Σε μερικους ακομα και η ιδια τηλεοραση με υποδοχη svideo που εδειχνε ασπρομαυρα εδειξε εγχρωμα με svideo σε av.
Υπηρχαν ομως και περιπτωσεις που δεν λειτουργησε το svideo για av και μετα βραχυκυκλωσαν καποια πιν στο καλωδιο του svideo για να δειξει εγχρωμα.
Δεν ηταν παντα ευκολα τα πραγματα με svideo.
Αλλοι παλι ειχαν δει εγχρωμα οταν ειχαν βαλει πιο παλιους οδηγους για την καρτα γραφικων.
Αυτα που εγραψα τα ειχα διαβασει πριν πολυ καιρο σε θεματα για την ασπρομαυρη εικονα του svideo.

Στην δικη μου περιπτωση τωρα εδειξε τελεια με svideo to av απ την καρτα γραφικων στην ιδια τηλεοραση που ειχα βαλει το svideo του ανταπτορα(vga to av/svideo) σε svideo που ειχε πανω το scart και εδειξε ασπρομαυρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως ειχα γραψει και σε προηγουμενο ποστ πολλοι ειχαν τετοιο προβλημα.
Δεν θελει το svideo σε scart θα δειχνει παλι ασπρομαυρο απ οτι ειχα διαβασει σε παρομοια θεματα.
Αρκετοι ειχαν δει εγχρωμη εικονα με svideo σε av out!composite!!Και εγω εχω μια καρτα ati με svideo 7 pin και δειχνει μια χαρα με καλωδιο svideo σε av out σε τηλεοραση χωρις svideo.
Eιχα παρει ενα καλωδιο svideo σε av out στην τυχη απ τα πολλα που ειχε το ebay με ενα ευρω περιπου αλλα δεν ξερω αν το συγκεκριμενο ειναι μονο για τις καρτες γραφικων ati.
Στο σακουλακι που ειχε το καλωδιο εγραφε for ati chip.
Και τον ανταπτορα vga to av που ειχα παρει για την πιο καινουργια καρτα γραφικων οταν ειχα συνδεσει το svideo σε scart εδειχνε ασπρομαυρο αλλα το av out εγχρωμο.
Για τα borders αν δηλαδη βγαινει εκτος η εικονα η το αντιστροφο δεν εχει ρυθμιση στο μενου τις καρτας οταν ειχες το svideo??
Στην ati που εχω εχει ρυθμιση για αυτο και ολα κομπλε.Οπως επισης και επιλογες pal-ntsc κλπ!!με το ntsc τρεχουν πιο ωραια τα παιχνιδια.
E αφου γλυκαθηκα με το RGB scart και την εικονα  του dreamcast σε ΜΑΜΕ και παιχνιδια δεν παω σε composite ,πισωγυρισμα λολ.

Οχι για τα Borders δεν ειχε ρυθμιση ,η εικονα εβγαινε εκτος απο ολες τις πλευρες,δυο αναλυσεις ειδα στις ρυθμισεις καρτας γραφικων 800x600 που εβαλα και την κανονικη του λαπτοπ 1024x768 κατι.

Μεσω αυτου του λινκ εβγαλα εικονα γιατι τα χα ξεχασει μετα απο τοσα χρονια που ειχα να ασχοληθω με το thinkpad και η δικη μου περιπτωση στον οδηγο ηταν το "Setup instructions for S3 Graphic Chipset".

Αυτο που δεν εχω δοκιμασει ακομη ειναι καλωδιο s-video σε s-video μεσω dvd deck και απο κει να βγει scart μην αλλαξει κατι!

Αν δεν υποστηριζει η συγκεκριμενη τηλεοραση s-video πανω απο scart δεν θα παιξει...

Σε καποια τηλεοραση που εχω εχει ενα AV channel για RGB και δευτερο AV channel για s-video, παρολο που εχει μονο μια εισοδο scart.
Οχι ειναι 14αρα σονυ δυστυχως δεν εχει av channel για s-video ,ειχα παλια μια 28αρα crt που οντως το ειχε αυτο που λες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Scart σε crt είναι μονόδρομος.Αφήστε τα svideo για άλλες δουλειές. Καλώδιο vga-scart αν πιάνουν τα χέρια σας ή ultimate scart adapter (UMSA) που είναι έτοιμη λύση, αλλά κοστίζει (γύρω στο 50αρικο). Ετοιμάζω έναν οδηγό σχετικά και με αυτό το θέμα. Θα πάρει λίγο ακόμη γιατί έχει αρκετή υλικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβως οπως λεει ο Μαριος!!Εδω η ποιοτητα αν εχουμε και καλη τηλεοραση ειναι φανταστικη.Λες και συνδεσες στην τηλεοραση σου τις πραγματικες πλακετες των arcade παιχνιδιων.

Mερικες sony crt απ οτι εχω δει στο βιντεο μπορουν με το πατημα κουμπιου να μετατρεψουν σημα 480i σε 240p 

 
To καλο με τον crt emudriver 2.0 που εχει στο βιντεο ειναι οτι υποστηριζει πιο δυνατες καρτες σε σχεση με τον 1.0 για 240p μεσω groovymame και εχεις και την επιλογη για directX 11 σε demul για dreamcast,naomi 1-2 κλπ.

Βολικο που εχει την επιλογη του retroarch στην δευτερη οθονη γιατι νομιζω εχει μονο 240p στην αναλυση για την crt και δεν μπορει να εχει προσβαση στο retroarch η στην επιφανεια εργασιας. Φαινεται οταν βγαινει απ το παιχνιδι στην crt δειχνει χαλασμενη εικονα.
H καρτα του φαινεται οτι εχει συμβατοτητα με τον crt emudriver 2.0 αν και δεν ειχα δει αναφορες για τις συγκεκριμενες αν τυχoν εβγαλαν καποιο προβλημα η ειναι 100% ενταξει με τον crt emudriver 2.0

Πολυ ακριβος ο μετατροπεας vga to component που εχει στην crt.Περιπου 100 ευρω με τα μεταφορικα απ το ebay.Αν εχει scart η crt εχεις πιο φθηνες επιλογες. 

Δεν ξερω τι γινεται με το θεμα τις εξοδου αν καποιες απ αυτες τις καρτες εχουν μονο ψηφιακες εξοδους οπως hdmi,dvi d και οχι dvi i που μπορει να βγαλει και αναλογικο σημα.
Δειχνει κομπλε π.χ στην δικια μου hd7770 με ανταπτορα για αναλογικο σημα απο dvi i σε vga με το καλωδιο vga to scart για 15khz αλλα δεν ξερω αν μπορει να γινει αυτο απο ανταπτορα hdmi η dvi d σε vga σε καρτα που δεν εχει αναλογικες εξοδους.

Απ οτι ειχα διαβασει  ο crt emudriver 1.0-2.0 δουλευει μονο με αναλογικη εξοδο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως εγραψα στο παραπανω ποστ για τις αναφορες καρτων,οσο περισσοτερο δοκιμαζοντε οι καρτες και με διαφορετικα μοντελα της σειρας με τον crt emudriver τοσο το καλυτερο για να ξερουμε αν  λειτουργουν  ολα σωστα.

Πολλες φορες μπορει να μην δουλεψουν απο καποιο λαθος που καναμε στην εγκατασταση αλλα απ οτι βλεπω υπαρχουν αναφορες στα παρακατω links για καποιες καρτες msi και visiontek hd 4350 που ενω ειναι στην λιστα συμβατοτητας με τον crt emudriver γραφουν οτι δεν παιζουν και χρειαζονται καποιες ρυθμισεις.

http://forum.arcadecontrols.com/index.php/topic,135214.0.html

http://forum.arcadecontrols.com/index.php/topic,120690.0.html

https://shmups.system11.org/viewtopic.php?t=23303
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην τελευταία καμπίνα που έφτιαξα χρησιμοποίησα την MSI 4350 με τον crt_emudriver_2.0_beta_12_12.16_W.7.8.20-64 στα windows 7 64 bit χωρίς πρόβλημα. Πάντως άλλη κάρτα δεν δοκίμασα. Αν τυχόν ποτέ κάνα ξανά κάνω κάτι τέτοιο, σίγουρα την 4350 με 7 θα επιλέξω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OK με καλωδιο s-video to scart εβγαλα εικονα και ηχο ικανοποιητικο αν και ασπρομαυρο και τα borders στην CRT λιγο off.

Aν δεν ηταν το ασπρομαυρο θα το ψαχνα περισσοτερο και για τα borders αλλα μαλλον θα θελει νεο καλωδιο οποτε το αφηνω προς το παον.
Aardy δες λιγο στις ρυμθισεις μηπως το εχεις σε ntsc και η τηλεοραση ειναι pal
 
Που θα το δω αυτο περιπου,παιζει να ειναι και αυτη η αιτια το λαπτοπ ηρθε εξ'αμερικης και η τηλεοραση ειναι PAL.
 
Στην τελευταία καμπίνα που έφτιαξα χρησιμοποίησα την MSI 4350 με τον crt_emudriver_2.0_beta_12_12.16_W.7.8.20-64 στα windows 7 64 bit χωρίς πρόβλημα. Πάντως άλλη κάρτα δεν δοκίμασα. Αν τυχόν ποτέ κάνα ξανά κάνω κάτι τέτοιο, σίγουρα την 4350 με 7 θα επιλέξω.
Δεν ξερω τι παιζει με τις συγκεκριμενες μαρκες στον crt emudriver 2.0 αλλα αφου παιζει ενταξει Μαριε ισως εχουν διορθωσει τα προβληματα μεσω οδηγου σε σχεση με την πιο παλια εκδοση του crt emudriver που ειναι στα links.
Με την πιο παλια εκδοση παντως δεν το περιμενα οτι καποια μοντελα μπορει να εχουν διαφορες και να εχουν θεμα με τον crt emudriver.
Η asus hd 4350 παντως γραφουν οτι παιζει κομπλε.

Για τον crt emudriver 2.0 δεν εχω δει πολλες πληροφοριες για καρτες hd 4350 αλλα αρκετοι πανε στις πιο νεες καρτες που υποστηριζει ο 2.0

Που θα το δω αυτο περιπου,παιζει να ειναι και αυτη η αιτια το λαπτοπ ηρθε εξ'αμερικης και η τηλεοραση ειναι PAL.
Xλωμο το βλεπω να δειξει εγχρωμα το svideo ακομα και αν το γυρισεις σε PAL....Δες το αν εχει ρυθμιση PAL-NTSC για να εισαι και εσυ σιγουρος.

Γραφει μηπως στις ρυθμισεις κατι για εξοδο composite?

Σε καποια παλια μοντελα crt τηλεορασεων το ntsc ακομα και απο σημα av δειχνει ασπρομαυρα.Μερικες τηλεορασεις ειχαν ρυθμιση για pal-ntsc εικονα.

Εγω παντως το πρωτο πραγμα που θα εκανα με βαση τις αναφορες που εχω διαβασει σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η συνδεση με svideo to av (rca)
Στην περιπτωση σου φυσικα εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις.

Εδω μερικες πληροφοριες που ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια για την ασπρομαυρη εικονα του svideo

Αλλος γραφει στο παρακατω link οτι βραχυκυκλωσε 2 πινς στο svideo και εδειξε εγχρωμα

https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=2402

https://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-16904.html

https://www.adslgr.com/forum/threads/16904-Εξοδος-Laptop-σε-TV-με-S-Video
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν λέω για πιο καινούργιες κάρτες, μαζί σου. Απλά είναι και θέμα κόστους, για παράδειγμα δεν βρίσκω λογικό να δώσει κάποιος 40-50 ευρώ (ή και παραπάνω) για μια gpu για να παίζει τα παλιά παιχνίδια του mame. Είναι απλώς η σκέψη μου.

Πριν αρκετό καιρό είχα δοκιμάσει μια Ati Radeon HD 3870  με svideo σε μια τηλεόραση crt μάρκας Thomson 29". Η τηλεόραση έδειχνε έγχρωμη εικόνα, αλλά ως συνήθως ήταν θολή λόγο svideo. Με κάτι δοκιμές που έκανα στα settings του driver (που δεν θυμάμαι τι ακριβώς έκανα γιατί πάει αρκετός καιρός) η θολούρα έφευγε, αλλά δεν έκανε save τις ρυθμίσεις και με κάθε restart ήταν και πάλι θολά. Βέβαια και χωρίς την θολούρα ήταν καθαρή η εικόνα αλλά ήταν κάπως, δεν την έλεγες και ιδανική όπως με το vga-scart.
 
Δεν λέω για πιο καινούργιες κάρτες, μαζί σου. Απλά είναι και θέμα κόστους, για παράδειγμα δεν βρίσκω λογικό να δώσει κάποιος 40-50 ευρώ (ή και παραπάνω) για μια gpu για να παίζει τα παλιά παιχνίδια του mame. Είναι απλώς η σκέψη μου.
Nαι σιγουρα ειναι και θεμα κοστους και συμφωνω για τα παιχνιδια του mame οτι δεν χρειαζεται να αγορασουμε μια ακριβη καρτα γραφικων εφοσον τρεχουν καλα και σε φθηνοτερες που υποστηριζουν τον crt emudriver.
 
 
 
Πίσω
Μπλουζα