CRT Gaming

Παντως πολυ low τα χαρακτηριστικα του IBM Thinkpad Τ23.Δεν ξερω αν σου τρεχουν full speed πολλα απ τα παχνιδια του mame οπως π.χ στο cps1-2 της capcom το street fighter 2 η τα mortal kombat 1-2-3,nba jam και πολλα ακομα.
Νομιζω θελει και πολυ παλια εκδοση mame μαζι με τα παλια roms μπας και τρεχουν καλα εκει.Tα παλια roms ομως που θα βρεθουν?
 
Τα τρεχε ολα αυτα αερα ,στο Metal Slug 5 αν ειχα θεμα και σιγουρα το Die Hard Arcade σερνοτανε,τα χω ακομα μεσα και τα ρομς και το ΜΑΜΕ.

Επισης του βαλα προσφατως 1 γιγα ram κατι που ευχομουνα να ειχα κανει νωριτερα οταν παλευα πριν 12 χρονια με 256 ram...
 
Τωρα να μου ρθουν τα καλωδια θα το δοκιμασω και σε αυτες lol.

Πηρα και s-video σε rca να δουμε τι ψαρια πιανει.
 
OK να γραψω τα αποτελεσματα πριν τα ξεχασω ,s-video σε scart και με την επιλογη PAL απο τα windows display παλι ηταν Α/Μ.

S-VIDEO σε RCA δεν ειδα καθολου εικονα ηταν τελειως scrambled,το μονο που δεν δοκιμασα εδω ηταν οτι εβαλα τα rca σε scart adaptor και απο κει στην τιβι και οχι κατευθειαν στς RCA υποδοχες της τιβι αν αυτο επαιζε καποιο ρολο.

Και η τελευταια επιτυχημενη προσπαθεια στην οποια ειδα χρωμα και καλη εικονα ηταν με S-VIDEO σε S-VIDEO ενος DVD-REC και απο κει με scart στην τιβι.

Δεν ειδα την λαμπαδα εικονα που 'χα δει με το Dreamcast (ειχα και κατι οριζοντιες γραμμες που κανανε flicker)  αλλα ηταν σκαλες καλυτερα απο την LCD, ηταν εγχρωμη ,φορτωσα οποιο παιχνιδι ηθελα και το ΜΟRTAL KOMBAT 3 ηταν πανεμορφο..
 
Παλι καλα που ακομα και ετσι εβγαλε εγχρωμη εικονα.Αλλος με βραχυκυκλωμα αλλος με svideo to av οπως εγω αλλος με αλλαγη οδηγων εσυ μεσω dvd και αλλοι θα βρηκαν αλλους τροπους.Στο svideo ειχα βαλει bilinear filtering στο mame και bitmap prescaling τερμα για να καθαρισει λιγο η εικονα.
Εχεις τσεκαρει το quickres 2 μηπως σου βγαλει περισσοτερες αναλυσεις οπως 640x480?Αν εχεις windows xp ισως σου βγαλει 320x240 σε 16bit χρωμα αλλα οχι ομως σε 15khz με scanlines. 

Και γω παντως σε σχεση με τις hd οθονες προτιμω μια καλη crt ακομα και με svideo.Ειχα βαλει και λιγο mame στην hd τηλεοραση να δω την εικονα γιατι τωρα εχω συνηθισει με τις crt και δεν μπορεσα να παιξω.Τι hlsl τι glsl δεν μπορουν να ξεγελασουν το ματι μου τα φιλτρα και καλα οτι ειναι crt οθονη.

Ασε αυτη η θολουρα στην κινηση στο mame.Οπως π.χ στο final fight ακομα και ο χαρακτηρας παρουσιαζει θολουρα οταν κινειται με μικρη ταχυτητα!!Οταν κινειται ο χαρακτηρας και οχι το background φαινεται.
Στην crt μου εχω καθαρη κινηση λαμπερα χρωματα φοβερο contrast που ακομα και με svideo χωρις scanlines παλι η εικονα μου αρεσει περισσοτερο στην crt.
Δεν φτανει ομως την εικονα με vga to scart.
 
Στο svideo ειχα βαλει bilinear filtering στο mame και bitmap prescaling τερμα για να καθαρισει λιγο η εικονα.
Θα το δοκιμασω αν τα εχει αυτα η παλια ΜΑΜΕ εκδοση που εχω (0.119κατι) λογω συμβατοτητας roms και αδυναμου λαπτοπ!

Εχεις τσεκαρει το quickres 2 μηπως σου βγαλει περισσοτερες αναλυσεις οπως 640x480?Αν εχεις windows xp ισως σου βγαλει 320x240 σε 16bit χρωμα αλλα οχι ομως σε 15khz με scanlines. 
Windows XP εχω και εχω κατεβασει την αναλυση οσο με αφηνει το λαπτοπ 800x600 και 16bit απο 32 χρωμα.Θα του κανω ενα τεστακι και σε αυτο αν ειναι να δειξει καλυτερο ακομη.

Και γω παντως σε σχεση με τις hd οθονες προτιμω μια καλη crt ακομα και με svideo.Ειχα βαλει και λιγο mame στην hd τηλεοραση να δω την εικονα γιατι τωρα εχω συνηθισει με τις crt και δεν μπορεσα να παιξω.Τι hlsl τι glsl δεν μπορουν να ξεγελασουν το ματι μου τα φιλτρα και καλα οτι ειναι crt οθονη.

Στην crt μου εχω καθαρη κινηση λαμπερα χρωματα φοβερο contrast που ακομα και με svideo χωρις scanlines παλι η εικονα μου αρεσει περισσοτερο στην crt.
 
True dat!

 Δεν φτανει ομως την εικονα με vga to scart.
Μιλαμε για UMSA δηλαδη ε ,υπαρχει περιπτωση να κανει το παρακατω και φτηνοτερο δουλεια;

s-l1600.jpg
 
Θα το δοκιμασω αν τα εχει αυτα η παλια ΜΑΜΕ εκδοση που εχω (0.119κατι) λογω συμβατοτητας roms και αδυναμου λαπτοπ!
Σε πιο παλιες εκδοσεις mame οπως την 0.119 εχει την επιλογη scale screen.Δεν το εχω τσεκαρει αλλα νομιζω οτι ειναι το ιδιο πραγμα.
Δεν ξερω ομως αν σου τρεχει πιο αργα το παιχνιδι στο Thinkpad Τ23.

Μιλαμε για UMSA δηλαδη ε ,υπαρχει περιπτωση να κανει το παρακατω και φτηνοτερο δουλεια;
Ο umsa θα δειξει εικονα οταν εχουμε περασει σωστα soft15khz η crt emudriver στην συμβατη καρτα..Με τον μετατροπεα που εβαλες στο ποστ ισως να εχεις χειροτερη εικονα απ οτι εχεις τωρα με το svideo της καρτας γραφικων...Το σημα svideo της καρτας ειναι καλυτερο απο φθηνους μετατροπεις οπως π.χ απο τον μετατροπεα vga to av που ειχα δοκιμασει ειχα χειροτερο σημα απ το svideo της καρτας.Το ασπρο στην crt μου καλυπτε πολλα γραφικα που ειχαν γκρι χρωμα και καποιες λεπτομερεις και σε αλλα χρωματα.Γενικα ειχα χειροτερη εικονα απ το svideo της καρτας γραφικων.
Ασε που χαλαει πολυ γρηγορα.

Δεν ξερω αν οι φθηνοι μετατροπεις σαν αυτον που εβαλα σε προηγουμενο ποστ μπορει να μεταφερουν και σημα απο καρτες με soft15khz η crt emudriver αλλα και να γινεται τι να το κανω αν θα χαλασει σε χρονο ρεκορ και τα χρωματα εχουν θεματα και δεν φτανουν την ποιοτητα rgb scart που εχει το καλωδιο η ο umsa.

Eγω στην crt τηλεοραση για σημα rgb σε 15khz και 240p χρησιμοποιω το καλωδιο που εφτιαξε ο Μαριος και η ποιοτητα εικονας ειναι φανταστικη.
Δεν χορταινω να παιζω arcades στην crt!!!!εχω φαει κολλημα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερωτηση εχω μια αλλη CRT που λειτουργει αλλα εχει μειονεκτημα οτι εχει μονο RF συνδεση και δεν μπορεις να συνδεσεις τιποτα ουτε καναλια να δεις χωρις κουτι ψηφιακο.

Anyway επεσα σε αυτο της φωτο  και ρωταω πως το ψαχνουμε με ποια ονομασια , για να μπορεσω να συνδεσω RCA καλωδια και να γινει λειτουργικη.

s-l1600.jpg
 
RF modulator. Μετατρεπει το composite σε RF. Συνηθως ειναι αθλια.

Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις αν δεν εχει αλλες εισοδους η τηλεοραση.
 
Nαι το RF χαλια ,εκει που θα την δωσω ομως δεν νοιαζονται για ποιοτητα εικονας με σκοπο να παρω την scart CRT τους,lol.
 
Tα CRT monitor των πισι γιατι δεν τα εχω δει να αναφερονται γενικα για retrogaming,ειναι το ιδιο διαθεσιμα σε ποσοτητα με τις crt τηλεορασεις,ολοι ειχαμε απο ενα .

Kαι αυτα scanlines εχουν και ετοιμη vga,παιζει τιποτα με τις αναλυσεις και δεν κανουν για ΜΑΜΕ οπως το ξεραμε;;

Μηπως να ψαχναμε να βρουμε κανενα;
 
Γιατί τα crt monitor των pc είναι vga που σημαίνει δεν έχουν ανάλυση κατώτερη από 640x480. Η arcade έκδοση του pacman πχ έχει ανάλυση 224x288, δεν μπορείς να δεις αυτή τη ανάλυση σε pc monitor. Όλα τα παιχνίδια θα τα παίζεις σε 640x480 που δεν είναι άσχημα, αλλά δεν είναι η εικόνα όπως στα arcade.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι κατι τετοιο περιμενα να ειναι,καταλαβα,thnx.
 
Δεν ειναι λυσεις αυτες. Δες αν η καρτα γραφικων υποστηριζει soft15khz και αν ναι παρε καλωδιο VGA to scart αλλιως εγω δεν θα εμπαινα στον κοπο να παιζω με rca και s-video. Εγω πριν κατι χρονια ξεκοιλιασα ενα VGA καλωδιο και εφτιαξα μονος μου σε scart με δοκιμες και επαιζε τελεια με Radeon x700 και μια αρχαια geforce 2 MX που ειχα πεταμενη σε ενα συρταρι. Σε 20ρα οθονη νομιζες οτι εισαι στα ηλεκτρονικα.
 
Mεταξυ PS2 και Dreamcast ειμαι καλυμενος με το scart rgb ,το καθενα εχει και αρκετους emu να ασχοληθεις ,στο PS2 δεν καταφερα να τρεξω ΜΑΜΕ αλλα με τοσες original ρετρο συλλογες που εχει ειμαι κομπλε και κει.

Μακαρι να ειχα soft15hz καρτα.
 
Το θεμα ειναι οτι ps2 και DC δεν ειναι αρκετα ισχυρα για να παιξουν στα 60fps τα εμουλατορια. Γιαυτο πηρα ενα Wii να ειμαι καλυμμενος. Ψαξτο λιγο με την καρτα τι μπορεις να κανεις. Απο λιγο που ειδα πρεπει να εχει s3 savage η κατι τετοιο σωστα; Δες μηπως με Linux και καμια χακερια κανεις δουλεια. Βασικα θελει ψαξιμο ισον χρονο. Επειδη το Linux εχει δικα του drivers υπαρχουν τροποι να πιεσεις την καρτα να βγαλει 240p σε "ταδε" kHz.

Με ελαχιστο ψαξιμο

https://github.com/TiBeN/15khz-arcade-pkg

Ειναι debian-based. Ειμαι σιγουρος οτι σε Linux γινεται. Βασικα πρεπει να παρεις ενα καλωδιο VGA το scart πρωτα και μετα ξεκινας δοκιμες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι 2 laptop παλια εχω ο Τ23 thinkpad εχει τον AGP 4x - S3 SuperSavage/IXC - 16 MB SDRAM και ο 600e εχει την AGP - NeoMagic MagicMedia 256AV (NM2200) - 2.5 MB SGRAM βλεπω.

Με λινουξ δεν εχω ασχοληθει ποτε ,ισως ειναι καιρος να το κανω!

Νταξει τα κονσολια δεν παιζουν τελεια τα εμιου αλλα τουλαχιστον παιρνω μια τζουρα απο NES ,SNES ,MG ,λιγο ΜΑΜΕ οτι παιζει και οτι αλλο υπαρχει σε σουπερ εικονα...
 
Σε Wii εχω Megadrive, master system, PC engine, NES, GBA, super NES, retroarch ολα σε 240p εννοειται με καλωδιο rgb scart. Παιζουν ολα χωρις απωλειες σε frames. Μονο το Mame ειναι η εκδοση SDL MAME που ως γνωστον το SDL δεν εχει 240p οποτε εκει παω σε retroarch πχ ολα τα cps1 τα παιζει στην original αναλυση.  Black tiger σε οριτζιναλ αναλυσεις κλπ. Δεν ειναι ομως απλο θελει να φτιαξεις ενα καρο ρυθμισεις καθε φορα που παιζεις σε retroarch. Επισης εχει και spectrum, amstrad, c64, Amiga αλλα κανενα δεν εχει 240p ολα σε 480i
 
Πίσω
Μπλουζα