CRT Gaming

Ναι WII ειναι μια αλλη καλη λυση,σπασμενα και φτηνα τα δινουνε.

Δεν ειχα σκεφτει να το χωνα σε σκαρτ.
 
Ετυχε να βαλω το Commando 2 σε ps2 στην CRT και μου κανε εντυπωση και κει τα γραφικα του ποσο καλυτερα δειχνανε στο "μπαουλο", σαν να τα βλεπουμε ξεβαμενα στις επιπεδες και τεσπα με κανε να σκεφτω μιας και το Commando ειναι καθεαυτου Pc game αμα ηταν ετσι ολα τα πισοπαιχνιδα στα Monitor που ειχαν οι πισαδες παλια και μας πηραν τα μυαλα οι αναλυσεις των TFT και LCD.
 
Ισως σε μερικα χρονια και να θελει καποιος καλη crt ηλεοραση για ρετρο παιχνιδια να μην μπορει να βρει με τιποτα και αν βρει να τις πουλανε πανακριβα.
 
Ναι τωρα ειναι ευκαιρια που ειναι φτηνες εως χωμα.

Αμα δεν ηταν τα μεταφορικα λογω βαρους θα ειχα γεμισει με καποιες καβατζα.
 
Εχω μερικά CRT monitors που κάθονται και πιάνουν χώρο. Οποιος μπορεί να έρθει στον χώρο μου (Πεύκη) μπορώ να του δώσω καμία χωρίς κάποιο αντάλλαγμα.
 
Εγω ειχα παρει μερικες καλες crt τηλεορασεις 21" να εχω καβατζα ωστε να παιζω παντα τα ρετρο εκει.
Το θεμα ειναι να βρεις σε καλη κατασταση και οσο λιγοτερες ωρες λειτουργιας  εχουν τοσο το καλυτερο.Και να ειναι γνωστες καλες μαρκες.Δεν εχουν ολες την super 
εικονα που θελουμε για τα ρετρο.
Θυμαμαι ειχα δοκιμασει μια bluesky 21" με scart και λιγες ωρες λειτουργειας και η εικονα ηταν αχρηστη για ρετρο.Μια αλλη sony trinitron του 1998 που ειχα δει 
ειχε χασει την φωτεινοτητα της οπως και καποιες αλλες.Η πιο παλια που εχω παρει ειναι μια sony trinitron του 1990 για snes megadrive που δεν εχει καν scart μονο av 
(κιτρινο-κοκκινο) αλλα η εικονα ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε αυτα τα μηχανηματα σε crt.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσπαθώ να βρω 2 crt τηλεοράσεις με λίγες σχετικά ώρες λειτουργίας και πάντα μέχρι τώρα, πέφτω σε χαλασμένες ή που θα χαλάσουν μετά από λίγο καιρό. Σκέφτομαι ήδη να το εγκαταλείψω το άθλημα.
 
Οντως δεν βρισκεις ευκολα καλες crt τηλεορασεις με λιγες ωρες λειτουργιας.Εγω εκτος την sony trinitron του 1990 που ειναι η πιο παλια που εχω και δεν ξερω ποσες
ωρες εχει οι αλλες που εχω εχουν απο 4000 εως 18000 ωρες λειτουργιας το περισσοτερο και ειναι σε αριστη κατασταση.
Μου πηρε 3+ χρονια για να βρω λιγες καλες crt τηλεορασεις 21" που ηθελα για αυτο και εγραψα και στο παραπανω ποστ οτι ισως σε μερικα χρονια και να θελει καποιος καλη  crt ηλεοραση για ρετρο παιχνιδια να μην μπορει να βρει με τιποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μερικες εικονες για διαφορες απο lcd σε crt τηλεοραση στο super mario bros απ το αυθεντικο nes.
Δυο απο lcd.

mario 1.JPG

mario 2.JPG

Και δυο απο crt.

mario 3.png

mario 4.png
 
Χαοτικη διαφορα

Χωρις shaders ΔΕΝ παιζονται ρετρο παιχνιδια σε LCD
 
Ακόμα και με shaders δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις την θολουρα/ghosting των LCD.

Οσον αφορά την εξέλιξη της τεχνολογίας, οι οθόνες (τηλεοράσεις και monitors) πήγαν ένα βήμα μπροστά και δέκα πίσω.
 
Eπαιζα snes και εβγαλα μερικες φωτο για το πως φαινονται απο κοντα μερικα παιχνιδια στην crt τηλεοραση.
Πως φαινονται οι scanlines απο κοντα σε γνωστα παιχνιδια απο το αυθεντικο snes με composite σε μια crt sony trinitron 21" (μοντελο του 1990).
Δεν χορταινω να χαζευω την φοβερη εικονα στα παιχνιδια οταν παιζω.Η λαμψη του φωσφορου η καθαρη κινηση και τα πανεμορφα χρωματα της crt βγαζουν ενα φοβερο αποτελεσμα στα παλια παιχνιδια.

Φωτογραφιες απο τα εξης παιχνιδια: final fight(haggar)-donkey kong country-sunset riders-super mario world-The magical quest starring mickey mouse

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG11.JPG12.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ενα βιντεο για retrogaming που εξηγει πολλα πραγματα για τις διαφορες απο μια CRT και μια HD οθονη.

 
Η εικονα του χαρακτηρα απο το contra 3 του snes με emulator χωρις crt φιλτρα σε LCD τηλεοραση και σε CRT trinitron 21"

2  φωτο απο LCD

1.JPG

2.JPG

Και 2 απο CRT

3.JPG

4.JPG
 
Μια προχειρη φωτογραφια απο κινητο ζουμαριστη και κροπαρισμενη του Contra III απο RetroArch - Vulkan API - CRT Royale shader στα 1080.

Επειδη μπορει να την χαλασει ο viewer του forum, παρτε και ενα Link

IMG_20190505_211708.png
 
Βαλε αν μπορεις και μια full screen να την θαυμασουμε ,ενα ματσο pixels βλεπω. :p
 
Κανονικά ο shader έπρεπε να παιρνει κάθε πίξελ να υπολογίζει hue/brightness και ανάλογα να αποτυπώνει κάθε πίξελ στην οθόνη. Πχ το σκούρο κοκκινο στην CRT βλεπουμε έχει μια κόκκινη γραμμή και τα αλλά 2 πρασινο μπλε είναι σβηστα. Δεν ξέρω κατα ποσο οι GPU έχουν την δυναμη να κανουν κάτι τέτοιο 60 φορες το δευτερόλεπτο, Φανταζομαι οτι οι σύγχρονες θα μπορούν να το κάνουν. Μετα θα θέλει και gamma correction και scanlines, και bloom και άλλα που θα έχουμε επιπρόσθετους υπολογισμούς.

Οι περισσοτεροι shaders που έχω δει απλα πετάνε ενα mask σαν overlay και απο πανω scanlines, στην καλύτερη βάζουν και λίγο beam dynamics δηλαδή λίγο πιο σκούρες/πιο φωτεινές scanlines ανάλογα το πίξελ. Πάντως γίνεται καλυτερο σίγουρα το αποτέλεσμα.
 
Εγω παλι νομιζω οτι οι shaders κανουν φοβερη δουλεια. Eχουν προχωρησει πολυ απο την εποχη που προσθεταν εναλαξ μαυρες γραμμες. Η υπαρξη τους ειναι ευλογια :)

Ο shader που εβαλα παραπανω ειναι ελαφρυς (δεν εχω δυνατο συστημα) αλλα δινει ενα εξαιρετικο αποτελεσμα (που δεν μπορει να κριθει απο μια κακη φωτο).

Για καποιον με beefy PC,  shaders οπως ο Royale Kurozumi κτλ το πανε ακομα παραπερα.

Οι CRT δυστυχως αποτελουν πολυτελεια λογω ογκου (περιορισμενοι χωροι, γυναικες κτλ), καταστασης λογω πολυκαιριας (ειναι αναμενομενο να εχουν φθορες μετα απο τοσα χρονια), μικρης διαγωνιου (συνηθισαμε τις 50') κτλ

Shaders (για emulators) ή λυσεις τυπου OSCC (για το real thing) ειναι μονοδρομος :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω παει η σοφη παροιμια οποιος βαριεται να ζυμωσει ,δεκα μερες κοσκινιζει.

Οπου ζυμωσει παρει μια 20αρα CRT και την χωσει σε μια ντουλαπα και 10 μερες κοσκινο ειναι οι 10 μηνες πειραματισμοι να βγαλεις ενα αποτελεσμα που καποιοι εχουν πατωντας ενα κουμπι.
 
Εγώ έχω βάλει κάποιους shaders που μου αρεσαν σε mame, retroarch κλπ και δεν ξανασχοληθηκα. Λύση CRT υπάρχει απλα έτσι για εναλλακτική. Εννοείται οτι συγκριτικά με πχ 6-7 χρόνια πριν οι shaders κάνανε άλματα. Έχω την εντύπωση οτι τους περιόριζε πολύ η ανάλυση, 768p κλπ δεν φτάνουν ούτε για ζήτω για CRT emulation
 
Πίσω
Μπλουζα