CRT Gaming

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Εχω ενα IBM Thinkpad Τ23 με εναν Pentium 3 στα 1ghz που βγαζει VGA OUT ,πριν αρχισω να την ψαχνω την δουλεια με VGA TO SCART καλωδια ,UMSA,soft15khz και τα λοιπα μπορει να βγει εικονα σε CRT με το συγκεκριμενο λαπτοπι;;

Υπαρχει κατι που αγνοω οπως καρτα γραφικων συμβατη η κατι αλλο;

Ευχαριστω

DSC01562.JPG
 
Πιθανον δεν θυμαμαι,με vga καλωδιο το συνεδεα καποτε στην πρωτη μου hdtv για αυτο το ειπα.

Αμα το λεει θα χει ,καλο κακο τι ;; :wait2:
 
Υπάρχουν κάτι κινέζικοι αντάπτορες που δέχονται καλώδιο vga και βγάζουν sivdeo. Κάπου έχω έναν τέτοιο. Θυμάμαι πάντως η εικόνα δεν ήταν και ότι καλύτερο (τουλάχιστο σε σύγκριση με το scart).
 
Γιατι βαλαμε το svideo στην μεση,δεν μπορω να βγαλω εικονα απο το VGA OUT του λαπτοπ σε σκαρτ στην CRT με ενα καλωδιο vga to scart η τον UMSA;
 
Η πλακέτα UMSA δεν δείχνει εικόνα από μόνη της. Χρειάζεται και μια εφαρμογή να κατεβάσει τα khz της κάρτας γραφικών του pc (soft15khz ή crt emu driver). Οι εφαρμογές αυτές λειτουργούν κυρίως με παλιές ati κάρτες γραφικών και μερικές nvidia (επιλεκτικά λειτουργούν και κάποιες σύγχρονες). Και το καλώδιο svideo το scart κάνει την ίδια δουλειά με το UMSA, δηλαδή πάλι πρέπει να τρέξεις μια εφαρμογή να κατεβάσεις τα khz.

Πολύ αμφιβάλλω αν κάνεις δουλειά με το συγκεκριμένο laptop με UMSA ή vga-scart.  Δοκίμασε με svideo αν όντως έχει διαθέσιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks για την αν και αποτρεπτικη κατανοητη απαντηση!
 
Πιθανον δεν θυμαμαι,με vga καλωδιο το συνεδεα καποτε στην πρωτη μου hdtv για αυτο το ειπα.

Αμα το λεει θα χει ,καλο κακο τι ;; :wait2:

Γιατι βαλαμε το svideo στην μεση,δεν μπορω να βγαλω εικονα απο το VGA OUT του λαπτοπ σε σκαρτ στην CRT με ενα καλωδιο vga to scart η τον UMSA;

Γιατι αν εχει εξοδο s-video οπως λενε καποιοι οτι εχει το συγκεκριμενο μοντελο, τοτε δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο παρα ενα καλωδιο s-video για να εχεις καλης ποιοτητας εικονα σε crt...
 
Οκ θα το τσεκαρω αν εχει s-video ,oποτε μετα μιλαμε για καλωδιο συνδεσης s-video σε scart για να παιξει στην CRT ,σωστα;
 
Αν υποστηριζει s-video πανω απο scart η συγκεκριμενη τηλεοραση. Πολλες υποστηριζουν, αλλα οχι ολες.
 
Αν υποστηριζει s-video πανω απο scart η συγκεκριμενη τηλεοραση. Πολλες υποστηριζουν, αλλα οχι ολες.


Οκ ,μου ρθε μια ιδεα Lol,εχω ενα toshiba VCR-HDD-DVD με S-VIDEO,απο οτι ειδα στο μανουαλ του εχει το παρακατω,αμα συνδεσω το λαπτοπ με s-video σε s-video στο vcr και απο κει με σκαρτ στην τιβι θα δω τιποτα; :p

S-VIDEO input jack (AV3) (HDD / DVD / VCR): Connect the S-Video output of an external device here using a commercially available S-Video cable
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αντέχεις να περιμένεις ε; :D
 
Περιμενω οσο θες Μαριε! :award: :cheers: :thanx2:
 
Οκ ,μου ρθε μια ιδεα Lol,εχω ενα toshiba VCR-HDD-DVD με S-VIDEO,απο οτι ειδα στο μανουαλ του εχει το παρακατω,αμα συνδεσω το λαπτοπ με s-video σε s-video στο vcr και απο κει με σκαρτ στην τιβι θα δω τιποτα; :p

S-VIDEO input jack (AV3) (HDD / DVD / VCR): Connect the S-Video output of an external device here using a commercially available S-Video cable
Aardvark για να μην σε μπερδεψει κανενας....Μια καρτα super για αυτη την δουλεια μπορεις να βρεις με 10-20 ευρω.Π.χ ati radeon 4350-4650 γενικα ειναι πολλες αλλα οι τις σειρας 4000 ειναι οι καλυτερες!!Μετα ενα φτηνο pc 2πυρινο 4πυρινο και εισαι κομπλε.Με τις τιμες που εχω δει τελευταια θα πληρωσεις για ολα μαζι περιπου μεχρι 80 ευρω.Mετα θα βαλεις το soft15khz που ειναι για τους πιο αρχαριους σε σχεση με τον crt emudriver και με τις παραπανω καρτες μαζι με τον οδηγο που γραφικων catalist 9.2 πχ για την 4350 η 9.2-10.3 για την 4650 και το vga to scart θα εχεις στην crt ιδια εικονα που βλεπαμε παλια στα crt monitor των arcades.

Eδω περισσοτερες λεπτομερειες με αλλες καρτες που εχουν δοκιμαστει με το soft15khz ..http://www.arcadeinfo.de/showthread.php?7925-Getestete-Grafikkarten

Στο svideo τωρα η εικονα δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι 
1)Δεν θα εχεις τις χαμηλες αναλυσεις κατω απο 640χ480 οπως πχ στα 15khz με 320χ240.
2)Η εικονα δεν θα εχει τις scanlines που θελουμε λογο 640χ480 και θα ειναι πιο θολη.
3)Υπαρχει και το γνωστο προβλημα να σου δειχνει μονο ασπρομαυρα το svideo.Νομιζω θελει svideo σε rca.Παρα πολλοι ειχαν τετοιο προβλημα.

Με ανταπτορες vga to rca δεν ειναι η λυση γιατι
1)χαλανε μετα απο 2-3 μηνες αν τους χρησιμοποιουμε πολυ.Ειχα δοκιμασει 2 και φυσικα δεν κρατησαν πανω απο 6 μηνες και οι 2...και στο ιντερνετ ειχα δει οτι χαλανε γρηγορα και σε αλλους.
2)Η εικονα ειναι η χειροτερη που μπορουμε να εχουμε.θoλωνει και τα χρωματα εχουν προβληματακια οπως το ασπρο που υπερισχυει των υπολοιπων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με ανταπτορες vga to rca δεν ειναι η λυση γιατι
1)χαλανε μετα απο 2-3 μηνες αν τους χρησιμοποιουμε πολυ.Ειχα δοκιμασει 2 και φυσικα δεν κρατησαν πανω απο 6 μηνες και οι 2...και στο ιντερνετ ειχα δει οτι χαλανε γρηγορα και σε αλλους.
2)Η εικονα ειναι η χειροτερη που μπορουμε να εχουμε.θoλωνει και τα χρωματα εχουν προβληματακια οπως το ασπρο που υπερισχυει των υπολοιπων.
3 μήνες καλά είναι. Εμένα με το που έκλεισε μια εβδομάδα χάλασε. Εντελώς πεταμένα χρήματα.

A ρε μαστόρια, ποιος θα μου φτιάξει σε εμένα τον άσχετο ένα καλώδιο vga-scart; :D
 
3 μήνες καλά είναι. Εμένα με το που έκλεισε μια εβδομάδα χάλασε. Εντελώς πεταμένα χρήματα.
Μου ειχαν κοστισει 50+ ευρω..Λες και εχουμε λεφτα για πεταμα. :mad:

A ρε μαστόρια, ποιος θα μου φτιάξει σε εμένα τον άσχετο ένα καλώδιο vga-scart; :D
χαχαχα!!!ναι σε σενα τον ασχετο  :D  με το καλωδιο  που εφτιαξες  για το  p.c μου η εικονα ειναι λουκουμι. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το λαπτοπι εχει τελικα s-video,περιμενω νεωτερα απο τον απιστευτο Τelonio πριν κανω οτιδηποτε αλλο.

thnx milntov για το αναλυτικο ποστ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω ειναι και ο συγκεκριμενος ανταπτορας vga to rca που ειχα δοκιμασει.Δουλευε στην αρχη αλλα μετα απο κανα 3μηνο χαλουσε η εικονα.Ειχα δυο ιδιους και οι δυο ακριβως τα ιδια προβληματα με την εικονα.
Απορια εχω αν υπαρχει καποιος που εχει χρησιμοποιησει για πολυ καιρο τον συγκεκριμενο η αλλους χωρις να χαλασουν.

vga to video.JPG
 
Αυτόν ακριβώς είχα και εγώ και τα τίναξε άμεσα. Μόνο το κουτί κράτησα για να αποθηκεύσω κάτι βίδες. :D
 
Nα πω οτι εχω ενα R32 με s video και με εναν ανταπτορα s video σε rca δειχνει μια χαρα σε crt (για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα