Crysis [Official Thread]

Εσύ μπορεί να τα βαρέθηκες , αλλα όταν τα λένε οι ίδιοι οι CEO των εταιριών αρχίζει και βρωμάει το πράμα. Άσε που πρόσφατα και ο Moore τα ίδια έλεγε ;)

@AARDVARK

Σωστός ο AARDVARK. Είχα ξεχάσει τελείως πώς ξεκίνησε το προηγούμενο thread που κατέληξε να γίνει χαβούζα των περαστικών.

Ας το κόψουμε εδώ το φλέγον θέμα της πειρατείας, για να μην ξαναγίνουν τα ίδια.
 
Oταν παρεις καινουργιο πιτσι η πρωτη ερωτηση ειναι "can it run Crysis" .

Τι πιο εξυπνο απο την ΕΑ να εκμεταλευτει το παραπανω με 'ready to run Crycis PC".

To παιρνεις και εισαι σιγουρος οτι θα παιξει. :xm:

Και σε προσιτη τιμη.



Looks like EA's about to cash in on all that "can it run Crysis" chatter -- Crysis Warhead will be accompanied by the launch of a $699 Ultra-built gaming tower that should manage a consistent 30fps.Crytek has been testing on the so-called "Warhead PC" since early on the dev process, tweaking the engine to make sure the game ran well on the 2.66GHz E7300 Core 2 Duo, 512MB GeForce 9800GT and 2GB of RAM-- the rule was "if it sucks on this, the whole thing sucks" -- and it apparently cranks out consistently solid framerates at high quality settings. No word on an exact release date, but for $699 it's not a bad deal -- and hey, it plays Crysis.
CNET

Αντε και "Diablo3 ready" πιτσι. :D
 
Εμένα μου φτάνει που το PC μου αντέχει να τρέξει το ΜΑΜΕ... :D
 
Το Warhead ειναι οπως επρεπε να ειναι απο την αρχη το Crysis.

Γρηγορη δραση,πιο scalable μηχανη,ακομα καλυτερα γραφικα...

Το ειδα εν ταχει...περιμενω εντυπωσεις απο τους αρμοδιους ;)
 
Έριξα κι εγώ μια πρώτη,γρήγορη ματιά...

Ναι,δείχνει πολύ καλό,πιθανότατα θα με κάνει να ασχοληθώ μαζί του...
 
το Crysis Warhead αν και μικρο ειναι πολυ καλο! και τρελο Action! και προσεξα οτι βελτιωσαν την Engine σε γραφικα αλλα και στο θεμα απαιτησεων.

Aπολαυστε μερικες Εντυπωσιακες screenshots!

crysis-warhead-20080911054314246_640w.jpg


crysis-warhead-20080911054331527_640w.jpg


crysis-warhead-20080730113046348_640w.jpg


crysis-warhead-20080909014051467_640w.jpg
 
Και τι απαιτήσεις έχει για να παίξει? Εννοώ σε κάρτα γραφικών
 
CPU 2.8ghz,1GB memory,Nvidia 6800 GT or Radeon 9800 pro. Σε εμενα με την 7600 δεν ειχα προβλημα.(σε ολα medium)
 
το παιχνίδι είναι εκπληκτικό...φοβερά γραφικά...βέβαια παίζουν στο τέρμα όλα λόγω καινούριου συστήματος. Μειονέκτημα για μένα ότι χάνομαι από τα πολλά κουμπιά...άλλα για τον ήρωα, άλλα για τα οχήματα... πολλές φορές πάντως έχασα επειδή κόλλησα από τα γραφικά και αφαιρέθηκα. Το sub woofer 200w της logitech ρίχνει τις κλωτσιές του σε στιγμές δράσης ενισχύοντας τον ρεαλισμό του παιχνιδιού.

Βέβαια για να το τελειώσει κάποιος "κουλός" με τα σύγχρονα παιχνίδια θα χρειαστεί κάποιο cheat ή trainer...λίαν συντόμως θα γίνει και αυτό.
 
Πως παίρνουμε screenshots μέσα από το Crysis? (Γιατί μάλλον το PrtScr δεν δουλεύει).
 
Και από εμένα ορισμένα screenshots, από το Crysis. Είναι σε 64bit λειτουργικό, σε 1680x1050 ανάλυση, και σε Very High settings (χωρίς ΑΑ). Αν και δεν φαίνεται είχα, σταθερά 20 FPS, ενώ στο backround έτρεχε το Fraps, και το antivirus (που το είχα ξεχάσει ανοικτό :D ). Μέχρι εκεί που το έφτασα δεν είχα πρόβλημα με το gameplay (δεν είχα σπασίματα - κοψίματα στην κίνηση.) Το σύστημα μου είναι Core2Duo E6600 2,4 -->3.1 GHz, 4GB Ram, ATI 4870 512MB, και Vista 64 Ultimate.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Σε αυτά τα σημεία το frame rate κατέβηκε στα 15 FPS, οπότε και παρατηρήθηκαν σπασίματα στην κίνηση.

picture.php


picture.php


picture.php


Τέλος η ενεργοποίηση του ΑΑ μείωνε κατά πολύ το frame rate. Περιμένω τις παρατηρήσεις σας. :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα θα πώ... Το Crysis το έχω τερματίσει 4 φορές :p - Και το Warhead άλλη μία :) . Πάντα όλα τα γραφικά στο τέζα - αν και απο τη πρώτη φορά που το τερμάτισα με μια 8800GTX μέχρι τη τελευταία που τερμάτισα το Warhead με μια GTX285 που έχω τώρα, είδα αρκετά μεγάλες αυξήσεις στο framerate.

Τη εποχή που βγήκε το Crysis η 8800GTX ήταν ανάμεσα στις 2-3 καλύτερες κάρτες που υπήρχαν. Και πάλι έβλεπες οτι σε πολλά σημεία ( ειδικά μετα τη paradise lost πίστα ) "αγκομαχούσε" να τα βγάλει πέρα... ( πάντα όμως στο τέζα τα γραφικά. )
 
To Crysis 2 στις κονσολες θα ειναι εφαμιλο με τα medium settings του πρωτου στο pc.

Oσοι το εχουν παιξει τι λετε θα δουμε καλα γραφικουλια οι κονσολακηδες. :xm:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kRWRskYLdno&feature=player_embedded]YouTube - CryEngine 3 Dissection and Comparion HD








CryTek's newest, shiniest piece of tech is CryEngine 3, which will be put to use in the upcoming PS3 and Xbox 360 versions of Crysis 2. While the first footage of the console versions looks remarkably similar to what you'd get from a PC, a closer examination reveals how top-end gaming PCs are still capable of rendering better graphics with CryEngine 2.

According to tehdaza on YouTube, "CryEngine 3 running on console hardware is about the same as CryEngine 2 running on 'medium' settings." The look of the console versions can be recreated on the PC by using low textures, high shaders and object geometry and medium on all other settings.

In the video, you'll be able to compare the draw distance of the two engines and see the change in physics, texture work and more.
[Via N4G]
 
Aardvark είπε:
To Crysis 2 στις κονσολες θα ειναι εφαμιλο με τα medium settings του πρωτου στο pc.
Και ιδού κυρίες και κύριοι η δυσφήμιση που γίνεται στα PC. Εδώ κανένας δεν παραπονιέται, αλλά στα PC έβγαιναν όλοι οι "ειδήμονες" και έλεγαν ότι θες υπερυπολογιστή της NASA για να το παίξεις, γιατί φυσικά εννοούσαν στα Very High Settings σε ανάλυση 2560Χ1600 και με ΑΑ/AF στα τέρματα. Δηλαδή αν το έπαιζες στα medium settings σε ανάλυση 720p (όπως θα είναι στις κονσόλες) θα διασκέδαζες λιγότερο; :mad:
 
Οχι ακριβως.

Απλα βλεπουμε οτι μια τεχνολογια του 2005 (360) θα παιζει το Crysis σε medium settings, δηλαδη σε settings που δεν το επαιζε αξιοπρεπως καποιο PC του 2007... :p
 
Leon είπε:
Και ιδού κυρίες και κύριοι η δυσφήμιση που γίνεται στα PC. Εδώ κανένας δεν παραπονιέται, αλλά στα PC έβγαιναν όλοι οι "ειδήμονες" και έλεγαν ότι θες υπερυπολογιστή της NASA για να το παίξεις, γιατί φυσικά εννοούσαν στα Very High Settings σε ανάλυση 2560Χ1600 και με ΑΑ/AF στα τέρματα. Δηλαδή αν το έπαιζες στα medium settings σε ανάλυση 720p (όπως θα είναι στις κονσόλες) θα διασκέδαζες λιγότερο; :mad:
Σε 1440 Χ 900 τελείωσα και τα δύο με μια 8800 GTS 320 mega. Δεν μου κακόπεσε. Μια χαρά φχαριστήθηκα τα παιχνίδια.

ΕΥΤΥΧΩΣ οι οθόνες πάνω από 19'' wide screen με ζαλίζουν (στην 22άρα μου και την 37άρα δεν μπορώ να παίξω πάνω από 10 λεπτά) οπότε σε ανάλυση 1440 Χ 900 ή 1360 Χ 768 που θα είναι το νέο μου οθονάκι - tv, δεν χρειάζομαι τίποτε παραπάνω από μια ζάμφθηνη κάρτα γραφικών για να παίξω τα πάντα ικονοποιητικότατα!!!!!!!!!!!!
 
Wally είπε:
Οχι ακριβως.Απλα βλεπουμε οτι μια τεχνολογια του 2005 (360) θα παιζει το Crysis σε medium settings, δηλαδη σε settings που δεν το επαιζε αξιοπρεπως καποιο PC του 2007... :p
E άμα λέω ότι αυτά είναι μύθος...Το Crysis σε mid range PC του 2007 έπαιζε μια χαρά. Ένας φίλος μου με PC των 800 ευρώ του 2007 το καταευχαριστήθηκε και δεν μου έκανε κανένα παράπονο ότι το παιχνίδι σερνόταν. Τα benchmarks των περιοδικών και των sites είναι για να πουλάνε οι εταιρίες τις τελευταίες κάρτες γραφικών τους.
 
Πίσω
Μπλουζα