Cult αντικείμενα

exetlaios είπε:
Κούκλα με πλεχτό καπελάκι (κατά προτίμηση πάνω σε καναπέ).

Τώρα φαντάζουν ultra-κίτς ! (όπως και τότε, δηλαδή !! :D )
Χαχα(τρελό γέλιο!!!!!) καλά κουφάθηκα τώρα που το θυμήθηκες αυτό exetlaios?

Εγώ μεγάλωσα σε επαρχία και εκεί όλες ανεξαιρέτως οι γυναίκες και η μάνα μου στολίζανε τα σαλόνια με κούκλες αλλά τις κούκλες τις μεγάλες η μητέρα μου για να πρωτοτυπήσει είχε πάρει κούκλες όπως είναι οι bibibo τους έπλεκε φουστάνια σε στυλ ισπανικά και καπέλα και τα έβαζε πάνω στους καναπέδες οι σε βιτρίνες. Εμένα μου την έδινε αφάνταστα αυτό γιατί ήθελα να παίξω με τις κούκλες αλλά απαγορευόταν να τις αγγίξω ήταν πολύ σοβαρό διακοσμητικό για το σπίτι ( ξανά τρελά γέλια).

:biglaugh:

Καλά το γιογιο ένα διάστημα ήταν φοβερή μόδα είχαμε μάθει να το παίζουμε φοβερά όπου πηγαίναμε και όπου βρισκόμασταν με ένα γιογιο στα χέρια ήμασταν είχε γίνει η δεύτερη φύση μας.

Αλλά παλιότερη μόδα στα παιχνίδια ήταν το χουλα χουπ αλλά κράτησε για λίγο το τι γινόταν ήταν απίστευτο !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
soft_crystal είπε:
Χαχα(τρελό γέλιο!!!!!) καλά κουφάθηκα τώρα που το θυμήθηκες αυτό exetlaios?Εγώ μεγάλωσα σε επαρχία και εκεί όλες ανεξαιρέτως οι γυναίκες και η μάνα μου στολίζανε τα σαλόνια με κούκλες αλλά τις κούκλες τις μεγάλες η μητέρα μου για να πρωτοτυπήσει είχε πάρει κούκλες όπως είναι οι bibibo τους έπλεκε φουστάνια σε στυλ ισπανικά και καπέλα και τα έβαζε πάνω στους καναπέδες οι σε βιτρίνες. Εμένα μου την έδινε αφάνταστα αυτό γιατί ήθελα να παίξω με τις κούκλες αλλά απαγορευόταν να τις αγγίξω ήταν πολύ σοβαρό διακοσμητικό για το σπίτι ( ξανά τρελά γέλια).

:biglaugh:
:rofl:

Κι εγώ μόλις πήγαινα στη Γιαγιά μου κι έβλεπα αυτές τις κούκλες αναρωτιόμουν: «Μα έχει η Γιαγιά τίποτα κοριτσάκια που έρχονται και παίζουν στο σπίτι της;». Που να ήξερα ότι αποτελούσαν μέρος της διακόσμησης…

:rofl:

Μαλακέ Κρύσταλλε, καλωσήρθες. :anim-cheers:
 
soft_crystal είπε:
Χαχα(τρελό γέλιο!!!!!) καλά κουφάθηκα τώρα που το θυμήθηκες αυτό exetlaios?Εγώ μεγάλωσα σε επαρχία και εκεί όλες ανεξαιρέτως οι γυναίκες και η μάνα μου στολίζανε τα σαλόνια με κούκλες αλλά τις κούκλες τις μεγάλες η μητέρα μου για να πρωτοτυπήσει είχε πάρει κούκλες όπως είναι οι bibibo τους έπλεκε φουστάνια σε στυλ ισπανικά και καπέλα και τα έβαζε πάνω στους καναπέδες οι σε βιτρίνες. Εμένα μου την έδινε αφάνταστα αυτό γιατί ήθελα να παίξω με τις κούκλες αλλά απαγορευόταν να τις αγγίξω ήταν πολύ σοβαρό διακοσμητικό για το σπίτι ( ξανά τρελά γέλια).

:biglaugh:
Και εγώ σε επαρχία το είχα δει !

Συγκεκριμένα στο αγαπητό μου Carpen-Island (Καρπενήσι) !
 
Ο κυλινδρικός μαϊμού κύβος του Rubic λεγόταν Παζλίνο (και η διαφήμηση στην τηλεόραση είχε για background το κομμάτι Parislatino με κάτι τρισάθλιους ελληνικούς διαφημηστικούς στίχους) και ήταν πολύ πιο εύκολο να φτιαχτεί.

Κάτι μαλακισμένα χάρτινα πακετά που αγόραζες από το περίπτερο και από το κυλικείο του σχολείου και είχανε μέσα "δώρο" γτπ τα θυμάστε?

Κάτι ανάλογο ήταν και οι "τύχες"..

Τα αυτοκόλλητα panini (ΕΤ, BackRogers) και εκείνα που μάζευες σημαίες κρατών και αν συμπλήρωνες κάποιες σελίδες κέρδιζες κάτι (θυμάμαι το γραφείο ρουστίκ που αν θυμάμαι καλά η σπάνια σημαία ήταν της Αγκόλας).

Οι χακί τετράγωνες σχολικές τσάντες από χοντρό τζήν ύφασμα, που είχανε πάνω τους ότι μπορεί να φανταστεί κανείς (αφιερώσεις με μαρκαδόρο κλπ).

Οι κονκάρδες με συγκροτήματα που μπαίνανε από τα μπουφάν μέχρι τις χακί τσάντες.

Κάτι κεντήματα σταυροβελονιά που έμπαιναν σε κάδρο και απεικόνιζαν μια φέτα καρπούζι, τρία ροδάκινα, ένα λεμόνι...

Τα γιο-γιο με τα παρδαλά φωτάκια που ανάβανε όταν τα έπαιζες.

Το παιχνίδι "Κάστρα και πολιορκητές" που ο πράσινος δράκος πουλιώταν ξεχωριστά.

To παιχνίδι "Μαγική οθόνη" που έχανε χρυσόσκονη και γέμιζε το σπίτι.

Τα ηλεκτρονικά ρολόγια χειρός που πουλάγανε σε προεκλογικές συγκεντρώσεις ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ που αναβόσβηνε η lcd οθόνη και αποκάλυπτε περιοδικά το όνομα του κόμματος.

Τα ηλεκτρονικά ρολόγια χειρός ΒΕΝΤΕΞ (χρόνος ζωής 3 μέρες).

Τα λαστιχένια φρικιά που κουνούσες πάνω κάτω από ένα λάστιχο (μαύρη αράχνη ταραντούλα, μαύρη νυχτερίδα κλπ)που πουλούσαν τα κυλικεία των σχολείων.

Τα υπερυψηλής τεχνολογίας γουόκμαν UNISEF

Τα τζήν μπλέ αθλητικά παπούτσια ΖΗΤΑ ΕΛΛΑΣ (ένα βήμα πρίν την πλατυποδία αν τα έβαζες).

Τα Game&Watch παιχνίδια της Nintendo.

Οι νερόμπομπες απο χαρτί εφημερίδας που φεύγανε από τον τέταρτο...

Παιδική κολώνια "Ντόναλντ", δεν ξέρω μήπως κυκλοφορεί και ακόμα
 
Σήμερα θυμήθηκα τα πορτοφολάκια-κασετίνες φτιαγμένες από διάφανο πλαστικό που είχαν μπλε υγρό μέσα στο οποίο επέπλεαν διάφορα ψαράκια, ζωάκια και αντί για το κλασικό φερμουάρ, είχαν ένα άσπρο πλαστικό που το έσερνες και έκλειναν σαν τις αεροστεγείς συσκευασίες.Εν έτη 1985 θυμάμαι ότι ήταν πολύ πρωτότυπες και είχαν κάνει θραύση στο σχολείο μας!!!Όπως επίσης και οι μαγνητικές κασετίνες που είχαν και ραδιόφωνο μερικές από αυτές (δυστυχώς οι δικές μας πότε δεν έπαιξαν μουσική :whothehell: ).

Επιπλέον, θυμάμαι τα αυτοκόλλητα που είχαν ματάκια τα οποία κινούνταν, όπως και τα retro επιτραπέζια ρολογάκια που είχαν μέσα ζωάκια, ανθρωπάκια που και αυτά κουνούσαν αντίστοιχα τα μάτια, τα άκρα τους δείχνοντας τα λεπτά, τα δευτερόλεπτα.Για να μην μιλήσω για τα ρολόγια με τον κούκο!!!(γενικά ότι είχε να κάνει με κίνηση ήταν πολύ πρωτοποριακό για την εποχή εκείνη).
 
gtsamour είπε:
Ο κυλινδρικός μαϊμού κύβος του Rubic λεγόταν Παζλίνο (και η διαφήμηση στην τηλεόραση είχε για background το κομμάτι Parislatino με κάτι τρισάθλιους ελληνικούς διαφημηστικούς στίχους) και ήταν πολύ πιο εύκολο να φτιαχτεί.
Ναι το θυμάμαι..Το είχα και εγώ.Πράγματι....το να το φτιάξεις ήταν πολύ εύκολο.Επίσης παράλληλα με το παζλίνο κυκλοφόρησε και ο κύβος που ήταν σαφώς πιο δύσκολος γρίφος.

gtsamour είπε:
Τα ηλεκτρονικά ρολόγια χειρός που πουλάγανε σε προεκλογικές συγκεντρώσεις ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ που αναβόσβηνε η lcd οθόνη και αποκάλυπτε περιοδικά το όνομα του κόμματος.
Μπα!!!!!Έκαναν τέτοια πράμματα οι πολιτικοί?Μπράβο εξέλιξη.Συνέβαλαν στην τεχνολογία. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ναι.... τρελλή σύλληψη αυτά τα ρολόγια. Φυσικά, Κυριακή η προεκλογική συγκέντρωση στην οποία τα πουλούσαν, Δευτέρα τέζα το ρολόϊ.
 
AA+ είπε:
Οσο αφορά τώρα τον κύβο που όπως βλέπετε τον έχω σε 8πλευρο+2 το κόλπο για να τον λύνεις γρήγορα ήταν να ξεκολήσεις τα αυτοκόλλητα. Αυτό ήταν και ένα ωραίο κόλπο για να κερδίσεις αλλά και να σπάσεις τα νεύρα των άλλων όταν ήταν η σειρά σου να μπερδέψεις τον κύβο. Εβαζες σε άσχετα σημεία τα χρώματα και αντε να το λύσει ο άλλος. :cool:
Χεχεχε, καλό το ξεκόλλημα αλλά μετά από ένα σημείο χαλάνε τα αυτοκόλλητα, και φαίνεται ότι έχει πειραχτεί. Αν θέλατε να κλέψετε στον κύβο του Rubic, ο "σωστός" τρόπος είναι να τον αποσυναρμολογήσεις με ένα κατσαβίδι!!!

Κατόπιν, μπορείς να τον συναρμολογήσεις όπως σου αρέσει, και να κάνεις τον έξυπνο για το πώς κατάφερες να πετύχεις τον συγκεκριμένο συνδυασμό...
 
τα παγωτα λακυ καπ που ειχαν παιχνιδι στον πατο....ανοιγαμε τα ψυγεια και ψαχναμε δηθεν να βρουμε παγωτο και σουφρωναμε το παιχνιδι..χεχεχεχε

τους χυμους ροδακινο που μοιραζανε στα σχολεια το 81 με τους σεισμους τους θυμαστε? ντενεκεδενια

παραμυθια:μιστουλετος ο κακος πετεινος
 
τα μισα μερσεντες της αθηνας εκεινη την εποχη ειχαν μεινει χωρις το αστερι μπροστα..λογος?? τα εργα νιτζα που ηταν της μοδας!!!!!
 
τα σιδεροτυπα του μπλεκ...ποτε δεν ειχα καταφερει να σιδερωσω τελεια καποιο.......
 
jmj είπε:
τα μισα μερσεντες της αθηνας εκεινη την εποχη ειχαν μεινει χωρις το αστερι μπροστα..λογος?? τα εργα νιτζα που ηταν της μοδας!!!!!
Καλά μια φορά είχαμε σουφρώσει αστέρι από μια μερσεντές εγώ και ένας ξάδερφος, ακριβώς κάτω από τη μονοκατοικία που έμενε στο Βύρωνα.

Όταν ο άμοιρος ιδιοκτήτης επέστρεψε βράδυ να πάρει το αμάξι του και είδε το σήμα να λείπει, άρχισε να κατεβάζει γερά καντήλια.

Ο πατήρ του ξαδέλφου και θείος μου, όντας ταρίφας (και μέσα στα κόλπα), αντελήφθη αμέσως τι είχε συμβεί μόλις άκουσε τα καντήλια, και κόντεψε να γίνει της Κορέας....

Μετά παίρναμε κανονικά αστέρια ninja από είδικό μαγαζί. Πως δε σκοτώσαμε κανέναν θαύμα είναι. Εγκληματικό που τα πουλάγανε αυτά σε παιδιά όμως ε?
 
Θυμάστε το στρώμα νερού;Πρώτη φορά που το είδα ήταν στην ταινία "Woman in red" με την Kelly Le Brock και τον Gene Wilder.Απίθανη σκηνή,αν και το τέλος μας είχε απογοητεύσει όλους φαντάζομαι... ;)
 
Gtsamour...εκτος απο Spectrum-ακηδες ειμασταν και υποψηφιοι Ninja και οι δυο βλεπω...

Aς κανουμε 3 υποκλισεις στον Master Sho

tn_SNY2060.jpg
 
Άραγε οι 2 γιοί του, τι να κάνουν ;

Αν θυμάμαι καλά, ο μεγαλύτερος λεγότανε Kane Koshugi.
 
Αμα δεν παιξει ο Franco Nero δεν λεει...:biglaugh:
 
Να προσθέσω και εγώ μερικά cult αντικείμενα:

1)Μισίνες για ηλεκτρονικά (οι χοντρές για να πιάνουν εύκολα) και μάλιστα υπήρχαν μπλέ και διάφανες για τους πιο εκκεντρικούς ηλεκτρονικάκηδες :diablotin:

2)Στα μπακάλικα πουλούσαν κάτι σακουλάκια με τους 'Εξωγήινους' οι οποίοι ήταν χωρισμένοι και σε κατηγορίες, της φωτιάς,του νερού,της γης και του αέρα σε διάφορα χρώματα και μερικοί ήταν διάφανοι με χρυσόσκονη μέσα:biglaugh:

3)Κουκου Ρουκου με αυτοκόλλητα στρουμφάκια και άλμπουμ

4)Νεροτουρμπίνες που ήταν κάτι πλαστικές φιάλες,γέμιζες με νερό είχαν και μια αντλία απο κάτω και εκτοξεύονταν

5)ΒΜΧ ποδήλατα και τα ελληνικά DINO BMX

6)Μπίλιες κλασσικές διάφανες με την ρίγα στην μέση και μετά σε σακουλλάκια που τα έλεγαν 'Γκαζάκια'

7)Αθλητικά παπούτσια Camber με σκράτς αντί για κορδόνια

8)Πλαστικά τουβλακια (σαν Lego) ελληνικής κατασκευής

9)Playmobil απο την γνωστή σε όλους μας LYRA και όχι τα γερμανικά που κυκλοφορούν τώρα

10)Τσίκλες χύμα με αυτοκόλλητα που μάζευες και θυμάμαι κέρδιζες Walkie Talkie , ραδιοφωνάκια κ.α.

Αυτά προς το παρόν απο ένα σύντομο flashback που έκανα :cool:
 
Ένα ακόμα, κατά την άποψή μου υπερ-cult, αντικείμενο (δε νομίζω να έχει αναφερθεί):

Πλεχτό καπελάκι, συνήθως ροζ ή σιέλ για να κρύβει το εφεδρικό ρολό του χαρτιού υγείας στην τουαλέτα!
 
Πίσω
Μπλουζα