Desktop Μελών

Μιας και δεν χρησιμοποιω ποτε icons, τα wallpaper screens εχουν την τιμητικη τους στο desktop μου. Τυπικες εικόνες είναι όπως οι παρακάτω:

picture.php


picture.php
 
Παρτε και το δικο μου.................... :p

picture.php


:) Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω desktop και αυτο που βλεπετε ειναι ο browser w3m .

ΚΑΤΩ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ !! ΖΗΤΩ ΤΟ LINUX !!! :bow:
 
Σιγά - σιγά και ένα - ένα γιατί είναι μπόλικα τα μηχανάκια.

τιμητικά από το πρώτο μου laptop, που είναι, πια, 4 ετών και είναι σαν να βγήκε τώρα από το κουτί του.

picture.php


Η δεύτερη από το netbook μου.

Δεν αλλάζω τη generic εικόνα γιατί μου αρέσει να μου υπενθυμίζει ότι το μηχανάκι μου φοράει Win 7 Ultimate Edition και δεν κολλάει πουθενά. Με Intel SSD είναι πολύ πιο γρήγορο στο φόρτωμα και στην εκκίνηση από το desktop μου το οποίο παίζει να είναι και 100 φορές πιο γρήγορο. (Στην κάρτα γραφικών μπορεί και 2000 φορές..... )

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου εκεί δεξιά βλέπω Unreal anthology !!!! :thumbup:
 
Και πολύ καλά βλέπεις!!!!

Από τη σειρά "anthology" έχω τα Tournament 1999 και Unreal μαζί με το expansion. Το Netbook τα πάει σφαίρα και έχω κάτι να παίζω αν τύχει και πάω κάπου μαζί με το μηχανάκι.

Όσο δούλευα stage στο Δημαρχείο, φαντάζεσαι τι έκανα και πόση εργασιακή εμπειρία απέκτησα, έτσι;
 
Τι specs εχει αυτο το netbook που ρολλαρει win7 τοσο γρηγορα ?
 
Atom 270 στα 2.0+ giga με windstrille ψύκτρα aftermarket φυσικά.

2 giga ram.

950 Intel κάρτα γραφικών, όχι στα 133 mhz που είναι για φορητά, αλλά στα 400 που είναι για desktop. Έχω βάλει απάνω ψήκτρα γιατί διαφορετικά θα είχε παραδώσει πνεύμα.

Intel SSD σκληρό δίσκο 80 giga. Εδώ είναι το μυστικό της ταχύτητας, πάει σφαίρα στο φόρτωμα.

Τα 7άρια πάνε μια χαρά. Το μηχανάκι συμπληρώνεται από εξωτερικό DVD-R και από έξτρα δίσκο 1 terra. Κάνει τα πάντα εκτός από gaming, next gen gaming. Α, κάνει και καφέ αν δεν το δουλεύεις με βάση όπως το έχω πουσάρει!!!!!!!
 
Δεν μου ειπες ποιο μοντελο ειναι ομως
 
MSI Wind U100 από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν.

Στη μνήμη έχω κάνει τα εξής: Έχω απενεργοποιήσει την εσωτερική και έχω προσθέσει dimmάκι 2 giga στα 800. Οπότε άνετα σηκώνει overclocking ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών.

Η on board ram λειτουργεί στα 667 και ίσως θα είχα περιορισμό στο overclocking. Βέβαια όταν το μηχάνημα είναι idle ή για surfing γυρίζω τα specs στα μαμίσια. Τη τεράστια διαφορά κάνει ο SSD έτσι και αλλιώς.
 
pooky(1) είπε:
Η δεύτερη από το netbook μου.
Δεν αλλάζω τη generic εικόνα γιατί μου αρέσει να μου υπενθυμίζει ότι το μηχανάκι μου φοράει Win 7 Ultimate Edition και δεν κολλάει πουθενά. Με Intel SSD είναι πολύ πιο γρήγορο στο φόρτωμα και στην εκκίνηση από το desktop μου το οποίο παίζει να είναι και 100 φορές πιο γρήγορο. (Στην κάρτα γραφικών μπορεί και 2000 φορές..... )

picture.php
Καλε τι χαμος γινεται στο systray σου? Πιανει τη μιση taskbar.

Εγω προσπαθω με ιδιαιτερο ζηλο να το διατηρω οσο πιο καθαρο γινεται. Δεν υπαρχει για μενα χειροτερο απο ενα systray που εχει γεμισει σκουπιδια απο installations προγραμματων γιατι οι χρηστες δεν ξεραν πως να τα απενεργοποιησουν. Αλλα φανταζομαι εσενα σου αρεσει ετσι
 
Μα έτσι μου αρέσει!!!!

Μη ξεχνάς ότι η ανάλυση είναι 1024 Χ 600, έτσι και 6 από τα εικονίδια είναι του Notebook Hardware control. Αν δεν έχω αναφορές για μπαταρία και θερμοκρασίες κάτι με πιάνει!!!

Από τα προγράμματα που δεν μπορώ να αποχωριστώ είναι το utorrent, Poweriso. Σκουπίδι; Nope!!! Κανένα!!!!!
 
To δικό μου desktop (του P-III) είναι απλά σε κατάσταση...πολιορκίας από utilities που τέθηκαν προσφάτως υπό δοκιμή,από folders με διάφορα χρήσιμα ή άχρηστα αρχεία,γενικά γίνεται ένας τρελός χαμός.

Μάλιστα,εν όψει format και αλλαγής σε CPU-M/B-VGA-RAM-PSU (ναι,ο P-III μπαίνει στην άκρη τελικά,πού είναι τώρα ο Maddog ν' αναφωνήσει ένα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :p ),ούτε που ασχολούμαι να το συμμαζέψω... :)
 
Έχω 3 διαφορετικά desktops, δύο στο μεγάλο PC (XP,Vista) και ένα του laptop. Στα Vista είναι το καθημερινό internet/media/gaming περιβάλλον, τα άλλα 2 είναι καθαρά audio workstation. Στα vista λοιπόν, έχω μιά μικρή μανία με τα μεγάλα icons, άν και αυτό το σετάκι του super mario το έχω αρκετό καιρό και την βρίσκω.

2czdpiu.jpg
 
Το Desktop από το παλιό μου gaming rig. Το καινούργιο μου δεν είναι ακόμα operational μια και περιμένω να αποφασίσω τι και πόσες κάρτες γραφικών θα μπουν μέσα. Δεν βιάζομαι.....

picture.php


Το setup του πραγματικού desktop από αριστερά προς τα δεξιά.

Τα δύο τερατάκια μου (το δεύτερο χωρίς κάρτα γραφικών) οθόνες και κονσόλες.

picture.php


picture.php


picture.php


Οι κονσόλες και τα μηχανάκια είναι όλα συνδεδεμένα στο κεντρικό οθονάκι που είναι και tv. Η αριστερή οθόνη απλά βοηθητική στο main rig.

Δεν υπάρχουν τα φορητά μου που μετακόμισαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bspus είπε:
Καλε τι χαμος γινεται στο systray σου? Πιανει τη μιση taskbar.
Εγω προσπαθω με ιδιαιτερο ζηλο να το διατηρω οσο πιο καθαρο γινεται. Δεν υπαρχει για μενα χειροτερο απο ενα systray που εχει γεμισει σκουπιδια απο installations προγραμματων γιατι οι χρηστες δεν ξεραν πως να τα απενεργοποιησουν. Αλλα φανταζομαι εσενα σου αρεσει ετσι
Κι εγώ το έχω αυτό το θέμα με την systray φίλε... αλλά αυτό αφορά τα κοινά PC. Το computer του Pooky τρέχει μονίμως δύο benchmarks που πασχίσουν να τερματίσουν την κάρτα γραφικών, ενώ παίζει παράλληλα το Crysis και το Assassin's Creed σε χωριστά παράθυρα χωρίς να ξεπερνά το 1% των resources! :D

Πάντως με απογοητεύετε κύριοι... τι retromaniacs είστε εσείς; Μόνο εγώ έχω retro desktop; Και μια και το ανέφερα, ιδού και το desktop της Amiga μου (μην σας μπερδεύει που είναι από WinUAE, την έχω κλωνοποιήσει στο PC για backup):

picture.php
 
Αλκή έγραψες πάλι! :thumbup:
 
Το "ΑΕΚ" όλα τα λεφτά λέμε!!!
 
Μου αρέσει που δίνεις και το οπαδικό (φίλαθλο) σου, στίγμα, διακριτικά! :D
 
Προφανώς απευθύνεσαι στον Άλκη μ' αυτό που έγραψες DINO,διότι τα δικά μου ερυθρόλευκα αισθήματα τα γνωρίζεις πιστεύω... :D
 
Πίσω
Μπλουζα