Desktop Μελών

pooky(1) είπε:
JayOne έτρεξες/εγκατέστησες τίποτε τώρα τελευταία; Πάντως 8 μήνες ο iMac δεν έχει κολλήσει ποτέ. Για τα μωράκια δεν το συζητάμε, το macpro λειτουργεί πολύ πιο λίγο ενώ το mini περιμένει υπομονετικά να στηθεί το προβολικό, είναι εκτός, έχει δουλέψει ελάχιστα.
Εφαρμογές έχω καιρό να εγκαταστήσω, πριν από 10 μέρες περίπου είχα κάνει update από 10.6.7 σε 10.6.8

Η αιτία μάλλον είναι πως την ίδια μέρα που μου κόλλησε, λίγες ώρες πριν μου είχε βγάλει μήνυμα το software update να

κατεβάσω ένα security update και πάτησα later. :p

Μια φορά είχα ανοίξει 30 καρτέλες στον firefox, άλλες τόσες στο safari, το 10.6.3 φορτωμένο σε virtualbox με 2 GB ram

και έβαλα να γράψω και ένα dvd με το toast. Δεν κατάλαβε τίποτα, Mac rules!
 
Έεεεεεετσι! Mac rulez!!! (Πού είναι ο Ρίγανης; ) :D

Γενικά τα updates τα αποφεύγω day 1, κάτι όπως τις κονσόλες της Micros0ft το πρώτο χρόνο κυκλοφορίας τους ένα πράμα...... Καλά κάτσε να δεις με 16 giga τι μπορείς να διαννοηθείς να ανοίξεις! :cool:

Μαριάννα thanks πολύ!!!!! Δεν το ήξερα το site και θα το τσεκάρω εντός λεπτών!
 
Με έπιασε μια νοσταλγία για να φτιάξω το desktop μου όπως ήταν πριν καμιά δεκαριά χρόνια. Και μάλλον τώρα μου αρέσει περισσότερο.

Καθαρό:

attachment.php


Βρώμικο:

attachment.php
 
το δικο μου wallpaper einai αυτο

mywallpaperbyjimijoop.jpg
[/img]
 
gapan είπε:
Με έπιασε μια νοσταλγία για να φτιάξω το desktop μου όπως ήταν πριν καμιά δεκαριά χρόνια. Και μάλλον τώρα μου αρέσει περισσότερο.
Salix OS με GNUstep - Ωραιος ο Gapan, as always :)

Παντως μια ματια σε οτι εχει ποσταριστει σε αυτο το thread δειχνει και την διαφορα φιλοσοφιας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα "άλλα λειτουργικά με τις περισσότερες δυνατότητες" γιατί άραγε παραμένουν εδώ και 15-τόσα χρόνια wannabes, αφού είναι τόσο καλά;

Ακριβώς λόγω της ελιτίστικης νοοτροπίας των περισσότερων χρηστών τους που σνομπάρουν όλους τους άλλους και τους κάνουν να παραμένουν σε λειτουργικά-αποθήκες συντομεύσεων.

Για την ιστορία, το πόσες συντομεύσεις θα έχεις στο desktop σου δεν εξαρτάται από το λειτουργικό, αλλά μάλλον από το τι είδους χρήστης είσαι. Όσοι έχουν στοιχειώδη εμπειρία και ενδιαφέρονται για την κατάσταση του υπολογιστή τους, σχεδόν ποτέ δεν αφήνουν το desktop να γεμίσει εικονίδια πάσης φύσεως.
 
Ακριβώς, άλλωστε όπως είδατε τα δικά μου είναι καθαρότατα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα "άλλα λειτουργικά με τις περισσότερες δυνατότητες" γιατί άραγε παραμένουν εδώ και 15-τόσα χρόνια wannabes, αφού είναι τόσο καλά;Ακριβώς λόγω της ελιτίστικης νοοτροπίας των περισσότερων χρηστών τους που σνομπάρουν όλους τους άλλους και τους κάνουν να παραμένουν σε λειτουργικά-αποθήκες συντομεύσεων.

Αν εδω και 15 χρονια σταματουσαν καποιοι να γκρινιαζουν με την δικαιολογια της "ελιτιστικης νοοτροποιας" καποιων αλλων - θα ειχαν σιγουρα μαθει να κανουν 2 κλικ στην επιφανεια εργασιας του ubuntu. Ειναι τοσο απλο. Απο την αλλη κανεις δεν αναγκασε κανεναν. Μπορεις να γκρινιαξεις ελευθερα.

Για την ιστορία, το πόσες συντομεύσεις θα έχεις στο desktop σου δεν εξαρτάται από το λειτουργικό, αλλά μάλλον από το τι είδους χρήστης είσαι. Όσοι έχουν στοιχειώδη εμπειρία και ενδιαφέρονται για την κατάσταση του υπολογιστή τους, σχεδόν ποτέ δεν αφήνουν το desktop να γεμίσει εικονίδια πάσης φύσεως.
Δεν εκρινα κανενος την "εμπειρια" - μιλησα για διαφορα φιλοσοφιας. Ριξε μια ματια απο την αρχη του thread και θα δεις ποσοι χρηστες εχουν δημιουργησει αποθηκες συντομευσεων στο desktop τους. Αυτο δεν εχει να κανει με την εμπειρια του καθενος αλλα με το οτι ετσι δουλευει το desktop των windows. Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο με αυτο το desktop.
 
Βέβαια, το gnome 3 και το unity δεν επιτρέπουν την εγκατάσταση συντομεύσεων στην επιφάνεια εργασίας...
 
gapan είπε:
Με έπιασε μια νοσταλγία για να φτιάξω το desktop μου όπως ήταν πριν καμιά δεκαριά χρόνια. Και μάλλον τώρα μου αρέσει περισσότερο.
 


Πανέμορφο! Να ξέρεις, είσαι ο λόγος που θα δοκιμάσω το Salix!
:)

 


Αν μου αρχίσουν τα προβλήματα, θα αρχίσω να σε πρήζω! :biglaugh:


 




jimijoop είπε:
το δικο μου wallpaper sinai αυτο
 


Όμορφο nature wallpaper!
;)

 


Καλή εναλλακτική για wallpaper στη δουλειά, όταν θέλω να ξεκουράζεται το μάτι μου! Μερσί!


 




ChrisTOS είπε:
Να και το δικό μου: 


 


Όμορφο! Ωραία φωτό και φυσικά ωραίο ...OS!
:D

 




alkis21 είπε:
Ακριβώς, άλλωστε όπως είδατε τα δικά μου είναι καθαρότατα. :)
 


Άλκη, τα δικά σου είναι παράδειγμα προς μίμηση. Τόσο τα εμπνευσμένα wallpapers όσο και τα docks / calendar widgets!


 


Πολλές ιδέες με δίνεις!
:)

 




ChrisTOS είπε:
Βέβαια, το gnome 3 και το unity δεν επιτρέπουν την εγκατάσταση συντομεύσεων στην επιφάνεια εργασίας...




Εμμμ... καλύτερα!
:D
 
Το ημερολόγιο είναι δικτυακό, δηλαδή μπορούν να το μοιραστούν υπολογιστές σε LAN και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον βρίσκεται σε περιβάλλον εργασίας στο οποίο θέλει να ενημερώνει τους συνεργάτες του για σημαντικές ημερομηνίες άμεσα, χωρίς να χρειάζεται να στέλνει emails ή memos.
 
Εεεε, δεν θα το λεγα.. Αν και δεν τις πολυχρησιμοποιώ έχουν πρακτική χρησιμότητα. Ίσως να μπορείς να κάνεις κάτι με symlinks βέβαια...
 
alkis21 είπε:
Το ημερολόγιο είναι δικτυακό, δηλαδή μπορούν να το μοιραστούν υπολογιστές σε LAN και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον βρίσκεται σε περιβάλλον εργασίας στο οποίο θέλει να ενημερώνει τους συνεργάτες του για σημαντικές ημερομηνίες άμεσα, χωρίς να χρειάζεται να στέλνει emails ή memos.
Άλκη ευχαριστώ για το tip! Θα το ψάξω λίγο καλύτερα - μπορεί για τη δουλειά ν΄αποδειχτεί "διαμαντάκι"! :)

ChrisTOS είπε:
Εεεε, δεν θα το λεγα.. Αν και δεν τις πολυχρησιμοποιώ έχουν πρακτική χρησιμότητα. Ίσως να μπορείς να κάνεις κάτι με symlinks βέβαια...
Έχοντας περάσει χρόνια ολάκερα από τη ζωή μου με cluttered desktops σχεδόν σε όλα τα OS που έχω χρησιμοποιήσει, να πω μερικές σκέψεις:

α) Οκ, οι συντομεύσεις είναι χρήσιμες. Από 1- 10. Μετά, δεν είναι συντομεύσεις - είναι τηλεφωνικός κατάλογος και καλύτερα να ψάχνω από τα Program Files τι θέλω.

β) Τα docks είναι εξαιρετικά για να κάνουν τη δουλειά των συντομεύσεων. Αποκρύπτονται κιόλας, για να μην φαίνεται ένα χάος στην επιφάνεια εργασίας σου. Εναλλακτικά, προτείνω το Fences (θαυματουργό πρόγραμμα!)

γ) Επειδή κανείς μας δεν έχει μέτρο με τις συντομεύσεις, το desktop γεμίζει (τουλάχιστον στην πλειοψηφία - όχι σε όλους). ΕΜΕΝΑ, προσωπικά, μου φέρνει απίστευτο άγχος ένα τίγκα desktop.

δ) Τα symlinks (διορθώστε με, αν κάνω λάθος), επί της ουσίας είναι συντομεύσεις. Άρα και πάλι μπορούν να ξεφύγουν από τα όρια του θεμιτού και να γίνεται χαμός....

Don't get me wrong. Προσωπικά χρησιμοποιώ τις συντομεύσεις, αλλά μου πήρε πολλά χρόνια να τιθασεύσω την τακτική μου να μη σώζω στο desktop, να μη βγάζω συντόμευση για τα πάντα, να πετάω τα άχρηστα εικονίδια, να βγάζω ένα φακελάκι στην επιφάνεια εργασίας που να το λέω "rare-used-programs" και να έχω πράγματα που τα χρησιμοποιώ μια φορά το χρόνο (και όταν τα χρειάζομαι, να μην τα ψάχνω), να καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα το desktop μου από πράγματα που έχει εκεί και δεν θα έπρεπε....

Έχει το κακό "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού"!...

Απλά, food for thought!
 
Άδειο Desktop με γεμάτο Launcher η μέση λύση για τα "shortcuts"

attachment.php


Mission Control

attachment.php


Untitled3.jpg

Untitled2.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
herco είπε:
Salix OS με GNUstep - Ωραιος ο Gapan, as always :)
Χεχε, ευχαριστώ. :flower:

D@redevil είπε:
Πανέμορφο! Να ξέρεις, είσαι ο λόγος που θα δοκιμάσω το Salix! :)  


Αν μου αρχίσουν τα προβλήματα, θα αρχίσω να σε πρήζω! :biglaugh:



 


Βάλε εσύ και εδώ (κι
εκεί) είμαστε. :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα