DVDs Ελληνικών τηλ. σειρών της ΕΡΤ στη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Ακυβέρνητες Πολιτείες

Great news!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακυβέρνητες Πολιτείες

ChristosM είπε:
Ναι τελειωσε. Ακολουθει η σειρα Ακυβερνητες πολιτειες. (Χαλια επιλογη κατα την γνωμη μου)
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακυβέρνητες Πολιτείες

Εγώ πάντως παιδιά θέλω να πιστεύω ότι μια από τις επόμενες θα είναι και οι Ιερόσυλοι.

Τι λέτε εσείς?

Οσο για τις Ακυβέρνητες πολειτίες που θα δώσει απο βδομάδα απ ότι βλέπω οι απόψεις είναι μοιρασμένες. (Δεν ενθουσιάστηκα ούτε εγώ φίλε chistosM
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακυβέρνητες Πολιτείες

Πιστευω πως οι "Ακυβερνητες πολιτειες" ειναι καταληλες για επαναπροβολη απο την ΕΡΤ αλλα οχι για κυκλοφορια σε dvd. Η λογικη μου ειναι οτι ενω ειναι ενα προσεγμενο σηριαλ, δεν συγκαταλεγεται στα δημοφιλη, λατρεμενα απο τους τηλεθεατες και με μεγαλες θεαματικοτητες σηριαλ. Ουτε εχει ενα καστ που να ελκυει. Ποσοι θα επιλεξουν να το πληρωσουν?

Προσωπικα πιστευω πως η Ραδιοτηλεοραση πρεπει να επικεντρωθει στις "θρυλικες" σειρες που εχουμε αγαπησει και τις ξερουν ακομα και αυτοι που δεν τις ειχαν προλαβει.

Σειρες με τεραστια απηχηση οπως Αναδυομενη, Αφροδιτη, Λουνα Παρκ, Μεθοριακος Σταθμος, Ρωμανος Διογενης, Κραυγη των Λυκων, Ιεροσυλοι, Καθημερινα, Λιονταρακια του κυρ-Ηλια και πολλες αλλες. Ακομα και αν δεν σωζονται ολα τα επεισοδια, θα εκανε αισθηση υστερα απο τοσα χρονια να ξαναδουμε κατι απο αυτες.

Τελος να σημειωσω πως μεχρι στιγμης ολες οι σειρες που εχει βαλει η Ραδιοτηλεοραση εχουν επαναληφθει αρκετες φορες απο την ΕΡΤ ολα αυτα τα χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σου, όμως απλο τα σήριαλ που αναφέρεις πιό πάνω η ΕΡΤ δεν έχει πάιξει ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ. Το θέμα είναι ότι σειρές όπως τα καθημερινά, τα λιονταράκια ίσως η κραυγή των λύκων και οι ιερόσυλοι υπάρχουν στα αρχεία της ΕΡΤ (δεν ξέρω σε τι κατάσταση όμως)
 
tsalk είπε:
Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σου, όμως απλο τα σήριαλ που αναφέρεις πιό πάνω η ΕΡΤ δεν έχει πάιξει ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ. Το θέμα είναι ότι σειρές όπως τα καθημερινά, τα λιονταράκια ίσως η κραυγή των λύκων και οι ιερόσυλοι υπάρχουν στα αρχεία της ΕΡΤ (δεν ξέρω σε τι κατάσταση όμως)
Η Αναδυομενη και η Αφροδιτη ειχαν παιχτει σε επαναληψη, το 1980 η πρωτη και το 1981-82 η δευτερη.

Τα Καθημερινα λενε οτι εχουν σβηστει. Τα λιονταρακια αγνοουνται. Η Κραυγη των Λυκων υπαρχει και παιζεται επισημα στην Κυπρο. Για τους Ιεροσυλους δεν ξερω.

Μηπως ξερει κανεις κατι περισσοτερο?
 
tsalk είπε:
Ψάξτε στα videoclub (όσα έχουν VHS κασέτες μήπως βρείτε τα καθημερινά)Είχαν κυκλοφορήσει τα 12 πρώτα επεισόδια σε 3 κασέτες το 1986 (όταν το vhs ήταν στα φόρτε του)
Ετσι ακριβως ειναι και μαλιστα ειχε κυκλοφορησει και το σηριαλ του 1983 Χαμογελαστε Παρακαλω με τον Ρηγοπουλο σε δυο κασετες (δυστυχως εχω μονο την πρωτη).
 
1000000000000000000000

1000000000000000000000
 
ΑΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ - 1985 - ΕΡΤ (DVDrip~Χωραφάς,Βλαντί,Χιρτ,Σαμαρίν) - 10-05-08, 00:43

Θέμα :

Οι περιπέτειες ενός αριστερού επαναστάτη, του Μάνου Σιμωνίδη, ο οποίος στα δύσκολα χρόνια το Β' Παγκοσμίου Πολέμου περνά στην παρανομία και κρύβεται σε μια πανσιόν στην Ιερουσαλήμ. Στο ίδιο μέρος, που αποτελεί μια μικρή Βαβέλ, μένουν ή κρύβονται και άλλοι πρόσφυγες από την Ελλάδα, την Αίγυπτο και άλλες συμμαχικές χώρες. Ανάμεσά τους άνθρωποι διαφορετικών θρησκευμάτων (Εβραίοι, καθολικοί, μουσουλμάνοι, χριστιανοί), ένας Έλληνας που πολέμησε στον Ισπανικό Εμφύλιο, ένας Αυστριακός πρώην υπουργός με τη γυναίκα του, διάφοροι τυχοδιώκτες, σωματέμποροι, πράκτορες, διανοούμενοι, κομμουνιστές και φασίστες.

Ο Μάνος ερωτεύεται την Έμμη, τη γυναίκα του Αυστριακού πρώην υπουργού, αλλά εκείνη, ενώ τον αγαπά με πάθος, τελικά θα παραδοθεί στις ορέξεις ενός αδίστακτου σωμετέμπορου...

~ Είδος : Τριλογία

~ Παραγωγής : 1985

~ Διάρκεια : Κάθε επεισόδιο διαρκεί 70'-85' λεπτά

~ Σκηνοθέτης : Ροβήρος Μανθούλης

~ Ηθοποιοί :

Γιώργος Χωραφάς (Μάνος Σιμωνίδης)

Μαρίνα Βλαντί (Ραπέσου)

Ελεονόρ Χιρτ (Φράου Άννα)

Τζουλιάνα Σαμαρίν (Έμμη)

Χρήστος Τσάγκας (το "ανθρωπάκι")

Ευαγγελία Σαμιωτάκη (Ρόζα)

Γιώργος Μπάρτης (Αντρεάνου)

Έβελιν Γκουϊαμάρα (Νίνα)

Τζιλ Πάρσον (Νάνσυ Κάμπελ)

Πήτερ Σέμλερ (Χανς)

Ανατόλ Κονσταντίν (Πρίγκιψ Λιστόφσκι)

Θόδωρος Γκιώνης (Ισαάκ)

Γιάννης Μποσταντζόγλου (φαντάρος)

και άλλοι

Η πρεμιέρα έγινε από την ΕΡΤ-1 στις 11 Ιανουαρίου 1985
 
Λεηλασία μιας ζωής

Η επομενη σειρα στην ραδιοτηλεοραση θα ειναι Η Λεηλασια Μιας Ζωης, ΕΡΤ 1978 (20 επεισοδια)

Υπεροχη σειρα και με ωραια μουσικη τιτλων. Αξιζει να την αγοραζουμε ολοι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λεηλασία μιας ζωής

πηρατε τηλ και ρωτησατε? γιατι δεν το γραφει νομιζω ρε παιδια το περιοδικο....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λεηλασία μιας ζωής

Εξαιρετική επιλογή κατά την γνώμη μου της σειράς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λεηλασία μιας ζωής

ChristosM είπε:
Η επομενη σειρα στην ραδιοτηλεοραση θα ειναι Η Λεηλασια Μιας Ζωης, ΕΡΤ 1978 (20 επεισοδια)
Υπεροχη σειρα και με ωραια μουσικη τιτλων. Αξιζει να την αγοραζουμε ολοι...
Έχει κανείς περισσότερα στοιχεία για την σειρά;

Εννοώ αριθμός dvd από την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, κτλ.

Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στο περιοδικό, καθότι ζω στο εξωτερικό (αλλά μου το αγοράζουν στην Ελλάδα κάθε εβδομάδα!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λεηλασία μιας ζωής

Πρώτη προβολή 31-10-1978 ΕΡΤ

Επεισόδια 20 των 45 λεπτών (10 dvd μάλλον από την ραδιοτηλεόραση υποθέτω)

Σενάριο Αλέξης Πάρνης

Σκηνοθεσία Κώστας Λυχναράς

Παίζουν Κώστας Αρζόγλου, Νικήτας Τσακίρογλου, Ανδρέας Φιλιππίδης,Καίτη Γρηγοράτου.

Από την προβολή της σειράς του είχε γίνει το 1991 (στην εκπομπή της Ρένας Θεολογίδου) κάποιες σκηνές και την συνέντευξη των συντελεστών της σεράς, κατάλαβα ότι είναι μιά ακόμα από τις πολύ αξιόλογες σειρές της περιόδου, και χαίρομαι ιδιαιτέρως του θα έχουμε την ευκαιρία να την ξαναδούμε μέσα από την Ραδιοτηλεόραση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ tsalk!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λεηλασία μιας ζωής

Εχω την σειρα (εκτος απο ενα επεισοδιο) και την εχω δει αρκετες φορες. Θα τολμησω να πω οτι ειναι ανταξια εκεινων των θρυλικων σειρων της ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ που παιζοντουσαν απο το 76 μεχρι και το 81. Ωραια πλοκη, υπεροχες ερμηνειες, γλυκια μουσικη και συγκινητικο τελος. Για ολους αυτους τους λογους αλλα και για στηριξη της καλης επιλογης της ραδιοτηλεορασης προτεινω σε ολους την αγορα της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
ΟΡΚΙΣΤΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ (1982-83, 1983-84, 1984-85, ΕΡΤ2), 90 επ.(??)

Ο ΑΝΔΡΟΚΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΟΥ (1984-85, ΕΡΤ2), 40 επ.(??)

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ (1986-87, ΕΡΤ2), 21 επ.

ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΗΣ ΒΑΓΓΕΛΙΤΣΑΣ (1987-88, ΕΤ2), 13 επ.

ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ (1988-89, ΕΤ2), 8 επ.

ΑΚΡΙΒΗ ΜΟΥ ΣΟΦΙΑ (1990-91, ΕΤ1), 10 επ.
Αυτα τα εξι τα περιμενω με αγωνια. (+ το φαντασμα του Ξενοπουλου εφτά)

Το Ακριβη μου Σοφια ειναι του Γερμανου? Το γυρισαν σε σειρα ... χαμπάρι δεν πηρα. Μακάρι μετα τη λεηλασια μιας ζωης να βαλουν καποιο απ' αυτά
 
Πίσω
Μπλουζα