DVDs των ταινών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλεθεατής

E μα το ηξερα οτι θα το κατειχες το θεμα! Σε ευχαριστω πολυ! Μονο για τα εξωφυλλα και τα οπισθοφυλλα αξιζουν τελικα,τα οποια εχουν ομολογουμενως ωραιες φωτο τα περισσοτερα
 
Όντως ωραία τα εξώφυλλα αλλά όπως σου είπα έχουν κάποια λάθη 3-4 απ αυτά. Αυτός που τα έφτιαξε ή απρόσεκτος ήταν ή ψιλοάσχετος...
 
Επί τη ευκαιρία να σε ρωτήσω...με ποιο κριτήριο έχουν βάλει την αρίθμηση των ταινιών σε κάθε κασετίνα? Πχ. λέει DVD1:Η Αλίκη δικτάτωρ,DVD2:Το Σωφεράκι κλπ

Διότι βλέπω ότι ούτε χρονολογικά,ούτε αλφαβητικά,ούτε με αριθμό εισητηρίων έχουν μπει...Μαλλον τις έβαλαν φίρδην μίγδην...Εκτός από καποιες κασετινες που εχουν θεματικη πχ. Λασκαρη,Κουρκουλος,Οι Κωμωδιες κλπ

Παντως εγω νομιζω οτι επρεπε να τις βαλουν χρονολογικα ολες τις κασετινες πχ η πρωτη κασετινα να εχει τις ταινιες της Φινος 1946-50 κλπ κλπ. Με σειρα προβολης.Ετσι που τις εχουν,οταν καποιος εχει ολες τις κασετινες,πρεπει να τις ψαξει ολες για να βρει αυτην που θελει...δεν ξερω αν συμφωνεις
 
Δεν λεω καλο ειναι αυτο που τις ξανακυλοφορουν αλλα ειμαι κατα της ψηφιοποιησης της εικονας!!!!Το βρισκω γοητευτικο οταν μια παλια ταινια εχει παλια εικονα γιατι καθε μαυρος πορος εχει ζωη οπως λεει κ ο Spielberg κ δινει αλλη βαρυτητα!!!!

Για τον ηχο δεν εχω προβλημα καλα κανουν κ τον φτιαχνουν για να μην ακουγεται το ενοχλητικο βουητο!!!!

Παντως τα εξωφυλλα δεν μου αρεσαν,θα τους παραδεχομουν αν βαζαν τα αυθεντικα απο τοτε που παιζονταν στο cinema!!
 
Μαζεύω εγώ του Βέγγου από την Victory, η σειρά που ανέφερες. Όντως, δεν υπάρχει booklet μέσα παρά μόνο το DVD. Εγώ συγχαίρω αυτή την προσπάθεια, γιατί είναι και φτηνά τα DVD και βρίσκεις πολύ σπάνιες και καλές ταινίες της "Φίνος Φιλμς".
 
Εχώ πάρει όλη τη συλλογή της finos από τον τηλεθεατή και εχει σπασει ένα dvd απο μια κασετίνα. Η ταινια '' Η βιλλα των οργιων''.

Μηπως ξερει κανεις απο που μπορω να αγορασω ξανα την ταινία??

Απο το site της victory μπορω μόνο αν αγορασω ολοκληρη τη κασετινα.
 
Μπορείς να πάρεις και μεμονομένες ταινίες από τη victory. Πάρτους τηλέφωνο.
 
johnalepou είπε:
Επί τη ευκαιρία να σε ρωτήσω...με ποιο κριτήριο έχουν βάλει την αρίθμηση των ταινιών σε κάθε κασετίνα? Πχ. λέει DVD1:Η Αλίκη δικτάτωρ,DVD2:Το Σωφεράκι κλπΔιότι βλέπω ότι ούτε χρονολογικά,ούτε αλφαβητικά,ούτε με αριθμό εισητηρίων έχουν μπει...Μαλλον τις έβαλαν φίρδην μίγδην...Εκτός από καποιες κασετινες που εχουν θεματικη πχ. Λασκαρη,Κουρκουλος,Οι Κωμωδιες κλπ

Παντως εγω νομιζω οτι επρεπε να τις βαλουν χρονολογικα ολες τις κασετινες πχ η πρωτη κασετινα να εχει τις ταινιες της Φινος 1946-50 κλπ κλπ. Με σειρα προβολης.Ετσι που τις εχουν,οταν καποιος εχει ολες τις κασετινες,πρεπει να τις ψαξει ολες για να βρει αυτην που θελει...δεν ξερω αν συμφωνεις
Εγώ πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου johnalepou ότι δεν υπήρχε λογική στις κασετίνες της FINOS FILMS όπως αυτές εκδόθηκαν από την VICTORY MEDIA. Για αυτό το λόγο, αν και τις πήρα όλες, σήμερα τα DVDs μου τα έχω ταξινομήσει με τις θήκες τους ξεχωριστά στη συλλογή μου (που είναι με χρονολογική σειρά ανά πρωταγωνιστή - πχ Βουγιουκλάκη, Καρέζη, Λάσκαρη, Βλαχοπούλου, Βουτσάς, Κωνσταντάρας, κοκ).

Έτσι μπορώ πολύ εύκολα κάθε φορά να βρω την ταινία που αναζητώ...
 
εδω και καιρο ο τηλεθεατης δινει ταινιες σε πρωτη προβολη ,ειναι ταινιες που μαλλον τωρα ανακαλυψαν οτι δεν τις εχουν δωσει και τις κυκλοφορουν

καλλιο αργα παρα ποτε οπως λενε

λετε να ξυπνησουν και να αρχισουν να δινουν ετσι μεμονομενα οπως τωρα τις ταινιες τις φινος που δεν εδωσαν ?????

λεω τωρα εγω.................μακαρι
 
xristosk είπε:
εδω και καιρο ο τηλεθεατης δινει ταινιες σε πρωτη προβολη ,ειναι ταινιες που μαλλον τωρα ανακαλυψαν οτι δεν τις εχουν δωσει και τις κυκλοφορουν καλλιο αργα παρα ποτε οπως λενε

λετε να ξυπνησουν και να αρχισουν να δινουν ετσι μεμονομενα οπως τωρα τις ταινιες τις φινος που δεν εδωσαν ?????

λεω τωρα εγω.................μακαρι
Απ'το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί!
 
Μαλλον κανεις καποιο λαθος φιλε στην λιστα σου λειπουν οι ταινιες που δεν εχουν βγει σε dvd ...το ποταμι του κουνδουρου ο λαμπιρησ εναντιον κατασκοπων..και πρεπει να σου λειπει και η 4. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946 που δεν την εχει κανεις. οσο για ολη την αλλη φινοσ την εχω και εγω εκτοσ απο

3. Η Βίλα Με Τα Νούφαρα - 1945


4. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946



5. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946


και το ποταμι
 
Το Πρόσωπα Λησμονημένα υπάρχει αλλά φυσικά δεν έχει βγει σε dvd. Η Βίλα και το Παπούτσι όμως θεωρούνται χαμένες από όσο ξέρω...
 
Μία ακόμα ταινία της Φίνος Φιλμ που δεν κυκλοφόρησε σε DVD είναι "Η τελευταία άνοιξη" του 1972 του Τάκη Κανελλόπουλου.

Και να προσθέσω πως ο "Αστραπόγιαννος" κυκλοφόρησε σε DVD.
 
Βρήκα σχετικά με το θέμα μας από το google την εταιρία που έχει τα δικαιώματα της Φίνος Φιλμ. Απλά όποιος ενδιαφέρεται επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω Link και δεν θέλω να προσβάλω το Forum ας κοιτάξει στο google με την κανονική ελληνική ονομασία.
 
Πίσω
Μπλουζα