DVDs των ταινών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλεθεατής

Γιατί ο αστραπόγιαννος και το πεθαινω κάθε ξημέρωμα δεν κυκλοφόρησαν? Η πρώτη δε νομιζω να έχει να κάνει με δικαιώματα και τετοια καθώς την ειχα δει πριν λιγα χρονια να κυκλοφορει σε κασετα. Οσον αφορα τη δευτερη νομιζω την πηρε το ματι μου σε γνωστο site.
 
Ο "Αστραπόγιαννος" είχε όντως βγει σε VHS όπως λες αλλά όχι από τη Φίνος Φιλμ! Το ίδιο και το "Γυμνοί Στο Χιόνι".Το "Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα" είναι καθαρή ταινία Φίνος Φιλμ. Όπως και οι 18 που ΟΦΕΙΛΑΝ να μας δώσουν (από αυτές που δεν έδωσαν οι 18 είναι ΜΟΝΟ Φίνος Φιλμ!).
 
λοιπον,απο οτι γνωριζω ο αστραπογιαννος ειναι μια ταινια που ειχε ξεκινησει εκτος φινος φιλμ και οτι ο φινος μπηκε

ως συμπαραγωγος αλλα καθολου απιθανο τα δικαιωματα να ανηκουν αυτην την στιγμη στην φινος

το ιδιο ειχε γινει και με την ταινια η νυφη το σκασε με την καρεζη,που ξεκινησε εκτος αλλα τωρα τα δικαιωματα τα εχει η θρυλικη εταιρια μια και η ταινια κυκλοφορησε στην 7η σειρα......................................

περα απο αυτα θα θελα να ξερα τι αλλο θα μπορουσαμε να κανουμε

για να κυκλοφορησουν και οι υπολοιπες ταινιες
 
...Ίσως υπομονή???Ίσως να "σπάσουμε" τα τηλέφωνα στον Τηλεθεατή και στη Victory??? Ίσως και τίποτα δε ξέρω...
 
Πήρα σήμερα το "Τηλέραμα", γιατί με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι ταινίες της Ρένας Βλαχοπούλου και ήθελα να δω μήπως το "Κορίτσια για φίλημα" είναι διαφορετικό από το DVD που έδωσε ο "Τηλεθεατής". Όχι απλώς είναι το ίδιο DVD της Victory Media αλλά πρόκειται προφανώς για τα DVD που δεν είχαν πουληθεί με τον "Τηλεθεατή". Δηλαδή, μπορεί να είναι πλαστική η θήκη αλλά ο δίσκος έχει όλα εκείνα τα ενοχλητικά σημάδια που είχαν οι δίσκοι λόγω της χαρτονένιας τους θήκης...

Για όποιον/αν τυχόν ενδιαφέρεται, να σας πω επίσης ότι μαζί με τα δύο DVD δίνεται μια χαρτονένια θήκη (συλλεκτική κασετίνα την ονομάζουν) που θα χωράει 16 πλαστικές θήκες, δηλαδή 16 ταινίες.

Την επόμενη βδομάδα θα δοθούν "Δόλωμα" και "Χαρτοπαίχτρα".
 
Α, και όσον αφορά τον "Τηλεθεατή" (επειδή και αυτόν τον αγόρασα λόγω "Μήτσων" με εμφάνιση της Βλαχοπούλου), δημοσιεύει τελικά το τελευταίο κείμενο του Ιάσονα Τριανταφυλλίδη για τον Φίνο, ενώ διαφημίζει τη νέα σειρά που ξεκινάει στις 29 Ιανουαρίου με τις ταινίες της "Καραγιάννης Καρατζόπουλος". 2 DVD: "Η Αλίκη στο Ναυτικό" και "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα", και μαζί δώρο η συλλεκτική θήκη.......
 
Σ' ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση. Κριμα για το "Κοριτσια για φιλημα", ειχα μια ελπιδα... Την ταινια αυτη ειχα την χαρα και την τυχη να την δω σε σιναμασκοπ (και στερεοφωνικη) πριν 8 περιπου χρονια σε κινηματογραφο στα πλαισια ενος τιμητικου αφιερωματος και ηταν σα να την εβλεπα για πρωτη φορα. Ας ελπισουμε η ΕΡΤ να την αγορασει και να μας την προβαλλει, μια και η εταιρεια που εφτιαξε τα dvd (ισως και η Φινος) αδιαφορησε στο να κυκλοφορησουν οι ταινιες στο σωστο φορμά τους.

Το γεγονος δε, οτι μας ξαναπουλανε τις ιδιες κοπιες ταινιων, δηλαδη τα ιδια ακριβως dvd, πιστευω πως γρηγορα θα το χρεωθουν.
 
Ναι, το έχω δει κι εγώ δυο φορές σε μεγάλη οθόνη το "Κορίτσια για φίλημα", σε αφιερώματα του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης. Πραγματικά, ξεχωριστή εμπειρία.

Ελπίζω κι εγώ ότι αργά ή γρήγορα θα μας το δείξει η ΕΡΤ στο κανονικό του φορμάτ.
 
Με ποιά λογική ο Τηλεθεατής βάζει ξανά ταινίες που τις έδωσε ανταγωνιστικό περιοδικό , το 7 ΜΕΡΕΣ TV???Τόση κοροιδία πια???
 
appoul είπε:
Πήρα σήμερα το "Τηλέραμα", γιατί με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι ταινίες της Ρένας Βλαχοπούλου και ήθελα να δω μήπως το "Κορίτσια για φίλημα" είναι διαφορετικό από το DVD που έδωσε ο "Τηλεθεατής". Όχι απλώς είναι το ίδιο DVD της Victory Media αλλά πρόκειται προφανώς για τα DVD που δεν είχαν πουληθεί με τον "Τηλεθεατή"... Την επόμενη βδομάδα θα δοθούν "Δόλωμα" και "Χαρτοπαίχτρα".
appoul είπε:
Α, και όσον αφορά τον "Τηλεθεατή"..., δημοσιεύει τελικά το τελευταίο κείμενο του Ιάσονα Τριανταφυλλίδη για τον Φίνο, ενώ διαφημίζει τη νέα σειρά που ξεκινάει στις 29 Ιανουαρίου με τις ταινίες της "Καραγιάννης Καρατζόπουλος". 2 DVD: "Η Αλίκη στο Ναυτικό" και "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα", και μαζί δώρο η συλλεκτική θήκη.......
Πολύ χρήσιμα αυτά που μας λες, σε ευχαριστούμε πολύ που μας ενημερώνεις εγκαίρως "για να μην την πατήσουμε"...

ChristosM είπε:
Κριμα για το "Κοριτσια για φιλημα", ειχα μια ελπιδα... Το γεγονος δε, οτι μας ξαναπουλανε τις ιδιες κοπιες ταινιων, δηλαδη τα ιδια ακριβως dvd, πιστευω πως γρηγορα θα το χρεωθουν.
Κι εγώ το ίδιο... :(

Όσο για αυτό που λες για τα "τερτίπια" των περιοδικών, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

tonytony είπε:
Με ποιά λογική ο Τηλεθεατής βάζει ξανά ταινίες που τις έδωσε ανταγωνιστικό περιοδικό , το 7 ΜΕΡΕΣ TV???Τόση κοροιδία πια???
Είναι απαράδεκτοι! Ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια, ενώ έχουν αφήσει μερικές ταινίες στην άκρη, τις οποίες δεν ξέρουμε αν θα μας τις διαθέσουν ποτέ... Και οι Μήτσοι πανάκριβοι! "Μποϊκοτάζ" τους χρειάζεται!
 
τελικα ,μαλλον δεν γινετε τιποτα απο οτι βλεπω και ακουω, θελουν να μας προσφερουν τα περιοδικα παλι μασημενη τροφη ταινιες που μαλλον εμειναν στο ραφι θελουν να ξεφορτοθουν ,και αρχιζουν παλι να τις προσφερουν


το μονο που με στενοχωρει,ειναι που αφησαν εξω πολυ καλες ταινιες...........



τοσο πολυ φοβηθηκαν δηλαδη το οτι δεν θα πουλησουν



και δεν φοβουνται τωρα που δινουν παλι τις ιδιες



τουλαχιστον ας δοσουν ,τις ταινιες που ειναι γνωστες,γιατι αναμεσα σε



αυτες που δεν εδωσαν ,υπαρχουν και πολλες που εχουν παιχτει και στην τηλεοραση



μου ειναι αδιανοητο να εχω την συλλογη των 150 ταινιων που εδωσαν



χωρις να ειναι μεσα



το πεθαινω καθε ξημερωμα



η τον γρουσουζη,οι ουρανοι ειναι δικοι μας,η φωνη της καρδιας(την πρωτη ταινια της φινος φιλμ(



το αυτοι που μιλησαν με το θανατο



οι γενναιοι πεθαινουν δυο φορες..................................


 


ΕΛΕΟΣ


 


 
Μολις ειδα το Τηλεραμα. Ζητουν 9 ευρω για ουσιαστικα δυο αδεια κουτια!

Το ιδιο απο την επομενη εβδομαδα και ο Τηλεθεατης. Απαραδεκτο! Αληθεια, περιμενουν να πουλησει αυτο το πραγμα?
 
καλημερα σε ολη την παρεα


εχω μια ερωτηση,βρηκα καπου μια λιστα με τις ταινιες της φινος



και αναφερει δυο ταινιες τους παρανομους,και το ποταμι



μηπως μιλαμε για την ιδια ταινια;



και κατι αλλο



στην ταινια αγαπη και αιμα με την καρεζη και τον καζακο



που ευτυχως μας εδωσε στο παρα πεντε ο τηλεθεατης



υπαρχουν κομμενες σκηνες;



ευχαριστω.......................................................



 
Συγνώμη για το ξέθαμα!

Μπορεί να γράψει κάποιος ποιες ταινίες κυκλοφόρησαν τελικά σε DVD?

Ευχαριστώ

Υ.Γ.: Μια λίστα σαν του 1ου μηνύματος θα ήταν το ότι καλύτερο!
 
Να γράψουμε δηλαδή 150 τίτλους??? Τις ξέρω ποιές είναι αλλά μήπως θα σε βοηθούσε να σου πω ποιές τελικά δεν βγήκαν?
 
tonytony είπε:
Να γράψουμε δηλαδή 150 τίτλους??? Τις ξέρω ποιές είναι αλλά μήπως θα σε βοηθούσε να σου πω ποιές τελικά δεν βγήκαν?
Όχι φυσικά από την αρχή! Σαν συμπλήρωμα του 1ου μηνύματος.

Αν και αυτό που προτείνεις πάλι με εξυπηρετεί

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος έκανε μια συγκεντρωτική αναφορά!
 
Δε μπήκες στο link της Victory που σου έδωσε ο djspiros? Τέλος πάντων μπορώ να σου πω ποιές ΔΕΝ βγήκαν...


1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940



2. Η Φωνή Της Καρδιάς - 1943



3. Η Βίλα Με Τα Νούφαρα - 1945



4. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946



5. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946



6. Μαρίνα - 1947



7. Τελευταία Αποστολή - 1949



8. Νεκρή Πολιτεία - 1951



9. Ο Γρουσούζης - 1952



10. Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας - 1953



11. Ο Δρόμος Με Τις Ακακίες - 1954



12. Ο Αγαπητικός Της Βοσκοπούλας - 1955



13. Οι Παράνομοι - 1959



14. Aliki My Love - 1964



15. Παράνομοι Πόθοι - 1966



16. Χαμένη Ευτυχία - 1966



17. Ο Μικρός Δραπέτης - 1968



18. Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα - 1969



19. Πανικός - 1969



20. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970



21. Ο Αστραπόγιαννος - 1970



22. Οι Αμαρτωλοί - 1971



23. Εσχάτη Προδοσία - 1971



24. Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές - 1973



25. Αγάπη Μου Ουα Ουα - 1974



26. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974



Όλες οι υπόλοιπες (αν έχεις τον κατάλογο της Φίνος Φιλμ ) έχουν κυκλοφορήσει σε dvd. Προσωπικά (έστω και από την tv) μου λείπουν μόνο οι 3 και 5.



 
Τώρα κοιτούσα το site της Victory Media

150 ταινίες σε DVD (όπως τις υπολόγισα)

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας!
 
tonytony είπε:
Προσωπικά (έστω και από την tv) μου λείπουν μόνο οι 3 και 5.
Για τη Βίλα με τα Νούφαρα δε ξέρω, πάντως την ταινία Παπούτσι από τον τόπο σου αποκλείεται να τη βρεις καθώς η κόπια της έχει χαθεί και δε σώζεται σήμερα. Το Aliki my love που το βρήκες????????
 
Πίσω
Μπλουζα