DVDs των ταινών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλεθεατής

Το βρήκα φίλε μου αρκετά χρόνια τώρα έναντι αδράς αμοιβής βέβαια...
 
Πολυ χρησιμη η λιστα σου, tonytony. Eισαι τυχερος που εχεις στην κατοχη σου τοσο σπανιες ταινιες. Το κυνηγησες κι εσυ, βεβαια. Εγω πριν απο 2 χρονια, περιπου σταθηκα τυχερη και καταφερα να αγορασω απο ενα video club τον Μικρο Δραπετη σε VHS. Mε οχι και τοσο καλη εικονα, δυστυχως. Στο βιβλιο του Ζερβα για τη Φινος Φιλμ, δεν αναφερεται καθολου το Νο 26 της λιστας σου. Προσωπικα αγνοουσα και την υπαρξη της. Μηπως μπορεις να μας δωσεις κανενα στοιχειο για τους συντελεστες της? Το ιδιο θα ηθελα και για το Νο 4. Την ξερω ως μια ταινια του Φινου, αλλα τιποτα παραπανω.
 
Το "Πρόσωπα Λησμονημένα" είναι ταινία του 1946 με τους Γιώργο Παππά και Μιράντα Μυράτ. Το δε "Γυμνοί Στο Χιόνι" του 1974 με την Αιμιλία Υψηλάντη και τον Χρήστο Σπυρόπουλο.
 
Ευχαριστω, tonytony.

Για μενα, και για τους περισσοτερους Ελληνες, η Φινος Φιλμ ειναι η κορυφαια εταιρια παραγωγης. Δευτερη τοποθετω τη Δαμασκηνος - Μιχαηλιδης και τριτη την Καραγιαννης - Καρατζοπουλος, την οποια και δεν συμπαθω ιδιαιτερα. Ομως επειδη πρεπει να τα λεμε ολα, εχω να κανω μια παρατηρηση για τη Φινος. Σε πολλες ταινιες της εταιριας εχω δει το μικροφωνο να φαινεται πανω απο τα κεφαλια των ηθοποιων. Αυτο με κανει να αναρωτιεμαι πως ο Φιλοποιμην που παντα επιζητουσε αρτιο αποτελεσμα, επετρεπε να γινεται το ιδιο σφαλμα επανειλημμενα. Πραγματικα, λυπηρο.
 
Χα χα ναι το παρατήρησα και γω αλλά δε μ' ενοχλεί! Έχει τη μαγεία του κι αυτό νομίζω. Πάντως για τις 2 ταινίες που μου ζήτησες λεπτομέρειες , εκτός από τη συλλεκτική τους αξία...δε βλέπονται με τίποτα!!!
 
Mιλας για κακη εικονα η για χαλια σεναριο - σκηνοθεσια?

Η για ολα τα παραπανω?
 
Πιο πολύ για την υπόθεση ναι. Μη ξεχνάς ότι η 1η είναι και του 1946!!!
 
tonytony είπε:
Δε μπήκες στο link της Victory που σου έδωσε ο djspiros? Τέλος πάντων μπορώ να σου πω ποιές ΔΕΝ βγήκαν...
1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940



2. Η Φωνή Της Καρδιάς - 1943



3. Η Βίλα Με Τα Νούφαρα - 1945



4. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946



5. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946



6. Μαρίνα - 1947



7. Τελευταία Αποστολή - 1949



8. Νεκρή Πολιτεία - 1951



9. Ο Γρουσούζης - 1952



10. Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας - 1953



11. Ο Δρόμος Με Τις Ακακίες - 1954



12. Ο Αγαπητικός Της Βοσκοπούλας - 1955



13. Οι Παράνομοι - 1959



14. Aliki My Love - 1964



15. Παράνομοι Πόθοι - 1966



16. Χαμένη Ευτυχία - 1966



17. Ο Μικρός Δραπέτης - 1968



18. Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα - 1969



19. Πανικός - 1969



20. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970



21. Ο Αστραπόγιαννος - 1970



22. Οι Αμαρτωλοί - 1971



23. Εσχάτη Προδοσία - 1971



24. Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές - 1973



25. Αγάπη Μου Ουα Ουα - 1974



26. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974



Όλες οι υπόλοιπες (αν έχεις τον κατάλογο της Φίνος Φιλμ ) έχουν κυκλοφορήσει σε dvd. Προσωπικά (έστω και από την tv) μου λείπουν μόνο οι 3 και 5.



να μας ελεγες τουλαχιστον και που τις βρηκες.....................................................τελος παντων να ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΙΡΕΣΕ

βασικα εμενα μου λειπουν σχεδον ολες #)
 
Εχουν παιχτει σχεδον ολες, παραπανω απο μια ντουζινα φορες στη τηλεοραση - αν το ειχες οργανωσει (οπως πχ ο tonytony) θα τις ΧΑΙΡΟΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΥ.
 
...Κάπως έτσι...
 
μακαρι να ειχαν παιχτει στην τν θα τις ειχα αλλα ειναι οι περισσοτερες


πολυ σπανιες



 
Το παπουτσι απο τον τοπο σου θεωρειται χαμενη δυστυχως.
 
1986 είπε:
Όχι φυσικά από την αρχή! Σαν συμπλήρωμα του 1ου μηνύματος.
Αν και αυτό που προτείνεις πάλι με εξυπηρετεί

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος έκανε μια συγκεντρωτική αναφορά!
Πέρα από την πολύ χρήσιμη λίστα του φίλου tonytony με τις ταινίες που δεν διατέθηκαν από τον ΤΗΛΕΘΕΑΤΗ, σε ενημερώνω 1986 ότι η λίστα των ταινιών στο πρώτο post δεν είναι ημιτελής, αλλά περιλαμβάνει το σύνολο των ταινιών (150 τον αριθμό) που διέθεσε το περιοδικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω προσωπικα εχω παρει μεχρι στιγμης απο τα Public την κασετινα Λασκαρη (28 euro?) και αλλη μια με 8 ταινιες (48 euro?) ----> Ψευτρα/Λολα/Νομος 4000 κλπ

Μου αρεσει πολυ το βιβλιαρακι που εχουν μεσα
 
Καλησπερα. Πηρα το dvd εκεινος και εκεινη με τον Φαιδων Γεωργιτση και την Τζενη Καρεζη (το βρηκα απο μαγαζι στο Μοναστηρακι) απο την σειρα αυτη των dvd που εβαζε τοτε η εφημεριδα και ειχε μεσα ενα ακυρο εργο το τσιου!

Το ξαναπηρα δευτερη φορα προχτες υποθετοντας οτι ισως στο συγκεκριμενο dvd ειχαν κανει το λαθος η τουλαχιστον θελοντας να το πιστεψω γιατι ετσι με συνεφερε αλλα ειδα οτι και στο δευτερο dvd παλι το εργο τσιου ηταν μεσα δηλαδη εντελως τσιου τσιου η κατασταση! Σε εσας αυτο το dvd δειχνει το εργο Εκεινος και Εκεινη η ειναι μεσα αυτο το τσιου το εχετε ελεγξει?

Και ειναι και πολυ σπανιο εργο δεν το εχει προβαλει για χρονια η τηλεοραση αλλα ουτε να το βρεις απο πουθενα να το κατεβασεις μπορεις. Κριμα :(
 
Εγώ πάντως,τώρα που το τσέκαρα,είναι κανονικά η ταινία 'Εκείνος Κι Εκείνη'.

Κάτι που παρατήρησα όμως,είναι προς το τέλος της η ταινία γίνεται ασπρόμαυρη από έγχρωμη,και μετά επανέρχεται.Γιατί άραγε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από ασπρόμαυρη σε έγχρωμη όντως γίνεται κι αυτό γιατί το ασπρόμαυρο υποτίθεται πως είναι κάποιες "αναμνήσεις" της Τζένης Καρέζη. Είναι έτσι γυρισμένο δηλαδή!
 
Επανακυκλοφορίες ταινιών της Φίνος Φιλμς σε DVD

...νομίζω δηλαδή ότι είναι καινούριες.Πρόκειται για μεμονωμένα DVD με 5 ευρώ το ένα,πάλι από τη Victory. Ξέρει κανείς αν έχουν διαφορά στην εικόνα?Επίσης αν έχουν κανένα booklet μέσα?

Μηπως είναι οι επεξεργασμένες που λέει εδώ ο Βουτσάς?

 
Είναι ακριβώς τα ίδια που έδινε ο Τηλεθεατής! Καμιά απολύτως διαφορά ούτε στο μενού ούτε πουθενά! Ούτε βοβλιαράκι έχει μέσα. Μόνο καινούρια εξώφυλλα κάνανε και μερικά από αυτά μάλιστα έχουνε και λάθη...
 
Πίσω
Μπλουζα