DVDs των ταινών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλεθεατής

tonytony είπε:
Για κάποιες ταινίες έχουν χαθεί τα αρχικά master.Αυτό μπορεί να ισχύει για τις ταινίες Η Βίλα Με Τα Νούφαρα (1945) , Πρόσωπα Λησμονημένα (1946) , Παπούτσι Από τον Τόπο Σου (1946). Όλες τις υπόλοιπες ΤΙΣ ΕΧΩ!!! Είναι δυνατόν να τις έχω εγώ και όχι η Φίνος Φιλμ???

Ορισμένες ταινίες έχουν πρόβλημα με τα δικαιώματα

Αυτό προφανώς ισχύει για τις ταινίες Τελευταία Αποστολή (1949) , Οι Παράνομοι (1959 - Νίκος Κούνδουρος) , Aliki My Love (1964 - Lionex Film) , Ο Αστραπόγιαννος (1970 - Γιάννης Κανδύλας)

Όλες οι υπόλοιπες ταινίες που απομένουν έχουν κυκλοφορήσει σε VHS από τη Φίνος Φιλμ στο παρελθόν και έχουν προβληθεί και από τη τηλεόραση οπότε δεν ισχύει τίποτα τέτοιο από ότι λένε!!!Ενδεικτικά αναφέρω τους τίτλους Ο Γρουσούζης (1952) , Χαμένη Ευτυχία (1966) , Παράνομοι Πόθοι (1966) , Ο Μικρός Δραπέτης (1968 , Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα (1969) , Πανικός (1969) , Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο (1970) , Οι Αμαρτωλοί (1971) , Εσχάτη Προδοσία (1971) , Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές (1973) , Αγάπη Μου Ουα Ουα (1974)

Στο βιβλίο της ανιψιάς του αείμνηστου Φίνου , της Μαρικαίτης Καμβασινού , καμία από τις παραπάνω ταινίες δεν αναφέρεται ως συμπαραγωγή!!!

Επειδή αγαπητοί κύριοι της Victory Media δεν μιλάτε σε άσχετους όπως ίσως νομίζετε , και επειδή όπως αναφέρετε "είμαστε πάντα στη διάθεσή σας για περαιτέρω διευκρινίσεις"...περιμένουμε τις διευκρινίσεις αυτές...και πιο ουσιαστικές απαντήσεις...

Το παραπάνω θα το στείλω στο troktiko και να δούμε αν απαντήσουνε...
Μπραβο tonytony εισαι αψογος. Προτεινω να στειλεις αυτο το μηνυμα στο troktiko για να δουν οτι δεν ειμαστε ηλιθιοι οπως μας νομιζουν...
 
Το έχω ήδη στείλει και στο troktiko και στον Τηλεθεατή...Ξέρω ότι δεν θα καταφέρω τίποτα (ποιός είμαι εγώ άλλωστε να τα βάλω με δαύτους???) αλλά τουλάχιστον αυτό! Να μην νομίζουν ότι μπορούν να κοροιδεύουν τον κόσμο γιατί κάποιοι ΔΕΝ είμαστε άσχετοι όπως ίσως νομίζουν...
 
tonytony είπε:
Το παραπάνω θα το στείλω στο troktiko και να δούμε αν απαντήσουνε...

[/b]
Είμαι περίεργος να δω την αντίδρασή τους (γιατί πιστεύουν ότι απευθύνονται σε άσχετους και ανθρώπους που δεν γνωρίζουν)

Για να δούμε.
 
tonytony είπε:
Το έχω ήδη στείλει και στο troktiko και στον Τηλεθεατή...Ξέρω ότι δεν θα καταφέρω τίποτα (ποιός είμαι εγώ άλλωστε να τα βάλω με δαύτους???) αλλά τουλάχιστον αυτό! Να μην νομίζουν ότι μπορούν να κοροιδεύουν τον κόσμο γιατί κάποιοι ΔΕΝ είμαστε άσχετοι όπως ίσως νομίζουν...
Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες:

Μπράβο tonytony - "ο επιμένων νικά"!

Θα καταλάβουν ότι έχουν να κάνουν με κάποιον που γνωρίζει εις βάθος το θέμα των ταινιών και όχι με κάποιον "τυχαίο". Άντε, διότι η απάντηση της Victory Media ήταν αρκετά αόριστη και ασαφής. Ας μας πουν σε ποια ταινία αντιστοιχεί ποια αιτία, διότι κάποιες από αυτές δεν εμπίπτουν σε καμία από τις κατηγορίες στις οποίες αναφέρθηκαν κατά τη γνώμη μου...
 
Ναι αυτό είναι το θέμα πως εγώ που δεν ανήκω σε καμιά εταιρία απαντάω με στοιχεία ενώ εκείνοι αόριστα...Τουλάχιστον αυτό , να ξέρουν ότι δεν μπορούν να κοροιδεύουν άλλο! Το troktiko δυστυχώς δε το δημοσίευσε ακόμα και το ξανάστειλα...Την ίδια απάντησή μου την έστειλα και στον Τηλεθεατή. Ξέρω πως δε πρόκειται να γίνει τίποτα...

Για να δείτε λοιπόν πόσο πολύ μας κοροιδεύουν η Victory και ο Τηλεθεατής , πήρα εγώ ο ίδιος τηλέφωνο στη Φίνος Φιλμ (2108218255) και μίλησα με έναν ευγενέστατο κύριο για 15 λεπτά περίπου! Ήταν πρόθυμος και μου απάντησε σε όλες μου τις ερωτήσεις! Καταρχήν μου είπε πως εξαρχής ζητήσανε αυτές τις 150 ταινίες και πως αν τους ζητήσουν και τις υπόλοιπες ευχαρίστως θα τις δώσουνε. Δεν μπορεί η Φίνος να "εκβιάσει" την εταιρεία να τις πάρει με το ζόρι αν δε θέλει!(Μεταφέρω τα λόγια του ακριβώς!). Του είπα πως είναι κρίμα γιατί έμειναν απ έξω οι πιο ωραίες και οι πιο σπάνιες ταινίες και μου είπε πως συμφωνεί μαζί μου και πως δυστυχώς και από τα κανάλια παίζονται μόνο οι κωμωδίες πια...Μου είπε πως ίσως έπρεπε εξαρχής να τους έλεγαν "πάρε 5 κωμωδίες αλλά και 3 κοινωνικές μαζί" (κάπως έτσι το είπε).


Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση αυτές που έμειναν να τις κυκλοφορήσει η εταιρεία μόνη της και μου είπε πως όχι.Αλλά είναι στη διάθεση οποιουδήποτε εντύπου ή τηλεοπτικού σταθμού να τις πάρει.



Τέλος τον ρώτησα για το Aliki my love και μου είπε χαρακτηριστικά "αυτή τη ταινία ξεχάστε την"!!!Μου είπε πως προβλήθηκε τότε 4-5 μέρες και από τότε ο Φίνος δεν επιθυμεί να ξαναπροβληθεί και σέβονται την επιθυμία του. Μου είπε πως το negative της ταινίας υπάρχει στις αποθήκες τους , πως πολλά κανάλια την έχουνε ζητήσει αλλά δεν τη δίνουνε με τίποτα! Γνωρίζει , μου είπε , πως η ταινία κυκλοφόρησε αλλά δεν κυκλοφόρησε από αυτούς αλλά από το εξωτερικό...



Αυτά είπαμε μέσες άκρες , sorry αν σας κούρασα , απλά για άλλη μια φορά αποδεικνύεται η κοροιδία τους!!!Τις δίνουνε και δεν τις πέρνουνε γιατί φοβούνται πως ίσως δεν πουλήσουν...Μόνο το κέρδος και τίποτα άλλο...



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά μιλάμε ο Antony δίνει ρέστα!! Τη δημοσιεύσανε την απάντησή σου βρε! :D

http://troktiko.blogspot.com/2010/01/victory-media.html

Πάντως μπράβο σου γιατί είναι μία απάντηση προς όλους ότι οι τηλεθεατές/συλλέκτες κτλ δεν κοιμούνται.
 
Ναι το είδα!!!Περιμένουμε απάντηση αλλά όχι αποτελέσματα δυστυχώς...
 
tonytony είπε:
Για να δείτε λοιπόν πόσο πολύ μας κοροιδεύουν η Victory και ο Τηλεθεατής , πήρα εγώ ο ίδιος τηλέφωνο στη Φίνος Φιλμ (2108218255) και μίλησα με έναν ευγενέστατο κύριο για 15 λεπτά περίπου! Ήταν πρόθυμος και μου απάντησε σε όλες μου τις ερωτήσεις! Καταρχήν μου είπε πως εξαρχής ζητήσανε αυτές τις 150 ταινίες και πως αν τους ζητήσουν και τις υπόλοιπες ευχαρίστως θα τις δώσουνε. Δεν μπορεί η Φίνος να "εκβιάσει" την εταιρεία να τις πάρει με το ζόρι αν δε θέλει!(Μεταφέρω τα λόγια του ακριβώς!). Του είπα πως είναι κρίμα γιατί έμειναν απ έξω οι πιο ωραίες και οι πιο σπάνιες ταινίες και μου είπε πως συμφωνεί μαζί μου και πως δυστυχώς και από τα κανάλια παίζονται μόνο οι κωμωδίες πια...Μου είπε πως ίσως έπρεπε εξαρχής να τους έλεγαν "πάρε 5 κωμωδίες αλλά και 3 κοινωνικές μαζί" (κάπως έτσι το είπε).
Αααααα, αυτό αλλάζει τα πράγματα! Διότι εγώ ήμουν με την εντύπωση ότι η FINOS δεν ήθελε να δώσει τις υπόλοιπες ταινίες στη VICTORY MEDIA και στον Τηλεθεατή...! Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η πληροφορία λοιπόν!

tonytony είπε:
Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση αυτές που έμειναν να τις κυκλοφορήσει η εταιρεία μόνη της και μου είπε πως όχι.Αλλά είναι στη διάθεση οποιουδήποτε εντύπου ή τηλεοπτικού σταθμού να τις πάρει.
Γιατί δεν θέλουν να τις κυκλοφορήσουν μόνοι τους από την FINOS? Θα βρεθεί κάποιο έντυπο που θα ενδιαφερθεί?

tonytony είπε:
Τέλος τον ρώτησα για το Aliki my love και μου είπε χαρακτηριστικά "αυτή τη ταινία ξεχάστε την"!!!Μου είπε πως προβλήθηκε τότε 4-5 μέρες και από τότε ο Φίνος δεν επιθυμεί να ξαναπροβληθεί και σέβονται την επιθυμία του. Μου είπε πως το negative της ταινίας υπάρχει στις αποθήκες τους , πως πολλά κανάλια την έχουνε ζητήσει αλλά δεν τη δίνουνε με τίποτα! Γνωρίζει , μου είπε , πως η ταινία κυκλοφόρησε αλλά δεν κυκλοφόρησε από αυτούς αλλά από το εξωτερικό...
Αυτό είναι λίγο-πολύ γνωστό! Μα καλά, τόσο "κακή" είναι αυτή η ταινία? Είχε γυριστεί με σκοπό να προμοτάρει την Αλίκη στο εξωτερικό - ούτε επίτηδες να το έκαναν...

tonytony είπε:
Αυτά είπαμε μέσες άκρες , sorry αν σας κούρασα , απλά για άλλη μια φορά αποδεικνύεται η κοροιδία τους!!!Τις δίνουνε και δεν τις πέρνουνε γιατί φοβούνται πως ίσως δεν πουλήσουν...Μόνο το κέρδος και τίποτα άλλο...
Όχι μόνο δεν μας κούρασες, αλλά χαιρόμαστε για την επιμονή που επιδεικνύεις και την αγάπη που έχεις για αυτές τις ταινίες. Πάλι καλά που τους "στριμώχνεις" και "αναγκάζονται" να σου δώσουν κάποιες απαντήσεις και πέφτει κάποιο φως στην υπόθεση...!
 
Στο νέο τεύχος του "Τηλεθεατή" που έχω στα χέρια μου (τα τυχερά της επαρχίας!), φυσικά δεν υπάρχει καμιά διαφήμιση για ταινίες επόμενου τεύχους ενώ το κείμενο του Ιάσονα Τριανταφυλλίδη ξεκινάει με τη φράση: "Με το 'Εν ονόματι του νόμου' που σας προσφέρει την επόμενη εβδομάδα ο 'Τηλεθεατής' στη σειρά με τις κλασικές στιγμές της Φίνος Φιλμ κλείνει ο κύκλος των ταινιών της Φίνος Φιλμ που εδώ και τρία χρόνια σας προσέφερε ο ΄Τηλεθατής'"

Μόνο που η ταινία "Εν ονόματι του νόμου" δίνεται αυτή την εβδομάδα, συνεπώς ο Ιάσονας δεν θα μπορέσει να πραγματοποιήσει την υπόσχεση που δίνει στο τέλος του κειμένου "Για τον Φίνο, όμως, και την υπόλοιπη πορεία του και ζωή του θα κλείσουμε την επόμενη εωδομάδα..."

Στο κείμενο ο Ιάσονας αναφέρει ότι "ο 'Τηλεθεατής' βέβαια θα συνεχίσει με κάποιες επίσης πολύ σημαντικές ταινίες του ελληνικού ψυχαγωγικού κινηματογράφου, κλασικές στο είδος τους, που γυρίστηκαν όμως εκτός Φίνος Φιλμ. Όμως, η Φίνος Φιλμ δεν γύρισε μόνο 150 ταινίες. Γύρισε γύρω στις 180. Από κάποιες δεν υπάρχουν πια οι κόποιες, από κάποιες έχουν καταστραφεί αρνητικά (...) ενώ κάποιες άλλες που ήταν συμπαραγωγές με άλλες εταιρίες ή ανεξάρτητους παραγωγούς μετά χωρίστηκαν και άλλαξαν χέρια τα δικαιώματά τους".
 
Για να δείτε πόσο κορόιδα μας πιάνουν , από την άλλη βδομάδα στο "αδερφό" περιοδικό , το Τηλέραμα (Αττικές εκδόσεις και αυτό - καμιά κουβέντα για Εγκλήματα) ανακοινώνει τις "40 Καλύτερες ταινίες της Φίνος Φιλμ"!!!Ξανά μανά από την αρχή με 2 ταινίες την εβδομάδα και με αρχή Τα Κίτρινα Γάντια & το Κορίτσια Για φίλημα!!!


Όσο για τις ταινίες που ανακοινώνει ο κ.Τριανταφυλλίδης για τον Τηλεθεατή , οι πληροφορίες μου λένε για κάποιες από τις ταινίες του Καραγιάννη-Καρατζόπουλου που έχουν πάρει...Πολύ φοβάμαι όμως πως
νομίζουν πως θα μας πιάσουνε κορόιδα και εκεί , αφού έχουν ήδη δοθεί οι πιο γνωστές από το 7 Μέρες TV!!!Μα τέτοιο μπάχαλο πια???


 
appoul είπε:
Στο κείμενο ο Ιάσονας αναφέρει: Όμως, η Φίνος Φιλμ δεν γύρισε μόνο 150 ταινίες. Γύρισε γύρω στις 180. Από κάποιες δεν υπάρχουν πια οι κόποιες, από κάποιες έχουν καταστραφεί αρνητικά (...) ενώ κάποιες άλλες που ήταν συμπαραγωγές με άλλες εταιρίες ή ανεξάρτητους παραγωγούς μετά χωρίστηκαν και άλλαξαν χέρια τα δικαιώματά τους".
Απ' εξω το μαθανε το ποιημα, ευγε!
 
κριμα...για αλλη μια φορμα προσπαθουν να κοροιδεψουν τον κοσμο..μην νομιζετε ομως οτι πολλοι δεν πευτουν στην παγιδα ...να αγοραζουν αβερτα..τεσπα..εγω περα απο τις αλλες τις φινος περιμενα και την ¨βιλλα με τα νουφαρα" αλλα αφου λετε οτι δεν υπαρχει....κριμα...
 
tonytony είπε:
... το Τηλέραμα (Αττικές εκδόσεις και αυτό - καμιά κουβέντα για Εγκλήματα) ανακοινώνει τις "40 Καλύτερες ταινίες της Φίνος Φιλμ"!!!Ξανά μανά από την αρχή με 2 ταινίες την εβδομάδα και με αρχή Τα Κίτρινα Γάντια & το Κορίτσια Για φίλημα!!!
Δεν πιστεύω να διαθέσουν τις σινεμασκόπ ταινίες στην αρχική τους μορφή (όπως τις δείχνει η ΝΕΤ αυτό τον καιρό). Πείτε μας για το "Κορίτσια για φίλημα" του Τηλεράματος όταν μάθετε περισσότερα παρακαλούμε!

tonytony είπε:
Όσο για τις ταινίες που ανακοινώνει ο κ.Τριανταφυλλίδης για τον Τηλεθεατή , οι πληροφορίες μου λένε για κάποιες από τις ταινίες του Καραγιάννη-Καρατζόπουλου που έχουν πάρει...
Ξέρεις μήπως τίποτα πιο συγκεκριμένο (δηλαδή ποιες ταινίες της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος πρόκειται να είναι αυτές?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι φίλε μου δυστυχώς δε ξέρω τίποτα ακόμα... Έμαθα πως πήραν 40 ταινίες του Καραγιάννη αλλά από αυτές που έχουν ήδη δοθεί!!!Κουφό μου φαίνεται δε ξέρω σίγουρα όμως τι να πω...
 
τι να πω κι εγω........

κριμα που δεν ολοκληρωθηκε η σειρα της φινος

ηλπιζα η μαλλον ημουν σιγουρος πως θα κυκλοφορουσαν ολες οι ταινιες

μια και μενω στο εξωτερικο,παντα σε αυτο το διαστημα οταν κατεβαινα στην ελλαδα επαιρνα με παραγγελια απο την victory media τις κασετινες που ειχαν ηδη κυκλοφορησει,παντα ρωτουσα βεβαια για αυτες τις σπανιες ταινιες και η κοπελα μου ελεγε, πως ολες οι ταινιες θα κυκλοφορουσαν μια και η σειρα ειχε σπασει ολα τα ρεκορ.................

ηλπιζα κι εγω λοιπον πως θα βλεπα επιτελους ταινιες οπως

νεκρη πολιτεια

ο δρομος με τις ακακιες

μαρινα

προσωπα λησμονημενα

ο αγαπητικος της βοσκοπουλας

οι παρανομοι

τελευταια αποστολη

αλλα απο οτι βλεπω και ακουω ,μονο στα ονειρα

βασικα πρεπει να πουμε ενα μεγαλο ευχαριστω και στον tonytony

για ολες αυτες τις πληροφοριες να σαι καλα φιλε
 
Να σαι καλά και συ ευχαριστώ και ελπίζω να τις δούμε κάποτε κι αυτές καθαρές και επεξεργασμένες...
 
γεια σε ολους


θελω να μαθω , αν γινετε ποσες και ποιες ταινιες εμειναν απ εξω



εψαξα λιγο αλλα δεν ξερω ακριβως



ασε που σπαστικα κιολας γιατι αφησαν απ εξω



παρα πολυ καλες ταινιες



οπως το πεθαινω καθε ξημερωμα



τον γρουσουζη,οι ουρανοι ειναι δικοι μας,εσχατη προδοσια



αγαπη μου ουα ουα , και επισης μια ταινια της λασκαρη



αυτοι που μιλησαν με το θανατο



αν ειναι ευκολο σε καποιον ας κανει μια λιστα με αυτες που δεν κυκλοφορησαν, για να δουμε



tony tony,μαλλον για σενα χτυπα η κουδουνα, μια και εισαι απαιχτος



γι αυτο και σε ευχαριστω εκ των προταιρων



 
Άντε να τα γράψω άλλη μια φορά αναλυτικά...


1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940 (Σκούρας Φιλμ - σκηνοθέτης ο Φίνος)



2. Η Φωνή Της Καρδιάς - 1943



3. Η Βίλα Με Τα Νούφαρα - 1945 (μάλλον χαμένη...)



4. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946



5. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946 (μάλλον χαμένη...)



6. Μαρίνα - 1947



7. Τελευταία Αποστολή - 1949 (μάλλον ανήκουν αλλού τα δικαιώματα - την έχω από το παιδικό κανάλι 0-6)



8. Νεκρή Πολιτεία - 1951



9. Ο Γρουσούζης - 1952



10. Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας - 1953



11. Ο Δρόμος Με Τις Ακακίες - 1954



12. Ο Αγαπητικός Της Βοσκοπούλας - 1955



13. Οι Παράνομοι - 1959 (μάλλον τα δικαιώματα ανήκουν αλλού - την έχω από VHS New Star



14. Aliki My Love - 1964 (δεν τη δίνει η Φίνος Φιλμ όπως μου είπαν...)



15. Παράνομοι Πόθοι - 1966



16. Χαμένη Ευτυχία - 1966



17. Ο Μικρός Δραπέτης - 1968



18. Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα - 1969



19. Πανικός - 1969



20. Ο Αστραπόγιαννος - 1970 (μάλλον τα δικαιώματα ανήκουν στον Γιάννη Κανδύλα)



21. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970



22. Οι Αμαρτωλοί - 1971



23. Εσχάτη Προδοσία - 1971



24. Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές - 1973



25. Αγάπη Μου Ουα Ουα - 1974



26. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974 (μάλλον χάθηκαν τα δικαιώματα - την έχω από VHS New Star)



Αυτά!!!



 
ευχαριστω.........παρα πολυ


να σαι καλα



βασικα, πολλες απο αυτες τις εχω



αλλα ειναι απο VHS ........................χαλια γραμμενες



μερικες δεν βλεπονται εχω προσπαθησει να τις περασω σε dvd



αλλα παλι το αποτελεσμα ειναι αστα να πανε



τελος παντων.........



ας οψεται ο καθε υπευθυνος που αποφασισε να σταματησει αυτην



σειρα που ειχε ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΡΕΚΟΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ



οπως ελεγαν


 


 
tonytony, τι εννοείς με τη φράση "μάλλον χάθηκαν τα δικαιώματα" για το "Γυμνοί Στο Χιόνι";
 
Πίσω
Μπλουζα