[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Αγαπητοί μου φίλοι.Ειμαι συλλέκτης πολλών ειδών αφου μπορώ να το κάνω.σε καμια των περιπτώσεων όμως δεν θα πουλούσα έστω και κάτι απο τη συλλογή που με πολύ κόπο και ακόμα περισσότερο χρήμα έχω αποκτήση.Για μένα είναι στάση ζωής.ΜΟΝΟ αν δεν είχα να ταίσω τα παιδιά μου ή για λόγους υγείας θα πουλούσα αυτά που έχω μαζέψει.όπως λές και σύ φίλε

stayros

στις φώτος των συλλογών σου και μπράβο σου" δεν πωλείται τίποτα " .Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.!Aardvark είμαι λίγο πιο hardcorilas σε κάποια στάνταρ.προσπαθώ να μήν ξεφεύγω.
 
Οι βολίδες με ξεχωριστό αυτοκόλλητο ήταν δυο, μια για τους Βικινγκς και μια για τους Βαρβαρους. Την έβαζες στον πυργο ή στο κάστρο και αν ο αντίπαλος έριχνε τον πύργο ή χτύπαγε την πόρτα του καστρου (έκανε την πλατφόρμα να εκτινάσσεται) τοτε την έπαιρνε όμηρο.
 
Γεια χαρα σε ολους.

Το παιχνιδι με ειχε μαγεψει και εμενα αφου ηταν οτι καλυτερο για εκεινη την εποχη

Το εχω ακομα και σημερα κομπλε (την μεγαλη πολιορκια,κυκλωπα,μινωταυρο,δ.ιππος,ασπιδα και δρακο και τελος τον κριο.

Απλα ειναι στολισμενο στη βιβλιοθηκη

Ενας φιλος μου εκανε δωρο εναν μινωταυρο που ειχε και τωρα εχω δυο απο αυτους ο οποιος του φιλου ειναι σε πολυ καλη κατασταση σε σχεση με τον δικο μου.Thanks ρε Αλεξ

Πολλες φορες παω και το χαζευω το παιχνιδι και νοσταλγω τα παλια χρονια

Στο πιο κατω ραφι εχω την πολιορκια της ΜΒ και πιο κατω το crossbow and catapults που κυκλοφορησε στο εξωτερικο

Καλα και αυτα αλλα το Καστρα και Πολιορκητες δεν παιζετε

Κατι που εχω παρατηρησει στο κουτι ειναι οτι η Βικινγκς ειναι στις κοκκινες βολιδες ενω στις φωτογραφιες το αντιθετο

Θα ηταν καλη φαση να το κυκλοφορουσε καποια εταιρια στην Ελλαδα αφου ολοι θα το αγοραζαν
 
συμφωνώ με αυτά που λές φίλε μου.αλλα οι μύθοι μία φορά κυκλοφορούν.
 
Mια παράκληση, όποιος θυμάται τα ακριβή τεμάχια του "κάστρα και πολιορκητές" και του "δράκου" ας τα γράψει να κάνω έναν έλεγχο στο τι έχω χάσει. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Πάνω κάτω στο πατάρι...γεράματα...

Για να δούμε... τι έχουμε... φωτό Please...

77139.jpg77140.jpg77141.jpg77142.jpg77143.jpg77144.jpg77145.jpg77146.jpg77147.jpg77148.jpg77149.jpg77150.jpg

Από το κουτί μόνο το πάνω μέρος ψιλοσώθηκε το από κάτω χαρτόνι έγινε υγροποιημένος πολτός και πήγε σκουπίδια πριν χρόνια. Δεν βλέπω και τις χαρτονένιες βάσεις... τα ποντίκαι τις φάγανε? έλεος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aκριβως αυτο ειχα.Μονο που δεν ειχε τον δρακο.
 
Θελω κι εγωωωωω!!!

...., γιατι δεν μπορω να βρω και εγω κατι?????????

Απαντηση: Ευχαριστω μαμα... Τα φροντισες ολα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπραβο ρε φίλε.εκπληκτικό κομματι.τρομερές αναμνήσεις.εγω έχω την πολιορκία(το μικρότερο κουτί) και σιγά σιγά με μεγάλη δυσκολία βέβαια βρ'ισκω και τα expansions.
 
Είχα απωθήσει το πόσο πολύ το ήθελα μικρός ... τι μου θυμίσατε πάλι ... ανεκπλήρωτα παιδικά "θέλω" και εικόνες της εποχής με τον γείτονα που το είχε και φοβόταν μη του το χαλάσω ... :cry:
 
Ωραίες φωτογραφίες. Και αρκετά ρετρό και το μωσαϊκό !

Η αλήθεια είναι πως με το που έσκασε αυτή η διαφήμιση στην τηλεόραση, με το συγκεκριμένο γύρισμα και τη συγκεκριμένη φωνή αφηγητή, πολλά παιδιά κλάψανε...(φυσικά ανήκω κι εγώ στην ομάδα που δεν το είχαν ποτέ...)
 
[edited] Αγγελία [edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
greekeagle12 είπε:
Mια παράκληση, όποιος θυμάται τα ακριβή τεμάχια του "κάστρα και πολιορκητές" και του "δράκου" ας τα γράψει να κάνω έναν έλεγχο στο τι έχω χάσει. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Σε περίπτωση που δεν τα έχεις βρει ακόμα..

Κάστρα & Πολιορκητές (Πολιορκία):

2 πύργοι, 2 πεδία καστρών, 24 τούβλα, 16 μαχητές, 10 σημαίες, 20 βολίδες, 2 τόξα, 2 καταπέλτες.

Κάστρα & Πολιορκητές (Μεγάλη Πολιορκία):

2 πύργοι, 2 πεδία καστρών, 24 τούβλα, 16 μαχητές, 10 σημαίες, 32 βολίδες, 2 τόξα, 2 καταπέλτες.

Δράκος:

1 δράκος, 4 μαχητές, 8 βολίδες μάχης.
 
nasospakos είπε:
Σε περίπτωση που δεν τα έχεις βρει ακόμα..
Κάστρα & Πολιορκητές (Πολιορκία):

2 πύργοι, 2 πεδία καστρών, 24 τούβλα, 16 μαχητές, 10 σημαίες, 20 βολίδες, 2 τόξα, 2 καταπέλτες.

Κάστρα & Πολιορκητές (Μεγάλη Πολιορκία):

2 πύργοι, 2 πεδία καστρών, 24 τούβλα, 16 μαχητές, 10 σημαίες, 32 βολίδες, 2 τόξα, 2 καταπέλτες.

Δράκος:

1 δράκος, 4 μαχητές, 8 βολίδες μάχης.
Oκ, σε ευχαριστώ πολύ.

Αμφιβάλω πάντως για τους μαχητές, αφού έχω ήδη 23 τμχ. (μεγάλη πολιορκία & δράκος) άρα μάλλον στον δράκο θα ήταν 8 και όχι 4.
 
4 στον δρακο,το'χω ανοιξει προσφατα το κουτι.




#268



 
2 σημαίες σου λείπουν φίλε μου και 2 κόκκινες βολίδες!! Τώρα πως τα κατάφερες κι έχεις παραπάνω στρατιώτες;; Οντως απο 10 θα έπρεπε να έχει η κάθε πλευρά στο σύνολο!!
 
boomer είπε:
2 σημαίες σου λείπουν φίλε μου και 2 κόκκινες βολίδες!! Τώρα πως τα κατάφερες κι έχεις παραπάνω στρατιώτες;; Οντως απο 10 θα έπρεπε να έχει η κάθε πλευρά στο σύνολο!!
Μυστήρια πράγματα.

Τα συγκεκριμένα είχαν αγοραστεί από τον Μινιόν ή τον Λαμπρόπουλο (δεν θυμάμαι), άλλο παιδί στην γειτονιά δεν το είχε ώστε να μπερδευτούν τα κομμάτια....

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι στην αγορά του Δράκου είχε γίνει πατάτα.

Θυμάμαι ότι είχα πάει με μια φίλη της μάνας μου και πήραμε κατά λάθος το κουτί δείγμα που είχαν και δεν είχε τον Δράκο μέσα.

Την επομένη μέρα πήγε κάποιος (δεν θυμάμαι) με την απόδειξη και παρέλαβε και το περιεχόμενο.

Οι ανθρώποι του καταστήματος είχαν βγάλει μέχρι και ανακοίνωση από τα μεγάφωνα για να μας βρούνε τότε και να διορθωθεί το λάθος... (άλλα χρόνια).

Οπότε μπορεί στο κουτί να υπήρχαν 4 μαχητές και να ξαναπαρέλαβα άλλους 4....

Σε κάτι άλλο δεν πάει το μυαλό μου

υγ αφού είναι παραπάνω μην μιλάω και καθόλου...
 
καλησπερα!!! ημουν και γω κατοχος του συγκεκριμενου παιχνιδιου στην 10ετια του 80 σαν παιδι τοτε....τι ομορφες στιγμες!!! φτανοντας στην εφηβια δεν μπορουσα να φανταστω οτι στα 33 μου θα νοσταλγουσα τοσο την ξεγνιασια του παρελθοντος... η μητερα μου τοτε μου προτεινε οτι καποια πραγματα επρεπε να ''φυγουν'' απο το δωματιο η συνεχεια γνωστη....ριχνοντας μια ματια στο ebay και σε ελληνικα ψαχτηρια βρεθηκε αλλα οι τιμες ειναι οχι απλα απαγορευτικες αλλα τρελες....!!! 500 ευρω για το πληρες κιτ!!!! αποφασισα λοιπον καποια απο τα αντικειμενα που περιειχε να τα κατασκευσαω μονος.....πχ καταπελτες τοξα κτλ υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται ετσι ωστε να ανταλλαξουμε ιδεες?
 
manoss27 είπε:
καλησπερα!!! ημουν και γω κατοχος του συγκεκριμενου παιχνιδιου στην 10ετια του 80 σαν παιδι τοτε....τι ομορφες στιγμες!!! φτανοντας στην εφηβια δεν μπορουσα να φανταστω οτι στα 33 μου θα νοσταλγουσα τοσο την ξεγνιασια του παρελθοντος... η μητερα μου τοτε μου προτεινε οτι καποια πραγματα επρεπε να ''φυγουν'' απο το δωματιο η συνεχεια γνωστη....ριχνοντας μια ματια στο ebay και σε ελληνικα ψαχτηρια βρεθηκε αλλα οι τιμες ειναι οχι απλα απαγορευτικες αλλα τρελες....!!! 500 ευρω για το πληρες κιτ!!!! αποφασισα λοιπον καποια απο τα αντικειμενα που περιειχε να τα κατασκευσαω μονος.....πχ καταπελτες τοξα κτλ υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται ετσι ωστε να ανταλλαξουμε ιδεες?
500 ευρώ η μεγάλη πολιορκία;;;
 
δεν ειναι να απορεις !!!αυτο γινεται εδω και παρα πολυ καιρο κ δυστυχως αυτες τις τιμες τις εχουν ελληνες!! κλασικοι γκαζμαδες!!
 
Πίσω
Μπλουζα