[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

DINO είπε:
Χμ... Το συγκεκριμένο είναι το Holy Grail των επιτραπεζιων...Οι πωλητές το ξέρουν αυτό και βαράνε στο ψαχνό...
σιγουρα φιλε,εχει ζητηση..

γιαυτο θα επρεπε οι παιχνιδοεταιριες να το ξαναδουν το θεμα και να βγαλουν εστω κατι παρομοιο..

ο κοσμος το θελει σαν τρελος πισω!
 
Φυσικα αρχιζουν να φθηναινουν και οι 3D printers οποτε αν οι εταιριες δεν θελουν να βγαζουν παλια παιχνιδια, βλεπω να γεμιζει το ιντερνετ με ψηφιακα μοντελα και θα γινει του τυπωματος το καγκελο :)
 
Πάνο δυστηχώς θέλει χρόνια για να γίνουν προσιτοί οι 3d εκτυπωτές στο Ελληνικό κοινό λόγο κρίσης.
 
Δεν ξερεις ,μια εταιρια να το βγαλει σε προσιτη τιμη για τους κοινους θνητους τελειωσαμε.


H apple ας πουμε,lol.
 
  • Like
Reactions: PT8
'Η μαζικες παραγγελιες σε Κινα...
 
Ναι σαν τα ipad που κοστίζανε 700 ευρώ και πούλαγαν σαν ψωμάκια.

Τώρα να σου πω, έχω δει ένα μαγαζί που πουλάει 3d εκτυπωτές και μου είπαν πως αν τους πας ένα 3d αρχείο μπορούν να το τυπώσουν. Αμφιβάλλω αν θα έχει χαμηλό κόστος. Αν για παράδειγμα για να σου τυπώσουν ένα τουβλάκι από το Κάστρα και πολιορκητές θέλουν 5 ευρώ, γιατί ο εκτυπωτής θα δουλεύει 2 ώρες κλάφτα.
 
Εμεις τωρα τα δωσαμε,να γλυτωσει κανας αλλος τουλαχιστον Lol.
 
Γεια σας,

ήθελα να ρωτήσω ο μινώταυρος πώς ακριβώς δούλευε.

Υπάρχει κάποιο βίντεο ή περιγραφή του στο διαδίκτυο.

Ευχαριστώ πολύ.
 
Αν θυμαμαι καλα, του εβαζες την βολιδα στα κερατα και τον τραβαγες προς τα πισω απο τους ομους (λυγιζε στην μεση).

Καπως φαινεται εδω:

 
Ευχαριστώ πολύ αλλά μπορείτε να μου δώσετε πιο λεπτομερή εξήγηση;

Έχω έναν μινώταυρο αλλά είναι λίγο σπασμένος στη μέση πίσω και φαίνεται από μέσα ένα μικρό ελατήριο. Επίσης στη μέση έχει ένα κουμπάκι που το πατάς προς τα μέσα. Ήθελα να ξέρω πως λειτουργούσε για να το φτιάξω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α μπραβο. Το εκανες πισω και οπλιζε, παταγες το κουμπι και εκτοξευε. Τωρα πιο πολλα δεν μπορω να σου πω, με το ζορι θυμαμαι και αυτα τα λιγα.
 
freaktmp είπε:
Α μπραβο. Το εκανες πισω και οπλιζε, παταγες το κουμπι και εκτοξευε. Τωρα πιο πολλα δεν μπορω να σου πω, με το ζορι θυμαμαι και αυτα τα λιγα.
Αυτό βοηθάει αρκετά, σε ευχαριστώ πολύ.
 

freaktmp είπε:
Αν θυμαμαι καλα, του εβαζες την βολιδα στα κερατα και τον τραβαγες προς τα πισω απο τους ομους (λυγιζε στην μεση).

Σωστα θυμασαι αλλα με μια μικρη διαφορα, το πεταγμα της βολιδας το εκανε το κουμπακι, οπως φαινεται και στη φωτο. ;)

fetch


πηγη φωτο: boardgamegeek.com

1@stratosb[/USER]

Εικαζω - δεν γνωριζω ακριβως γιατι δεν εχω καποια απο τις δυο φιγουρες - οτι το κουμπακι οταν το πατουσες,

απασφαλιζε καποιο ελατηριο/μηχανισμο που επετρεπε να γινει η ολη κινηση για το πεταγμα της βολιδας. :)

 
To ειχα δει μονο απο μακρια. Εγω ειχα μονο μεγάλη πολιορκία, δούρειο ίππο, ασπίδα μάχης και πολιορκητικό κριό. :D
 
Ευχαριστώ πολύ stayro, είσαι πολύ μπροστά.

Δηλαδή υπήρχε και ξένο επιτραπέζιο "Kάστρα και πολιορκητές" και το έφερε ή το αντέγραψε η El Greco;

Tου εξωτερικού ποιας εταιρείας ήταν, της Hasbro;
 
Κύκλωψ > Μινωταύρου αφού μετά βίας οι βολίδες "ξεκολλούσαν" από τα κέρατα του. Αντιθέτως, του Κύκλωπα απογειώνονταν! Κρίμα που τον είχαν οι Βάρβαροι του αδερφού μου και όχι οι αγαπημένοι μου Βίκινγκς :D
 
stratosb είπε:
Δηλαδή υπήρχε και ξένο επιτραπέζιο "Kάστρα και πολιορκητές" και το έφερε ή το αντέγραψε η El Greco;

Tου εξωτερικού ποιας εταιρείας ήταν, της Hasbro;
Μου δινεις πολυ καλη πασα με αυτη την ερωτηση για το παρακατω... ;)

Ο μυθος λεει, οτι πισω στο 1983 ως πρωτη εταιρεια παραγωγης ηταν η αμερικανικη Lakeside.

Εκτοτε το παιχνιδι κυκλοφορησε και απο αλλες εταιρειες, οπως οι TOMY (Ιαπωνικη), Alga (Σουηδικη), Base Toys (?),

Gay Play (Γαλλικη), Harbert (Ιταλικη), Action GT (Αγγλικη), El Greco (Ελληνικη).

Με δεδομενο οτι η Lakeside παραχωρουσε παιχνιδια της, σε εταιρειες εκτος Αμερικης (πχ. οπως αυτο εδω) να τα κυκλοφορησουν στην Ευρωπαικη αγορα,

δεν αποκλειεται να ειχε παραχωρησει το παιχνιδι και στην δικια μας την El Greco.

Ακολουθει πλουσιο eye candy με ολες (οσες μπορεσα να βρω δηλαδη... #) ) τις εκδοσεις του παιχνιδιου. :D

Lakeside

Crossbows and Catapults

The action adventure playset

fetch


Castle Ouposts

fetch


fetch


Trojan Horse and Battle Shield

fetch


Battering Ram

fetch


Dragon

fetch


Battlling Giants

fetch



Action GT

Crossbows and Catapults

Battleset

fetch


Grand Battleset

fetch


Trojan Battleset

fetch


Chariots Battleset

fetch


fetch


Sea Battleset

fetch


Dragon & Battling Giants

fetch



Alga

Barbarernas sista Kamp

fetch


Barbarernas sista Kamp

(Transportation Bag)

fetch


fetch



Base Toys

Crossbows and Catapults

Grand Battleset

fetch



Gay-Play

Donjons et Catapultes

Modele Standard

fetch


Donjons et Catapultes

Modele Geant

fetch


Les Geants

fetch



El Greco

Καστρα και Πολιορκητες

Πολιορκια

fetch


Μεγαλη Πολιορκια

fetch


Δουρειος Ιππος και Ασπιδα Μαχης

fetch


Τα Καστρα

fetch


Ο Δρακος

fetch


Πολιορκητικος Κριος

fetch


Κυκλωπας

fetch



Harbert

Castelli Catapulte Cavalieri

Grand Battaglia

fetch


Drago

fetch


fetch


Avamposti Turriti

fetch


Testa d' Ariete

fetch



TOMY

Crossbows and Catapults

Master Battle Set

fetch


fetch


Sea Battle Set

fetch


Dragon Battle Set

fetch


Red and Green Dragon

fetch


Dragons Masters

fetch


fetch


fetch


Οι διαφορες ανα εκδοση και χωρα ειναι εμφανεις. :)


Ουφ....τελειωσα.....:sweat:

Enjoy.... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια μπορει καποιος να σκαναρει το ταμπλο (το χαρτονι) σε καλη αναλυση και να μου το στειλει σε PM? (η πλατφορμα δυστυχως μικραινει αυτοματα τις διαστασεις των attachments)
 
Έχω την έκδοση της el greco στο πατρικό μου. Αύριο που θα πάω θα τα σκανάρω και θα στα στείλω. Δεν θυμάμαι αν είναι μικρότερα από α4. To πολύ πολύ θα τραβήξω δυο φωτογραφίες σε hd.
 
Σε ευχαριστω Μαριε. Σημερα εκατσα και περασα ξανα τις 44 σελιδες του παροντος Thread.

Συμπερασματα:

α)Πολλες φωτογραφιες λειπουν. Θα αποκαταστησουμε οσες μπορουμε.

β)Μερικες φωτοζ στο thread συνδυαζουν νοσταλγια και καλλιτεχνια σε βαθμο ανατριχιλας

γ)Ειχα πει (χροοοονια πριν) να βρεθουμε οι κατοχοι καπου, να κανουμε ενα μικρο τουρνουα. Ως συνηθως εμεινα στα λογια. Φιλοδοξω πρωτα ο Θεος μεσα στην Ανοιξη να βρεθουμε οι ενδιαφερομενοι. Τι λετε?
 
Πίσω
Μπλουζα