[El Greco] Τυχερούληδες

Τυχερούληδες

Γλυκέ μου El_Greco_Fanatic αυτή την κούκλα που πόσταρες τη λάτρευα. Δεν είχαμε εμείς να την πάρουμε αλλά την είχαν οι ξαδέρφες μου και όταν πήγαινα έπαιζα συνέχεια με αυτήν! Να σαι καλά που την έβαλες!!!!
 
makisimos είπε:
Ρε παιδιά έλεος, όλο λέω θα το κλείσω το pc να κοιμηθώ, και όλο ποστάρετε "θαύματα"...!!!!Μα τι ΟΜΟΡΦΑ παινχίδια έβγαζε αυτή η λατρεμένη εταιρεία..!!!!! Τέτοιες φάτσες και γκριμάτσες δεν βρίσκεις πια..!!!!!! Πραγματικά για την εποχή του 80 ήταν πολύ μπροστά η eλ greco..!! Και έβγαζε και πάρα πολλά παιχνίδια τελικά...!!!!!!! Εκατοντάδες παιχνίδια..!!!

Αυτό ήταν πάλι θα ονειρεύομαι όλο το βράδυ ότι τρέχω σε παλαιοπωλεία και ψάχνω παιχνίδια..!! Φντάζομαι εσείς που ασχολείστε πολύ θα το παθαίνετε αυτό ε??

Εγώ βλλέπω ότι όλο βρίσκω τα ΚΑΣΤΡΑ και όλο μου τα παίρνουν από τα χέρια..!!! Αστα , τώρα μου φαίνεται θα βλεπώ τυχερούληδες και σπιρτούληδες ότι ψάχνω..!!!!!!!!

Ανοίξαμε νέα πληγη με το thread της ΦΡΑΟΥΛΙΤΣΑΣ και με τις φωτό Tου EL GRECO FANATIC..!!!!! :D

Αχαχαχα! Τη Λίλυ Λέι ξέχασες! :p :p:p:p:p:p:p

Όντως, τα παιχνίδια της Ελ Γκρέκο ήταν πολύ όμορφα και πάρα πολλά! Κι αν το καλοσκεφτείς, φαίνεται κι εδώ αυτό. Δε νομίζω πως έχουμε πολλά κοινά πράγματα όλοι εδώ-- μπορεί να έχουμε παιχνίδια που μοιάζουν, αλλά τα ίδια... ;)
 
fraoulitsa είπε:
Αχουυυυ είναι τέλειο το κοριτσάκι El Greco Fanatic! Έχει λίγο μεγάλο κεφάλι βέβαια, αλλά είναι πανέμορφο! Βλέπω τις φωτογραφίες σου τώρα καλύτερα κ αναρωτιέμαι... Ξέρεις να μας πεις γιατί άλλοι τυχερούληδες εχουν χεράκια κι άλλοι όχι?
Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι άπλα η φωτογραφία το κάνη να φαίνετε μεγάλο ;)

Άπλα νομίζω ότι γενικά ήταν θέμα σχεδιαστή εποχής τα χεράκια #) προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να πρωτοτυπήσουν στην αγορά ..και τους ευγνωμονούμε για αυτό!!!!! Μας έδωσαν εξαιρετικά όμορφα πράγματα για να έχουμε εμείς τώρα :D :D:D:D

rapunjel είπε:
Γλυκέ μου El_Greco_Fanatic αυτή την κούκλα που πόσταρες τη λάτρευα. Δεν είχαμε εμείς να την πάρουμε αλλά την είχαν οι ξαδέρφες μου και όταν πήγαινα έπαιζα συνέχεια με αυτήν! Να σαι καλά που την έβαλες!!!!


Να σε καλά!!!! :)

Αυτή είναι από της αγαπημένες της γυναίκας μου … έπρεπε να την βγάλω με ευλάβεια για να τραβήξω την φωτογραφία :eek: o_Oo_Oo_O
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχα, μάλιστα! Μου έλυσες κι αυτή την απορία! Ευχαριστώ! :D
 
rapunjel είπε:
El_Greco_Fanatic να ξέρεις ότι τα παιχνίδια και ιδίως οι κούκλες και τα κουκλάκια μας κάνουν πιο γλυκούς και τρυφερούς! Να σαι καλά και να χαίρεσι την υπέροχη και μοναδική συλλογή σου!Τα δικά μου τυχερουλάκια είναι δύο. Το ένα το βρήκα σε παλαιοπωλείο και το πήρα 3 ευρώ και το άλλο το έχω εδώ και 30 περίπου χρόνια και το έχω αλλάξει μορφή χίλιες μορφές!

Ναι όντως είναι διαφορετικό έχω την εντύπωση ότι κάποτε ήταν έτσι?? ..το άλλο το έχω και εγώ τον τυχερούλη με της γραμμές όμορφο !!!

picture.php
 
Αμαν...τι ομορφιες ειναι αυτες με τους Τυχερουληδες!!!!! Επαθα!!!!

Δεν τους γνωριζα καθολου!!!!!!!!

Οσο για τους πιο μεγαλους που μας ποσταρες El_Greco_Fanatic, που ειπες οτι ειναι απο Ιταλια, δεν τους εχω ψαξει ποτε στα παλιατζιδικα!

Ποιος ξερει αν υπαρχουν ακομα...8)8)8)

Ακομα ενα μυστηριο για λυσιμο... :D

Εχουν κατι γλυκα ματακια... :flower:
 
Αναστασια είπε:
Αμαν...τι ομορφιες ειναι αυτες με τους Τυχερουληδες!!!!! Επαθα!!!!Δεν τους γνωριζα καθολου!!!!!!!!

Οσο για τους πιο μεγαλους που μας ποσταρες El_Greco_Fanatic, που ειπες οτι ειναι απο Ιταλια, δεν τους εχω ψαξει ποτε στα παλιατζιδικα!

Ποιος ξερει αν υπαρχουν ακομα...8)8)8)

Ακομα ενα μυστηριο για λυσιμο... :D

Εχουν κατι γλυκα ματακια... :flower:

Αναστασία , ξέρω στα σίγουρα ότι κυκλοφορούσαν Ελλάδα γιατί ο μπλε ήρθε από Ελλάδα και θυμάμαι μικρός η ξαδέρφη μου είχε έναν κίτρινο και έναν γαλάζιο ..δίστιχος δεν διασώθηκε τίποτα :cry: :cry: αλλά κατάφερα και βρήκα και clowns από ίδιο μέγεθος ;) ;)..δεν ξέρω γιατί αλλά γενικά στην Ελλάδα όπως και εδώ Ουρουγουάη (επισημάνω εδω είναι πανάκριβη πολλές φόρες φτάνουν και 70 δολάρια ο ένας :eek: o_O εξαρτάται το χρώμα μιλώ για τούς αντιστοίχους Σπιρτούληδες από Uruguay ) δεν διασώθηκαν πολλά κομμάτια από τυχερούληδες και σπιρτούληδες ..Ελλάδα οι πιο πολύ από εσάς που μαζεύεται παιχνίδια για αναρωτηθείτε πόσες ΒΙΒΙ ΒΟ έχετε βρει και πόσους Σπιρτούληδες Και Τυχερουληδες εκεί που βρίσκεται τα παιχνίδια ..εγώ παντός από Ελλάδα έχω βρει περίπου 50 σπιρτούληδες στα τόσα χρόνια και αυτούς με το ζόρι .εν αντιθέσει στο εξωτερικό από αυτούς που εξήγαγε η EL GRECO έχω βρει οτι έχουμε σήμερα στην συλλογή μας :D :D

Επίσης η τυχερούληδες κυκλοφορούσαν και με πιτζάμες :sleep: :sleep: :sleep:

picture.php





Οι τυχερούληδες είχαν και φιλεναδίτσες :D :D αυτά είναι τα τρία μοντέλα που κυκλοφορούσαν σε πολλά χρώματα :D :D



picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ιταλικός σου τυχερούλης με πιτζάμες είναι πολύ όμορφος! Αυτοι οι δύο και τα κοριτσάκια σε τι μέγεθος είναι;

Τώρα που το σκέφτομαι... Δεν έχεις και πολύ άδικο ότι Σπιρτούληδες και Τυχερούήδες βρίσκουμε πιο δύσκολα από τις - ήδη αρκετά δυσεύρετες- Bibi-bo... Εκτός της παλαιότητας, νομίζω σημαντικό ρόλο παίζει και το ότι είναι μικρά κουκλάκια, ειδικά οι Σπιρτούληδες, οπότε είναι κ εύκολο να τους χάσεις... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fraoulitsa είπε:
Ο ιταλικός σου τυχερούλης με πιτζάμες είναι πολύ όμορφος! Αυτοι οι δύο και τα κοριτσάκια σε τι μέγεθος είναι;
Τώρα που το σκέφτομαι... Δεν έχεις και πολύ άδικο ότι Σπιρτούληδες και Τυχερούήδες βρίσκουμε πιο δύσκολα από τις - ήδη αρκετά δυσεύρετες- Bibi-bo... Εκτός της παλαιότητας, νομίζω σημαντικό ρόλο παίζει και το ότι είναι μικρά κουκλάκια, ειδικά οι Σπιρτούληδες, οπότε είναι κ εύκολο να τους χάσεις... :p
Είναι ακριβός το ίδιο μέγεθος με τους τυχερούληδες ;)
 
Τυχερούληδες

Γλυκέ

El_Greco_Fanatic η τυχερούλα μου η αλλαγμένη είναι η δικιά σου η rustine. θυμάμαι τις φακίδες στο πρόσωπο και τα δύο πλεξιδάκια. Ίδια η Πίπη η φακιδομύτη ήταν!
 
rapunjel είπε:
Γλυκέ

El_Greco_Fanatic η τυχερούλα μου η αλλαγμένη είναι η δικιά σου η rustine. θυμάμαι τις φακίδες στο πρόσωπο και τα δύο πλεξιδάκια. Ίδια η Πίπη η φακιδομύτη ήταν!

picture.php


ναι ναι σωστά έχεις απολυτό δίκιο …στα ελληνικά την έλεγαν ΠΙΠΙ rustine ήταν στα γαλλικά και μάλιστα ψάχνω απεγνώσμενα το μεγαλύτερο μέγεθος σαν και αυτή απο ELGRECO !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι πολυ αστεια αυτα τα κουκλακια! Μερικες φορες εχουνε μια μουριτσα με ενα γουρλωτο βλεμμα8)8)8)8)

Λες και ειναι τα εκτος γαμου παιδια της ΒιΒΙΒΟ μας!!! :p
 
Τυχερούληδες

Καλέ μου El_Greco_Fanatic αυτή είναι η Πίπη. Εγώ μικρή δεν χώνευα την Πίπη και την είχα σε μεγάλη κούκλα και σε αυτήν τη τυχερούλα. Τη μεγάλη μικρή όταν ήμουν τη χάρισα και την τυχερούλα την άλλαξα στυλ. Πολύ αγαπημένο μου παιχνίδι πάντως η τυχερούλα!

Λατρεμένη μου Αναστασία είναι φατσάκια όλα αυτά τα παιχνιδάκια. Της el greco τα κουκλάκια όλα μοιάζανε στη φατσούλα!
 
Πολύ όμορφα κουκλάκια. Είχα 7 ή 8. Τα πέταξα και κράτησα μόνο αυτό. Πέταξα και τους σπιρτούληδες...Αυτομαστιγώνομαι ακόμα...Πολύ!

picture.php
 
krios είπε:
Πολύ όμορφα κουκλάκια. Είχα 7 ή 8. Τα πέταξα και κράτησα μόνο αυτό. Πέταξα και τους σπιρτούληδες...Αυτομαστιγώνομαι ακόμα...Πολύ!
αχχχχ καλη μου Krios εγω που πρεπει να μαστιγωσω την μανα μου να δεις...

Γενικα στο Ρετρομανιαξ πρεπει με το που γινομαστε μελη να μας δινουν και ενα μαστιγιο, γιατι σιγουρα θα μας χρειαστει. Ολο και καποιο παιχνιδι κακοποιηθηκε απο τα χερακια μας....
 
Αναστασια είπε:
Γενικα στο Ρετρομανιαξ πρεπει με το που γινομαστε μελη να μας δινουν και ενα μαστιγιο, γιατι σιγουρα θα μας χρειαστει. Ολο και καποιο παιχνιδι κακοποιηθηκε απο τα χερακια μας....
... και χαρίστηκε από τα χεράκια μας άνευ ιδιαίτερου λόγου επίσης, να συμπληρώσω εγώ.. :(
 
Και εγώ έτσι σκεφτομαι κάποιες φορές όταν θυμάμαι πώς μεταχειριζόμαστε εμείς τα αγόρια της κούκλες από της ξαδέρφες μας:precry2: που είχαν βεβαία ΒΙΒΙΒΟ σπιρτούληδες τυχερούληδες παταπουφες κτλ ..πολλές φορές μαλών η τύψης με οδηγούν να μαζέψω όσα πιο πολλά γίνεται8)8)

Ιδικά σπιρτούληδες ..γιατί έχω παίξει ακόμα και μπάλα με αυτός , εννοείτε ότι ο κακόμοιρος Σπιρτούλης πήρε την θέση τις μπάλας :[:sweat:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργα όμορφα κουκλάκια, γραφικά όμορφα θα έλεγα! Λοιπόν παιδιά, πριν μήνες, είχα βρει σε ένα παλιατζίδικο τέτοια κουκλιά και δεν τους έδωσα πολύ σημασία, δεν κατάλαβα την αξία τους.... Πήγα λοιπόν και τα πήρα, αφού με έκανε ο καλός μας φίλος ελ γκρέκο φανατικ να τα αγαπήσω! Μάλιστα της ραπουνζέλ μας ο τυχερούλης μου είχε φανεί άσχημος όταν τον πρωτοείδα, τώρα τον θεωρώ γραφικά όμορφο!

Ελ γκρέκο, ήθελα τη συμβουλή σου.. Αγόρασα σήμερα δύο κούκλες σαν αυτή που έδειξες της γυναίκας σου παραπάνω και δύο τυχερούληδες, ο ένας κλόουν. Είναι γεμισμένα με βαμβάκι έτσι? Πώς πλένονται αυτά χωρίς να χαλάσουν, γιατί είναι αρχή μου να απολυμαίνω ότι παίρνω εκτός κουτιού. Εχουν μάλιστα και κάτι κίτρινα λεκεδάκια. Και ο ένας κλόουν, κάτω από το σκουφάκι του έχει μια μαύρη κηλίδα, στο κεφάλι και στα μαλλιά, σαν λάδι ή γράσσο, αλλα δεν φεύγει. Ξέρεις τι είναι, το έχεις ξαναδεί?

Επίσης, ήθελα να ρωτήσω αν η κούκλα σας γράφει πίσω ελ γκρέκο ή κάτι άλλο, οι δικές μου δεν γράφουν τίποτα... Στην ποδίτσα της γράφει ιταλικά κάτι που δεν καταλαβαίνω και τη λέξη caldo? Oι τυχερούληδες έχουν πίσω στο κεφάλι EG και έναν αριθμό, δεν τα έχω εδώ να σας τα δείξω...
 
Τι πρέπει να ξέρεται




picture.php





Λοιπόν mytinyworld άς τα πάρουμε με την σειρά, μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κανένα τυχερούλη γεμισμένο με βαμβάκι 8) όλοι είναι γεμισμένη με τα παραπάνω που σαν δείχνω στην φωτογραφία, έχω εγχειρίσει πάνω από 100 τυχερούληδες ;) ;) όλα έχουν η τα πλαστικά ανάμικτα με το αφρολέξ η τις πετρούλες .που τελικά ανακαλύψαμε ότι είναι σπασμένα τσόφλια από καρύδια :clap: ..

picture.php





επίσης όπως βλέπεις στην φωτογραφία όλη η τυχερούληδες εξακριβωμένο αυτό 100% αναγράφουν όλο το el Greco και όχι EG και δεν έχουν κανένα αριθμώ στα σίγουρα .έχω τυχερούληδες από Γερμανία μιλάμε για EL GRECO πάντα οκ από Ιταλία Γαλλία μέχρι και από Ολλανδία κανης τους δεν γράφει EG τι να πω!!8)8) Για αυτό που λες την κηλίδα είναι κόλα ..πολλά αντικείμενα τις El Greco με τα χρόνια παρουσίασαν αυτές τις κηλίδες είναι σκόνη και κόλα μαζί :( :(

Με την πάροδο του χρόνου ανακαλύψαμε ένα υγρό ;) ..το όπιο αποτελείτε από το σαπούνι χεριών την πλακά αν θυμάστε μαζί με κάτι που μοιάζει σαν την καθαρή βενζίνη η το white spirit και κάποια άλλα συστατικά ..τα όπια αναμιγνύονται ..και ενώ έχω ξεκολισει καπελά και έχω αδειάσει το σώμα ρίχνω μέσα σε αυτό το υγρό μονό τα πάνινα κομμάτια όχι την φούντα από το καπέλο αυτή πλένεται ξέχωρα με απλο σαπούνι και μετά όλοι η λεκέδες και η κόλα εξαφανίζεται …καλό είναι να μην το προσπαθήσετε πρέπει να ξέρεται τι κάνετε αλλιώς υπαρχή κίνδυνος να καταστρέψετε τον κακόμοιρο τυχερούλη η σπιρτούλη..έχει γενικά πολύ διαδικασία το όλο θέμα, έτυχε φορές που μας πήρε πάνω από 2 μέρες για να επαναφέρουμε ένα κουκλάκι στην αρχική του θέση

picture.php


picture.php





Τώρα η κούκλα ειναι γεμισμένη με βαμβάκι!! δεν γράφει τίποτα και εμάς άπλα ξέρουμε ότι είναι αυθεντική από τα ματιά τα χέρια την καρδούλα φυσικά και την δαντέλα που χρησιμοποιούσε η el Greco αν θέλεις μπορείς να την πλύνεις με άφθονο νερό και σαπούνι χεριών όχι υγρό,, άλλα να προσέξεις τα βλέφαρα μην τα ζορίσεις πολύ γιατί ξεκολλούν …τώρα μπορείς να κανης το ίδιο και με τους τυχερούληδες άφθονο χλιαρό νερό και σαπούνι και μαλακό τρίψιμο και μετά στεγνωτήριο αν έχεις :xm: η αλλιώς πετσέτα και στον ήλιο ::)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιθανες οι πληροφοριες για την γεμιση και την συντηρηση του Σπιρτουλη, El Greco Fanatic!!!! Ευχαριστουμε πολυ!!!! :D :D:D

Δεν εχω τυχερουληδες αλλα χαιρομαι γιατι καποιος αλλος που εχει βρηκε τροπο να τους συντηρησει!!! :D Και καποιος που δεν ειχε, οπως η MytinyWorld μας, να τους αγαπησει και να τους σωσει απο ενα ραφι/κουτα οπου ηταν παρατημενοι και ξεχασμενοι!!!

MytinyWorld οποτε θες βαλε φωτο να σου μεταφρασω τα ιταλικα που γραφει!

Αν η κουκλιτσα σου γραφει caldo, να δεις που η αλλη λεξη ειναι cuore.
 
Πίσω
Μπλουζα