[El Greco] Τυχερούληδες

Να είστε όλοι καλά σας ευχαριστούμαι για τα καλά σας λόγια, Εγώ αντιθέτως από μικρός είχα αδυναμία στους clownsαλλά δεν είχα ποτέ γενικά γιατί η μητέρα όταν ήμουν μικρός για κάποιο λόγο δεν μου αγόραζε όλο έλεγε πώς ήταν για κορίτσια αυτό το παιχνίδι ;)

mytinyworld είπε:
El greco fantastic! (όπως πολύ σωστά λέει η Αναστασία μας!) Είναι απλά φανταστικοί!Κι εμένα μ'αρέσουν πολύ, αλλά έναν που αξιώθηκα να αποκτήσω και μαυρίλα στο κεφάλι έχει που δεν βγαίνει και αλαλούμ ρούχα! :D :D Μήπως να ετοιμάζει τη βαλίτσα του για τα ξένα?? ;)

Mytinyworld το μόνο που χιάζετε είναι υπομονή πάντα υπαρχή λύση για όλα :D . ο δικός σου όντως δεν έχει το καπελάκι του και το φιογκάκι αλλά στην πορεία μπορεί να τα βρούμε

Ευχαριστώ και εσένα για τα καλά σου λόγια :D :D:D

Ακόμα μερικοί τυχερούληδες clowns by El Greco;)




picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχερούληδες

El_Greco_Fanatic πάνγλυκοι οι τυχερούληδες κλόουν! Πιστεύω ότι είναι από τους πιο όμορφους!
 
rapunjel είπε:
El_Greco_Fanatic πάνγλυκοι οι τυχερούληδες κλόουν! Πιστεύω ότι είναι από τους πιο όμορφους!
Ευχαριστω πολύ rapunjel :D

όντως είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχερούληδες

El_Greco_Fanatic δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που δεν βρίσκει πάνγλυκους τους κλόουν τυχερούληδες!Καλά κάνεις και τους αγαπάς! :D
 
Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι η μασκότ του Ολυμπιακού Ο Ολυμπιακοτυχερούλης :p :p:p:p

picture.php
 
Τυχερούληδες

El_Greco_Fanatic δεν ξέρω εαν θα ήταν η μασκότ αλλά ,συγνώμη για την έκφραση, είναι παίδαρος! :D Τι κουκλί είναι αυτό;
 
Και μενα μου αρεσει!!! Ειναι πολυ baby face!!!! Ειναι παιδαρος!!! Καλα λες Rapunjel μου, ντροπη ειναι; Αφου ειναι κουκλος!!! Σαν να ειναι το μωρο της ΒΙΒΙΒΟ!!! φτου φτου να μην το ματιασω καλε!

O El_greco_fanatic με τοσους τυχερουληδες πανεμορφους που μας εχει δειξει πρεπει να μας φερει πολυ τυχη φετος!!!! :D

Να παιξουμε λετε κανα λοττο, κανα προπο;
 
Τυχερούληδες

Λατρεμένη Αναστασία έναν τέτοιο μεγάλο άντρα ήθελε η bibi-bo. Να την κοιτά στα μάτια με τις ματάρες του και να λιώνει...Αχ! El_Greco_Fanatic μας κόλασες απόψε!!! :D

Μακάρι να μας φέρουν τύχη οι τυχερούληδες να βρω μια bibi-bo για το geo, ένα μωρό πόνυ για την Αναστασία μας και άλλο ένα για ένα φίλο μας και ένα τυχερούλη για τον El_Greco_Fanatic! Ζητάω πολλά; #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ναι είναι μέγας μάγκας μην τον βλέπεται με την bebeφατσουλα και ξεγελιέστε ;) μόλις πέσουν τα φώτα το βραδύ που τον χάνεις που τον βρίσκεις τρίτο ράφι δεξιά ;) του έχει γυαλίσει η ξανθούλα φαίνετε :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχερούληδες

El_Greco_Fanatic ποια είναι η ξανθούλα που αρέσει στο κουκλί;
 
Τυχερούληδες

Γλυκούλα είναι El_Greco_Fanatic αλλά νομίζω ότι μια χάππυ χάππυ σίστερ που θεωρείται η bibi-bo μικρή του ταιριάζει καλύτερα! ;)
 
Στάνταρ οι τυχερούληδες κυκλοφορούσαν ήδη από τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '70. Στο thread Ελληνικά Επίκαιρα της φίλης μας saboter έτους 1973, αναφέρεται πόσοι πουλήθηκαν σε Ελλάδα και εξωτερικό:http://mam.avarchive.gr/portal/digit...1947&thid=4948 και σίγουρα προηγήθηκαν του σπιρτούλη. Τον πρώτο μου τυχερούλη τον απέκτησα στα πέντε μου χρόνια ενώ τους σπιρτούληδες αρκετά χρόνια μετά. Και σίγουρα δεν κυκλοφορούσαν πριν ή ταυτόχρονα με τους τυχερούληδες. Τι κρίμα, είναι και τα δύο δυσεύρετα πια...
 
Η τυχερούληδες κυκλοφόρησαν αρχές 1973 μερικούς μήνες πριν από σπιρτούληδες και είναι επιβεβαιωμένο από 2 άτομα και μάλιστα ο ένας χειρίζονταν την μηχανή που γέμιζε τα σόματα έχω και άλλες πληροφορίες από πρόσφατη συνομιλία με τον ένα από αυτός για τα συγκεκριμένα παιχνίδια από El Greco αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ δυστυχώς ,τώρα η σπιρτούληδες κυκλοφορήσαν λίγους μήνες μετά από την έκθεση της El Greco στο Χίλτον στο αφιέρωμα λέει ότι πουλήθηκαν πολλά κομμάτια στο εξωτερικό τους τελευταίους μήνες ώστε να μην είναι αρκετοί για την ελληνική αγορά, απλά για να γνωρίζετε ότι η τυχερούληδες πρώτα πουλήθηκαν εξωτερικό και μετά Ελλάδα και αυτό είναι σίγουρο!!


Και αυτό γιατί ήταν εμπλεκόμενοι και από άλλες χώρες στην κατασκευή του τυχερούλη όχι μονό η El Greco



H μια εταιρία μάλιστα τον κυκλοφόρησε κάποια στιγμή μονό με το δικό της logo και όχι με το logo της El Greco


Και από το 1976 και μετά άρχισαν να κατασκευάζουν όλα τα υπόλοιπα φιλεναδίτσες και αλλά γνωστά κουκλάκια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηθελα μία διευκρίνηση: Φιλεναδίτσες είναι και οι θηλυκοί σπιρτούληδες και οι θηλυκοί τυχερούληδες? :xm: Και επίσης, αυτή η el greco κουκλίτσα που έχω από μικρή και ποτέ δεν εκτίμησα ιδιαίτερα, είναι φιλεναδίτσα? #)

picture.php
 
mytinyworld είπε:
Ηθελα μία διευκρίνηση: Φιλεναδίτσες είναι και οι θηλυκοί σπιρτούληδες και οι θηλυκοί τυχερούληδες? :xm: Και επίσης, αυτή η el greco κουκλίτσα που έχω από μικρή και ποτέ δεν εκτίμησα ιδιαίτερα, είναι φιλεναδίτσα? #)
picture.php

Mytinyworld φιλεναδίτσες είναι μόνο τα γνωστά μικρά κουκλάκια με τα διάφορα χρώματα και φορέματα στα κουτάκια σαν αυτά που έχουμε πει αν θυμάσαι?




Τα υπόλοιπα έχουν διαφορετικό όνομα το καθένα ας πούμε η θηλυκή τυχερούλα αυτή που μοιάζει σαν την φιλεναδίτσα αλλά μεγαλύτερη λέγετε Πιπιλίνα αστείο όνομα αλλά αυτό έχει #)

Τώρα αυτό που έχεις εσύ είναι από τα μοντέλα που λέγονταν ( Μορακινια η Τα μωράκια μας) κάπως έτσι δεν έτυχε ποτέ να βρούμε κάποιο και δεν ξέρω ακριβώς την ελληνική ονομασία


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχερούληδες

Πολυαγαπημένη mytinyworld πολύ γλυκειά αυτή η κουκλίτσα! Να τη χαίρεσαι!
 
Καταλαβαινω πολυ καλα αυτο το "ποτέ δεν εκτίμησα ιδιαίτερα":D:D:D:D Mytinyworld μου!

Ειναι πολυ απλο, ειχες παθει το "συνδρομο της χαπι χαπι σιστερ/σπιρτουλη" οπως εγω!

Ηθελες ΒΙΒΙΒΟ και σου εφερναν αυτην την γλυκυτατη κουκλιτσα, που ομως δεν ηταν fashion doll! :xm:
 
Μετά από 4 ώρες δουλειά δείτε το αποτέλεσμα!! :D

Το φιογκάκι είναι ακριβός από την ίδια κορδέλα που χρησιμοποιούσε η el Greco , στάθηκα τυχερός πριν 2 χρόνια και βρήκα από eBay ρόλους με διάφορα χρώματα είναι όλα του 1970 από Hong Kong ;)


Eννοείτε ότι κόβουμε με πολύ τσιγκουνιά κάθε φορά γιατί αυτά δεν ξαναβρίσκονται …και υπάρχουν πολλά κακομοίρα αδέσποτα τυχεροσπιρτούλια εκεί έξω που θα χρειαστούν φροντίδα στο μέλλον #) #) #)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχερούληδες

El_Greco_Fanatic:cheers:υπέροχη δουλειά κάνατε! Έγινε καινούργιος!Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!Είναι υπέροχος!Να τον χαίρεστε!!!
 
Πίσω
Μπλουζα