[El Greco] Φωτεινούληδες και Αγκαλίτσες

Penny μου μηπως ητανε ετσι το κουκλι που ειχες;Η το εχεις ηδη δει προφανως εεε...

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=195717&postcount=26

Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο με παιχνιδι που το πιεζεις και φωτιζει... :eek:

Μακισιμο μου, οταν εβγαλα τον Αγκαλιτσα απο το κουτι και τον κρατησα μπροστα μου αισθανθηκα οτι ηταν πολυ μικρος... :)

Εκεινη την στιγμη θα εβαζα το χερι μου στην φωτια οτι ο δικος μου ηταν πολυ πιο μεγαλος!!!! :D Ετσι ηταν η αναμνηση του!!!

Και τωρα που το γραφω μου ερχονται δακρυα στα ματια, γιατι ενω τον κοιτουσα θυμηθηκα αυτο που μου ειχες γραψει: οτι οταν τον ξαναδω μετα απο τοσα χρονια θα μου φανει μικρουλης, καμια σχεση με τον τεραααστιο Αγκαλιτσα που καποτε αγκαλιαζα. Οπως μας φαινονται οι γονεις μας, το δωματιο μας...

Και ξερεις γιατι μου ερχονται δακρυα στα ματια οταν θυμαμαι αυτην σου την φραση;

Γιατι ο,τι και να κανουμε ο χρονος περναει και εμεις μεγαλωνουμε...

και τιποτα μερικες φορες δεν μπορει να το σταματησει αυτο. :icon_cry:

Ο Αγκαλιτσας ομως ειναι εδω μετα απο χρονια και με κοιταει με το φανταστικο του μουτρακι, και μου εγγυαται οτι στην πραγματικοτητα το παιδι που εχουμε μεσα μας θα μεινει για παντα ζωντανο.

Το προσωπακι του ειναι ακριβως το ιδιο μεγαλο με οσο το θυμαμαι.

Οχι δεν μεγαλωσα!!!:animeek::animeek::animeek: Ψηλωσα μονο!!!
 
Αναστασία μου, πρώτα απ'όλα να χαίρεσαι τον Αγκαλίτσα σου! Κούκλος είναι! Συγχαρητήρια και στον Μακίσιμο για την τοσο ευγενική χειρονομία!

Από εκεί και πέρα... ειλικρινά συγκινήθηκα πάρα πολύ με το ποστ σου! Όχι, δε μεγαλώνουμε. ΄Οσο κρατάμε ζωντανο το παιδί μέσα μας δε μεγαλώνουμε. Για εμένα η γωνιά που έχω με τα παιχνίδια είναι η προσωπική μου χρονομηχανή. Ο χρόνος μπορεί να περνάει, αλλά όλα αυτά τα μικρά πραγματάκια είναι μια γέφυρα με το παρελθόν, μας θυμίζουν ποιοι πραγματικά είμαστε. Έτσι το βλέπω εγώ. Οι αναμνήσεις, τα χρώματα, τα αισθήματα και τα αρώματα που κουβαλάνε μας βοηθάνε να κρατάμε ζωντανό το παιδάκι μέσα μας κ να ονειρευόμαστε. :)

Και, για να κρατηθώ εντός θέματος, ζήλεψα κ θα σας δείξω κι εγώ τους Φωτεινούληδές μου. Στην πρώτη φωτογραφία, οι παιδικοί μου φίλοι. Μαζί με το Γκουφάκι μου, είναι τα παιχνίδια που έχω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και μεγαλώνουμε μαζί. Στη δεύτερη, το νεοαποκτηθέν Σαλιγκαράκι μου, χαρισμένο από τον Μακίσιμο, τον οποίο και ευχαριστώ πάαααααααααααααααααρα πολύ!

picture.php


picture.php
 
Τι ομορφη συλλογη Φραουλιτσα!!! :) Δεν χρειαζεται να αναβεις και τα φωτα στο δωματιο με τοσους Φωτεινουληδες!!!

Δεν υπαρχουν αυτην την στιγμη παιχνιδια με την πατεντα του Φωτεινουλη, ετσι δεν ειναι;

Υπαρχει αραγε στην αγορα κατι αναλογο σε παιχνιδι που να φωσφοριζει; Γνωριζετε κατι, παιδια;
 
Με γεια τον Αγκαλίτσα σου Αναστασία μου!! :flower:

Αχ, αυτό που λες για το παιδί που έχουμε μέσα μας και μένει πάντα ζωντανό, το δικό μου είναι πολύ απαιτητικό :cry: και τώρα έχει βαλθεί να αποκτήσει όλα τα ρούχα της sindy της πενταετίας 1980-1985, αναδρομικά και με τόκους! :help: :help: :help:

Και να πω ότι ήμουν κανένα απαιτητικό παιδί.... 8)Περίεργα ξύπνησε από το λήθαργό του, με αλλαγμένο χαρακτήρα!! :eek: :p:D
 
mytinyworld είπε:
Με γεια τον Αγκαλίτσα σου Αναστασία μου!! :flower: Αχ, αυτό που λες για το παιδί που έχουμε μέσα μας και μένει πάντα ζωντανό, το δικό μου είναι πολύ απαιτητικό :cry: και τώρα έχει βαλθεί να αποκτήσει όλα τα ρούχα της sindy της πενταετίας 1980-1985, αναδρομικά και με τόκους! :help: :help: :help:

Και να πω ότι ήμουν κανένα απαιτητικό παιδί.... 8)Περίεργα ξύπνησε από το λήθαργό του, με αλλαγμένο χαρακτήρα!! :eek: :p:D
MytinyWorld μου, δεν ειμασταν απαιτητικα παιδια, οχι. Αλλα το απωθημενο δεν σβηνεται ευκολα!!! :D Και στο κατω κατω κανα ρουχαλακι για τις κουκλες σου πηρες, δεν εγδαρες και κανα ζωο να φτιαξεις γουνα για σενα!!! :)

Ποιος το απαγορευει λοιπον!

Ο Αγκαλιτσας και ο Φωτενουλης ηταν πολυ must αξεσουαρ για την νυχτα.

Ολοι μας οταν ημασταν μικρα ειχαμε μια μικρη φοβια με το σκοταδι και αυτα τα υπεροχα παιχνιδια μας φωτιζανε τις νυχτες και τα ονειρα! :) :) :)
 
Θυμάμαι τον αγκαλίτσα σκουληκάκι (το κλασικό πράσινο) προφανώς σαν το δικό σου Αναστασία μου, εκτός αν υπήρχε κι άλλος :xm: , τον οποίο είχε ο κατά 3 χρόνια μικρότερος ξαδερφός μου. Νομίζω οτι όταν ήμουν εγώ σε ηλικία για αγκαλίτσα, δεν είχε βγει ακόμη....

Ηρθε η ώρα να σας δείξω τον αγκαλίτσα που απέκτησα με περίπου 30 χρόνια καθυστέρηση, αλλά ποτέ δεν είναι αργά! Είναι αυτός που σας είχα πει ότι βρήκα σε ένα παλιατζίδικο, εκεί που ανακάλυψα και τα σπιρτούλια και λοιπά κουκλιά του el greco fanatic, καταβρώμικο και χωρίς μηχανισμό :(

Ο καλός μας φίλος el greco fanatic, μου χάρισε τον μηχανισμό του δικού του αγκαλίτσα και τον ευχαριστώ πάρα πολύ γι'αυτή την κίνηση, ειδικά που έβγαλε το μηχανισμό από τον δικό του και προτίμησε να ψάχνει εκείνος για καινούριο μηχανισμό! Με συγκίνησε πολύ αυτή η κίνηση και δεν μπορούσα να μην το αναφέρω #)

Ιδού λοιπόν ο δικός μου αγκαλίτσας, ο οποίος πλέον είναι και φωτεινός!!!

El greco fanatic, ευχαριστώ πάρα πολύ για το μηχανισμό!! :thanx2:

picture.php
 
Φωτεινούληδες - GLO Worm

Πολυαγαπημένη mytinyworld είναι υπέροχος και ροζ!Να τον χαίρεσαι!!!Είναι ο πιο γλυκός αγκαλίτσας που έχω δει.Εξίσου γλυκός είναι και ο El greco fanatic που έκανε αυτή την κίνηση!Τον ευχαριστώ κι εγώ! :thanx2:

Υ.Γ.Λατρεμένη πολύ γλυκός είναι και ο δικός σου αγκαλίτσας στο πρασινάκι!
 
Εχει πολυ ονειροπολα φατσουλα ο Αγκαλιτσας αυτος, MytinyWorld μου!! :)

Ο El greco fanatic που βοηθησε στην μεταμοσχευση του μηχανισμου του Αγκαλιτσα ειναι αξιος χιλιων συγχαρητηριων!!! :flower: :flower: :flower:
 
Ο αγκαλίτσας με το μόσχευμα πρέπει να γίνει μασκότ εκστρατείας για τη δώρηση οργάνων! :D

Φυσικά, πολλά πολλά συγχαρητήρια στο δωρητή! ;)
 
Ακούστε και πως λειτουργεί ο μηχανισμός: οταν του στρίβεις το κεφάλι αριστερά δεν ανάβει όταν τον πατάς, όταν το στρίβεις δεξιά, ανάβει!!! On - off των 80'ς!! Φοβερό??
 
Mytinyworld να είσαι καλά και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λογία εσύ τον χιαζόσουν πολύ περισσότερο απ ότι εγώ #)




Μετά από λίγο καιρώ θα δήξω και εγώ τι μας βρήκες από το ίδιο μέρος (μικρούς θησαυρούς)




Επίσης η δωρητές όργανον θα πρέπει να μένουν ανώνυμοι κανονικά χαχαχαχαχα :p :p:p:p:p

Πολλά πολλά ευχαριστώ σε Αναστασία Rapunjel & Λωρα για τα καλά τους λογια!!!!!!!!!!!


 
Ναι ετσι ειναι το σωστο, παιδια,

να μενουν ανωνυμοι οι δωρητες οργανων,

ομως επειδη στην εποχη μας επωνυμοι γινονται η σαρα η μαρα και το κακο συναπαντημα, :xm: καλυτερα ειναι να φαινονται και εκεινοι καπου! :)

Δηλαδη Mytinyworld μου, ο Αγκαλιτσας διαλεγει και απο ποιο μερος του κρεββατιου θα κοιμηθει αν θελεις να τον δεις με φωτισμενο προσωπακι! :D
 
Αναστασια είπε:
Δηλαδη Mytinyworld μου, ο Αγκαλιτσας διαλεγει και απο ποιο μερος του κρεββατιου θα κοιμηθει αν θελεις να τον δεις με φωτισμενο προσωπακι! :D
Ναι, ναι Αναστασία! Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ!! :D Η πλάκα είναι ότι μέχρι να το ανακαλύψουμε, νομίζαμε ότι κάτι δεν έχουμε κάνει καλά στην τοποθέτησή του! Αλλά ο μηχανισμός ήξερε τι έκανε! :)
 
paidiaaaaa vrika to forum sas k trelethikaaaaa!!!!toses ma toses anamniseis ksipnisan mesa moy!!!tyxainei na ftiaxnw xeiropoihta kosmhmata k exw kanei fwteinoulides
1z16444.jpg


34tbckp.jpg
 
Καλώς όρισες. Κάνε Edit το ποστ σου γιατί τα greeklish απαγορεύονται με βάση τους κανονισμούς το φόρουμ

6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα.
 
Φωτεινούληδες - GLO Worm

Καλώς ήρθες MarMade τέλειοι οι φωτεινούληδες που φτιάχνεις!!! Πάνγλυκοι!!! :D
 
MarMade πολυ αστειοι οι Φωτεινουληδες σου! Καλωσηρθες!

Ποσο γελαω με το "φραγκοχιωτικα" δεν μπορειτε να φανταστειτε!!! :D

Πρέπει να διορθώσω κι εγώ το ατονικό μου σύστημα...έχετε απόλυτο δίκιο παιδιά.
 
Σημερα, εν οψη αγορας μου 3 φωτεινουληδων που μου λειπουν, για να συμπληρωσω την οχταδα της συλλογης, συγκρινα 2 φωτεινουληδες που ειχα του εξωτερικου και της Ελληνικης εκδοχης απο Ελ Γκρεκο..! Αν εξαιρεσεις την διαφορα σε καποια χρωματα, ουσιαστικα η μονη διαφορα ειναι στο κουτι, οπου θεωρω οτι και παλι η Ελ Γκρεκο εφτιαξε πιο εντυπωσιακο κουτι..!!

Και ειναι απιστευτο αν σκεφτεις οτι μια Ελληνικη εταιρεια, οτι επιανε στα χερια της, το εφτιαχνε καλυτερο απο του εξωτερικου..!

Και αποδειξη ειναι οτι πολλα απο τα παιχνιδια που κυκλοφορησαν σε ολο τον κοσμο, της Ελ Γκρεκο η εκδοχη, ειναι αυτη που γινεται σφαγη για να τα αποκτησουν..!

Σας επισυναπτω εναν φωτεινουλη του Εξωτερικου και τον..αντιστοιχο Ελληνικο..!

picture.php


picture.php
 
Το πίσω μέρος της συσκευασίας του Φωτεινούλη

picture.php


(η φωτογραφία είναι από την προσωπική συλλογή παιχνιδιών του Μακισιμου)
 
ο φωτεινουλης!

Ενα απο τα λιγοστά παιχνιδια που σωθηκαν απο τον σίφουνα μάνα, ηταν αυτος ο Φωτεινούλης που φωσφορίζει στο σκοτάδι, κι ο οποίος παντα βρισκοτανε μεσα στο ντουλαπι της αδερφής μου.

Σας τον ποσταρω λοιπον ως κορη οφθαλμού απο το πατρικο μου!

Ειχα και εγω εναν θυμαμαι, αλλα εδω χασαμε τις μπιμπιμπο θα βρισκαμε τον δολιο τον φωτεινουλη; :D
 
Πίσω
Μπλουζα