[El Greco] Φωτεινούληδες και Αγκαλίτσες

Χαχαχαχααχ Αναστασία μου δεν παίζεσαι πια..!!! Προφανώς γι αυτό και μετέφερε στην πλάτη της τον φωτεινούλη που έχεις κι εσύ-πανέμορφος- το μελισσάκι, για να μπορεί στην ανάγκη να πετάξει και να φτάσει γρήγοραα..!! ;)

picture.php


YΓ. Αναστασία απορώ πως γλίτωσε ο Φωτεινούλης σου από τα μαμαδίστικα χερια..!! :D
 
Ηταν της αδερφης μου και τον ειχε κλεισει στο ντουλαπι για αυτο σωθηκε!!! Ενω εγω που εφυγα και τα αφησα ολα αφυλαχτα τα πηρε το ρεμα!!! :(

Δεν ηξερα τοτε να κανω και μια ασφαλιση...μια ιντεραμερικαν, μια μινετα τελος παντων. Αχ στερνη μου γνωση...
 
Πολύ πρωτότυπος ο Φωτεινούλης-Χελώνα!!!!!!!!!!!!Πρώτη φορά τον βλέπω!!!!!!!!
 
Εγώ ειχα τον Αγκαλίτσα! Μου άρεσε σαν κουκλάκι αλλά έπρεπε να τον πιέσεις πολύ για να ανάψει και τον έλεγα χαιδευτικά Στραγγαλίτσα γιατί οταν άναβε τον έπνιγα πρώτα! Ο άντρας μου έλεγε πως και ο δικός του που του ειχαν πάρει ἀναβε δυσκολα οπόταν αυτός το κατεστρεψε (κλαψ...). Νομιζα πως κυκλοφορουσε μονο σε κοριτσιστικιες εκδοχες αλλα τελικα ειχε πολλα διαφορετικα σχεδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica,αυτό ακριβώς που θυμάσαι εσύ το θυμάμαι κιι εγώ...!! Για την δυναμη που είχαμε τότε, μικρά παιδάκια, θυμάμαι έντονα ότι ήθελε πολλή πίεση για να φωτίσει με αποτέλεσμα αντε να το πίεζα 2 με 3 φορές και μετά ξερενόμουν στον ύπνο..!!!

Γι αυτο συμπαθούσα πιο πολύ τους Φωτεινούληδες, γιατί τους άφηνες κάπου, κι αυτοί λαμποκοπούσαν μόνοι τους, χωρίς την παραμικρή μας προσπάθεια..!!!

Είδες? Από μικρά φαινόμασταν ότι θα είμαστε τεμπέλικη γενιά,,!!! :p
 
Χα ,χα! ωστε υπάρχαν και Φωτεινουληδες που δεν χρειάζοταν να το πνιξεις το καημένο,δεν το ηξερα πως οι Φωτεινουληδες άναβαν μόνοι τους!Δεν ηταν τοσο οτι βαριομουν να το πιέζω απλά στην διαφήμιση έδειχνε να το παιρνεις τρυφερά αγκαλίτσα και ειχα απογοητευει πολύ, ο συζηγος βεβαια βρηκε πιο αποτελεσματική λυση ως αγοράκι και το εκδικήθηκε δεόντως, τα κοριτσάκια δεν καταστρέφαμε τα παιχνίδια μας.
 
Να ρωτήσω κάτι ακόμα?Η σκουφίτσα του αγκαλίτσα ήταν κολλημένη στο κεφάλι του?Γίνεται ταυτόχρονα να φαίνονταν και οι 2 του πλευρές?
 
εγω θυμαμαι οτι φωσφοριζαν ειδικα κατι μικροι που θυμαμαι
 
Χρειάζομαι την ρετρο-βοήθειά σας και τις ρετρο-γνώσεις σας..!!!

Βρήκα αυτόν τον αγκαλίτσα αλλά δεν ξέρω πως και αν μπορουμε να ξεχωρίσουμε αν ειναι El Greco...!

Tα μόνα κριτήρια που πιστεύω ότι με φέρνουν πιο κοντά στο γεγονός ότι μπορεί na ειναι El Greco, ειναι ότι βρέθηκε εδώ στην Ελλάδα και δεύτερον ότι δεν έχει κάποιο ταμπελάκι Hasbro..!

Aν γνωρίζει κανείς άλλος να δώσει καμιά βοήθεια..!! :)

picture.php
 
Αν μπορέσεις να σηκώσεις στο πίσω μέρος τον σκούφο και δεις ότι έχει ένα νούμερο συνήθως από το 30 και μετά αν δεν ήταν πράσινος τότε είναι Hasbro , γιατί από ότι βλέπω και τα χέρια του είναι λεπτά από el Greco όπως γνωρίζεις ήταν πιο φαρδιά!!

Για πες μου ο σκούφος είναι ραμμένος επάνω στο πλαστικό η κολλημένος :xm:

Επίσης ξέχασα να πω ότι η El Greco χρησιμοποιούσε εκτος από το αφρολέξ για γέμιση ένα υλικό που πλησίαζε κατά πολύ το βαμβάκι σε όλα τις τα παιχνίδια ενώ η Hasbro αυτό που μοιάζει πιο πολύ με πλαστικό αυτό που έχουν όλα τα πάνινα παιχνίδια σήμερα ,τώρα αν μπορέσεις να το δεις αυτό από κάπου θα ειναι πανεύκολο μετά να καταλάβουμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Ένα από τα πολύ αγαπημένα παιχνίδια, για προφανείς λόγους-ήταν το πρώτο μου παιχνίδι- είναι οι Φωτεινούληδες από την El Greco..!! Και ένα από τα πολύ σπάνια κομμάτια της σειράς είναι η Φωτεινή Χελώνα και το Φωτεινό Ακριδάκι..!!\Προς το παρόν έχω μόνο την Χελώνα, σύντομα ελπίζω να συμπληρωθεί η παρέα και με το δεύτερο..! :)

picture.php


picture.php

Αυτό μόλις το ειδή πανέμορφο κομμάτι και πολύ σπάνιο να το χαίρεσαι makisimos:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Το Φωτεινό Ακριδάκι το συνάντησα πρόσφατα στο γνωστό μέρος αλλά η τιμή του ήταν αρκετά υψηλή :burn:
 
Λοιπόν φίλε μου ElGrecoFanati για να μου πεις αυτα κοιταξα κατω από το σκουφακι τοθυ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΑΓΚΑΛΙΣΤΑ της El Greco καθώς και κάτω από τον μπλε αγκαλίτσα που βρήκα και δεν ξερω τι ειναι....και τι ειδα κι έμεινα κοκκαλο?????

Έχουν ένα σηματάκι που γράφουν και στουσ δυο τους FURGA ITALY...!!!Δεν εχουν κάποιο νουμερο μονο αυτο..!!!!

Για πες μας τώρα ειδικέ κουκλοαναλυτή , τί κοτρόνα ήταν πάλκι αυτή?

Σου ξαναλέω το ίδιο γράφει και στον Μουσικό αγκαλίτσα που τον έχω στο κουτί του από El Greco...!!LOL
 
Αυτό δεν είναι κοτρόνα το βουνό στο κεφάλι μου έπεσε!!!!!!!!!! :banghead: :bash:

Πώς γίνεται αυτό τώρα από ότι ξέρω που πλέων δεν ξέρω τίποτα :cry:

Luigi Furga είναι η γνώστη εταιρία που κατασκεύαζε της ιταλικές κούκλες αλλά και πάλι δεν είχε καμιά σχέση με GIG την θυγατρική της el Greco στην Ιταλία πώς το συνδέουμε αυτό τώρα???8)8)8)8)

Άντε πάλι στο ψάξιμο:animeek:
 
Που είσαι Αναστασία? :eek: Ιταλοελληνικό μπλέξιμο πάλι, έλα να βοηθήσεις! :precry: :biglaugh:
 
Πραγματικά αυτό είναι ότι πιω περίεργο έχω συναντήσει :eek: o_Oo_O

Aν προσέξετε της πρώτες μεγάλες κούκλες της el Greco έχουν πολλά κοινά με κάποια από τα μοντέλα της furgas :xm:

Tι παίχτηκε τώρα μου λες ::) πια ήταν η σχέση el Greco κ Furga η όλοι τελικά αγόραζαν από τoν ίδιο μπακάλη Η.Κ:what:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπορει να ηταν εισαγωγη απο εκει
 
Ποπο τι να σας πω, είχα και επισκεψεις και τους έδιωξα κακήν κακώς για να δω τι γίνεται με την ΕλληνοΙταλική σύρραξη...!!!! Άντε πάλι το μπλέξιμο που λέει και η ΜΥΤΙΝΥ....

Όσοι έχετε Αγκαλίτσες βγάλτε τους έξω-τους αγκαλίτσες :D - για να δούμε τι γράφουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού κάτω από το σκουφί..!!

Φραουλίτσα, κι εσύ την βοήθειά σου, με τον μικρό αγκαλίτσα που πήρες πρόσφατα να μας πεις τι γράφει..!!!

Κάτι μου λέει ότι έγινε ιδιαίτερη συμφωνία με την Ελ Γκρεκο για τυην παραγωγή του συγκεκριμένου παιχνιδιού..!!

ElGrecoFanatic έχουμε πάλι ένα μικρό θέμα..!!

όπως είπαμε ο Ελ Γκρεκο αγκαλίτσας δεν σηκώνει αμφιβολλία, είναι με Ελληνιικά γράμματα και στο κουτί της Ελ Γκρεκο..!!

Ο άλλος όπως μου είπες, έχει πιο μικρά χεράκια,το υλικό που είναι γεμάτο στο σώμα του φαίνεται να ειναι αρκετα πιο σφιχτό και σκληρό από του Μουσικού αγκαλίτσα και απ ότι βλέπω το σκουφάκι είναι κολλημένο..! όμως πρόσεξα ότι έχει ξανακολληθεί από τους προκατόχους του, προφανώς επειδή κάποια στιγμή θα είχε ξεκολλήσει, διότι η κόλλα αυτή έχει ψιλομεταφερθεί και σε άλλα σημεία-στο σώμα, το σκουφί κ.λ.π, γι αυτό φαίνονται κάτι ασπροι λεκέδες..!

Οπότε από αυτα που σου είπα τι συμπερασμα βγάζεις με μια πρωτη εκτίμηση, είναι HASBRO?

Και εν συνεχεία θα δούμε τι παίζει με την FURGA..!!

Ρε τι πάθαμε βραδιάτικα..!!!!
 
θανος είπε:
μπορει να ηταν εισαγωγη απο εκει

Θανος είναι μεγάλο το μπέρδεμα γιατί η el Greco έκανε εξαγωγή τα παιχνίδια της βεβαία κάτι έχει παιχτεί εδώ στα σίγουρα όπως και με την Hasbro! :eek: !
 
Λοιπόν τώρα μου έγινε ακόμα πιο δύσκολο :eek: o_O

Aν ήταν Hasbro θα έπρεπε να είναι ραμμένο στο κεφάλι το σκουφί για αυτό είμαι 100% σίγουρος ;)

Για την σκληρή γέμιση οκ αν ήταν από βαμβάκι σωστά με τα χρόνια να σκληρύνει , κολλημένο καπέλο ίδιο κεφάλι με τον μουσικό άρα μάλλον είναι El Greco αλλά το θέμα είναι τι δουλεία έχει η furga στην μέση:what::augenrollen:

Mπορεί η Hasbro να έχει βάλει την ουρά της όπως και με την El Greco?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα