[El Greco] Φωτεινούληδες και Αγκαλίτσες

Φωτεινούληδες - GLO Worm

Λατρεμένη Αναστασία υπέροχος ο Φωτεινούλης σου!Να τον χαίρεσαι!Κι εγώ έχω έναν στο κουτί του.Επειδή μου άρεσε τόσο το κουτί του τον άφησα μέσα εκεί! ;)
 
Στη σειρά με τους Αγκαλίτσες που έβγαλε η El Greco, εκτός από τον κλασικό Αγκαλίτσα Σκουληκάκι σε διάφορα χρώματα, τον Αγκαλίτσα Μελισσάκι και τον Μουσικό Αγκαλίτσα που έχουμε ήδη δει, είχε κυκλοφορήσει και το Μωρό- Αγκαλίτσας, ο οποίος είχε μια ιδιαιτερότητα: Άλλαζε πρόσωπο, ανάλογα με το σε ποια μεριά έβαζες τη σκουφίτσα του. Στην μπροστινή μεριά εἰχε ανοιχτά μάτια, ενώ στην πίσω κλειστά. Ορίστε ο δικός μου:

picture.php


picture.php
 
Καλησπέρα σε όλους τους ρετροφίλους,

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής από το φόρουμ, και έχοντας αφήσει πίσω όλα όσα με κρατούσαν μακρυά, πήρα την απόφαση, εν συνεννοήσει με την φίλη Kambia, να ξαναγυρίσω....

Με την ευκαιρία, θέλω να ζητήσω και από την Mytinyworld, να επιστρέψει κι αυτή, γιατί έχουμε να δώσουμε ακόμη πολύ ρετρό υλικό και πληροφορίες..!

Ελπίζω η πρόσκλησή μου να εισακουστεί..!! :) ¨

Επίσης ένα μεγάλο Ευχαριστώ στους retro-Admins, που με επανέφεραν με το παλιό μου ψευδώνυμο και με έκαναν δεκτό και πάλι στην παρέα τους..!!! :D

Κάνω λοιπόν το πρώτο μου και πάλι ποστ με μια φωτογραφία - από φωτογραφική μηχανή πλέον και όχι από κινητό :D - με τους δύο αγκαλίτσες που είχαν κυκλοφορήσει από Εl Greco, τον Μουσικό Αγκαλίτσα Σκουληκάκι και τον Αγκαλίτσα Μελισσάκι..!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυναμική η επανεμφάνιση με super φωτογραφία :D

Πανέμορφοι οι αγκαλίτσες σου Μακίσιμε. Καλώς όρισες και πάλι
 
Ναι αλλά καμιά τουρτίτσα δεν βλέπω για τα καλοσορίσματα..!!!!! :(
 
Καλώς μας ξανάρθες Μακίσιμε!!!!!!!!!!!! :D :D:D:D:D Σούπερ οι Αγκαλίτσες σου!!! Εγώ το πάλαι ποτέ είχα το Μελισσάκι σε κίτρινο... Αχ! :( :( :(

Ερώτηση - ανακεφαλαίωση: Τελικά η Ελ Γκρέκο είχε κυκλοφορήσει 4 τύπους Αγκαλίτσα; Το απλό Σκουληκάκι (1), το Μελισσάκι (2), τον Μουσικό (3) και το Μωρό (4); Από μικρούς Φωτεινούληδες έχουμε τους γνωστούς 8 (σκουληκάκι, πεταλουδίτσα, μυρμηγκάκι, σαλιγκαράκι, τζιτζικάκι, αραχνούλα, τριζονάκι, μελισσάκι) και πόσα μεγάλα κομμάτια; :xm:
 
Υπέροχο θεματάκι!!! Τους λάτρευα τους Φωτεινούληδες!!! Θυμάστε αυτό? Που είχαν τη Φεγγαρόσκονη* :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=hYDE4JLQxSg&feature=related

*Φεγγαροσταλίδες βασικά τώρα που το ξαναβλέπω!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο φωτεινούλης αυτός μου θυμίζει την μικρότερη Κολλητούλα,που άλλαζε πρόσωπο και φώτιζε.Σε αυτό το φωτεινούλη περιστρεφόταν το κεφάλι του?Η σαλιάρα με το φεγγάρι φαινόταν,ακόμα και όταν είχε το πρόσωπο με ανοιχτά μάτια?
 
Butterfly μου, το θυμάμαι το συγκεκριμένο επεισόδιο!!! Αχ! Ψάχνανε τη λίμνη με τις φεγγαροσταλίδες! Σε ευχαριστώ που μας το έδειξες!

Thebest20, το κεφάλι του φωτεινούλη δεν περιστρέφεται. Από τη μία πλευρά έχει ανοιχτά μάτια ζωγραφισμένα και από την άλλη κλειστά, όπως τα βλέπεις στη φωτογραφία. Αυτό που κάνεις είναι να καλύπτεις με τη σκουφίτσα την πλευρά του κεφαλιού που δε θες να φαίνεται. Οι σαλιάρες είναι ραμμένες στο σώμα του, η ροζ στην πλευρά με τα ανοιχτά μάτια και η γαλάζια στην άλλη, όπου υπάρχει εάν το προσέξεις και το φερμουάρ για το μηχανισμό...

Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως! :)
 
Οκ,σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες,αλλά ήθελα να σε ρωτήσω αν η σαλιάρα με το φεγγάρι φαίνεται αν καλύψεις την πλευρά με τα κλειστά μάτια?Επίσης η σκουφίτσα βγαίνει τελείως?Στη μικρή κολλητούλα η σκουφίτσα ήταν δεμένη στο κεφάλι της με λαστιχάκι,και ανάλογα με το ποια πλευρά ήθελες να τη βάλεις,άνοιγε κάπως,και έκλεινε,επίσης το κεφάλι της περιστρεφόταν.
 
thebest20, η σαλιάρα επειδή είναι ραμμένη, όπως και αυτή με τον ήλιο, πάνω στο σώμα του Αγκαλίτσα δεν φεύγει ούτε καλύπτεται. Σου φωτογράφισα τον Αγκαλίτσα προφίλ, έχοντας ανοιχτή την πλευρά με τα ανοιχτά μάτια, μπροστά και πίσω. Ελπίζω τώρα να βοηθάω περισσότερο! :) Την Κολλητούλα που αναφέρεις δεν την ξέρω δυστυχώς, οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση... :(

H σκουφίτσα κάπως θα βγαίνει τελείως, αλλά δεν επιχείρησα να τη βγάλω μήπως και τη χαλάσω...

picture.php


picture.php


picture.php
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις photos...καλύτερα που δεν τη βγάζεις τη σκουφίτσα,για να μη χαλάσει!Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο?Είναι παλιός,ή τον απέκτησες τώρα?Φωτίζει ακόμα ή έχει χαλάσει?Πάντως τωρα που είδα περισσότερες photos,ίσως τον είχα κι εγώ.Οι δικοί μου,μου έχουν πει ότι όταν ήμουν πολύ μικρός,μου έπαιρναν φωτεινούληδες.

Edit : Το κίτρινο κορδονάκι ήταν αυτό που τραβούσε τη σκουφίτσα και την έκλεινε από τη μία πλευρά και την άνοιγε από την άλλη?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To κίτρινο κορδονάκι είναι το τελείωμα της σκουφίτσας, δεν την πιάνεις απαραίτητα από εκεί για να κλείσει...

Παλιός είναι, της El Greco, αλλιώς δεν θα τον παρέθετα εδώ... Αν και δεν τον είχα ξαναδεί ποτέ, τον είδα πρόσφατα και σε ένα διαφημιστικό σχετικό, το οποίο ήταν σε μια online δημοπρασία... Όσο για το αν φωτίζει... δεν ξέρω! Έχει το μηχανισμό του μέσα, αλλά αγνοώ αν δουλεύει, δεν το έχω δοκιμάσει...
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...πάντως δοκίμασε να βάλεις μπαταρίες,μπορεί και να φωτίζει.(οff topic-Και το πιάνο των playmobil μου,το είχα από το 1990 και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι παίζει ακόμα.)
 
Αγκαλίτσες-Φωτεινούληδες.....

Kambia, πιο αν'αλογη με το thread τούρτα δεν θα μπορούσες να μου στείλεις...!!! Αν έβαζες και τον Αγκαλίτσα της Ελ Γκρεκο στην κορυφή θα ήταν ακόμη καλύτερη..!!

Fraoulitsa, όπως είπες κι εσύ, οι Αγκαλίτσες ήταν 4, Σκουληκάκι-Μουσικός-Μελισσάκι και το Μωρό, και όλα αυτά σε ποικιλία χρωμάτων..!!! Τον τελευταίο-μωρό- δεν τον θυμόμουν καθόλου αλλά βλέποντας τον στην φωτό τον θυμήθηκα και μάλιστα τον είχα κιόλας..!!! Και ναι, είναι Ελ Γκρέκο..! Μπράβο για την αγορά σου, φαίνεται ότι πρέπει αν είναι πολύ σπάνιος..!!! Δεν τον πήρε ποτέ το μάτι μου..!

Βuterrfly, κι εμένα οι Φωτεινούληδες είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι, και μάλιστα ο λόγος που ξεκίνησα την συλλογή παιχνιδιών ψάχνοντας για τον Φωτεινούλη Σκουληκάκι..!!! Και εννοείται αυτές οι Φεγγαροσταλίδες μας είχαν απασχολήσει για πολλές ώρες στην παιδική μας ηλικία..!! Μάλιστα σε γνωστό σουπερ μάρκετ, μου είχε κάνει εντύπωση που είχα βρει dvd με Φωτεινούληδες εν έτει 2009..!!

Επισυνάπτω τους Αγκαλίτσες Σκουλικάκι και Μελισσάκι στα κουτιά τους..!

picture.php


picture.php


παιχνιδια 013.jpg
 
Makisime, καλώς μας ήλθες και πάλι!!!
19.gif


Μακάρι να επιστρέψει και η Mytiny γρήγορα κοντά μας!!! :flower:

Μη μυρίσω γλυκό εγώ...
91.gif


@Fraulitsa, το μωράκι σου είναι γλυκύτατο!!! :cool:
 
Σ ευχαριστώ juanita, καλώς σε βρήκα..! :D :D :D
 
Ένα από τα πολύ αγαπημένα παιχνίδια, για προφανείς λόγους-ήταν το πρώτο μου παιχνίδι- είναι οι Φωτεινούληδες από την El Greco..!! Και ένα από τα πολύ σπάνια κομμάτια της σειράς είναι η Φωτεινή Χελώνα και το Φωτεινό Ακριδάκι..!!\

Προς το παρόν έχω μόνο την Χελώνα, σύντομα ελπίζω να συμπληρωθεί η παρέα και με το δεύτερο..! :)

picture.php


picture.php
 
Δεν το ηξερα οτι ο Φωτεινουλης μας ειχε και μεταφορικο μεσο την Φωτεινή Χελώνα!!! :D Δηλαδη αν βιαζοταν να παει σε καποιο ραντεβου και γκαζωνε την Χελωνα, ποια ηταν η τελικη ταχυτητα? Τα επιανε τα 2 μετρα την ωρα? :p
attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα