El Greco - Lyra

El_Greco_Fanatic είπε:
Makisimos να αφήσεις τους σπιρτούληδες μου ήσυχους οκ!! :p

Μην τους ζαχαρώνεις εσύ έχεις άλλους σημαντικούς σκοπούς να εκπληρώσεις άσε τους σπιρτούληδες για εμάς #)

Βέβαια μπορείς να χεις μερικούς γιατί συλλέγεις el Greco παιχνίδια αλλά τους υπολοίπους σε εμάς οκ?? :thumbup:
Εντάξει λοιπόν, δεν θα ξαναρίξω ούτε ματιά στους σπιρτούληδές σας..!! :p Η αλήθεια είναι ότι είμαι κατάπτιστος γιατί δεν έχω ούτε έναν στην συλλογή μου..!! :xm:

Πάντως πρέπει να το ομολογήσω...!! Κάθε μέρα που μπαίνω στο ρετρο, κοιτάζω τις φωτογραφίες σου, δε χορταίνονται λέμε...!!! Άνετα θα ανοίγατε το μουσείο του Σπιρτούλη..!! :D :D
 
makisimos είπε:
Εντάξει λοιπόν, δεν θα ξαναρίξω ούτε ματιά στους σπιρτούληδές σας..!! :p Η αλήθεια είναι ότι είμαι κατάπτιστος γιατί δεν έχω ούτε έναν στην συλλογή μου..!! :xm:
Πάντως πρέπει να το ομολογήσω...!! Κάθε μέρα που μπαίνω στο ρετρο, κοιτάζω τις φωτογραφίες σου, δε χορταίνονται λέμε...!!! Άνετα θα ανοίγατε το μουσείο του Σπιρτούλη..!! :D :D

Ok τότε όταν θα πέσει στα χεριά μου κάποιο σπιρτόκουτο με ελληνικά γράμματα και το έχουμε διπλό γιατί είναι και δύσκολα τα ευλογημένα τότε μαζί με ένα σπιρτουλη θα επαναπατριστεί ;)

κάπου θα τον βολέψεις εσύ :p

Όταν θα έχω χρόνο θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες με πολλά ακόμα και σιγά σίγα θα σας παρουσιάσω πολλους από εξωτερικό και ιδικά από Ουρουγουάη και Βραζιλία που είναι και από τους αγαπημένους μας και είναι και πολύ σπάνιοι :D

Eχω ένα από Ουρουγουάη ο οποίος αγγίζει αυτήν την στιγμή την μισή τιμή περίπου από αυτήν που έχουν τα κάστα και πολιορκητές ..εσύ καταλαβαίνεις τι εννοώ ;)

Eχει να κάνει με το μουντιάλ του 80 εδω Ουρουγουάη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ ευχαριστώ φίλε Ελ Γκρεκο Φανάτικ, αλλα οι σπιρτούληδες θα νιώθουν πιο ασφαλεις στο σπίτι σας..!!

Εδώ θα κινδυνεύουν να γίνουν σάκος του μποξ για τους Γιγαντες του Κατς που έχω μαζέψει..!!

Σ ευχαριστώ πάντως και μόνο που με σκέφτηκες..!! :)

Αν η τιμή τους κοντεύουν να φτάσουν τα κάστρα μιλάμε για έναν υπερσπανιο Σπιρτούλη, οπότε ΝΑΙ θέλουμε πολύ να τον δούμε..!!! Και αν επιτρέπεται , αναφέρεσαι σε El Greco σπιρτούλη που βγηκε στην Ουρουγουάη??

Δηλαδή ο σπιρτούλης γινόταν και σπανιοτερος ανάλογα με την χώρα?

Και οι σπιρτούληδες εκεί , είναι διαφορετικοί από αυτούς εδω???

Πο ποοο μπερδευτηκα τώρα, είναι και ολόκληρη επιστήμη αυτος ο Σπιρτούλης πια..!! :p
 
Ναι για αυτήν την τιμή μιλάμε :xm:

Όπως προείπα έχει να κάνει με το μουντιάλ του 80 εδω Ουρουγουάη ..και με το μουσείο του ποδοσφαίρου για αυτό και είναι ακριβως και ιδικά αν έχει διατηρηθει σε πολύ καλή κατάσταση,

Σε αυτό ήμασταν τυχεροί ;)

Όχι δεν είναι El Greco αν και εδω όπως και Βραζιλία χρησιμοποίησαν τα σπιρτόκουτα με άλλο όνομα αλλά η σπιρτούληδες διαφέρουν κάπως, όμως σε ποιότητα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αυτούς της El Greco:thumbup:
 
Ελ Greco Fanatic, έχεις δίκιο για τη σχέση γνώσης και χρόνου... Είναι πολύ όμορφο αυτό που λες για τη γυναίκα σου και τη Bibi-bo! :)

Κοίτα ιστορία και τιμές ο Σπιρτούλης... Κάθε φορά που μπαίνω εδώ το απολαμβάνω, χαζεύω τις καινούργιες φωτογραφίες και τις πληροφορίες που μας παραθέτεις! Είναι και... διεθνής φίρμα ο μικρούλης, ε? Θα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να μας δείξεις Σπιρτούληδες και από άλλες χώρες μόλις μπορέσεις! Αλήθεια, μήπως γνωρίζεις να μας πεις σε ποια χώρα πρωτοφτιάχτηκαν Σπιρτούληδες και πότε περίπου;
 
fraoulitsa είπε:
Ελ Greco Fanatic, έχεις δίκιο για τη σχέση γνώσης και χρόνου... Είναι πολύ όμορφο αυτό που λες για τη γυναίκα σου και τη Bibi-bo! :) Κοίτα ιστορία και τιμές ο Σπιρτούλης... Κάθε φορά που μπαίνω εδώ το απολαμβάνω, χαζεύω τις καινούργιες φωτογραφίες και τις πληροφορίες που μας παραθέτεις! Είναι και... διεθνής φίρμα ο μικρούλης, ε? Θα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να μας δείξεις Σπιρτούληδες και από άλλες χώρες μόλις μπορέσεις! Αλήθεια, μήπως γνωρίζεις να μας πεις σε ποια χώρα πρωτοφτιάχτηκαν Σπιρτούληδες και πότε περίπου;

Fraoulitsa σύντομα θα ανεβάσω πολλές φωτογραφίες με σπιρτούληδες και τυχερουλιδες άπλα αυτές τις μέρες έχω πολύ δουλεία και δεν έχω σχεδόν καθόλου χρόνο, όμως βλέπω συνέχεια τι γίνετε εδω από την δουλεία μου αλλά το PC μου δεν έχει ελληνικά και δεν μπορώ να ελέγχω τι γράφω και μου είναι δύσκολο γιατί όπως σας είχα πει τα ελληνικά μου δεν είναι και τόσο καλά anyway#)

μάλλον κατά 99% γιατί έχω ακόμα μια μικρή αμφιβολία (που ερευνάτε) εμείς είμαστε αυτή που ανακαλύψαμε τον σπιρτουλη δηλαδή η el Greco αλλά παίζετε για μια χώρα ακόμα αλλά δεν είμαι σίγουρος θα δήξει ;)
 
Ε αυτό δεν το περίμενα!! Ελληνική πατέντα το μικρό ζιζάνιο? Αυτό κάνει τη συλλογή σας ακόμη πιο ξεχωριστή, κατ'εμέ! Πολύ όμορφα!

Καλή υπομονή εύχομαι με τα τρεξίματα εύχομαι! :)
 
Σιγά σιγά τώρα που έχουμε λίγο χρόνο είπα να ανεβάσω κάποια από τα μεγάλα πάνινα κουκλάκια της el Greco να τα δούμε ;)

Ο Σπιρτούλης είναι για να καταλάβετε την διάφορα στο μέγεθος (σιγά μην έλειπε αυτός) :p

Στην πρώτη γραμμή όλα έχουν μάτια κανονικά και είναι βασικά μικρότερα από αυτά στην δεύτερη γραμμή με τα ζωγραφιστά μάτια που από ότι έχω μάθει μέχρι στιγμής ήταν και τα πρώτα που έβγαλε η el Greco γύρω στο 72

Η δυο πάνω δεξιά είναι ανακάλυψε της myrtiny:thanx2:

Kαι αυτές γράφουν Cuaro Caldo, ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί πολλά από τα κουκλάκια της el Greco στην Ιταλία είχαν το ίδιο όνομα αλλά αυτό δεν μας απασχολεί και ιδιαίτερα :cool:

Πολύ σπάνιο είναι και αυτό στα πορτοκαλί με τα διάφορα χρώματα στην μπλούζα του , ο μοναδικός που έχουμε δει μέχρι στιγμής :xm:

Η 2 κλόουν κατω αριστερά και δεξιά δεν είναι ίδιοι ο ένας έχει πιο ανοιχτές κόκκινες γραμμές αλλά δεν φαίνονται στην φωτογραφία :(

Αργήσαμε πολύ να συλλέγουμε τα συγκεκριμένα και πλέων δεν υπάρχουν και πολλά τριγύρω :(

Φυσικά δεν χρειάζεται να σας πω ότι η κλόουν απο El greco είναι η αγαπημένη μου ,θα καταλάβετε τι εννοώ στο άμεσο μέλλον #)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε El_Greco_Fanatic οι φωτογραφιες που μας εχεις βγαλει ειναι απιστευτα προσεγμενες! Μιλαμε, οπως εχει πει και η Καμπια, εχεις κανει επιστημη, και σε θαυμαζω. :flower:

Ετσι πως μας κοιτανε ολα τα κουκλακια στην φωτογραφια ειναι σαν να μας λενε

"Βρε γιατι μεγαλωσατε και γινατε ετσι? :eek: Εμεις μειναμε μικρα και ομορφα!!!:)"

Το θεμα του Cuore Caldo στην Ιταλια και η Ελ Γκρεκο με εχουν βαλει σε σκεψεις και δεν ξερω πως θα βρω μια λυση... Το web δεν βοηθαει με τιποτα...καμια πληροφορια... :xm:

Παντως σε σχεση με τον αλιτηριο Σπιρτουλη τα κουκλια σας αυτα πιανουν σαφως περισσοτερο χωρο! Αλλα χαλαλι! Ειναι πολυ φατσουλες! :D
 
Τέλεια είναι η κουκλοοικογένεια!! :D Να τη χαίρεστε! Τα κουκλιά στην κάτω σειρά φαίνονται ότι είναι πιο παλιά από τα άλλα επάνω. Εχουν διαφορετικό βλέμμα, νομίζω ότι μετά με τα πλαστικά μάτια έγιναν πιο γλυκά!
 
Εμένα πάλι μου αρέσουν αυτά με τα γυάλινα μάτια στο πάνω ράφι..!! και ειδικά αυτό αμέσως μετα τις τρεις κούκλες στο πάνω ράφι, με το πορτοκαλι ρουχαλάκι,...!! Είναι άψογο..! Πολύ όμορφη φωτογραφία..!! :D
 
Αναστασία σε ευχαριστώ πολύ , γενικά αγαπάμε πολύ αυτό που κάνουμε και η δυο μας

Μακάρι να μπορούσαμε να περιθάλψουμε όλα τα παραμελημένα παιχνίδια αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αυτό πάντως δεν το βάζουμε κάτω παρόλο τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε πλέων με αρκετούς ανεγκέφαλους πωλητής ( όχι όλους ) αυτό δεν μας πτοεί καθόλου γιατί όσο θα υπάρχουν η φίλοι μας και γενικά παιδία που μας βοηθούν σε αυτό που κάνουμε δεν χρειαζόμαστε αυτούς τους κλόουν :eviltongue:

Aπλα λείπαμε τα δόλια παιχνίδια που πέφτουν σε λάθος χέρια anyway τα είπα και μου έφυγε ένα βάρος :wait2:

Αναστασία εξωτερικά μεγαλοφέρνουμε γιατί εσωτερικά ήμαστε σε preschool:p κατάσταση τουλάχιστον εμείς :D :D:D

Ο κακόμοιρος αλιτήριος έχει πλέων να κάνει με γίγαντες τριγύρω του γιατί καθημερινά όλο και πιο ογκώδη παιχνίδια εμφανίζονται γύρω του αλλά για όλα υπαρχή λύση ;)

Mytiny και makisimos :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Όντως τα πιο όμορφα είναι αυτά με τα γυάλινα μάτια, αλλά γενικά όλα είναι εξίσου σημαντικά στην συλλογή μας ;)




Makisimos έπεσες μέσα για το πορτοκαλί είναι από τα πιο αγαπημένα μου Έλληνογερμανικός πόλεμος :frypan: έγινε για να τον αποκτήσω ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Αυτά τα πιο παλιά κουκλάκια της el greco που μας έδειξε ο el greco fanatic, δεν σας φαίνεται ότι μοιάζουν λίγο με την μικρή αδερφή της sindy pedigree της δεκαετίας του '60, την Patch?http://www.sindy-collectables.com/index.cfm?articleid=1640&imagePopup=1872
Ναι mytinyworld μου!!! Και ελεγα ποιον μου θυμιζουν...βρε ποιον μου θυμιζουν!!!8)

Αμαν παλι λιγη ξεπατικωσουσα η Ελ Γκρεκο μας! :D
 
Γεια σας!!! ειμαι νεο μελος και εχω τρελαθει με τα παιχνιδια σας, θα μπορουσε να μου πει καποιος απο που μπορω να αγορασω PIN Y PON και CHARMKINS??? Τα ψαχνω εδω και καιρο αλλα τιποτα!!! βοηθεια PLEASE!!!
 
Ο βασικος λογος υπαρξης του φορουμ ειναι να θυμηθουμε και να γραψουμε τις παιδικες αναμνησεις μας απο τα 80ς. Δεν ειναι οτι καλυτερο να διαβαζει καποιος στο πρωτο ποστ νεου μελους μας "απο που θα αγορασει?".
 
Καλώς ήρθες giota@! :) Η rapunjel μας είχε βρει charmkins σε παλαιοπωλείο. Επίσης, μπορείς να κοιτάξεις σε παλιά συνοικιακά παιχνιδάδικα (όσα έχουν απομείνει). Είναι παιχνίδια που είχες ως παιδί?
 
Ευχαριστω!!! ναι τα charmkins τα ειχα σχεδον ολα αλλα επεσα θυμα κλοπης σε ενα παρτυ στο σπιτι μου!!! οταν εφυγαν ολοι καταλαβα οτι εφυγαν και τα charmkins!!! Απο τοτε δεν μπορω να τα ξεχασω! αλλα μενω επαρχια κ οσο εχω ψαξει δεν εχω βρει τιποτα. Και τα πιν πον μολις μου τα εφερναν δεν προλαβενα να τα ανοιξω και ερχοταν ο αδερφος μου κ ετρωγε τα λουλουδια τα ποτιστιρια κ γενικα οτι εβρισκε με αποτελεσμα να μου τα εξαφανιζουν οι γονεις μου!!! Τραυματικες εμπειριες!

Αυτο το παλαιοπωλειο που ειναι? και σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ για την απαντηση σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να'σαι καλά giota@ :)

Ολοι μας νομίζω έχουμε και μια "τραγική" παιδική ανάμνηση σχετικά με τα παιχνίδια μας... :( Πολύ άσχημο να σου κλέβουν τα παιχνίδια! Εμένα μια κοπέλα στο δημοτικό μου έκλεβε συνέχεια τις γόμες!! #)

Τα charmkins τα είχε βρει η rapunjel σε ένα παλαιοπωλείο στα Χανιά. Τα Pin y pon κατά καιρούς εμφανίζονται και στο ιντερνετ, αλλά charmkins δεν έχω δει πουθενά.

Εδώ είναι τα δικά μου!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?4240-%C1%EE%E5%F3%EF%F5%DC%F1-%E3%E9%E1-%EA%EF%F1%DF%F4%F3%E9%E1&p=221810&viewfull=1#post221810
 
Πίσω
Μπλουζα