El Greco - Lyra

circus δυστυχως, οντας προσωπικα εκτος Ελλαδος, δεν γνωριζω να σε βοηθησω για μαγαζια. Ομως τις εχω δει, χρησιμοποιημενες, σε ιταλικους πληστηρισμους ον λαιν, ιμπει, πολλες φορες και μαλιστα σε καλες τιμες. Αρκει να ψαξεις με λεξεις κλειδια cuore caldo.

Σιγουρα ομως τα παιδια εδω στο φορουμ μπορουν να σου δωσουν καποια στοιχεια για μαγαζια ωστε να δεις τι σε συμφερει περισσοτερο οικονομικα!!!

Μακαρι να την βρεις circus μου!!! Και εγω την Πατατουφα την εχω συνδεσει με Χριστουγεννα, και θυμαμαι το αρωμα των μαλλιων της! Αξεχαστη παιδικη αναμνηση... Και η μπλε που διεσωσα, μαζι με το μικρο μου πονυ, ειναι τα μοναδικα παιχνιδια που δεν τα πηρε το ρεμα και η κακουργα η μαμα μου!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτες οι μαμάδες βρε παιδί μου, δεν υποφέρονται..!! Είναι απίστευτο που στα καλά καθούμενα, ξυπνάνε ένα πρωί και αυτό που έχουν όρεξη είναι να πετάξουν τα παιδικά παιχνίδια μας.!!! Ελπίζω να μην κάνουμε κι εμείς τα ίδια..!!! Ας ελπίσουμε ότι πήραμε το μάθημά μας..!!

Αναστασία μου σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου..!!!
 
Μερικές photos από παιχνίδια LYRA που βρήκα στο ebay

bq3h5sg2kkgrhqqokiweuts.jpg


bq3h77qcgkkgrhqeokiseuz.jpg


brdklf2kkgrhqmhccevdk1h.jpg


brdkn9wkkgrhquhdsevfe82.jpg


bulkbgb2kkgrhqqhd4evqy1.jpg


bulkegqcwkkgrhqyheevmuk.jpg


bullmp2kkgrhqyhcev5bo1s.jpg


bullsmqwkkgrhqqhcievopr.jpg


bus0f2gcgkkgrhqmokikevo.jpg


img1388a.jpg


img1389ut.jpg


img1390.jpg
 
8) Το Φιδομαχίες το είχα και μάλιστα αυτές τις μέρες ήθελα να κάνω θρεντ!

Πάντως οι στρουμφοτσουλήθρες έχουν πιγκουινάκια και όχι στρουμφ
 
Υπάρχουν κι άλλες versions με στρουμφάκια.Αυτή που είχα είχε στρουμφάκια,και πρέπει να ήταν με το Βουτσά στο κουτί!
 
picture.php


picture.php


Απίστευτη συγκίνηση... Απίστευτη συγκίνηση... :cry:

Θυμάμαι πριν 3-4 χρόνια έψαξα απεγνωσμένα να βρω κάποιο ξεχασμένο κουτί από κάστρα και πολιορκητές. Δεν με ενδιέφερε πόσο θα μου ζητούσε ο καταστηματάρχης. Δυστυχώς όμως δεν κατάφερα να βρω τίποτα, ούτε από παλιά αποθήκη...

Παρακαλώ αν μπορείς βάλε και καμιά φωτογραφία από το εγχειρίδιο που είχε μέσα σο κουτί... ευχαριστώ.
 
picture.php


picture.php


Εδω παραθέτω το παιδικό μου αρκουδάκι από el Greco

Και το σπάνιο boum boum από el Greco επίσης :)

Στα 7 χρόνια πλέων που ασχολούμαστε με παιχνίδια είναι η πρώτη φορά που το είδα :eek:
 
Τι όμορφα που είναι αυτά τα κουκλάκια!!! Να τα χαίρεσαι El Greco Fanatic! Αυτό το Boum Boum κάτι μου θυμίζει... κάπου πρέπει να το είχα ξαναδεί μικρή ίσως... Θα μπορούσες να μας δώσεις εάν θέλεις κάποια στοιχεία επιπλέον γι'αυτό;

Ο αρκούδος σου είναι έκτακτος! :) :) :)
 
Πο ποοοοο.....αυτός ο ΜΠΟΥΜ ΜΠΟΥΜ κάτι μου θυμίζει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τι...!!!!! Παίζει να τον είχα μικρός...!! Και φυσικά είναι υπερσπάνιος αφού δεν τον έχω ξαναδεί ΠΟΤΕ...!!!!

Πρώτη ιντερνετική εμφάνιση...!! Τώρα τελευταία τον βρήκατε??

Και απ ότι βλέπω μιλάμε για το ίδιο μαλλί, με το δικό μου αρκουδάκι, που μοιάζει με το μαλλι ευχούλη...!!!

Μπράβο EL GRECO FANATIC τον διατηρείτε σε άψογη κατάσταση..!!

Ο αρκούδος σου είναι όλα τα λεφτά..!! Οπότε υπάρχει παρελθόν στην σχέση σου με την Ελ Γκρεκο..!!! ;) Τίποτα δεν είναι τυχαίο..!!!! ;)
 
Ευχαριστούμε πολύ fraoulitsa δυστυχώς δεν έχω πολλές πληροφορίες για το συγκεκριμένο, :(

Το μόνο που ξέρω για αυτά είναι ότι εμφανίστηκαν περίπου το 70 τα περισσότερα είχαν την πιπίλα στο στόμα , υπήρχαν σε διάφορα σχεδία σε κοριτσάκια, αγοράκια με πολλά ρούχα και όλα είχαν αυτό το τσίγκινο σήμα με την αλυσίδα να κρέμεται άλλα και εγώ δεν έχω δει αλλά μέχρι στιγμής εκτός από αυτά στο video .. :xm:

Makismos σε ευχαριστώ και εσένα πολύ, ναι πρόσφατα τον αγοράσαμε ήταν μαζί με κάποιος τυχερουλιδες που πήραμε από Ελλάδα φυσικά και όταν τον είδα θυμήθηκα αμέσως ότι τον είχαμε δει στο video και τον αγοράσαμε και αυτόν λίγο ακριβά αλλά το αξίζει!!!! ;) !

Ναι ο αρκούδος διασώθηκε γιατί όταν άρχισα της αλχημείες μου με τα αλλά παιχνίδια αυτός καταχωνιάστηκε σε μια ντουλάπα στο σπίτι της γιαγιάς μου και την γλίτωσε :D
 
Δηλαδή είναι ολόκληρη σειρά παιχνιδιών σαν τους Τυχερούληδες, ε? Πολύ ενδιαφέρον, μας έδειξες ακόμη ένα παιχνίδι του οποίου την ύπαρξη αγνοούσαμε! Ευχαριστούμε!!!! :) :) :)

(Το νέο σου avatar είναι απλά τέλειο!!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι είναι παρά πολλά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω άλλα :banghead:

Τώρα που είπες τυχερουλιδες έχω να σας παρουσιάσω πολλούς καινούργιους σε διάφορα χρώματα και σχεδία :)

Thanks για το avatar ,,, είναι αυτό που μας αντιπροσωπεύει (δηλαδή την τρέλα μας για τούς τυχεροσπιρτούληδες) :p
 
Εl Greco Fanatic, εσυ εννοειται και μπορείς να αγγίξεις τον αριθμό που θές, γιατί τα καημένα τα σπιρτούλια δεν πιάνουν χώρο, τα βάζεις 1000 από αυτά σε 'ενα μεγάλο συρτάρι και είσαι ήρεμος..!!!! Εγώ τι να πώ που κάθε κουτί μπορεί να είναι και 2 μέτρα..!!! Εκεί να δεις ζόρι..!! Ευτυχώς το χόμπυ σου....δεν πιάνει πολύ χώρο..! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο λόγος που δεν ασχολούμαστε τόσο πολύ με τα μεγάλα αντικείμενα από EL Greco δεν είναι ο χώρος αλλά τα ταχυδρομικά ..αυτά μας έχουν φαλιρίσει αλλιώς δεν με σταματούσε τίποτα :p :p:p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El Greco Fanatic, μεγάλο βάσανο τα μεταφορικά στα μεγάλα κομμάτια... :( Στο θέμα του χώρου θα συμφωνήσω με το Μακίσιμο, είστε τυχεροί!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και αυτό επίσης από Ιταλία 6 σπάνια ciu-ciu κοτοπουλάκια μέσα στο κόκκινο αυγό το ίδιο με αυτό από τους σπιρτούληδες

Πασχαλινή έκδοση του 1980

η κόρη μας τα έχει βάλει στο μάτι αλλά τα κρύβουμε προς το παρών ;)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εl Greco Fanatic έχεις βαλθεί να μας κάνεις όλους σπιρτουλοσυλλέκτες..!!! Πρόσεχε γιατί δεν σε συμφέρει..!!! χεχεχεχ

Πιστεύω ακράδαντα, ότι πολλοί από εμάς δεν δίναμε σημασία σε αυτά τα κουκλάκια, και χάρις σε εσένα πλέον μας τρέχουν τα σάλια...!!!!!!!!

Οι φωτογραφίες που μας παρουσιάζεις πραγματικά ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ, κι εκεί που λέμε ότι τα έχουμε δει όλα από εσένα......μας βάζεις κι άλλες και μας αποτελειώνεις..!!!!

Το έχω πει και θα το ξαναπω, προσωπικά πιστεύω ότι είσαι ένας πραγματικά εξειδικευμένος συλλέκτης με εξαιρετικές γνώσεις για το αντικείμενο που ασχολείσαι και μας μεταδίδεις απόλυτα την αγάπη και τον θαυμασμό για τους σπιρτουλοτυχερούληδες..!!!..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El Greco Fanatic: απλά: ΟΥΑΟ!!!!!!!!

Makisime, θα φροντίσω να είμαι καθημερινά μαζί σας, γιατί έχω αρχίσει να κολλάω επικίνδυνα το ρετρομικρόβιο!!! Όσο για το ... ξεπαράδιασμα που λες, ήδη έλαβα δραστικά μέτρα: ανέλαβα το οικογενειακό ταμείο!!!!

(ουδέν σχόλιον!!!!!)!!!!!
 
Εl Greco Fanatic, για μία ακόμη φορά μας αφήνεις άφωνους! Θα συμφωνήσω με το Μακίσιμο, μας έχεις δείξει πολύ όμορφα πράγματα και μας έχεις κάνει να δώσουμε σημασία σε αυτά τα κουκλάκια που πολλοί από εμάς προσπερνούσαμε! Οι γνώσεις σου στο θέμα "σπιρτοτυχερούληδες" είναι πραγματικά απίστευτες! Χίλια μπράβο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Makisimos , fraoulitsa, CandyForEver .και Αναστασία σας ευχαριστούμαι πάρα πολύ για την υποστήριξη και τα πολύ καλά σας λόγια, σίγουρα είναι ακόμα ένας καλός λόγος για να συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε :)

Και εγώ δεν είχα εκδηλώσει ποτέ μου ενδιαφέρων για σπιρτούληδες και γενικά για παρόμοια παιχνίδια στο παρελθόν αλλά έπεσα θύμα γυναίκειου πείσματος και καταλαβαίνετε, :animlaugh:

Βεβαία τώρα ομολογώ ότι το διασκεδάζω πάρα πολύ και αυτό μάλλον φαίνετε :wait2:

Makisimos να αφήσεις τους σπιρτούληδες μου ήσυχους οκ!! :p

Μην τους ζαχαρώνεις εσύ έχεις άλλους σημαντικούς σκοπούς να εκπληρώσεις άσε τους σπιρτούληδες για εμάς #)

Βέβαια μπορείς να χεις μερικούς γιατί συλλέγεις el Greco παιχνίδια αλλά τους υπολοίπους σε εμάς οκ?? :thumbup:

Fraoulitsa η γνώση αποκτιέται με την πάροδο του χρόνου

Μαθαίνεις περισσότερα και καλύτερα βέβαια αν αγαπάς αυτό που κάνεις, πάρε ως παράδειγμα εσύ και τα υπόλοιπα παιδία με πόσο θαυμασμό και αγάπη μιλάτε για την bibi-bo , αν και σαν παρακολουθώ και συνάμα εξηγώ στην γυναίκα μου πάνω κάτω τη συζητάτε γιατί τις αρέσει η bibi-bo και ας μην είχε ποτέ της τέτοια κούκλα, βέβαια έμενα όλα αυτά που λέτε τα περισσότερα μου μοιάζουν κινέζικα δηλαδή είμαι τελείως deep μεσάνυχτα :burn:

Αναστασία η φίλη μας τα βρήκε από μια γιαγιά που έκλεισε το μαγαζί της κάπου στην MODENA αν θυμάμαι καλά..βρήκε πολλούς σπιρτούληδες επίσης στα κουτιά τούς και σε αυγά αλλά κατάφερα να της αποσπάσω μερικούς γιατί και αυτή τους συλλέγει:precry2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα