El Greco - Lyra

Πω πω!!! τα αγαπωωωωωωωωωωωωωωω! το δεξια το ειχα κ εγω! μακαρι να ειχα εστω κ ενα! θα συνεχισω να ψαχνω ελπιζω να βρω καποια στιγμη! σε ευχαριστω πολυ!
 
Πριν από λίγο στο "Δέστε τους" στον ALPHA είχε ένα αφιέρωμα στα παλιά παιχνίδια και έδειξε Bibibo,Playmobil,Pin Y Pon,Πατατούφα,Λαχανόπαιδα,και pacman από ηλεκτρονικά.Η photo που έβαλαν για τη Bibibo είναι αυτή με τις διακοπές,η οποία έχει ανέβει και στο site.Μπορεί και να πήραν τις πληροφορίες από εδώ.
 
Μερικά κουκλάκια της El Greco:

Εικόνα 063.jpg

Τα 2 πρώτα (από αριστερά) είναι από την παιδική μου ηλικία. Μας τα είχε κάνει δώρο η μακαρίτισσα η γιαγιά μου! Το 1ο είναι ο βασιλιάς-λιοντάρι (φορούσε και μια χρυσή κορώνα από χρυσόχαρτο). Είχαμε κι άλλο ένα ζωάκι που είχε χρώμα ανοιχτό γκρι και ήταν κλόουν (ήταν του μικρού μου αδερφού). Ο κούνελος είναι του μικρού μου αδερφού. Τον είχαμε ονομάσει "Κουνελή" και βρισκόταν μέσα σε ένα κόκκινο πασχαλινό αυγό!

Εικόνα 064.jpg

Το Πάσχα εκείνο, η γιαγιά μου μου είχε κάνει δώρο την παρακάτω "Τρελλοκοτσιδού", που βρισκόταν επίσης μέσα σε ένα κόκκινο αυγό (τα μποτάκια της ήταν κόκκινα, αυτά που φοράει τώρα τα δανείστηκε από την...Πιπιλίνα!):

Εικόνα 047.jpg

Αυτά τα "Ζαβολάκια" (αν δεν κάνω λάθος, λέγονται έτσι...) τα απέκτησα τελευταίως:

Εικόνα 065.jpg

Κι εδώ μια "μικρή αδελφούλα" του 1985 σε μεγάλο μέγεθος και 2 "μικροί αδελφούληδες" σε μικρό μέγεθος:

Εικόνα 084.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
WWWWWOOOWW CandyForEver υπέροχα κομμάτια να τα χαίρεσαι ,

Και ιδικά η PIPI !!! :D

Δεν γνώριζα ότι ο συγκεκριμένος κούνελος ήταν από el Greco τον συνάντησα πριν καιρό σε ροζ αλλά μη γνωρίζοντας ότι είναι el Greco δεν τον πήραμε :(

Καλα Χριστούγεννα σε όλους!!!! και ευχές για λιγότερα προβλήματα σε όλων τον κόσμο #)
 
Αυτός ο χαριτωμένος αρκούδος είναι Εl- Greco, ακόμα φοράει την αλυσίδα του, και μετράει αισίως 38 έτη. Δεν ανήκει σε μένα. Τον πήρε το μάτι μου σε μια πρόσφατη επίσκεψη που έκανα και δεν έχασα την ευκαιρία να τον αποθανατίσω.

attachment.php
 
38 χρονών ε?? Δηλαδη πολύ αρχές του 70..!!! Δηλαδή αντίκα..!! Αυτό το σηματάκι με την αλυσίδα ειναι ολα τα λεφτά..!! Κλασσικό El Greco...!! Εύγε..!! :D
 
πωπω!!!! εχω φοτο αγκαλια με αυτον τον αρκουδο σε ηλικια 2χρονων .....στο αλμπουμ με τις αναμνηστικες φοτο μου

τα εχασα τωρα.........
 



[FONT='宋'] [/FONT]




[FONT='宋']θα θελα τα φωτα σα[/FONT]ς[FONT='宋'] αν καποιο[/FONT]ς[FONT='宋'] χρησιμοποιει το internet για την [/FONT]

[FONT='宋']
αγορα υποδηματων και ρουχων.[/FONT]

[FONT='宋']
πανω απο ολα να ειναι δοκιμασμενα για την ποιοτητα του[/FONT]ς[FONT='宋'] οσων αφορα την αυθεντικοτητα και την αποστολη στην ελλαδα, οπω[/FONT]ς[FONT='宋'] επιση[/FONT]ς[FONT='宋'] αν γνωριζετε και τα εξοδα αποστολη[/FONT]ς[FONT='宋'] για Ελλαδα.[/FONT]

[FONT='宋'] [/FONT]

[FONT='宋']
[/FONT]












ASICS SHOES

[FONT='宋']
[/FONT][FONT='宋']ευχαριστω εκ των προτερων. [/FONT]

 
Άψογος ο αρκούδος Kambia! Candy4ever μου, τα κουκλακια σου το ένα καλύτερο από το άλλο, να τα χαίρεσαι!!!

Στο παρελθόν έχουμε μπερδευτεί πολλές φορές και έχουμε αναρωτηθεί για πράγματα σχετικά με την ιστορία τόσο της El Greco, όσο και της Lyra. Σήμερα, πήρα ένα βιβλίο σχετικά με τα ελληνικά παιχνίδια, το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα σε κάθε ενδιαφερόμενο, και σκέφτηκα πως θα είχε ενδιαφέρον να δούμε κάποια σημεία μαζί. Το βιβλίο λέγεται: Το ελληνικό παιχνίδι. Διαδρομές στην ιστορία του, σε επιμέλεια Κλειούς Γκουγκούλη και Δέσποινας Καρακατσάνη, από το ΜΙΕΤ και ΕΛΙΑ. Μεταξύ άλλων, σε αυτό εξετάζεται και η ιστορία της ελληνικής παιχνιδοβιομηχανίας και αναφέρονται στοιχεία γιαγνωστές και άγνωστες εταιρείες παιχνιδιών, όπως αυτές που μας ενδιαφέρουν εδώ.

Σκέφτηκα, λοιπόν, να θέσω προς πληροφόρηση και συζήτηση κάποια στοιχεία για την El Greco (αρχικά). Στο βιβλίο αυτό αναφέρεται ότι η El Greco δημιουργείται από τους Γ. Βακάκη και Χωριατόπουλο. Ως τώρα ακούγαμε το όνομα του πρώτου, του δεύτερου το όνομα πρώτη φορά το είδα προσωπικά. Ο Βακάκης αναφέρεται πως δούλευε σε εργοστάσιο κούκλων στη Βραζιλία (εδώ: http://www.tanea.gr/default.asp?artid=4608563&ct=1&pid=2'>http://www.tanea.gr/default.asp?artid=4608563&ct=1&pid=2 αναφέρεται πως δούλεψε και στην Ιταλία) και ερχόμενος στην Αθήνα, λογω της τεχνογνωσίας του συνεργάζεται με τον Χωριατόπουλο και... εγένετο η El Greco. Αγοράζουν τεχνικό εξοπλισμό για το εργοστάσιο, ενώ αξιοσημείωτο θεωρώ το γεγονός πως ακόμα και τα καλούπια για τις κούκλες κατασκευάζονται εδώ. Οι πρώτες ύλες έρχονται από την Ιταλία. Ένα ακόμη αρκετά ενδιαφέρον στοιχείο που αναφέρεται στο βιβλίο είναι ότι, σύμφωνα με τον υιό Βακάκη, αρκετά σπίτια στη Ζάκυνθο δούλευαν φασόν για τα ρούχα των κούκλων της εταιρείας, δηλαδή έπαιρναν από το εργοστάσιο τα υφάσματα και τα σχέδια για τα ρούχα, τα κατασκεύαζαν στο σπίτι και τα παρέδιδαν πίσω στο εργοαστάσιο.

Κάπου εδώ τελειώνει η αναφορά του βιβλίου στην El Greco. Θα μου επιτρέψετε να προσθέσω κάποια στοιχεία σχετικά με τη συνέχεια της εταιρείας, τα οποία έχω μαζέψει από 'δω κι από 'κει στο νετ: Μετά τις πυρκαγιές στα εργοστάσια της εταιρείας και στις αποθήκες της στα τέλη της δεκαετίας του 80, το 1991 ο υιός Βακάκης προχωρά σε πώληση της el Greco στην πολυεθνική Hasbro, όπου παραμένει επικεφαλής μέχρι τα τέλη του 1995. Από εκεί και πέρα ασχολείται με τα γνωστά σε όλους μας Jumbo...

(Πηγές: http://www.greekmoney.gr/index.php?news=13564

http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=21&la=1&artid=48203&catid=34

http://www.makthes.gr/news/economy/21312/

http://www.tanea.gr/default.asp?artid=4608563&ct=1&pid=2

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=116850&ct=81&dt=28/11/1999 )

Συγγραφέας του σχετικού κεφαλαίου του βιβλίου είναι η κυρία Μαρία Αργυριάδη, η οποία είναι επικεφαλής του Τομέα Παιχνιδιών και Παιδικής Ηλικίας του Μουσείου Μπενάκη, που ασχολείται ακριβώς με την καταγραφή και τη μελέτη των ελληνικών παιχνιδιών. Πληροφορίες εδώ: http://www.benaki.gr/index.asp?id=10103&lang=gr (προσωπικά, αγνοούσα παντελώς την ύπαρξη του τμήματος αυτού μέχρι πολύ πρόσφατα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες fraoulitsa, σ'ευχαριστούμε πολύ που τις μοιράζεσαι μαζί μας! :)

fraoulitsa είπε:
αρκετά σπίτια στη Ζάκυνθο δούλευαν φασόν για τα ρούχα των κούκλων της εταιρείας, δηλαδή έπαιρναν από το εργοστάσιο τα υφάσματα και τα σχέδια για τα ρούχα, τα κατασκεύαζαν στο σπίτι και τα παρέδιδαν πίσω στο εργοαστάσιο.
Σχετικά με αυτό το γεγονός, μας είχε κάνει μια αναφορά ο playmolover,

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9801-%D0%E1%F4%E1%F0%EF%FD%F6%E1-%D6%E1%F3%EF%F5%EB%DD%F4%EF%F2&p=211870&viewfull=1#post211870

οπότε η πληροφορία αυτή διασταυρώνεται! Φαντάζομαι κάθε ζακυνθινό σπίτι πηγμένο στα ρούχα bibi-bo και φασουλέτου! :D Αραγε, να τους έχει μείνει τίποτα?:xm:8)
 
Ευχαριστώ για την παραπομπή mytinyworld μου, το είχα ξεχάσει τελείως αυτό το ποστ.. :(

Αυτό που σκέφτομαι από την ώρα που το διάβασα αυτό το κομμάτι για την El Greco είναι πόσες ιστορίες να πλέκονται γύρω από τα ρούχα που έχουμε στα χέρια μας...

Επίσης, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσες εταιρείες παιχνιδιών υπήρχαν μετά τη δεκαετία του '50, από τις οποίες δεν έχει μείνει πια τίποτα... Ένας ολόκληρος κόσμος.. :(
 
fraoulitsa είπε:
Ευχαριστώ για την παραπομπή mytinyworld μου, το είχα ξεχάσει τελείως αυτό το ποστ.. :( Αυτό που σκέφτομαι από την ώρα που το διάβασα αυτό το κομμάτι για την El Greco είναι πόσες ιστορίες να πλέκονται γύρω από τα ρούχα που έχουμε στα χέρια μας...

Επίσης, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσες εταιρείες παιχνιδιών υπήρχαν μετά τη δεκαετία του '50, από τις οποίες δεν έχει μείνει πια τίποτα... Ένας ολόκληρος κόσμος.. :(
Εμ Φραουλιτσα μου.. αμα φτιαχνανε οι πατεραδες και μασαγανε οι γιοι, τι να μεινει...

Κανουνε τωρα τους μεταπωλητες κινεζικων αθλιοτητων και καμαρωνουν κιολας. Πηγα σημερα στα Jumbo για να παρω δωρο για το πιτσιρικι ενος φιλου. Φυσικα και χαζευα τα παιχνιδια και διαπιστωσα οτι αν τα δικα μας παιχνιδια, ποιοτικα ηταν ετη φωτος μακρια. Ακομη και τα επωνυμα πλεον ειναι οικτρα. Τα αυτοκινητακια μου υπαρχουν ακομη. Ηταν τα περισσοτερα matchbox και majorette, μεταλλικα με σουστες, ανοιγομενα μερη κτλ. Οι πλαστικουρες που πουλανε οι ιδιες εταιριες σημερα ζητημα αν ζησουν 3 μηνες παιχνιδιου. Σημεια των καιρων...
 
Ένα ακόμη στοιχείο που έμαθα για την El Greco και δεν θυμάμαι αν το έχουμε αναφέρει, είναι ότι οι εγκαταστάσεις του εργοστασίου στην Ζάκυνθο, βρίσκονται στην περιοχή του αεροδρομίου του νησιού και υπάρχουν μέχρι και σήμερα..!! Όπως γνωρίζουμε κάπου αρχές 1990 εξαγοράστηκαν από την HASBRO και το 1999 πουλήθηκαν στην εταιρεία ΞΥΦΙΤΑΣ...!!

Εκεί λοιπόν που κάποτε φτιαχνόντουσαν παιχνίδια, σήμερα στεγάζεται ο κύριος όγκος παραγωγής της εταιρείας με είδη για το σπίτι..!!

http://www.xifitasgroup.gr/gr/index.php
 
εννοεις του τζαμπο???????................
 
συμφωνω με τον τζοε .

αν ο γαυρος χανει το πρωταθλημα και τα παιχνιδια ειναι τοσο αθλια σημαινει οτι βενουμε στα σημεια των καιρων ...........
 
Όχι εννοώ μια εταιρείας με το όνομα ΞΥΦΙΤΑΣ..!!! Αυτό που προανέφερες το έχει ο γιος του Βακάκη, που ίδρυσε την Ελ Γκρεκο και που στην πορεία έγινε για ένα μικρό διάστημα και διευθυντης της..!! :D Πάντως δεν έχεις να πεις λέξη για τον Κο Βακάκη..!! Με τα παιχνίδια πάντα, όπου και να πήγαινε πρωτοστατούσε..!! :D :D:p
 
makisime ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.Μήπως να ψάξουμε στην Ζάκυνθο?Δεν υπάρχουν αποθήκες της El Greco?Απορώ.Γιατί όταν έκλεισε το εργοστάσιο,σίγουρα θα είχε μείνει απόθεμα!
 
Πολύ ωραίες οι κούκλες σου alia.Σήμερα έμαθα για τον Λύρα που είχε το εργοστάσιο ότι έχει συγγενέψει με την Πέγκυ Ζήνα.Πάντως τα καταστήματα "που πουλάνε τζάμπα" και που έχουν μπλεχτεί πολυεθνικές & τράπεζες,έχουν χαλάσει πολύ την ποιότητα ,λόγω μαζικής εισαγωγής από χώρες της Ανατολής και ανάγκασαν πολλά παιχνιδάδικα να μετατραπούν σε μαγαζιά με εποχικά είδη.Όμως υπάρχουν ακόμα ποιοτικά παιχνίδια,αλλά δυστυχώς τα μαγαζιά δεν τα φέρνουν (π.χ. η αγγλική sylvanian families)
 
για σου πονακι .σου ευχομαι να βρεις αυτα που πραγματικα ψαχνεις πιστεψε με οτι τους πρωτους μου μικροναυτες τους ειδα στον υπνο μου οτι τους βρηκα και εμφανιστηκαν .θα βρεις τα παιχνιδια που πραγματικα αναζητας αν συγκεντρωθεις σε αυτα .

να μην σταματησεις ποτε να πιστευεις και να εχεις τα ματια σου παντα ανοιχτα και παντου γιατι ποτε δεν ξερεις...........
 
Eleni_ponaki είπε:
Πολύ ωραίες οι κούκλες σου alia.Σήμερα έμαθα για τον Λύρα που είχε το εργοστάσιο ότι έχει συγγενέψει με την Πέγκυ Ζήνα.Πάντως τα καταστήματα "που πουλάνε τζάμπα" και που έχουν μπλεχτεί πολυεθνικές & τράπεζες,έχουν χαλάσει πολύ την ποιότητα ,λόγω μαζικής εισαγωγής από χώρες της Ανατολής και ανάγκασαν πολλά παιχνιδάδικα να μετατραπούν σε μαγαζιά με εποχικά είδη.Όμως υπάρχουν ακόμα ποιοτικά παιχνίδια,αλλά δυστυχώς τα μαγαζιά δεν τα φέρνουν (π.χ. η αγγλική sylvanian families)
δεν είναι οι δικές μου ... απλώς δανείστηκα την φωτο απο αρχικό ποστ του makisimos
 
Πίσω
Μπλουζα