El Greco - Lyra

Δεν μου λέει κατι γμτ και μου κάνει εντύπωση γιατί σχεδόν όλα τα έχω ακόυσει, αυτό όμως πρώτη φορά./.!! Όπως δυστυχώς δεν βλέπω κανένας να θυμάται το τηλέφωνο των στρουμφ..!!!! :( Απογοήτευση..!
 
Makisimos Φοβερες αναμνησεις μου ξυπνησες!!!

Παιδια προτεινω να δειτε και τα album στο δημοσιο προφιλ του χρηστη makisimos καθως εχει φοβερες φωτος απο τα παιχνιδια που παιζαμε τοτε.

Απο τις 60+ φωτος παιχνιδιων το καλυτερο που και ειχα ειναι το φαντασμα της playmobil.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=445&pictureid=8645

θυμαμαι οτι ηταν ολο φοσφωριζε και εκλεινα τα φωτα το βραδυ και καθομουν και το εβλεπα στα σκοτεινα μεχρι που κοιμομουν....

Θα ηθελα να ρωτησω αν ολα αυτα τα εχεις η' ειναι φωτος απο το ιντερνετ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ το έχω το φάντασμα των playmobil,αλλά ποτέ μα ποτέ δεν επιχείρησα να κλείσω τα φώτα βράδυ για να το δω να φωσφορίζει!!!!!!Είναι διαχρονικότατο και ακόμα συνεχίζει να κυκλοφορεί!Πρέπει να είχε βγει αρχές δεκαετίας 80!Το κουτί που το είδα σε photo στο thread με τα playmobil έγραφε "περιεχόμενον" σε καθαρεύουσα!!
 
Θα το πάθω το εγκεφαλικό, δεν το γλιτώνω! Α ρε αναμνήσεις....
 
Fotis_kfor είπε:
Θα το πάθω το εγκεφαλικό, δεν το γλιτώνω! Α ρε αναμνήσεις....
Κι εγώ,αν και τα έχω δει και ξαναδεί!!!Είναι θεϊκά!!!!!!!!!!!!!!
 
makisimos εκανες κατι με τις φωτογραφιες σου? Δεν φαινονται...
 
ΌΛ αυτά που έχω αναρτήσει κατά καιρούς είναι και από το ιντερνετ και από την προσωπική μου συλλογή..! μεσα στις επόμενες δύο μέρες θα τα φτιάξω τα άλμπουμ των φωτογραφιών με κάποια σχετική σειρά και θα προσθέσω και πολλές άλλες φωτό ώστε να μην είναι τόσο ανακατεμένα και να υπάρχουν σαν αρχείο για όλους σας..!!!..! Ήδη ξεκίνησα την ανακατασκευή..! Ελπιζω όταν το τελιώσω να σας αρέσει..!

Δειτε το αλμπουμ μου!
 
Το οποιο αλμπουμ το "εφτιαξε", χαλωντας ολα τα προηγουμενα links του... :)

Χωρις να το θελει φυσικα ο ανθρωπος!

Για να μην φαινονται ξεκαρφωτα τα σχολια του, οπου υπηρχαν φωτο μπηκε το

"Δειτε το αλμπουμ μου!" που πατωντας το πηγαινουμε κατευθειαν στο αλμπουμ του φιλτατου makisimos ;)
 
Πωπω!!! Τελεια συλλογη εχεις Μakisimos!!! Τρελλαθηκα!!! Βρηκα και πως ηταν η θηκη της πατατουφας μου! Το ειχα ξεχασει!

Μakisimos που εισαι!!! Σε χασαμε! Ελα να μας πεις κι αλλα περι Ελ Γκρεκο! :)
 
Στρουμφοτσουλήθρες,τι μου θύμισες,την είχα...δεν το ήξερα ότι πάνε εκεί ο δρακουμέλ και η ψιψινέλ....ήταν χάρτινοι από ότι νομίζω και ζωγραφισμένοι και από τις 2 πλευρές!

επίσης και τα playmobil που έχεις βάλει,τα έχω ακόμα στο πατάρι,με τη διαφορά ότι το δωμάτιο που έχω είναι μεταγενέστερο της Geobra,με ίδια έπιπλα αλλά κόκκινο χρώμα αντί για πράσινο...το set που έχεις το είχαμε στον παιδικό σταθμό πάντως,το 1991.

Το set με την παιδική χαρά που έχω αναφέρει σε άλλο post,ξέρεις πως λέγεται το παιχνίδι?Για να σου ξαναθυμίσω,είχε 4 ανθρωπάκια σαν playmobil με κεφάλι πάπιας (σαν τον donald),και είχε και κούνιες!Πρέπει να ήταν της Lyra πάντως,αυτή την εντύπωση έχω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητέ THEBEST20 όσο κι αν εχω ψάξει να βρω αυτό που λες με τα κεφάλια πάπιας δεν μπορώ με τίποτα να το βρω..!!!!!! Δυο πράγματα δεν έχω βρει μέχρι τώρα..! Αυτό είναι το ένα και το άλλο είναι το στρουμφοτηλέφωνο..!!!Παρακαλείται όποιος γνωρίζει άτι γι αυτά τα δύο παιχνίδια να δώσεο πληροφορίες ή και φωτογραφίες ακόμη καλύτερα..!!!
 
ΜΥΤΙΝΥ μεγθιλα τα παιχνιδάκια σου , είναι πολυ σπάνια και σίγουρα θα τα ακριβοπλήρωνες στο ΕΒΑΥ...!!

Οι επόμενες φωτόγραφίες είναι από την κοπελα του αδερφου μου η οποία έχει κρατήσει όλα της τα παιχνίδια και που μου έχει υποσχεθεί 'ότι θα βρει το πολυπόθητο στρουμφοτηλέφωνο και θα το δούμε επιτέλους ύστερα από τόσα χρόνια..!!!

Προς το παρόν δείτε αυτά από el greco και lyra..!!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Δύο μικρά ακόμη παιχνίδια που βρήκα από el greco και lyra...

(είναι από τα πολύ άγνωστα παιχνιδάκια χωρίς κάποιο όνομα οπότε και δεν χρειαζόταν πιστεύω να ανοίξω ξεχωριστό thread..!! Συμφωνείτε admins??

O κλόουν είναι el greco και το "ΚΛΙΚ" είναι lyra!!
 
Χαίρομαι που διασώσατε πολλά από τα παλιά σας παιχνίδια παιδιά!

Είχα πολλές κούκλες της el-greco, που τις χάρισα με τα κουτιά τους γιατί ποτέ δεν τις έπαιζα.

Αυτή είναι η μόνη κούκλα που βγήκε από το κουτί της...

picture.php
picture.php


....και η μόνη που υπέστη βασανιστήρια.(της έχασα τα παπούτσια, της λείπει το εσώρουχο, την κούρεψα, της κλάδεψα τις βλεφαρίδες, της έφαγα τον αντίχειρα.)

Είναι αγορασμένη το 1983, κόστιζε ένα χιλιάρικο ακριβώς, και τη βάφτισα Καρλότα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ποια κούκλα αναφέρεσαι?? Θέλεις να μας δείξεις φωτό?
 
Αυτό με τις κούνιες και τις φιγούρες που ήταν σαν playmobil με κεφάλι πάπιας το θυμάται κανείς τελικά?
 
Δυστυχώς δεν φαίνεται να το θυμάτια κανείς..!!!!! Όπως με το στρουμφοτηλέφωνο, ύστερα από καιρό έμαθα τόσες λεπτομέρειες γι αυτό..!!!!

Οπότε υπομονή κάποια στιγμή θα ανακαλυφθεί κι αυτό..!!

Εγω να ξέρεις κοιτάζω ...!!
 
Το στρουμφο λουνα - παρκ τι είναι; Το είχα και εγώ αλλά το μόνο που μου έχει απομείνει είναι τα στρουμφάκια. Έβγαιναν και σε συσκευασία ένα - ένα αλλά δεν θυμάμαι τίποτα. Ρίξε τα φώτα σου...
 
Βρήκα αυτά τα δύο χύμα σ' ένα μαγαζί.

Μου είπε ο μαγαζάτορας ότι ήταν μέσα σε αυγουλάκια που έσπασαν.

Μπορείτε να καταλάβετε ποια είναι;

Είναι el greco
 
Πίσω
Μπλουζα