El Greco - Lyra

Σωστος WALLY θα προτεινα λοιπον κι εγω, επειδη το εχω σκεφτει, εδω σε αυτο το θρεντ να ανοιγει πιο πολυ συζητηση, πληροφοριες και γενικα κους κους γι αυτες τις δυο εταιρειες, ισως και καποια απομονωμενα παιχνιδια, αλλα τα γνωστα σωστα να τα βαζουμε στα αναλογα θρεντ..!!!!! :D
 
El Greco - Lyra

Fraoulitsa καλό είναι να βλέπουμε και να μαθαίνουμε πως ήταν τα παιχνίδια κάποτε αρκεί να είναι καλοδιατηρημένα και καθαρά. Να αποπνέουν το μεγαλείο του τότε.Αλλιώς αποπνέουν εγκατάλειψη. Είναι όμως παιχνίδια και ο σκοπός τους είναι να παίζονται. Συμφωνώ απόλυτα με το El_Greco_Fanatic. Εαν η bibi-bo είναι μόνο του τότε απλά κάποια στιγμή θα σβήσει θα χαθεί.
 
Καλή μου Rapunjel δε νομίζω ότι κάποιος από εδώ κρατά τα παιχνίδια του σε κατάσταση που να δείχνει εγκατάλειψη, το αντίθετο μάλιστα! Αυτό που συμβαίνει όμως είναι πως ναι, είναι παιχνίδια, τα οποία όμως έχουν σταματήσει να κυκλοφορούν στην καλύτερη περίπτωση γύρω στα 15 χρόνια πριν. Φτιάχτηκαν μια συγκεκριμένη εποχή, με συγκεκριμένο τρόπο και απευθύνονταν σε κάποιο συγκεκριμένο κοινό. Σ' αυτό το κοινό ανήκουμε κι εμείς όλοι, που τα γνωρίσαμε και τα αγαπήσαμε έτσι. Θεωρώ ότι πρέπει να τα διατηρούμε έτσι όλα, όχι μονάχα τη Bibi-bo (μιας και αναφέρθηκες σ' αυτή), αλλά και τους Σπιρτούληδες φερ' ειπέιν και όλα τα υπόλοιπα. Δε νομίζω πως αυτό τα κάνει να είναι μόνο του "τότε" ή εμποδίζει και τα σημερινά παιδιά να τα γνωρίσουν και να τα αγαπήσουν κι αυτά όπως κι εμείς (νομίζω οι περισσότεροι από εμάς που ασχολούμαστε έχουμε σχετική εμπειρία που να το αποδεικνύει αυτό). Το να προσπαθήσουμε να τα "εκμοντερνίσουμε" ή ό,τι άλλο με διάφορους τρόπους δε νομίζω πως έχει κάποιο νόημα, ίσα ίσα μου φαίνεται πως κάπως "αλλοιώνει" την αυθεντικότητα και το χαρακτήρα τους.

Και για να είμαι ον-τόπικ τώρα, El greco Fantic σ' ευχαριστώ για τις χρονολογικές πληροφορίες. Τώρα τα έχω βάλει κάπως σε τάξη μέσα στο μυαλό μου, να 'σαι καλά! :D
 
Το παιχνίδι με τις πάπιες και τις κούνιες δεν βλέπω να βρίσκεται.Για να βοηθήσω λίγο παραπάνω οι κούνιες ήταν κίτρινες.Το ρούχο του ενός από τους άντρες πάπιες ήταν κόκκινο και του άλλου γαλάζιο.Φανταστείτε σαν playmobil ήταν,μόνο το κεφάλι άλλαζε!Λογικά θα πρέπει να είχε κι άλλα sets και να μην ήταν το μοναδικό!
 
Greco - Lyra

Σεβαστή η άποψη σου fraoulitsa αλλά εγώ πιστεύω ότι αυτά τα παιχνίδια-μύθος πρέπει να έχουν θέση και στο σήμερα. Όταν παίζω εγώ με τη μικρή τη bibi-bo ή τη Sindy στο σημερινό σπίτι της barbie τις βάζω και στη ζωή του παιδιού και τις "εκμοντερνίζω" και τις μαθαίνει,όπως μαθαίνουν τη bibi-bo οι φίλες της παίζοντας μαζί της. Είναι παιχνίδια. Απλά βλέπουμε από άλλη σκοπιά τα πράγματα και δεν είναι κακό. Γίνεται αλληλοσυμπλήρωση. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
 
thebest20 είπε:
Το παιχνίδι με τις πάπιες και τις κούνιες δεν βλέπω να βρίσκεται.Για να βοηθήσω λίγο παραπάνω οι κούνιες ήταν κίτρινες.Το ρούχο του ενός από τους άντρες πάπιες ήταν κόκκινο και του άλλου γαλάζιο.Φανταστείτε σαν playmobil ήταν,μόνο το κεφάλι άλλαζε!Λογικά θα πρέπει να είχε κι άλλα sets και να μην ήταν το μοναδικό!
Επειδή δε θυμάμαι αν μας το έχεις ξαναπεί... Τα παπιά είναι σαν τον Ντόναλντ περίπου; Κάτι μου θυμίζει σαν περιγραφή, αλλά χμ, θέλει πολλη σκέψη για να θυμηθώ όνομα.. :(

rapunjel μου, δεν είπα πουθενά ότι δεν είναι όμορφο να έχουν θέση και στο σήμερα, κάθε άλλο! Αυτό που λέω είναι πως είμαι υπέρ του να τα διατηρούμε όσο το δυνατόν πιο "ορίτζιναλ" γίνεται. ;)
 
Θελω να πω οτι πριν λιγες μερες, εδωσα μια συνεντευξη και φωτογραφικο υλικο για αρθρο μιας εφημεριδας που θα κυκλοφορησει στις επομενες μερες, και για την οποια θα εχετε σχετικη ενημερωση..!!!!!!

Ενδιαφερθηκαν λοιπον, για τα παιχνιδια απο el greco και lyra, μιας και αυτα ηταν απο τα τελευταια Ελληνικα παιχνιδια, πριν την μαζικη εισαγωγη απο το εξωτερικο..!!

Εδω θελω να πω, οτι ο μονος λογος που υπηρξε το ενδιαφερον ηταν επειδη παρουσιασα μια συλλογη εμπνευσμενη απο την δεκατια του 80 και απο αρωμα Ελλαδας, μιας και Ελληνικα χερια εφτιαξαν αυτα τα παιχνδια, διαφοροποιημενα και καλυτερα απο αυτα πολλες φορες του εξωτερικου..!!!!

ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ 80 ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΑΝΗΚΟΥΝ..!!!! Αλλιως δεν θα ειχαν αξια σημερα, δεν θα τα ψαχναμε ολοι σαν τρελλοι, θα πηγαιναμε στα jumbo να τα βρουμε..!!

Το φορουμ εδω λεγεται ""ρετρομανιαξ" και αυτη την αξια προσπαθουμε ολοι να του δωσουμε..! Αυθεντικα παιχνιδια του 80!!!!

Ενδιαφερον λοιπον ειχαν εκεινα τα παιχνιδια γιατι ηταν ρετρο, οχι εκμορντισμενα-παραλλαγνμενα-αλλοιωμενα !!!!!!!!!

Αυτα ολοι θελουμε να θυμομαστε γιατι με αυτα παιξαμε και αυτα αγαπησαμε..!!!!!

Μια φωτογραφια απο αυτες που δωθηκε για το αρθρο αφιερωμενο σε μια ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ..!!!

picture.php


Aφιερωμενη σε ολα τα μελη του ρετρομανιαξ-για το οποιο εκανα αναφορα στην δημοσιογραφο-!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Makisime εχω χαζέψει!!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ φωτογραφία

(και εννοείται οτι το μάτι μου έχει κολλήσει στο playmobil αστροναυτη :D )
 
Το οποιο δεν βρισκω εγω τωρα..!! Κατατοπισε με,...!!! Πανω, κατω αριστερα δεξια..!!!!! Πουντος πουντος ο αστροναυτης..!!

Μπροστα απο τον φασουλετο στην μεση της φωτογραφιας ειναι ενα κουτι μακριστενο ΠΙΝ ΠΟΝ ..!!! ;)
 
Είναι δίπλα στην βαλίτσα της Μπιμπιμπο. Αριστερά της.

Και ΠΙΝ ΠΟΝ έχεις μπόλικα :)

Για ποστερ ειναι η φωτογραφία!
 
Viva (original) Retro λοιπόν!!!! :D Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!

Όσο για τη φωτογραφία τι να πω κι εγώ... Κάθομαι και χαζεύω! Εκπληκτική συλλογή.... Συγχαρητήρια και για τη συνέντευξη! (Τώρα που θα γίνεις celebrity να συνεχίσεις να μιλάς κ σ' εμάς τους κοινούς θνητούς, ε? εχεχεχεχε)

Υ.Γ.: Ο αστροναύτης είναι ανάμεσα στη happy happy κ τη ντουλάπα...
 
μακισιμε τι φοβερη συλλογη ειναι αυτη; εχω μεινει με το στομα ανοιχτο! και εννοειται οτι θα συμφωνισω και γω οτι οτιδηποτε ειναι αυθεντικο ειναι ακρως ανωτερο απο τα υποκαταστατα και τα παραλαγμενα οπως λες και συ...

ειμαστε στο 2010 και δεν αντεχουμε αλλο (made in china)... θελουμε σ αυτη τη σελιδα να βλεπουμε ρετρο...

ΥΓ. αυτος ο κιττ κατω αριστερα, τι εχει μεσα;;; εχεις την καλοσυνη να μας ωγαλεις φωτο απο το εσωτερικο του κουτιου; πολυ ενδιαδερον φαινεται! :)
 
Σας ευχαριστω ολους να ειστε καλα, να φτιαξω το μουσειο να ερθετε ολοι να τα βλεπετε..!! Τα μελη του ΡΕΤΡΟ εντελως δωρεαν..!! Πασο ελευθερας εισοδου θα σας βγαλω μην σας πω..!!!!!

Φραουλιτσα νομιζω εσυ θα κοιτας τωρα τις ΒΙΒΙ ΒΟ στα κουτια ε?? αχαχα Θα εχεις βγαλει τον μεγεθυντικο φακο..!!!! :D

KAMBIA λεω αυτη την φωτογραφθια να την βγαλουμε και σαν παιχνιδι..! Δηλαδη να λεει καποιος που ειναι ενα παιχνιδι, και να παρατηρουν ολοι και πρωτος που θα πει που ειναι να κερδιζει δωρο..!χεχεχε Παιχνιδοχαρτης ειναι..!

ΤΟΥ ΜΑΝιακ σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, οταν μπορεσω θα βγαλω φωτο καποια στιγμη αφιερωμενη ειδικα..!! Τωρα που βλεπω και το avatar σου καταλαβαινω γιατι το ματι σου επεσε σε αυτο το παιχνιδι..!χεχε

Χαιρομαι που εισαι υπερ του original..!Για φαντασου εναν ΚΙΤΤ βαμμενο πορτοκαλι...! Φρικη!!! :D
 
Τι όμορφαααααααααααααααααα!! ;)

Μπράβο Μάκη! :D

θα μας χαζέψεις εσυ! :eek:
 
makisimos είπε:
Φραουλιτσα νομιζω εσυ θα κοιτας τωρα τις ΒΙΒΙ ΒΟ στα κουτια ε?? αχαχα Θα εχεις βγαλει τον μεγεθυντικο φακο..!!!! :D
Αχαχαχα! Εγώ? Μεγενθυντικό φακό? Μη μου δίνεις ιδέες! :p :p:p:p:p Τις άλλες θέλω να δω, που δεν είναι στη φωτογραφία αυτή εγώ! ;)

Πραγματικά όμως, σαν σύνολο είναι πολύ εντυπωσιακά συγκεντρωμένα όλα μαζί... :D
 
Δεν καταλαβες Φραουλιτσα..!!! Δεν ειναι αυτα ολα μου τα παιχνιδια..!!!!!! :(

Ειχα αλλες 4 κουτες αλλα ειπαμε δεν μπορουσαν να χωρεσουν ολα σε μια φωτογραφια..!!

Για τις αφωτογραφητες ΒΙΒΙ ΒΟ ηρθαν τις τελευταιες μερες και ειχε προηγηθει η φωτογραφηση..!!

Λευκη σε ευχαριστω για ΟΛΑ ομως, οπως πολυ σωστα ειπες, συλλεκτης συλλεκτη καταλαβαινει..! ;)
 
makisimos είπε:
Δεν καταλαβες Φραουλιτσα..!!! Δεν ειναι αυτα ολα μου τα παιχνιδια..!!!!!! :( Ειχα αλλες 4 κουτες αλλα ειπαμε δεν μπορουσαν να χωρεσουν ολα σε μια φωτογραφια..!!

Για τις αφωτογραφητες ΒΙΒΙ ΒΟ ηρθαν τις τελευταιες μερες και ειχε προηγηθει η φωτογραφηση..!!

Λευκη σε ευχαριστω για ΟΛΑ ομως, οπως πολυ σωστα ειπες, συλλεκτης συλλεκτη καταλαβαινει..! ;)
μην ξαναπείς ευχαριστώ :p
 
φραουλιτσα μ αρεσει που η bibibo σου ειναι κλασσικη ρετρο κουκλα...θυμιζει τις καλες εκεινες εποχες...φραουλιτσα θελω και αλλες ανεκδοτες φωτο της bibibo σου!!μακισιμε θελουμε και αλλες φωτο...οι φαν σου, σου ζητανε να ανεβασεις και αλλες φωτο απο την συλλογη σου!
 
Makisimos λες και το ήξερα όταν προανέφερα ότι σε λίγο δεν θα χωρούν στο σπίτι σου :D ότι και να πω είναι λίγο απίστευτος8) σου δίνω κατάρα τέτοια εποχή του χρόνου να έχεις τα διπλά, άντε για να μην σε καταραστώ για τρίδιπλα :p :p:p;). Πάντως σοβαρά τώρα #) αυτό για την εφημερίδα είναι πολύ καλό γιατί χριάζονται αυτά τα παιχνίδια πάλη την προσοχή του κόσμου ;) ;)και όπως λέει και ο toy maniac NO MORE MADE CHINA :D :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fraoulitsa είπε:
Το να προσπαθήσουμε να τα "εκμοντερνίσουμε" ή ό,τι άλλο με διάφορους τρόπους δε νομίζω πως έχει κάποιο νόημα, ίσα ίσα μου φαίνεται πως κάπως "αλλοιώνει" την αυθεντικότητα και το χαρακτήρα τους.:D
Πρέπει να ομολογίσω πως διάβασα πολλές φορές αυτο το θέμα και δυσκολεύομαι πολύ να απαντήσω. fraoulitsa κατα εμένα, έχεις απόλυτο δίκιο. :wink:Εγώ μαζέυω παιχνίδια της el greco πολλά χρόνια τώρα. Στα χρόνια αυτά έχω βρέι bibi-bo και Μικρά μου πόνυ παιχνίδια της βασικής μου συλλογής, τα οποία είχανε τόσες διαφορετικες φορεσιές και αξεσουάρ ακόμα και αλλα μαλλία. Καποια πόνι που έχω δέι κατα καιρούς έχουνε διαφορετικό χρώμα ματιών απο αυτό που τα έχω συνηθίσει να βλέπω. Τα απίστευτα ρούχα της πρώτης περιόδου της bibi-bo έχουν κυκλοφορίσει σε αρκετές χρωματικές παραλλαγές. Ξέρετε ποσα ακόμα δεν έχουμε ανακαλύψει? Οι παραλλαγές ή λάθη των εργοστασίων είναι πάρα πολλές. Για αυτό αυτή η εποχή είναι τόσο σημαντικό να μείνει όπως ακριβώς ήταν. Απλή και αθώα ελληνική βιομηχανία. :wub: Οχι πια άλλη Κίνα. Βλέπετε λοιπόν οτι υπάρχει αρκετό υλικό να μοιραστούμε, τουλάχιστον για μια δεκαετία ακόμα. :D ;)

Μακισιμε η συλλογή σου έιναι υπέροχη. Ο_ο :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα