El Greco - Lyra

Αυτές είναι η πον πον έτσι τις έλεγαν και κυκλοφορούσαν μέσα σε αυτά τα κουτάκια οχι σε αυγά από πληροφορίες που έχουμε μέχρι στιγμής, αλλά με την EL GRECO δεν είσαι ποτέ σίγουρος ,Γατί έκανε διαφορές αλχημείες ;)




picture.php
 
Ωωωω, νέες πληροφορίες! Δηλαδή, El Greco Fanatic, το κοριτσάκι με το σκουφάκι που έχω δείξει στους Τυχερούληδες δεν είναι Τυχερούλα αλλά μία Πον Πον? Όσο για τα αυγά, θα μπορούσε να είναι κάποια πασχαλινή συσκευασία, δεν είναι απίθανο...
 
Ναι fraoulitsa είναι μια αυθεντική πον πον σαν αυτήν που έχω και εγώ με την μόνη διάφορα η πον πον έβγαινε σε 2 τύπους αν κοιτάξεις το στόμα στο ένα κουκλάκι είναι σαν να λέει οχ έκανα πάλι ζημιά :p και στο άλλο κουκλάκι είναι κανονικό επομένως μπορεί να είναι δυο ίδια στο χρώμα κουκλάκια και να αλλάζει το στόμα αυτό αυτόματα τα κάνη διαφορετικά ,,μας έχει βάλει σε μπελάδες αυτή η el Greco :eek: o_O..επίσης τα αλλά 2 που έχεις είναι η Dadina μέχρι στιγμής ξέρουμε μόνο το ιταλικό όνομα .. και για τα αυγά έχεις δίκιο λογικά κάποιο Πάσχα τα έβγαλαν με αυγά δίστιχος από el Grecoαυγά έχω πλεόνασμα από σπιρτούληδες είχα και μια παταπουφ με αυγό που έσπασε δίστιχος (ατύχημα ) αλλά δεν έχω δει σε διαφορετικό μέγεθος εκτός από αυτά τα 2 (σπιρτούληδες παταπουφες ) :( :( :(




picture.php





picture.php
 
Ευχαριστώ el greco fanatic!

Χάρηκα που λύθηκε η απορία μου...
 
Τι πλάκα που έχει αυτό το ζημιάρικο κουκλάκι! :p :p :p Δεν είναι το μόνο παιχνίδι της Ελ Γκρέκο με δυο τύπους που διαφέρουν στο στόμα, το ίδιο συμβαίνει και με τις Bibi-bo, δε μου κάνει εντύπωση. Τα κουκλιά μας βάζουν σε μπελάδες κι εσύ μας ξεμπερδεύεις, σ' ευχαριστούμε! Εγώ νόμιζα πως είναι όλα Τυχερούληδες!

Η Daddina είναι τέλεια, μ' αρέσει το στεφανάκι της πολύ!

Στα αυγά να προσθέσω και τα πόνυ, το έχει αναφέρει ο makisimos στο σχετικό θέμα. :p
 
fraoulitsa είπε:
Τι πλάκα που έχει αυτό το ζημιάρικο κουκλάκι! :p :p :p Δεν είναι το μόνο παιχνίδι της Ελ Γκρέκο με δυο τύπους που διαφέρουν στο στόμα, το ίδιο συμβαίνει και με τις Bibi-bo, δε μου κάνει εντύπωση. Τα κουκλιά μας βάζουν σε μπελάδες κι εσύ μας ξεμπερδεύεις, σ' ευχαριστούμε! Εγώ νόμιζα πως είναι όλα Τυχερούληδες! Η Daddina είναι τέλεια, μ' αρέσει το στεφανάκι της πολύ!

Στα αυγά να προσθέσω και τα πόνυ, το έχει αναφέρει ο makisimos στο σχετικό θέμα. :p

Ναι ε? και τα πονυ σε αυγά όχι εδώ με πιάνεις τελείως αδιάβαστο :eek: αν και δεν είναι από τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν :) αλλά θα έλεγα αξίζει τον κόπο κάποια στιγμή να δούμε πώς ήταν σε αυγά :D επίσης και η κανονική τυχερούληδες έχουν διαφορά στο στόμα τρέχα γύρευε πολύ δουλεια ρε παιδί μου αυτή η el Greco anyway πρόσφατα βρήκα και αλλά κουκλάκια από El Greco αυτά που λένε (η μικρή μου αδερφούλα ) αν ενδιαφέρει κάποιον να ανεβάσω φωτογραφία :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως παντα ο φιλος μας ο El_greco_fanatic ελυσε παλι ενα μυστηριο!!!!!!!! :D

Ρε παιδια τοσα χρονια εδω στην Ιταλια και τετοια κουκλακια πουθενα δεν εχω τυχει. Αν και το πιθανοτερο ειναι οτι δεν ξερω να ψαξω στα σωστα μερη. Παντως ειναι γλυκυτατα!!! :)
 
Αναστασια είπε:
Οπως παντα ο φιλος μας ο El_greco_fanatic ελυσε παλι ενα μυστηριο!!!!!!!! :D
Ρε παιδια τοσα χρονια εδω στην Ιταλια και τετοια κουκλακια πουθενα δεν εχω τυχει. Αν και το πιθανοτερο ειναι οτι δεν ξερω να ψαξω στα σωστα μερη. Παντως ειναι γλυκυτατα!!! :)

Τώρα αν σου πω Αναστασία ότι όλες σχεδόν της πον πον της βρήκα από Ιταλία τη θα κάνεις??? :eek: και ειμαι και στου ΔΤΜ :p :p:p αν ήμουν Ελλάδα η γενικά Ευρώπη θα είχε αναστενάξει η el Greco αλλά εδώ που ήμαστε και πάλι καλά να λέμε που έχουμε μαζέψει τόσο υλικό ;) ;)
 
Παλι καλα δεν λες τιποτα..!!! Ευτυχως δηλαδη που δεν εισαστε Ελλαδα..!!! :p


Ασε τωρα που αρχιζω να βρισκω πολλες ΒΙΒΙ ΒΟ, μην ερθετε Ελλαδα ακομη σας παρακαλω..!!! Αχαχαχαχαχαχαχαχαχ
:p :p :p :p

Τελικα εχω να πω, μιας και ειμαστε και στο θεμα της el greco, οτι ΒΙΒΙ ΒΟ υπαρχουν, αρκει να κανει κανεις καλο ψαξιμο..!! Την αλλη βδομαδα θα αναστεναξουν τα πατωματα με αυτα που θα βγαλουμε..!!!! Σε συνεργασια παντα με Φραουλιτσα..!!!!!


Να ναι καλα και καποιοι ΠΟΛΥΤΙΜΟΙ φιλοι που βοηθουν..!!!!!! Και τα ποδαρακια μου που δεν εχουν αφησει τιποτα ορθιο..!!!



Ερχεται....!!!!!! Μεινετε συντονισμενοι..!!!!!
:D


 
Χαχαχαχα :D μην τρομάζεται makisimos;) να λες καλά που γενικά όλοι εδω σχεδόν μας αρέσουν διαφορετικά πράγματα και έτσι έχουμε από όλη την γκάμα της el greco#) ..την bibibo δεν θα σας τις πειράξω πανέμορφη κούκλα αλλά αν ποτέ βρεθεί κάποια στα χεριά μας μόνο και μόνο θα παραμείνει γιατί είναι el Greco αλώστε αυτό κάνουμε τώρα ότι δεν μας πολύ αρέσει από el Greco απλά προσπαθούμε να έχουμε έστω και ένα μοντέλο από το καθένα μόνο και μόνο για την ιστορία ;) …για πάρτε και μια γεύση από μερικά αλλά ;) …. το γιαπωνεζάκι είναι ο κύριος karate club και η μικρές ΤΟU TOU καλά γενικά τα ονόματα που έδινε μερικές φόρες η el Grecoείναι απίστευτα :p :p:p, Αυτές ευτυχώς βγαίνουν μόνο σε 4 σχεδία απλά εναλλάσσουν το σχέδιο στο στόμα 8)







picture.php





picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Makisime, μην τρομάζεις τον κόσμο! Χαχαχαχαχα! Σαν διαφήμιση του ΑΝΤ1 ακούστηκε αυτό το "Έρχεται"! :p :p :p

El Greco Fanatic έχω κι εγώ ένα κουκλάκι που έχει το ίδιο πρόσωπο με τις "αδελφούλες" που μας έδειξες, αλλά είναι λίγο πιο μεγαλο από τους Τυχερούληδες και έχει παρόμοιο σώμα με αυτούς, πιο μαλακό όμως. Όταν το βρω θα το ποστάρω κι αυτό. Καλά, η τελευταία tou tou που μας έδειξες είναι τέλεια! :D Κ θα συμφωνήσω μαζί σου, ο καθένας εδώ έχει κ κάτι διαφορετικό, ένα διαφορετικό κομμάτι στο παζλ των παιχνιδιών που μεγαλώσαμε. Κι είναι πολύ όμορφο αυτό, να τα βλέπουμε πάλι έτσι όπως τα μάθαμε και τα αγαπήσαμε, ακόμα κι αν κάποιοι θεωρούν ότι έτσι είναι για το μουσείο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ θα μου αρεσε να ανοιγε ΜΟΥΣΕΙΟ EL GRECO..!!!!!!!

Με το που μπαινεις Πρωτη θεση η ΒΙΒΙ ΒΟ και διπλα της τα ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ..!!!

Τα πιο πετυχημενα και συλλεκτικα της ρετρο-παιχνιδια αλλων δεκαετιων..!

Εννοειται ολοκληρη εκθεση ειδικα για την συλλογη του el_greco_fanatic, γιατι την αξιζει..!!!χεχεχεχε Πιο διπλα η εκθεση με τα Πονυ και τις ΒΙΒΙ ΒΟ απο το μελος bibi-bo και της ΦΡΑΟΥΛΙΤΣΑΣ και τελος ενας τελευταιο τομεας με various που εχω μαζεψει..!

Νομιζω θα εχουμε επιτυχια..! Περαν της πλακας ομως, ακουσα οτι ενας συλλεκτης απο Θεσαλλονικη κανει εκθεση παιχνιδιου στην Ηγουμενιτσα αν δεν κανω λαθος..!!!!

Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μαθεναμε περισσοτερα αν καποιος γνωριζει..!
 
fraoulitsa είπε:
Makisime, μην τρομάζεις τον κόσμο! Χαχαχαχαχα! Σαν διαφήμιση του ΑΝΤ1 ακούστηκε αυτό το "Έρχεται"! :p :p :p El Greco Fanatic έχω κι εγώ ένα κουκλάκι που έχει το ίδιο πρόσωπο με τις "αδελφούλες" που μας έδειξες, αλλά είναι λίγο πιο μεγαλο από τους Τυχερούληδες και έχει παρόμοιο σώμα με αυτούς, πιο μαλακό όμως. Όταν το βρω θα το ποστάρω κι αυτό. Καλά, η τελευταία tou tou που μας έδειξες είναι τέλεια! :D Κ θα συμφωνήσω μαζί σου, ο καθένας εδώ έχει κ κάτι διαφορετικό, ένα διαφορετικό κομμάτι στο παζλ των παιχνιδιών που μεγαλώσαμε. Κι είναι πολύ όμορφο αυτό, να τα βλέπουμε πάλι έτσι όπως τα μάθαμε και τα αγαπήσαμε, ακόμα κι αν κάποιοι έτσι τα θεωρούν ότι είναι για το μουσείο...

Θα συμφωνήσω μαζί σου fraoulitsa έτσι είναι αλώστε τα παιχνίδια είναι για να δίνουν χαρά και στα παιδιά αλλά ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ;) ;) και ας αφήσουν πλέων μερικοί αυτό το παραμυθάκι μα έχεις μεγαλώσει πλέων 8)8)..η κόρη μου τρελαίνετε όταν ασχολούμαι και παίζω μαζί της πώς θα κατάλαβες ένα παιδί αν δεν γίνεσαι και εσύ παιδί έστω και για λίγο κάθε μέρα #) !!!! Αν τα παιχνίδια μας είναι για μουσείο τότε είναι τιμή μας που τα έχουμε ..μια μέρα αυτή που τα απαρνιούνται τώρα θα τρέχουν απεγνώσμενα να τα βρουν . :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic είπε:
Αν τα παιχνίδια μας είναι για μουσείο τότε είναι τιμή μας που τα έχουμε ..μια μέρα αυτή που τα απαρνιούνται τώρα θα τρέχουν απεγνώσμενα να τα βρουν . :p :p
Σ' αυτό δε θα μπορούσα να συμφωνήσω πιο πολύ! ;) Κρατάμε ένα κομμάτι των αναμνήσεών μας ζωντανό, κάτι σαν το "να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι". :p

Κ για να επανέλθω στο θέμα του thread.. Αυτό το κουκλάκι το κινέζικο σε μέγεθος είναι σαν τα υπόλοιπα, ε? Δεν το έχω ξαναδεί ποτέ, αστείο είναι! :p Ξέρουμε πότε περίπου βγήκαν όλα αυτά;
 
Το κινεζάκι εχει ακριβώς το μέγεθος του τυχερούλη αυτά βγηκαν λιγο μετά το 1980 μαζI με τα μικρότερα σαν τους σπιρτούληδες για κάποιο λόγο ηταν πιο γνωστά Ιταλία … Ελλάδα θυμάμαι μικρός η ξαδέλφη μου είχε ένα και το θυμάμαι για τη είχα κόλλημα με το καράτε βαράτε :bash: :p :p η tou tou είναι σαν της πον πον και αυτές βγήκαν το 80 η λίγο πιο νωρίς 78 δεν είμαι ακριβώς σίγουρος :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά ακόμα από El Greco:)

Μια παταπουφα η όποια έμενε άστεγη από ατύχημα το αυγό της διαλύθηκε :cry:

picture.php


Τώρα δεν είμαι ακριβώς σίγουρος για το όνομα από το πιθηκάκι νομίζω ήταν ΥΟΚΟ ΥΟΚΟ :xm: :xm:

picture.php


Μερικά MOU ΣΟU ΤΟU! η Πατάτες by El Greco αυτά που έγραφαν διάφορα μηνύματα ..τα δίκά μας είναι όλα ιταλικά :(

picture.php


Και το Πιτσιποπάκι που είχε ένα μυστικό ..χαχαχα ναι καλά απλά ήταν επιδειξιας το μικρό :p :p:p:p




picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Πολυ θα μου αρεσε να ανοιγε ΜΟΥΣΕΙΟ EL GRECO..!!!!!!!Με το που μπαινεις Πρωτη θεση η ΒΙΒΙ ΒΟ και διπλα της τα ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ..!!!

Τα πιο πετυχημενα και συλλεκτικα της ρετρο-παιχνιδια αλλων δεκαετιων..!

Εννοειται ολοκληρη εκθεση ειδικα για την συλλογη του el_greco_fanatic, γιατι την αξιζει..!!!χεχεχεχε Πιο διπλα η εκθεση με τα Πονυ και τις ΒΙΒΙ ΒΟ απο το μελος bibi-bo και της ΦΡΑΟΥΛΙΤΣΑΣ και τελος ενας τελευταιο τομεας με various που εχω μαζεψει..!

Νομιζω θα εχουμε επιτυχια..! Περαν της πλακας ομως, ακουσα οτι ενας συλλεκτης απο Θεσαλλονικη κανει εκθεση παιχνιδιου στην Ηγουμενιτσα αν δεν κανω λαθος..!!!!

Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μαθεναμε περισσοτερα αν καποιος γνωριζει..!

Makisimos ..μας βλέπω σε λίγα χρονιά να χρειαζόμαστε σπίτι σαν ξενοδοχείο για να χωρέσουν όλα αυτά :p :p:p ..και ειδικά εσύ χειρότερα έχεις και μεγάλες συσκευασίες παιχνιδιών . :) .αλλά να ξέρεις σε ζηλεύω για το κυνήγι θησαυρού #)

γιατί είναι θησαυρός..αυτό είναι όλα τα λεφτά να ψάχνεις ξεχασμένα παιχνιδάδικα και να ανακαλύπτεις πράγματα από το παρελθόν :xm: .καλά είναι και τα παλιατζίδικα εδώ αλλά δεν έχουν el Greco:cry: :cry: επομένως όλες η αγορές από el Greco γίνονται via ιντερνέτ και φυσικά είναι σαν να πληρώνω κάθε τι που βρίσκω διπλά και πολλές φορές τριπλά :cry: :cry: ..επομένως θα είχα πολύ περισσότερα πράγματα αν δεν είχα αυτό το καταραμένο που λέγεται shipping costo_O:po_O:po_O:p:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προς makisimos και El_Greco_Fanatic

Απευθυνομαι σε εσας μιας και ειστε τα βαρια "κανονια" του thread με τις φοβερες συλλογες σας.

θα προτεινα να ποσταρατε τις φωτο σας και στα αντιστοιχα θεματα (πχ pin pon, παταπουφα ktl) ωστε αφενος να εμπλουτιζονται και αφετερου να μην "χανονται"/αδικουνται σε ενα μεγαλο thread οπως αυτο.

Thanx ;)
 
Wally είπε:
Προς makisimos και El_Greco_FanaticΑπευθυνομαι σε εσας μιας και ειστε τα βαρια "κανονια" του thread με τις φοβερες συλλογες σας.

θα προτεινα να ποσταρατε τις φωτο σας και στα αντιστοιχα θεματα (πχ pin pon, παταπουφα ktl) ωστε αφενος να εμπλουτιζονται και αφετερου να μην "χανονται"/αδικουνται σε ενα μεγαλο thread οπως αυτο.

Thanx ;)

Ναι δεν έχεις άδικο σε αυτό thanks!!! ;)

Θα ανεβάσω και στo αντίστοιχo thread picʼs:D

 


 
Πίσω
Μπλουζα