Emulation News - Νέες κυκλοφορίες

Ηρθε ο καιρος λοιπον για τις νεες προσθηκες με νεους εξομειωτες!

Sony

Ps1

PCSX Reloaded SVN r84229

Η τελευταια εκδοση του μαλλον καλυτερου εξομειωτη για το ps1.

Ps2

PCSX2 SVN r5622

Η καθημερινη, τελευταια εκδοση του δημοφιλεστερου ps2 εξομειωτη.

Ps3 (!!!)

rpcs3 SVN r64

Οχι, δεν ειναι πλακα. Αν και εξομειωνει καποιες πολυ βασικες λειτουργιες του ps3, υπαρχει πολυ καλη προοδος και ανοιγει τον δρομο για την μελλοντικη εξομειωση του συστηματος.

PsP

PPSSPP Git (2013/04/28)

Ενας εξομοιωτης (απο εδω και περα θα το γραφω σωστα!) διαμαντι απο το πουθενα! Ελαφρυς, συμβατοτατος, σταθερος και διαθεσιμος για πολλα συστηματα ειναι ελαχιστες απο τις αρετες του. Βασιζεται στην διαδικτυακη συνεισφορα για την αναπτυξη του κωδικα του, με πολυ τακτικες αναβαθμισεις και βελτιωσεις. Δοκιμαστε τον οπωσδηποτε!

 


Nintendo


Nintendo 64

Project64 Git (2013/04/28)

Η τελευταια μεταμορφωση του Project 64 στα καλυτερα του. Σαφεις βελτιωσεις στη λειτουργεια και στη συμβατοτητα, τον καθιστουν πιθανοτατα ως τον καλυτερο N64 εξομοιωτη.

NES

Fceux SVN r2943

Η καθημερινη εκδοση του καλυτερου εξομοιωτη για το nes.

GB / GBC / GBA

VisualBoyAdvance-M SVN r1195

Ο αγαπημενος μου εξομοιωτης για τα παραπανω μηχανηματα. Σταθερος και σχεδον τελειος, με μια πληθωρα επιλογων στη τελευταια υλοποιηση του.

Wii / Gamecube / Triforce

Dolphin Git 3.5-1307

Η καλυτερη επιλογη για τα παραπανω συστηματα. Βαρυς και ασηκωτος για πολλους, αλλα με καθημερινες εκδοσεις και βελτιωσεις.

Sega

Dreamcast / Naomi

nullDC SVN r150

Η μια απο τις δυο καλυτερες επιλογες για το συστημα, σε τελικη ευθεια πιθανοτατα για το σχεδον τελειο στο χωρο.

Saturn

http://down.emucr.com/v3/4886027

Yabause SVN r3106

Μια ομορφη επιστροφη απο το παρελθων, ο Yabause ανανεωμενος και διαρκως αναβαθμισμενος επιστρεψε για τα καλα.

Mega Drive / Genesis

Genesis Plus GX SVN r773

Ο συγκεκριμενος εξομοιωτης ξεκινησε χλιαρα, μπηκε ομως δυναμικα στο παιχνιδι ριχνοντας τον Kega και τον Gens απο τον χρονο! Πλεον ειναι ο καλυτερος εξομοιωτης απο επιλογες και δυνατοτητες, οπως το να παιζει παιχνιδια οπως το Beggar prince οπου δεν τρεχουνε και πουθενα αλλου!
 
Eυχαριστουμαι για την ενημερωση Getta:thumbup:
 
Eυχαριστιες και απο εμενα!!! :thanx2:
 
1000 ευχαριστώ κι εγώ για το update.

Το Project 64 Git το δοκίμασα λίγο και το έσβησα αμέσως. Δεν ξέρω τι βελτιώσεις έχει σε σχέση με το "κανονικό" PJ64 αλλά δεν μπόρεσα ούτε καν το Mario64 να παίξω με σωστό ήχο χωρίς να χάνει frames. Οταν λοιπόν το ποιο συνηθισμένο παιχνίδι του N64, το οποίο παίζει τέλεια σε όλους τους emulators, δεν παίζει σωστά εδώ, αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι δεν έχουν σημασία οι ότι βελτιώσεις έχει σε άλλα roms.

Θέλω να τεστάρω και το Genesis Plus GX κάποια στιγμή για να επιβεβαιώσω ότι είναι καλύτερο από το Kega Fusion. To έχεις τεστάρει καθόλου? Μέχρι στιγμής ότι έχω παίξει σε fusion είναι τέλειο, κάνει emulate το Virtual Racing καθώς και τον ήχο στο 32Χ στην εντέλεια, που σε πολλά παιχνίδια (όπως το Chaotix) ακουγόταν λάθος σε άλλους emulators όπως ο Gens (αν και δεν έχω δοκιμάσει πιο πρόσφατες εκδόσεις). Επίσης το Beggar Prince δουλεύει και στον Fusion, οπότε δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η πληροφορία ότι δεν παίζει πουθενά αλλού. Αν και δεν το έχω παίξει πολύ οπότε δεν ξέρω αν δουλεύει 100% μέχρι τέλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο με την συμβατοτητα του Project 64 GIT δυστηχως ισχυει, κατι φτιαχνει και κατι χαλαει. Δοκιμασε να ξαναπαιξεις το Mario με το RiceVideo Git (2013/04/29), ειναι πολυ πιθανο να παιξει ετσι. Παρεπιπτωντος, κυκλοφορησε σημερα νεα εκδοση του εξομοιωτη, κατεβασε την απο εδω Project64 Git (2013/04/30)

Το καλο με τον Genesis Plus GX ειναι πως προγραμματιστηκε εξαρχης εχοντας υποψην τα X64 συστηματα, κατι πολυ καλο για τα μελλοντικα λειτουργικα. Παιζει σε συστηματα φιλων, δυστηχως καταστρεψα μερος των βασικων λειτουργιων των windows μου για ακομα μια φορα και δεν μου τρεχει προς το παρων, ωστοσο ομως, το Beggar prince και τα υπολοιπα παιχνιδια της super fighter team, αν και τρεχουν, δεν λειτουργουνε σωστα στους υπολοιπους εξομοιωτες, πχ δεν μπορεις να αποθηκευσεις το παιχνιδι η να μαθεις καποια ξορκια κτλ.

Σημερα επισης κυκλοφορησε η νεα εκδοση του εδω:

Genesis Plus GX SVN r774
 
Δεν πειράζει, θα περιμένω το επόμενο update από τον ίδιο τον Zilmar που είπε ότι θα βγάλει την έκδοση 2.1. Δεν πολυεμπιστεύομαι τις εκδόσεις του EmuCR.

Πάντως θα κάνω μερικά τεστ σε Fusion και Genesis GX να δω κι εγώ τι γίνεται.

Edit: Ουπς, δεν δουλεύει στο PC μου... Μήπως δεν δουλεύει στα XP και οταν είπες αυτό για τα x64 δεν κατάλαβα ότι είναι αποκλειστικά γι αυτά?

Πάντως το Beggar Prince όντως έχει περίεργη συμπεριφορά στον Fusion, πήρα ένα slingshot από έναν NPC και με έβγαλε πάλι στην title screen.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κακο με τις επισημες εκδοσεις ειναι πως αργουνε παρα πολυ, γιατι παιζω συνηθως με τις SVN. Μακαρι να δουμε την εκδοση 2.1 συντομα παντως.

Για τον Gen GX τωρα, ειτε θα τον τρεξεις απο το wii ειτε θα βαλεις το retro arch, δεν ειναι αυτονομο προγραμμα windows, αλλα τρεχει μεσω αυτου.

http://www.libretro.org/

Αντιστοιχα προβληματα θα συναντησεις με ολα τα παιχνιδια της super fighter team, εχουνε προστασια και κανουνε πολλα κουλα. Το ιδιο και το Pier Solar.
 
Κάποιος πρέπει να αναλάβει να κάνει compile τον GPGX για Windows. Δεν είναι καλές λύσεις τα frontends, ειδικά όταν στα άλλα συστήματα υπάρχουν αξιόλογα GUIs. Οπότε πέραν των τίτλων όπως το Beggar Prince, το Fusion αποτελεί μονόδρομο.

Όσον αφορά το Project64, μόνο το 2.0 αποτελεί ολοκληρωμένη λύση. Το git έχει σοβαρότατα προβλήματα για οποιονδήποτε τίτλο πέραν αυτού που εντάθηκε στη συμβατότητα.

Το καλύτερο νέο είναι ότι από το 2.0 που είναι ανοιχτός, οι δυνατότητες porting είναι απεριόριστες. Θα έχουμε σοβαρό N64 emulation σε σχεδόν οποιαδήποτε πλατφόρμα.

Για το PCSX Reloaded πάλι διαφωνώ, καθώς με το ePSXe 1.8.0 τρέχω σχεδόν τα πάντα απροβλημάτιστα. Όσο για το Fceux, αποτελεί το καλύτερο cross-platform emulator, αλλά πάλι μένει λίγο πίσω από το Nestopia.
 
WinUAE 2.6.0 Final

Full 68030, 68040 and 68060 MMU emulation. Amix, Linux, NetBSD, Enforcer,WHDLoad MMU option and more fully working.

- Game Ports panel Remap GUI rewritten, more intuitive, supports manually

added events.

- SCSI and ATAPI (IDE) CD drive emulation.

- Built-in full CHD CD and HD image support. HD image support is read-only.

- Partial partition hardfile on the fly eject/replacement support, requires

filesystem that has removable drive support.

- Multiple Direct3D shader filters can be enabled simultaneously, optionally

shader can be now run after scaling and filtering.

- Directory filesystem shortcut (.lnk) and symbolic links are mapped to

Amiga soft links.

- Added support for mountlist-like hardfile configuration files.

- 100Hz+ vsync mode black frame insertion support, reduces LCD motion blur.

Updates:

- A590/A2091/A3000 SCSI emulation compatibility improved. (Amix, NetBSD etc..)

- A2065 network adapter compatibility improved. (Early NetBSD versions)

- Multithreaded IDE and SCSI emulation, slow read or write operations won't

temporarily pause the emulation anymore.

- When CPU double faults, emulated CPU is halted instead of forcing instant

emulated hardware reset.

- Custom chipset emulation improved.

- Full Amiga file timestamp resolution (1/50s) support on FAT directory

filesystems.

- Max supported resolution increased to 8192*8192 (NV Surround/AMD Eyefinity)

- CD32 CD detection works again in JIT mode.

- AROS ROM replacement updated.

Bug fixes:

- If display mode switched from RTG to native (or vice versa) and WinUAE window

had no focus: emulation incorrectly started receiving keyboard input.

- 1.5M chip ram option didn't work.

- GamePorts panel Swap Ports button cleared custom mappings.

- 68060 CPU and More compatible checked was unreliable.

- 68040/68060 no FPU/FPU disabled exception stack frame fixed.

- A2024 and Graffiti emulation memory leak fixed.

- FPU rounding mode was reset when using filters.

- Some USB game controllers had ghost events (move axis, button event is

triggered or vice versa)

- CD32 CDs with multiple tracks didn't boot.
 
ΝΕΟ Sound plugin για N64!!!

Νέο, πανέμορφο και αισθησιακό. Περίμενα από το 2005 (εποχές Azimer's Audio) να βρω ένα καινούριο καλό sound plugin για PJ64. Και βρήκα εντελώς τυχαία αυτό:

http://forum.pj64-emu.com/showthread.php?t=3644

Τέσταρα 5 συγκεκριμένα παιχνίδια που είχαν πάντα πρόβλημα στον ήχο (popping) και έπρεπε να κρατάω 3-4 διαφορετικούς emulators για να τα παίζω. Και τα 5 παίζουν ΤΕΛΕΙΑ με 60VI/s και χωρίς το παραμικρό pop ή sound glitch. Δεν δοκίμασα περισσότερα αλλά αφού δουλεύουν αυτά τα συγκεκριμένα games που είχαν πρόβλημα είμαι ευτυχισμένος. Για τα υπόλοιπα έχω το Azimer's. Θα τεστάρω και άλλα όμως.

Δοκιμάστε το plugin με την έκδοση PJ64 2.1 και παίξτε με τα settings (fixed audio timing / sync using audio) μέχρι να πετύχετε 60VI/s ακριβώς και σταθερά χωρίς audio popping ή lag.

Edit: Μόλις ανακάλυψα ότι πριν από 2 εβδομάδες περίπου βγήκε και η νέα έκδοση του Azimer audio (version 0.60 WIP 2). Τώρα ακόμα και το bomberman 64 έχει τέλειο ήχο στα 60 VI/s σταθερά!

2 εκπληκτικά audio plugins μαζί! Και τόσα χρόνια δεν έβρισκα ούτε ένα!! Θα πέσει πολύ testing και ξεκαθάρισμα emulator και plugins σήμερα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν συμπεράνεις τι είναι πιο ολοκληρωμένο (Shunyuan's ή Azimer), πες μας ποιο να διαλέξουμε :D

Για γραφικά ποιο χρησιμοποιείς; Εγώ κυρίως το Jabo's 1.6.1 και για έκτακτες περιπτώσεις (π.χ. puzzle στο Banjo Kazooie ή Resident Evil 2) το Glide64 Final.

Πάντα μιλάμε για Project64 1.6, έτσι; Γιατί οτιδήποτε μεταγενέστερο, επίσημο και μη, μόνο πρόβλημα μου έχει προκαλέσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
Όταν συμπεράνεις τι είναι πιο ολοκληρωμένο (Shunyuan's ή Azimer), πες μας ποιο να διαλέξουμε :D
Για γραφικά ποιο χρησιμοποιείς; Εγώ κυρίως το Jabo's 1.6.1 και για έκτακτες περιπτώσεις (π.χ. puzzle στο Banjo Kazooie ή Resident Evil 2) το Glide64 Final.

Πάντα μιλάμε για Project64 1.6, έτσι; Γιατί οτιδήποτε μεταγενέστερο, επίσημο και μη, μόνο πρόβλημα μου έχει προκαλέσει.
Βασικά είναι 50-50. Σε άλλα παιχνίδια το azimer είναι καλύτερο και σε άλλα το Shunyuan's. Τώρα χρησιμοποιώ το Project 64 2.1 και έτσι απλά σώζω το κατάλληλο plugin σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Ο Emulator είναι καλός, απλά πολλά παιχνίδια είχαν προβλήματα μάλλον λόγο του RDB το οποίο δεν είναι τόσο ολοκληρωμένο όσο του 1.6. Αλλά μέχρι στιγμής, χρησιμοποιώντας τα settings του παλιού RDB διόρθωσα όλα τα προβλήματα.

Δυστυχώς πρέπει κάθε παιχνίδι ξεχωριστά να το τεστάρω μέχρι να είναι όσο πιο καλό γίνεται γιατί τα default settings δεν είναι καλά. Για παράδειγμα τα "fixed audio timing" και "Sync using audio" είναι πάντα τσεκαρισμένα και τα δύο με αποτέλεσμα να μην δίνουν σταθερό VI/s και υπάρχει stuttering. Πρέπει δηλαδή να απενεργοποιήσω ένα από τα δύο ή και τα δύο και μετά να κάνω πειράματα μέχρι τα παιχνίδια να τρέχουν στα 60 VI/s με τέλειο ήχο. Είναι μπέρδεμα αλλά μέχρι στιγμής είναι ο μόνος τρόπος να έχεις αυτό το αποτέλεσμα αν δεν θες να έχεις 10 διαφορετικούς emulators. Εκτός και αν βγάλουν κάποιο ανανεωμένο RDB για την έκδοση αυτή.

Οσο για τα γραφικά... Glide64 και μόνο Glide64. Αυτό να έχεις σαν default, είναι το καλύτερο με διαφορά. Σαν δεύτερο έχε το Jabo. Το πολύ σε 2-3 παιχνίδια να το χρειαστείς.

Πάντως αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς με το 2.1, τουλάχιστον έχε το Mupen σαν εναλλακτικό, με τα ίδια plugins (Glide 64 και Azimer). Είναι καλύτερος από τον 1.6 όσον αφορά τον ήχο (πιο λίγα pops και clicks).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Scummvm 1.6.0 ...

Scummvm 1.6.0 (
2013-05-31
:p )

New Games:
- Added support for 3 Skulls of the Toltecs.
- Added support for Eye of the Beholder.
- Added support for Eye of the Beholder II: The Legend of Darkmoon.
- Added support for Hopkins FBI.
- Added support for Tony Tough and the Night of Roasted Moths.
- Added support for The Journeyman Project: Pegasus Prime.
- Added support for the Macintosh version of Discworld 1.

Ηδη εσκασαν μυτη ορισμενενες εκδοσεις του ScummVM 1.6.0

icon_arrow.gif
http://sourceforge.net/projects/scummvm ... mvm/1.6.0/
 
PPSSPP 0.8,o next best PSP emu


0.8 is here!
 
Here we go! 0.8, now available for Windows and Android*, brings you the following new features:
Full video and audio playback in most games (audio requires an optional plugin)
Huge increases in compatibility! Final Fantasy: Crisis Core is fully playable on fast devices, for example.
Lots of little things like easy screenshot taking, the beginnings of a cheat feature, etc
 
Thanks to all the contributors making this possible! I want to call out unknownbrackets and oioitff for outstanding additions.
 
So get downloading! It may take Google Play some time to update to 0.8.
 
*For those of you on iOS and Blackberry, 0.8 builds will be available soon. We are still looking for a volunteer to maintain a Mac build.

Download
icon_arrow.gif
PPSSPP 0.8

finalfantasycrisiscore.jpg


burnoutdominator.jpg


littlebigplanet.jpg


monsterhunterfreedomunite.jpg


ridgeracer2.jpg


mortalkombat.jpg


soulcalibur.jpg


patapon3.jpg


gtavcs.jpg


gtalcs.jpg


gitarooman.jpg


granturismo.jpg


3rdbirthday.jpg


bustamovedeluxe.jpg


daxter.jpg


wipeoutpure.jpg


disgaea2.jpg


swordartonline.jpg


lemmings.jpg


exit.jpg


ghostsandgoblins.jpg


acecombatx.jpg
 
Φιλαρακι εισαι τεραστιο αλανι και Respect που ποσταρες αυτο το νεο.Δε φανταζεσαι ποσα χρονια ηθελα να γουσταρω παιζοντας το ultimate ghost's n goblins αραχτος στο PC μου με το Gamepad της αρεσκιας μου.Φοβερος emulator,απιστευτη δουλεια τα παιχνιδια παιζουν τελεια η καλητερα ωσα εχω δοκιμασει και ειναι πολυ ευχρηστος και πολυ απλα και κατανοητα ολα τα settings του.Και παλι thanks ρε αλανι :thumbup:
 
metalcandyman είπε:
Φιλαρακι εισαι τεραστιο αλανι και Respect που ποσταρες αυτο το νεο.Δε φανταζεσαι ποσα χρονια ηθελα να γουσταρω παιζοντας το ultimate ghost's n goblins αραχτος στο PC μου με το Gamepad της αρεσκιας μου.Φοβερος emulator,απιστευτη δουλεια τα παιχνιδια παιζουν τελεια η καλητερα ωσα εχω δοκιμασει και ειναι πολυ ευχρηστος και πολυ απλα και κατανοητα ολα τα settings του.Και παλι thanks ρε αλανι :thumbup:
Τα ειπαμε κι >>> εδω , αλλα δεν ξερω κατα ποσο οι κονσολοδιαξιφισμοι σε αφησαν να το προσεξεις :diablotin:
 
Από απαιτήσεις πως πάει αυτός ο PSP emulator? Για PC μιλάμε πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο δευτερο PC μου το ανισχυρο που ειναι 7ετιας με εναν Pentium D πανω με 2GB μνημη Ram και καρτα γραφικων την Nvidia 9600GT τα παιχνιδια πανε σφαιρα και κολημενα στα 60fps.
 
metalcandyman είπε:
Στο δευτερο PC μου το ανισχυρο που ειναι 7ετιας με εναν Pentium D πανω με 2GB μνημη Ram και καρτα γραφικων την Nvidia 9600GT τα παιχνιδια πανε σφαιρα και κολημενα στα 60fps.
Τώρα με μπρίζωσες να το δοκιμάσω στον Pentium 4 9ετίας (το βασικό μου PC :p )
 
Βlack screen για μενα δυστυχως,ο emu ξεκιναει smooth και ολα δειχνουν οτι θα παει καλα αλλα μαυρο σκοταδι,σε καποιο μαυρο σκοταδι με sound αλλα no music και σε καποιο επαιξε το εισαγωγικο βιντεο αλλα μολις εφτασε στο παιχνιδι μαυριλα.
 
Πίσω
Μπλουζα