Emulators ή Hardware ?

pooky είπε:
Στο ZX πρέπει να περιμένεις να φορτώσει κλπ, κλπ.
Περιμένω το gtsamour να παρει το Divide και αν πει ΟΚ, σου λέω εγώ μετά για φορτώματα :diablotin:
 
1) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων. Έτσι για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να αναφέρει πληροφοριακά π.χ. ότι διαθέτει σε DVD μια συγκεκριμένη σειρά, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορεί δημόσια ούτε να την διαλαλεί σαν 'πραμάτια', ούτε σαν 'εμπόρευμα', ούτε σαν 'ανταλλάξιμο' υλικό. Κάτι τέτοιο είναι ποινικά κολάσιμο και μόνο σε μπελάδες θα μπορούσε να τον βάλει. Εξυπακούεται βέβαια ότι το τι κάνετε στα PM είναι δική σας δουλειά (όπως επίσης και αποκλειστική σας ευθύνη!). Όσα μηνύματα εντοπίζονται να παραβαίνουν τον συγκεκριμένο κανονισμό θα διαγράφονται ή θα τροποποιούνται αναλόγως, χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση. Μέλη που αρνούνται να συμμορφωθούν θα εγκαλούνται πρώτα και, αν παρ' όλα αυτά υποπέσουν εκ νέου στην ίδια παράβαση, θα διαγράφονται.
..
 
Πάρα πολλά.......
 
Οποτε το Oblivion στο PC ειναι μια αιωνιοτητα... :D
 
Στα άλλα ναι, στο δικό μου όχι........
 
Φαντάζομα! Το'τρεξες μια φορά πριν 1 χρόνο και από τότε κάνεις Hibernate στο PC με το Oblivion στη μνήμη :D :D:D:D:D

Καλημέρα μάγκες!
 
μπουαχαχαχαχαχαχαχααχα
 
Hardware FTW!!

Το emulation είναι λύση ανάγκης, καθώς ελάχιστα πράγματα παίζουν όπως θα περιμέναμε. ;)
 
Κατά την προσωπική μου άποψη, οι πιο σπουδαίοι και κρίσιμοι εμουλάτορες είναι το ΜΑΜΕ καταρχήν και μετά το Winuae. Είναι οι πιο πλήρεις όσον αφορά το ποσοστό του, πολύπλοκου, hardware που προσομοιώνουν.
 
Κι όμως Keeper, ο UAE από τον οποίο προήλθε η Win εκδοση, ήταν φοβερά δύστροπος να τον σετάρεις, τουλάχιστον στο MSDOS που τον είχα δοκιμάσει πριν 8-9 χρόνια. Απίστευτα δύσκολος και δύσχρηστος. Ας είναι καλά τα παιδιά, που έβγαλαν τις ΜΑΜΕ και UAE εκδόσεις για Windows. Εγώ προσωπικά τους θεωρώ επιστήμονες. :thumbup:
 
Γιατι δηλαδη,με τον cps3 emulator ειχατε ποτε προβληματα...;; :biglaugh:

Σοβαρα τωρα,οντως ΜΑΜΕ και Winuae πλεον ειναι στην κορυφη του emulation...!!

Rygar,το DOS,εδω που τα λεμε,παντα ηθελε μια μεγαλυτερη προσπαθεια... :)
 
Rygar είπε:
Κι όμως Keeper, ο UAE από τον οποίο προήλθε η Win εκδοση, ήταν φοβερά δύστροπος να τον σετάρεις, τουλάχιστον στο MSDOS που τον είχα δοκιμάσει πριν 8-9 χρόνια. Απίστευτα δύσκολος και δύσχρηστος. Ας είναι καλά τα παιδιά, που έβγαλαν τις ΜΑΜΕ και UAE εκδόσεις για Windows. Εγώ προσωπικά τους θεωρώ επιστήμονες. :thumbup:
Με τις windows εκδόσεις εννούσα δεν είχα πρόβλημα ;)

Όσον αφορά τις DOS, το MAME ήταν ευχρηστο απ'όσο θυμάμαι :thumbup:

(το δε UAE χωρις Win δεν το δοκίμασα ποτέ - και ούτε πρόκειται μαλλον :D )
 
Γιατί βρε παιδιά είχατε και κανένα πρόβλημα με τον Kega ή τον ZSNES?

Αυτοί παίζουν άψογα σε παλιότερο κιόλας hardware. Αν έχεις μάλιστα και VGA με S-video output και βάλεις full screen σε τηλεόραση, τα αποτελέσματα είναι παραπάνω από τέλεια.

Ένα καλό feature των emulators (όχι όλων ) είναι η δυνατότητα να κάνεις save όπου βρίσκεσαι. Αυτό για μένα είναι βασικό σε ορισμένα παιχνίδια, μια καιχωρίς αυτό το feature δεν θα μπορούσα να είχα δει τις παρακάτω πίστες του Ghosts and Goblins για παράδειγμα.
 
Pooky κανένα πρόβλημα με αυτούς. Αυτό που θέλω να πω για τους 2 που ανέφερα πιό πάνω, είναι ότι το μεν ΜΑΜΕ προσoμοιώνει εκατοντάδες διαφορετικά hardware,και ο 2 Winuae, ένα απίστευτα πολύπλοκο 16μπιτο μηχανάκι και μάλιστα πολύ καλά. Αυτά που αναφέρνεις είναι ψωμοτύρι :D

@Keeper, απλά ήθελα να τονίσω τί σήμαινε να (προσπαθείς να) χρησιμοποιεις UAE εκείνο τον καιρό, ο οποίος απλά ξεκίνησε από DOS. Κι εγώ μη νομίζεις, προσπαθησα μια δυο τρεις και στο τέλος τα παράτησα.

MSDOS Rulezzz FTW :D :D:D:D:D
 
Hardware οπωσδηποτε!! Μπωρει το μαμε να ειναι παραδεισος αλλα εγω προτιμω τις πλακετουλες μου και ας μου βγαζουν την πιστη! Απτην αλλη ειναι γουστα,δεν μπορω να παιξω παιχνιδι σε κονσολα αν δεν χαζεψω το layout του τις οδηγιες και τα ρεστα.Το ιδιο προβλημα εχω και με την μουσικη αλλα τεσπα. :cool:
 
Μπα ακόμα και το hardware να έχω δεν το πολυδουλεύω. Ειδικά αν το emulation αποτέλεσμα είναι πλήρως ικανοποιητικό στο pc.

Βέβαια γούστα είναι αυτά. Αλλά για φανταστείτε ένα κόσμο χωρίς MAME. Πόσοι θα ήταν σε θέση να προμηθευτούν (και να πληρώσουν) πλακέτες coin ops και πόσες τελικά σε αριθμό;

Όχι εγώ πάντως, είμαι γνωστός απόγονος του Σκρούτζ!
 
to thymaste to Genecyst? to Callus? to Nesticle? ola paizane OK se 486!
 
ΝΑΙ!

Μάλιστα το Callus ήταν από τα αγαπημένα μου!!!!!!

Πάντως ένας απίστευτος emulator είναι σήμερα και ο Raine. Γενικά οι τρελλές απαιτήσεις αρχίζουν από Dreamcast και άνω. Αν μπορεί να θεωρηθεί τρελλή απάιτηση ένα δυπήρυνος επεξεργαστής της τάξης των 65 ευρώ φυσικά!
 
Πίσω
Μπλουζα