Emulators ή Hardware ?

Mα να παιζεις Silvergun με τα βελακια...

georgiou.jpg


Ελεος :D
 
Όχι και με τα βελάκια!

Απλά με το arcade joystick του arc!!!!!!!!
 
Το Radiant στη Saturnia θελει τετοιο :headbangdude:

Best dpad ever!

saturn_b.jpg
 
Μπα ακόμα και το hardware να έχω δεν το πολυδουλεύω. Ειδικά αν το emulation αποτέλεσμα είναι πλήρως ικανοποιητικό στο pc.
Βέβαια γούστα είναι αυτά. Αλλά για φανταστείτε ένα κόσμο χωρίς MAME. Πόσοι θα ήταν σε θέση να προμηθευτούν (και να πληρώσουν) πλακέτες coin ops και πόσες τελικά σε αριθμό;

Όχι εγώ πάντως, είμαι γνωστός απόγονος του Σκρούτζ!
Και εγώ συμφωνώ. Το Hardware είναι για να το δείχνουμε, και για διπλά με φίλους.:biglaugh:
 
Κάτι μου λέει ότι είσαι κι εσύ απόγονος του Σκρουτζ :D
 
Kavouria in tsepes rulezzzzzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Αμαν αυτός ο Ρούλς (Ο Ρούλης)!!! :D
 
Και τα 2! Πρώτα παίζεις σε emulator το παιχνίδι και αν σου αρέσει το αγοράζεις και για την κονσόλα σου. Όμως πλέον με τις ψηφιακές τηλεοράσεις τίθεται και το ερώτημα αν το ρετροπαίχνιδο σου θα παίζει σωστά στην τηλεόραση σου.
 
Μηχανηματα ως επι των πλειστων αλλα μερικες φορες αναρωτιεσαι αν αξιζει τον κοπο να εχεις χαμηλοτερη ποιοτητα εικονας,τραβηγματα με χαλασμενα input,laser,λαστιχακια ,κυκλωματα,απειρες προσπαθειες να φορτωσει το παιχνιδι σε hardware χρονων,να χαλας ενα σκασμο λεφτα ,με ανταλαγμα το original feeling.


Oλα αυτα σε συγκριση με τον αντιστοιχο emu.



Σιγουρα αν μηχανηματα που εχουν το μαμισιο μονιτορ τους ναι 100% αξιζει τον κοπο να παιδευτεις λιγο,like 6128 ,αλλα να βλεπω Homes (και κονσολες) σε συνδεση με LCD ,ο emu εχει πολυ καλυτερη απεικονιση και παιζεις και με pad της αρεσκειας σου και εκει σε βαζει σε σκεψεις.



Εν τελει αγοραζε τα μηχανακια να τα'χεις και παιζε εντατικα σε emus.
 
Ή κάνεις emulation (τρόπον τινά) σε original μηχάνημα χρησιμοποιώντας Everdrive cartridge!
 
ωραιο θεματακι ξεθαφτικε... ποτέ μου δεν κατάλαβα όσους ισχυριζονται (ολοι δηλαδη) πως οι emulators υστερούν στο θέμα feeling. γιατι ρε παιδια;

-το monitor που θα διαλέξουμε, δεν εχει σχεση με το αν παιζουμε σε emu ή κονσόλα

-το ίδιο ισχύει και για το controller

-σιγουρα δεν μπορουμε να εξομοιωσουμε τα feelings του να βλέπεις το κουτι, να διαβαζεις το βιβλιαρακι ή της στιγμής της αγοράς, όμως δεν πιστεύω οτι αυτά έχουν και πολύ μεγάλη σχέση με το feeling του ίδιου του παιχνιδιού

δεν μενει και τιποτα αλλο! οι emulators κανουν την ιδια ακριβως δουλεια με τα παλιά συστήματα...
 
Καλες οι κονσολες καλο το original hardware δηλαδη αλλα οσον αφορα εμενα βαρεθηκα ολα τα χρονια κατω απο την τηλεοραση μου να υπαρχουν συνδεδεμενες καμια δεκαρια κονσολες για να παιζω αυτα που θελω.Ετσι λοιπον με το PC συνδεδεμενο στην τηλεοραση και με ολους τους emulators περασμενους μεσα τερμα ποια αυτο το χαλι και εχω το κεφαλι μου ησυχο και κατω απο την τηλεοραση μου εχω μονο τα Wii,Wii U και αν με καρφωσει καποια στιγμη να βαλω καποια αλλη κονσολα το κανω με την ανεση μου.Καλα για το mame δεν το συζητω που τα arcades ειναι οληγ μου η ζωη και παιζω το λιγοτερο δυο ωρες την μερα συνηθως απο της 12 το βραδυ και μετα.Οποτε λοιπον για μενα emulator και παλι emulator.
 
Agahnim είπε:
ωραιο θεματακι ξεθαφτικε...

Ειδικότητά μου :cool:

Agahnim είπε:
ποτέ μου δεν κατάλαβα όσους ισχυριζονται (ολοι δηλαδη) πως οι emulators υστερούν στο θέμα feeling. γιατι ρε παιδια;
-το monitor που θα διαλέξουμε, δεν εχει σχεση με το αν παιζουμε σε emu ή κονσόλα

-το ίδιο ισχύει και για το controller

-σιγουρα δεν μπορουμε να εξομοιωσουμε τα feelings του να βλέπεις το κουτι, να διαβαζεις το βιβλιαρακι ή της στιγμής της αγοράς, όμως δεν πιστεύω οτι αυτά έχουν και πολύ μεγάλη σχέση με το feeling του ίδιου του παιχνιδιού

δεν μενει και τιποτα αλλο! οι emulators κανουν την ιδια ακριβως δουλεια με τα παλιά συστήματα...
Προσωπικά το πληκτρολόγιο πολλές φορές δε λειτουργεί όσο άμεσα θα ήθελα στους emulation. Θα πεις πάρε ένα χειριστήριο. Δεν ξέρω, ίσως θέλει προγραμματισμό, να το "δει" το pc και χίλια δυό που βαριέμαι. Άσε τις ασυμβατότητες. Βέβαια και στους emuators έχει save όποτε θες και για μένα είναι καλό αυτό.
 
Jhonny κριμα ρε φιλε να τραβας τετοια ταλαιπωρια με το ρημαδοπληκτρολογιο και στην τελικη να μην απολαμβανεις το παιχνιδι.Δεκαδες gamepads πουλανε για το PC παρε ενα και καθαρισες.Εγω εχω 4 logitech που τα θεωρω κορυφαια και θα τα εχω μια ζωη.Παρε ενα και εισαι αρχοντας μην ασχολεισαι με το πληκτρολογιο.
 
Βασικά, έχω ένα ασύρματο που κάνει και για PS2, έχει USB και θέση για το PS2 δηλαδή, αλλά έσπασε το ριμάδι το R1 και ούτε ένα Resident Evil της προκοπής δεν μπορώ να παίξω. Άσε metal και με το Acer που έχουμε πει ότι έχω πολλοί καλοί τίτλοι σέρνονται.
 
Δεν ασχλουμαι με ηλεκτρονικα, αναβιωσεις μηχανηματων κλπ, δεν εχω ουτε τις γνωσεις ουτε τα χρηματα. Μια κονσολα ειχα αγορασει μονο, και χαλασε τα επομενα χρονια και δεν ηξερα πουνα παω να μυ τη φτιαξουν. Οποτε μονη μου επιλογη το PC με emulators.

βρισκω πολυ πιο πρακτικη τη συλλογη και αρχειοθετηση παιχνιδιων σε ψηφιακη μορφη παρα σε κουτια με δισκετες, cartridges κλπ (χωρις να θετω θεμα για τη συναισθηματικη/ιστορικη αξια που ειναι αυτονοητη)

Περα απο αυτο, ειμαι καλομαθημενος και για μενα gaming χωρις save/restore δε νοείται :D Οποτε και μηχανηματα να μου χαριζανε, emulators και παλι emulators!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον:

Υπολογιστες:hardware

Επιτραπεζιες Κονσολες:emulator

φορητες κονσολες:hardware

Γενικα παντως λογω του οτι ειμαι ο τυπος του hardware hacker/moder/tinkerer η ενασχοληση με το hardware μου δινει περισσοτερη χαρα απο οτι το gaming καθ'εαυτο...το να ανασταινεις ενα παλιο μηχανημα ειναι μοναδικη εμπειρια!!
 
johnny19818 είπε:
Προσωπικά το πληκτρολόγιο πολλές φορές δε λειτουργεί όσο άμεσα θα ήθελα στους emulation. Θα πεις πάρε ένα χειριστήριο. Δεν ξέρω, ίσως θέλει προγραμματισμό, να το "δει" το pc και χίλια δυό που βαριέμαι. Άσε τις ασυμβατότητες. Βέβαια και στους emuators έχει save όποτε θες και για μένα είναι καλό αυτό.
αυτό με τα χειρηστηρια δεν ισχυει στους emulators αλλά στα pc games. οι emulators θελουν 1 φορά ρύθμιση και μετα παίζουν τα πάντα όλα. Δε νομιζω αυτη η μια φορα να χαλάει το feeling.

με το πληκτρολογιο εννοειται δεν μπορεις να παιξεις γιατι δε μπορεις να πατησεις 3 πληκτρα ταυτοχρονα...
 
Agahnim είπε:
με το πληκτρολογιο εννοειται δεν μπορεις να παιξεις γιατι δε μπορεις να πατησεις 3 πληκτρα ταυτοχρονα...
Αυτό ακριβώς είναι το πιο σοβαρό πρόβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα