Epic

Μπορώ να το ρίξω και στο YouTube για όλους τους άπιστους! :D
 
Yep.. Εγω δυστυχώς δεν μπορώ ελλείψει καλωδίου composite...
 
ο Inferno το έχω ακόμα original !! (το είχα πάρει απο το "Vertigo").
Θυμάμαι το κουτί ήταν κόκκινο και τεράστιο !!
Και με χρυσά γράμματα στην άκρη. Και είχε και comics μέσα. :D (Μεγάλε billy, συνάδελφε virtual αστροναύτη :bow: )
 
Το έριξα τελικά στα γρήγορα...

Πρώτα η έκδοση για Amiga:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zB189pRuToc]YouTube - Commodore Amiga: Epic - Intro

Αρκετά μονότονη μουσική, δε νομίζετε;

Η σειρά του Atari ST:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ru6Fndq6uks]YouTube - EPIC Intro - Atari ST

Πραγματικά επική μουσική!!!

Όσοι δείτε διαφορά στην ταχύτητα των vectors, θυμηθείτε πως ο ST παίζει samples ταυτόχρονα με τα όσα διαδραματίζονται στην οθόνη, και ελλείψει custom chips, τα αναλαμβάνει όλα ο επεξεργαστής...

Μέσα στο παιχνίδι, λογικά είναι πιο γρήγορα από της Amiga, λόγω της γνωστής μικρής διαφοράς στα Mhz του επεξεργαστή...

Υ.Γ. Κατόπιν εορτής είδα οτι στην πρώτη οθόνη της εισαγωγής, δεν παίζει το animation... Αυτό συμβαίνει γιατί νομίζω πάτησα το πλήτρο space bar κατά λάθος... :angry:
 
Κι όμως δεν είναι αυτο.. απλά το video είναι από Amiga 1200 (είναι περίπου 30% πιο αργό από τον falcon)...
 
Άρα στην Amiga 500 είναι πιο αργά από το πρώτο βίντεο...

Άρα μπορεί να είναι και στην ίδια ταχύτητα με τον ST...

Άρα ο 68000 του Atarάκου, τα καταφέρνει μια χαρά όταν παίζει samples και vectors ταυτόχρονα... :headbangdude:
 
Για την ακρίβεια είναι λίγο πιο γρήγορο στον ST...
 
Captain Kal είπε:
Και με χρυσά γράμματα στην άκρη. Και είχε και comics μέσα. :D (Μεγάλε billy, συνάδελφε virtual αστροναύτη :bow: )
χαχαχα !! :D

Kal, δεν παίζεσαι !! Εσύ τα θυμάσαι με περισσότερες λεπτομέρειες !! :thumbup:

DINO είπε:
Είτε το πιστεύετε είτε όχι, στον ST έχει καλύτερη μουσική (theme)...
Dino, ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να postάρεις youtube links.

Νομίζω ότι αυτό που είχες πεί περί "καλύτερης μουσικής" ισχύει μεν, αλλά με άλλη ερμηνεία απο αυτήν που αρχικά κατάλαβα εγώ. (δεν είχα παίξει μέχρι τώρα την ST έκδοση, και νόμιζα ότι μιλούσαμε για ποιότητα και όχι για σύνθεση).

Το μουσικό θέμα του ST το θεωρώ καλύτερο αποκλειστικά ως σύνθεση. (είναι ίδιο με αυτό της pc έκδοσης).

Το μουσικό θέμα της Amiga είναι διαφορετικό, άρα δεν μπορεί να γίνει 1:1 σύγκριση. Ομολογώ πάντως πως δεν μου αρέσει τόσο ως σύνθεση, όσο το κομμάτι των ST/PC (Προσωπική άποψη - είναι καθαρά θέμα γούστου. Σε κάποιον άλλο μπορεί να αρέσει περισσότερο η σύνθεση της Amiga).

Aν και στην Amiga ήταν η ίδια σύνθεση, είναι άποψή μου ότι θα υπερτερούσε του ST ως προς την ποιότητα. Σίγουρα θα έλειπε αυτή η αντιαισθητική "βραχνάδα" που βγάζει ο ST !! :D
 
Είναι απορίας άξιο πάντως, που δεν χρησιμοποιήσαν την ίδια μουσική στην Amiga...

Όσο για τη "βραχνάδα", μοιάζει με δίσκο βινυλίου που μας αρέσει να ακούμε αντι για ένα CD! :D :D:D
 
DINO είπε:
Είναι απορίας άξιο πάντως, που δεν χρησιμοποιήσαν την ίδια μουσική στην Amiga...
Aυτό είναι πράγματι μυστήριο, δεδομένου ότι την μουσική δούλεψε ο ίδιος άνθρωπος και στα δύο μηχανήματα...

DINO είπε:
Όσο για τη "βραχνάδα", μοιάζει με δίσκο βινυλίου που μας αρέσει να ακούμε αντι για ένα CD! :D :D:D
...χαχαχα !!

Σωστό κι αυτό !! :D
 
Το πιο δύσκολο κομμάτι ingame.. είναι το refuelling.. Επίσης τα kbd controls δεν είναι και τα πλέον ακριβή.
 
Πραγματικά επική μουσική!!!
Είναι από την σουίτα "The Planets" , του Gustav Holst, και συγκεκριμένα το "Mars, the Bringer of War". Το ίδιο κομμάτι είναι, και στην εισαγωγή του PC. Για την Amiga δεν ξέρω ποιό κομμάτι είναι.

The Planets
 
Thanks for the info Captain!!!

Ενδιαφέρον!

:thanx2:
 
χαχαχα !!Kal, δεν παίζεσαι !! Εσύ τα θυμάσαι με περισσότερες λεπτομέρειες !!
Όχι. Απλά το είχα στο διπλανό ράφι, και το έβλεπα, όταν έγραφα την απάντηση. :D
 
Captain Kal είπε:
Όχι. Απλά το είχα στο διπλανό ράφι, και το έβλεπα, όταν έγραφα την απάντηση. :D
Ωραίος !! :D

Πάντως την πληροφορία με την μουσική την κρατάω, για μελλοντική εισαγωγή στο thread με τις παιχνιδο-μουσικές !!

Eύγε. :thumbup:
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jqCGzeftM80]YouTube - Epic by Digital image design. Atari Falcon
 
WOW!!! :animeek: Το γεράκι δε μασάει!!! :boss:

Κι αν έπαιζε τη μουσική από DMA, φαντάζομαι, δε θα προλάβαινες να δεις την εισαγωγή! :D

Thanks ChrisTOS for the upload!

And of course thanks to D-BUG for the patch...

:worship:
 
Επίσης σορυ για τα interlacing artifacts αλλά δυστυχώς στα 60Hz δεν μπορώ να κάνω κάτι για να τα αποφύγω (για έναν περιεργο λόγο πηγαίνει σε PAL 60 και έτσι χάνει και σε ταχύτητα γιατί γεμίζει η bus περισσότερο).
 
Θα δοκιμάσω και την Α1200, με τον 68030, που έχω. Να δούμε εάν θα έχει την ίδια ταχύτητα. (Τα βιντεάκια πως τα τραβάτε αλήθεια?)
 
Captain Kal είπε:
Θα δοκιμάσω και την Α1200, με τον 68030, που έχω. Να δούμε εάν θα έχει την ίδια ταχύτητα. (Τα βιντεάκια πως τα τραβάτε αλήθεια?)
Θεωρητικά μιας και η A1200 σου με τον 68030 στα 50MHz είναι ταχύτερη από τον falcon με τον 030@16MHz θα πρέπει να είναι 2.5 φορές ταχύτερη. Αν πάντως κρίνουμε όμως ότι ο falcon έχει αρκετά καλύτερο framerate από την 1200 πάνω από 50% υπολόγιζε ότι θα έχει περίπου 1.5 φορά το framerate του falcon.

Τα video τα παίρνω από την tvcard του pc.
 
Πίσω
Μπλουζα