Firmware updates

και εγώ με τη σειρά μου την εξής ερώτηση στους φίλους που γνωρίζουν περί networking με το PS3. το έχω συνδέσει στο τοπικό ενσύρματο δίκτυο του σπιτιού μου (βλέπει internet κανονικά), αλλά δεν βλέπει τα υπόλοιπα PC που λειτουργούν ταυτόχρονα όπως και στα PC δεν φένεται καθόλου το PS3. Το όνομα του τοπικού μου δικτύου έχει αλλάξει από "workgroup" σε κάτι άλλο, μήπως με κάποιον τρόπο από τα settings του δικτύου του PS3 πρέπει να δοθεί το συγκεκριμένο όνομα του workgroup ?

λογικά από το PS3 μπορείς να δεις και να διαχειριστείς αρχεία ήχου και εικόνας από το τοπικό σου δίκτυο , σωστά ????

Ευχαριστώ !
 
Με μπέρδεψες. Το domain τι σχέση έχει με το PS3?

Τα αρχεία τα βλέπεις μέσω media player
 
Για να κάνεις stream περιεχόμενο του (των) PC στο PS3 θα πρέπει να έχεις στήσει κάποιον NAS server. H μόνη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο software στο PC που να το κάνει αυτό, ή φυσικά να στήσεις εξαρχής ένα σύστημα NAS (Ή να αγοράσεις κάποιο έτοιμο σκληρό δίσκο με τέτοιες δυνατότητες) .

Προσωπικά, απο τότε που ανακάλυψα τον PS3 Media Server, αυτό έγινε παιχνιδάκι. Το κάνεις Ιnstall στο PC, και το PS3 επικοινωνεί πανέυκολα, κάνεις browse στο περιέχόμενο των σκληρών σου και αναπαράγεις με ευκολία video και mp3's. Mπορείς να δοκιμάσεις και το TVersity, με παρόμειες λειτουργίες, αλλα συνιστώ το Ps3 media server. (Είναι freeware)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7776
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ πολύ, μου έδωσες λύση στο θέμα, απλά δεν γνώριζα για την ύπαρξη του PS3 media server, διότι NAS δίσκο ήδη έχω επάνω στο δίκτυο, πέρα από τα 3 PC's.
 
Ερχεται το 2.60 αν δεν ηρθε ηδη και τι φερνει .

Νεα υποστηριξη στο Divx 3.11 (θα το ψαξω) και καποια βελτιωση στην PHoto gallery. :bow:

Tωρα ευκαιρια δοθησας απο το παραπανω σας συνιστω (αν δεν το εχετε κανει ηδη)να δοκιμασετε να δειτε τις φωτος σας μεσα απο το slide show και τα 2.

Θα μεινετε $%@$% απο τον τροπο με τον οποιο "πεφτουν" οι φωτος στην οθονη.

Try it.

Eπισης μπορειτε να γεμισετε τον σκληρο με Mp3s ριπαροντας ολα τα CD σας αν δεν το ξερετε.

Α παιζει και παιχνιδια.





Sony just dropped some details on its upcoming 2.60 firmware update for the PS3. The big thrust of the update is a new Photo Gallery app, which can sort by various EXIF data, but also the actual content of the image itself, including colors used, number of people in the photo, how old they are, and facial expressions they used when you pulled out your powdered-blue Kodak to take a few historical snapshots. Naturally you can build slideshows with music and the like. Sony's also adding with this update guest access to the PlayStation Store and DivX 3.11 support.
Read - PS3 v2.60

Read - PSP v5.03
 
Κατεβηκε και αυτο .

Λοιπον εχουμε.......κατι dixvx που δεν παιζαν τωρα παιζουν και μια καινουργια κατηγορια ονοματι photo gallery .

Τι ειναι αυτο,κατηγοροποιεις τις φωτο σου αναλογα με τι θες ,πιο εντυπωσιακο ειναι οτι μπορεις να τις βαλεις μεσω του 'face recognition' με προσωπο πρωταγωνιστη, ναι ειναι το ιδιο software που χρησιμοποιει και το FBI για να αναγνωριζει προσωπα. :D
 
Κυκλοφορησε και η 2.70 εκδοση.

http://blog.us.playstation.com/2009/04/01/ps3-firmware-v270-update/

PS3 Firmware (v2.70) Update

Posted by Eric Lempel // Director, PlayStation Network Operations

Hi everyone, weʼre adding some great new features with the next PS3 firmware update (v2.70) that will continue to enhance your connected experience on the PS3. The 2.70 update brings a new Text Chat feature that enables you to communicate online with your PlayStation Network friends. Now, youʼll be able to chat with up to 15 online friends using the Wireless Keypad, on-screen keyboard, or other compatible keyboard peripherals. Not only can you chat with your friends instantly, but you can also access Text Chat while playing PS3 games and even participate in up to three chat rooms at once.

In addition to Text Chat, weʼve added a few more enhancements:

Friends list on the XMB (XrossMediaBar)

* Sort your friends via their online status

* Attach larger files to the messages you send to your friends (file size will increase from 1MB to 3MB)

Video delivery service on PlayStation Store

* Video files youʼve purchased from the PlayStation Store can be backed up to an external storage device and then restored to PS3ʼs internal hard drive for playback – so you can clear up space on your hard drive and then restore the video anytime in the future

* Videos youʼve purchased for PSP (PlayStation Portable) system can now be transferred to PS3 for playback
 
Still no MKV support. :(

Δεν το κατεβασα ακομη ,θελω να δω αν το divx support εγινε ακομη καλυτερο.

Βy the way το PS2 επεσε στα 99$ με την λογικη να κλεψει casualaδες απο το WII.

Γατα η Σονυ. ;)

Εκανε και το 360 update. :rofl:


Ωχ η κοιλια μου.


 
Μεγάλη μ@ αυτό το update... χώρια του ότι δεν έκανε ουσιαστικά τίποτα... μην μου πείτε ότι θα σταματάτε την ώρα που παίζετε για να κάνετε chat, αλλά έχει και περιορισμό στα γράμματα, δεν μπορείς ούτε μία ολοκληρωμένη πρόταση να γράψεις. Άντε τρεις - τέσσερις λέξεις και η πέμπτη αναγκαστικά θα μείνει μισοτελ... :D

καταλάβατε τί εννοώ φυσικά ;)

---EDIT---

Ώπα διάβασα κάτι τελικά για το τελευταίο αυτό update το οποίο εάν ισχύει (μένει να το δοκιμάσω) θα αναθεωρήσω την άποψη μου για αυτό...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΑΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΤΟΝ BROWSER!!!

ΠΟΙΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΙΑ PC ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ INTERNET;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε καθε Update Που γινεται ολο και μειωνονται τα Divx που δεν γινονταν support (δεν παιζουν).

Αυτην την φορα μειναν ελαχιστα ,αγγιξαμε την τελειοτητα.

Και λεω την αγγιξαμε γιατι αυτα τα ολιγα που δεν παιζαν και τωρα παιζουν μολις πατησεις την επιλογη για υποτιτλους ,srt, κολλαει η ταινια (μονο σε αυτα),αλλα (και αλλο αλλα
icon10.gif
) αυτα απο εξωτερικο σκληρο ,αν τα περασεις στον μαμισιο (εσωτερικο) νουλα κουεστιο no problem ,που ελεγε και ο Peter Parker Can't loose.

Perfect Divx μασινι το PS3 . ;)

Oλα τα υπολοιπα features ,οδοντοκρεμες.
icon10.gif


Eκτακτη ανακοινωση:Aποκλειστικα για το Grm η παρακατω ειδηση.....

Ο Browser του PS3 με το τελευταιο φιρμγουερι απεκτησε την δυνατοτητα αναγνωσης του τελικου Ελληνικου ς καθως και του ω του ψ και παει λεγοντας.

Τωρα αν αποκτουσε και δυνατοτητα να γραφεις στα Ελληνικα, τερμα το pc για σερφαρισμα.
icon10.gif


Καιρο ειχαμε για firmware update και ερχεται η ωρα του 3.0....

Yeap ολοστρογγυλο 3 και ας ελπισουμε να εχει βαρβατες αλλαγες.

Λιγα απο αυτα που θα εχει γραφει το V.G.

The features, as reported by VG247:

? Player reputations ("he's a good guy" so I know to play with him)


? Grief reporting ("she hit me!" screengrabs sent to Sony)



? Background patch downloading (no longer stare at status bars, nice!)



? Simultaneous HDMI and digital audio output (handy)


VG247 promises that we'll see more in firmware 3.0. I hope that's the case.

[vg247]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To πολυαναμενομενο 3.0 ερχεται 1 Σεπτεμβρη .

Επισημο xτεσινο βιντεακι που τα λεει ολα.

Δετε στο 3.20",pure magic. :eek:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jjfMAr-op0I]YouTube - PS3 Firmware update 3.0
 
Hell no...... 8)

To cross game voice chat το καθυστερουν διαφορες εταιριες.

A post on the N4G forums has rumors swirling that PlayStation 3 cross-game voice chat was held back due to threats made by EA. We spoke to EA and Sony regarding this rumor.The post, written by N4G forum-goer Super_Secret who claims to be a Sony employee, explains that Cross-Game voice chat ran into a snag because certain games from "A rather large company" wouldn't support the feature.

He refers back to trouble including custom soundtracks to work in earlier PlayStation 3 firmware revisions. According to Super_Secret, PS3 titles have to be developed with custom soundtrack support, and one of this big company's more popular titles wouldn't support it.When they found out that a new firmware update was going to suddenly make one of their games look inferior to just about every other game released, they protested. A lot. They threatened everything, from legal action to dropping support for the PS3 all together.

The post goes on to suggest that a similar situation occurred with cross-game chat, causing our tips line to fill up with angry emails, one of which even referred to the situation as a "Potential WATERGATE of the videogame industry."While the poster doesn't mention EA by name, a coded message later in the thread makes the company he or she is implicating perfectly clear once translated (thanks streetmagix for the translation from Base64):" It's not Activision. It's not Ubisoft. It's not Capcom. It's not Insomniac. It's not Konami. It's not Take 2. It's not Midway. It's not Squaresoft. are wE All getting the picture yet?

One point I want to reiterate - there's a difference between the games that didn't work with in-game XMB and the games that DID work with in-game XMB but DIDN'T work well with custom soundtracks, so stop picking out the ones that simply didn't do in-game XMB. Also, it wasn't just ONE game that caused this, either. Although one title does come to mind and it wasn't even what you or I would call a "Big" game. I'll give you a hint: HPatOofP.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερχεται το 3.10 και φερνει facebook integration μια μερα μετα την προσθηκη του στο xbox live.

Δεν με ενθουσιαζει το γεγονος οτι το facebook μεγαλωσε και εγινε τοσο απαραιτητο στην ζωη μας αλλα whatever ,let it be.

Αλλα features ειναι διαφοροι τροποι να βλεπεις τις φωτο σου και κατι παιζει με τα Gamer cards σου.

Διαβασε τα λινκ ,δες το βιντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=mB0dZC_EZhg

Read - XMB coming next week


Read - Firmware update 3.10 preview
 
Το κατεβασα το 3.10 ,facebook δεν βρηκα ......

Τεσπα ,το βραδακι ανεβασε-ζει η Σονυ και το video service της για την ευρωπη ,με ταινιες για αγορα και για νοικιασμα με 2 ευρω,οσοι γραφτουνε λεει μεχρι τελος του μηνα παιρνουν Transformers τζαμπα,Wwhatever.

.

.

.

Και απο οτι λενε εγκυροτατα sites ερχεται και το Firefox στο ps3 για αξιοπρεπες browsing,λαθος το αξιοπρεπες μιας και μια χαρα σερφαραμε ως τωρα αλλα ξαναματα whatever.

[Playstation Insider και Technabob]
 
Πολύ όμορφα. Κάτι τέτοια βλέπω και δεν θα πάρω τελικά PS3.

Θέλω ΚΟΝΣΟΛΑ για ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ και όχι facepalm open or closed.

Έλεος..... Και όχι, το 360 μου δεν το έχω συνδέσει ποτέ σε δίκτυο. Δεν ξέρω καν που πέφτει η Ethernet θύρα.......

Γράψτε κανά παιχνίδι της προκοπής και άστε τα firmwares......
 
Ελα βρε pooky 2010 εχουμε ,οι κονσολες δεν ειναι μονο για παιχνιδια οπως και τα κινητα δεν ειναι μονο για να παιρνουμε τηλεφωνα.

Το ps3 ειναι μουλτιμιντια center κατι οπως το pc χωρις την δυσχρηστια του.

Οποιος θελει κονσολα μονο για παιχνιδια να παρει 360. :p

Εμενα παντως τα εξτραδακια δεν με χαλανε καθολου!!!
 
Το κινητό το έχω για να παίρνω τηλέφωνο και αυτό σπάνια!!!!!!!!!!

Με το παραλληλισμό σου επιβεβαίωσα την άποψή μου ότι τα λ7 που είχα για PS3 θα γίνουν τελικά 5870 κάρτα για το pc μου.........

Ναι, το 360 έχει μια χαρά παιχνίδια, αλλά το pc δεν το πιάνει με τη καμία.......
 
Aardvark είπε:
Το κατεβασα το 3.10 ,facebook δεν βρηκα ......

Ούτε τα βίντεο που βάζεις εσύ ο ίδιος δεν βλέπεις; Από το 0:25" και μετά... ;)

1. Κάνεις sign in στο PSN

2. Πηγαίνεις στο προτελευταίο εικονίδιο Playstation Network

3. Πηγαίνεις στο εικονίδιο account management και εκεί είναι το τελευταίο εικονίδιο

Δεν είναι σαν του XBL να μπαίνεις να βλέπεις την σελίδα σου και τα νέα σου, αλλά κάτι σαν το twitter του Uncharted 2 να υποθέσω (όχι ότι το έχω δει καθώς δεν έχω τίποτα από τα δύο). Βασικά το μόνο που κάνει είναι να ενημερώνει αυτόματα τον λογαριασμό σου στο facebook για το τί trophies έχεις κερδίσει, τί παιχνίδια / demos αγόρασες / κατέβασες από το PSN, και σε παιχνίδια που υποστηρίζουν την λειτουργία να ενημερώνει την πρόοδο σου (π.χ.: έπαιξα online και έφτασα στον βαθμό του sergeant). Useless για μένα, μάλλον χρήσιμο για τους FB-maniacs που θέλουν να αναρτώνται στον "τοίχο" τους τα νέα τους από το PS3.
 
Δεν ξερω γιατι αλλα Χτες το βραδυ που συνδεθηκα το ξανακατεβασε το 3.10 για 2η φορα και τοτε ειδα τα νεα features που περιγραφονται παραπανω,ειμαι σιγουρος οτι και το facebook θα ειναι εκει που λες.

Το καλο ειναι οτι απο τα 300 divx μου, ειχαν μεινει κατι λιγα κανα 2-3 με προβλημα στον ηχο και με το τελευταιο 3.10 διορθωθηκαν και αυτα.

Ειναι αυτες οι μικρες λεπτομερειες που μου αρεσουν!!
 
Πίσω
Μπλουζα