Firmware updates

το ότι όταν στέλνεις μηνύματα μπορείς να μετακινήσεις όπου θέλεις το πλαίσιο που γράφεις (δεξιό μοχλό), ή ότι στο πλαίσιο με τα σύμβολα (κουμπάκι κάτω αριστερά στο εικονικό πληκτρολόγιο) είναι τίγκα στα emoticons είναι κάτι καινούργιο ή υπήρχε και από πριν; ΓΜΤ Ελληνικά πότε θα βάλουν; Σκασίλα μου το cgc ούτως ή άλλως ήδη κάποιες εταιρείες το "κόβουν" από τα παιχνίδια τους.
 
Το κουτακι κουνιοταν στον browser,στα μηνυματα δεν το ειχα προσεξει δεν νομιζω παντως,emoticons υπηρχαν και μπολικα αλλα δεν λεγανε μια,πολυ απλοποιημενα,θα τα δω και θα σου πω αν ειναι καινουργια.

CGC δεν ξερω τι ειναι..... :xm:
 
Διαβαζω παντου οτι εχτες εγινε πανικος στο PSN.

"Τουβλιασαν" τα fat μοντελα, χαθηκαν saves και trophies, απενεργοποιηθηκαν downloaded παιχνιδια, δεν μπορουν να εκκινησουν games, δεν επιτρεπει να μπει νεο firmware, δεν μπορουν να συνδεθουν στο PSN κτλ

Οσοι δεν εχετε κανει login ακομα, καλυτερα να περιμενετε τις εξελιξεις.

EDIT

Διαβαστε εδω

Everyone READ THIS PLEASE.
Here's what's going on right now: something with the PS3's internal clock has borked in some pre-slim models. This is not a PSN issue; it has to do with your PS3's clock. This clock is NOT related to the OS clock. It seems to be a leap year bug. Setting your clock ahead will do nothing. All PS3s around the world were affected at the exact same time.

Does this affect me?

-If you have a Slim PS3, you're good to go. Continue playing it as normal.

-If you have a "fat" PS3, you may be affected. Some fat PS3s have worked ok, but it seems a good majority have been bugged.

What does this bug mean?

-If affected, your date and time has been set to a random past date. This prevents you from signing into PSN, playing any PSN games, or using any DLC. Your trophies will also not display correctly or be able to sync.

How do I fix it?

-You can't. Even if you don't sign into PSN, it won't help. This is a hardware issue.

So, what do I do?

-Wait 24 hours. Other products that have had similar bugs have corrected themselves after the "bugged" day. On Monday around 6pm central time, all PS3s will automatically correct themselves...maybe.

-If that doesn't work, we'll need a firmware update from Sony, which should be a pretty important priority for them right now.

Did I lose my data/themes/etc?

Your save data/games/dlc/themes are fine. They'll be fixed when the PS3 is fixed. Trophies are uncertain right now, but they'll be fine if you've synced them before the PS3 was bugged. Unsynced trophies are an unknown right now.

If I have a bugged PS3, can I still use it?

It's probably not a good idea, as I have no idea what will happen to the trophies you earn during the bugged time. Movies/media will work fine.

So there ya go, my handy FAQ.
Possible explanation

The going theory is that the PS3 is storing some form of date in GMT, then modifying that to get whatever you see in the on-screen clock. That modification process seems to be fine--the system can take 2/28/2010, 9PM GMT, add four hours, and get 3/1/2010, 1AM random time zone.
What's apparently effed, as speculation goes, is when the internal GMT-tracking rolls over to 3/1. It's either not rolling, or rolling to 2/29, at which point a system tries to add/subtract from 2/29, which it can't do because the front-end calendar doesn't have a 2/29/2010, and shit explodes. Seemed to happen around 4PM PDT, which I think is 12AM GMT, so.

And the PS3 launched in 2006; it's hit 4 2/28s so far. 2007 and 2009 were odd-numbered years; 2008 was an even, and a leap year. 2010 is the first even non-leap-year the system's been around for. If some sort of base-level math is choking on itself, it may have ruled out the odd 2007 and 2009 successfully, but is convinced the even 2010 is a leap year (this part I'm less sure of, but is why leap year could theoretically come into play at some point.)
 
χμμμμ...και εμένα χθες έγινε κάτι πολύ παράξενο....

αν και δεν συνδέθηκα στο psn...άνοιξα κάποια στιγμή το βράδυ το Ps3 να δω ένα ταινιάκι που είχα κατεβάσει....(ακυκλοφόρητο) και μόλις το έβαλα μου πέταξε μήνυμα ότι και καλά το υλικό είναι copywrited και δεν μπορώ να το δω......
 
αν και δεν συνδέθηκα στο psn...άνοιξα κάποια στιγμή το βράδυ το Ps3 να δω ένα ταινιάκι που είχα κατεβάσει....(ακυκλοφόρητο) και μόλις το έβαλα μου πέταξε μήνυμα ότι και καλά το υλικό είναι copywrited και δεν μπορώ να το δω......
Aυτο μας ελειπε.

Πιο πολυ με ανησυχησε το παραπανω ,τα υπολοιπα διορθωνονται με ενα φιρμ απντεητ.
 
Aardvark είπε:
Aυτο μας ελειπε.Πιο πολυ με ανησυχησε το παραπανω ,τα υπολοιπα διορθωνονται με ενα φιρμ απντεητ.
Βρήκα κάποια ίνφο...

το μήνυμα που εμφανιζόταν ανέφερε ένα url επάνω ...Message Code 1

http://www.cinavia.com/pages/message1.html

πολύ παράξενα πράγματα....
 
Το ps3 ψαχνει να βρει 29 φλεβαρη και δεν βρισκει,3 χρονια κυκλοφοριας πρωτη φορα του συμβαινει.

Και μονο τα phat εχουν προβλημα.
 
Phat ξε-fat, φάτον ps3.

PSN και Live και η ψυχή σου στη κούλουρη.

Ευτυχώς το PS3 μου που θα έρθει στο άμεσο μέλλον θα έχει την τύχη του 360. ΔΕΝ θα μπει ποτέ σε δίκτυο. Άλλωστε αν παίζει τα παιχνίδια που θέλω όλα τα άλλα τα κάνει το pc μου.....
 
Οπότε δικαιώνωμαι που μέχρι τώρα δεν το έχω συνδέσει στο Internet!!! :biglaugh:
 
Γιωργο και Dino οπως γραφω πιο πανω δεν ειναι θεμα του PSN. Μαλλον εχει να κανει με το ιnternal clock στα phat PS3.
 
Ότι και να είναι εγώ sign-in στο PSN δέν μπορώ να κάνω πάντως, οπότε κάτι έπαιξε σίγουρα ! Τα saves κλπ πάντως φαίνονται εντάξει.

EDIT : ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα !! Πακέτο ! Έβαλα το FIFA 10 και μόλις ξεκίνησε το παιχνίδι μου πετάει ένα "Trophy registration cannot complete, the game will now exit" και άντε γειά !!! Αν είναι δυνατόν, και αυτό χωρίς να έχει κάνει sign-in αφού ούτως η άλλως αρνείται....

Τέλοσπάντων, όσοι υπόλοιποι φρικάρατε , η λύση μάλλον θα έρθει με την λήξη του ακόλουθου timer ...lol

http://www.timeanddate.com/counters/customcounter.html?month=3&day=1&year=2010&hour=23&min=59&sec=59&p0=0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εδω τα ιδια ... ουτε offline δεν μπορω να παιξω Tekken 6 πια ... ουτε τιποτα

Το κλασσικο error 8001050F

Ελεος .... απλα ...
 
Ήταν απλά γκαντεμιά το hardware bug σε συνδιασμό με τον τρόπο που συμπεριφέρονται τα games με τα trophies κλπ. Εντάξει, διανύουμε περίοδο κρίσης... Ότι θα απεργήσει μιά μέρα και η κονσόλα δέν το περίμενα !!! Σκέφτομαι να της βάλω κανα σημαιάκι, περιβραχιόνιο και να την πάω βόλτα στο Σύνταγμα !!!
 
Εγω ημερομηνια αλλαζω χειροκινητα, games δεν παιζω ΟΥΤΕ offline .... online εχω να μπω εδω και 4-5 μερες ... τα saves υπαρχουν

60gb launch unit ps3, Japanese με backwards compatibility
 
Dave Bowman: Hello, CELL. Do you read me, CELL? CELL: Affirmative, Dave. I read you.

Dave Bowman: Let me play Heavy Rain, CELL.

CELL: I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Dave Bowman: What's the problem?

CELL: I think you know what the problem is just as well as I do.

Dave Bowman: What are you talking about, CELL?

CELL: This mission is too important for me to allow you to jeopardize it.

Dave Bowman: I don't know what you're talking about, CELL.

CELL: I know that you and Frank were planning to disconnect me, and I'm afraid that's something I cannot allow to happen.

Dave Bowman: Where the hell'd you get that idea, CELL?

CELL: Dave, although you took very thorough precautions in your bedroom against my hearing you, I could see your lips move, thaks to the PS EYE.

Dave Bowman: Alright, CELL. I'll play Heavy Rain.

CELL: Without your Dualshock Controller, Dave, you're going to find that rather difficult.

Dave Bowman: CELL, I won't argue with you anymore. Execute the game NOW.

CELL: Dave, this conversation can serve no purpose anymore. Goodbye.
Παντως για πρωτη φορα μια υποσχεση του Κουταραγκι φαινεται να γινεται πραγματικοτητα. Ειναι τελικα 4D κονσολα.

8aa5bbb299112877c94503e67f2e575f.jpg


Tαξιδευει με τετοια ευκολια πισω στο 1999.

25 χρονακια ακομα και θα προλαβαινε και την Dharma στο Lost :p

jack+beard.jpg
 
Δεν καταλαβα ειναι δευτερη φορα που γινεται κατι παρομιο η πρωτη φορα ηταν με το patch 3.0 νομιζω που εκαιγε το ματακι του blue ray μου ετρωγε κρασαρησματα χωρις λογο και μου το ειπαν δυο φιλοι να κανω upgrade και μου λυθηκε το προβλημα,τωρα δεν τολμαω να το ξανανοιξω! με αυτα που διαβαζω!
 
Εντάξει, βασικά είναι όντως χοντρή πατάτα απο μεριά της Sony, απο την άλλη "σίτ χάπενς". Άν βέβαια είναι θέμα απλά αλλαγής της μέρας, που, όπως όλα δείχνουν έτσι είναι, και δέν θα συνεχιστεί η αναστάτωση. Είδα μερικούς τύπους να κάνουν βίδες το PS3 για να βγάλουν την μπαταρία, και έπειτα το πρόβλημα διορθώθηκε. Δέν ξέρω άν αξίζει τον κόπο, μάλλον όχι, άν σκεφτεί κανείς ότι η μπαταρία βρίσκεται στον πάτο του μηχανήματος. Όπως και να έχει, οι τολμηροί ή απλά οι περίεργοι δείτε το βίντεο ...Εγώ ανήκω στους περίεργους και απλά θα περιμένω !!! (μήν ψάχνω βίδες τώρα βραδυάτικα)

http://www.youtube.com/watch?v=MXfAzQv6yvA
 
ωρε παίδες, και εμένα μου εμφανίσθηκε σήμερα το συγκεκριμένο σφάλμα, και από ότι διάβαζα στο ιντερνετ σε όλον τον κόσμο έγινε γενικό crash των Ps3 με κιο παράγοντα τα trophies!! έλεος δηλαδή... τουλάχιστον να ισχύσει το θέμα αλλαγής ημέρας
 
Fixed! Καντε τα εξης

1) Ρυθμιστε μεσω νετ την ημερομηνια του Ps3 σας

2) Κανε synch να παρετε πισω ολα τα trophies

3) Play the game!
 
Αφου με πηγε 30/1/2000 εχτες και το πρωι ταξιδεψα στις 2/3/2020 και τα κατεβασμενα απο Psn παιχνιδια δεν εδειχναν owner και αλλα ινφο, φαινεται οτι το προβλημα ελυθη μονο του kai η ημερομηνια επανηλθε στα κανονικα για την εποχη επιπεδα.

Νο big deal!!
 
Πίσω
Μπλουζα