FMV games "full motion video": Μόδα των early 90's

To Νight Trap ειχε κυνηγηθει για την βια που παρουσιαζε και καλα ,μπουρδες Και το παρομοιαζαν με το Mortal Combat ,τεσπα ειχανε γινει καποιες ακροασεις τοτε και ειχε βγει ο αντιπροεδρος της Νιντεντο υποστηριζοντας ταξη και ηθικη, να πει το θρυλικο παρακατω.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Μάλιστα, αν μου έλεγες ποιο από τα δύο προτιμώ (τα 90's FMV ή τα καινούρια cinematic), θα σου έλεγα μάλλον τα 90's FMV γιατί τότε τουλάχιστον τα περισσότερα δεν έπαιρναν σοβαρά τον εαυτό τους και ήταν αυτό που λέμε "cheesy", σαν B-Movies ένα πράγμα. Είχαν έστω λίγη πλάκα. Τώρα προσπαθούν να τα κάνουν υπερπαραγωγές που παίρνουν τελείως σοβαρά τον εαυτό τους, χωρίς καμία διακριτικότητα, και καταλήγουν να είναι γελοία και κουραστικά. Ειδικά τα δημιουργήματα του ψωνισμένου David Cage (more polygons=more emotions) που είναι μελοδραματικά και "σπουδαιοφανή" μέχρι αηδίας, τόσο που εμένα τουλάχιστον μου φέρνουν μία ξινίλα.... ας τα να πάνε.
beyond-two-souls.jpg
Προβολή συνημμένου 104938

:xm: :xm: :xm: ... ναι, οκ.
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ προτιμώ τα FMV games από τα μοντέρνα cinematic games για τους λόγους που ανέφερες. Κι ένας λόγος παραπάνω είναι ότι προτιμώ B-movies σαπίλες που με κάνουν να γελάω από τις ψευτο-σοβαρές υπερπαραγωγές που με κάνουν να νυστάζω από την απόλυτη φανταχτερή μετριότητά τους που ορισμένοι αποθεώνουν ως αριστουργήματα λόγω σεναρίου κι ατμόσφαιρας (μην ξεράσω).
 
Ξαναβλέποντας gameplay videos παλιών FMV games αλλά και βλέποντας παιχνίδια που δεν είχα ξαναδεί, ομολογώ ότι ήμουν λιγάκι άδικος σε παλιότερα posts μου όσο αφορά τα γραφικά τους. Παιχνίδια με παραδοσιακό cartoon ή anime στυλ όπως το Dragon's Lair και το Time Gal δείχνουν ακόμα και σήμερα ωραία από άποψης γραφικών κι animation και θα μπορούσαν άνετα ν' αποκτήσουν την δικιά τους μεταφορά σε cartoon/anime σειρά ή ταινιούλα. Ο λόγος που αδίκησα τα FMV games ήταν κυρίως αυτά που είχαν βγει σε Sega CD και υπολογιστές με αληθινούς ηθοποιούς. Ειδικά στο Sega CD όπου η ποιότητα videos δεν ήταν κι ότι το καλύτερο με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως τα opening και ending videos του Sonic CD που εντυπωσιάζουν ακόμα και σήμερα.
 
Πολυ προσεγμενο βιντεο που εξιστορει την πορεια των FMV games μεσα απο την ιστορια της Digital Pictures και του Zitto. Παρα τον τιτλο, ξεκινα απο το 1984...

 
Καιρός ήταν να γίνει κάποια αναφορά στο  Control-Vision ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης οτι το Colecovision ειχε τετοιες κρυμενες δυνατοτητες...
 
On 13/5/2018 at 1:19 ΜΜ, Wally said:

Πολυ προσεγμενο βιντεο που εξιστορει την πορεια των FMV games μεσα απο την ιστορια της Digital Pictures και του Zitto. Παρα τον τιτλο, ξεκινα απο το 1984...

Ενδιαφέρον βίντεο.

Πέρσυ διάφορα gaming sites (κι όχι μόνο) αμφιβόλου ποιότητας όπως το Kotaku (τα ίδια sites που συχνά μιλάνε με απαξιωτικά σχόλια για την gaming κουλτούρα) άρχισαν ξαφνικά ν' αποθεώνουν τα FMV games. Φυσικά τα εν λόγω άρθρα τους αποτελούσαν στην ουσία διαφήμιση για νέα FMV games που σκοπεύουν να βγάλουν κάποιοι φίλοι τους.
 
Στο θρεντ με τις online προσφορες υπαρχει το Press X To Not Die, ενα FMV παιχνιδι παρωδια της τοτε 90ς μοδας, με κιτς και 90's camp στοιχεια. Τουλαχιστον σημερα (1 Μαρτιου) ειναι δωρεαν για κατεβασμα )

Δεν εχω υποψη μου κανενα αλλο εργο που να ειναι tribute ειδικα σε αυτο το συγκεκριμενο ειδος 'τεχνης'. Νομιζω για ιστορικους λογους καλο ειναι να αναφερθει και εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα