FMV games "full motion video": Μόδα των early 90's

the_black_planet είπε:
Όχι φίλε μου το παιχνίδι που λέω εγώ ήταν action,τουλάχιστον έτσι φαινόταν καθαρά από κάτι σκηνές που είχα δει.Πρέπει να κυκλοφόρησε μαζί με την ταινία του Κόπολα,είχαν κυκλοφορήσει τότε action τίτλοι με θέμα τον Δράκουλα σε όλες τις κονσόλες,δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα όμως.Το Dracula Unleashed φυσικά και το θυμάμαι και ήταν μάλιστα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια αν και είχε πολύ "λίγο" gameplay αλλά η ατμόσφαιρα του ήταν φοβερή,ειδικά στην ιστορία με την Bloofer Lady τα έπαιζα κυριολεκτικά!
Και αυτή η "φόλα" (έτσι το είχε αποκαλέσει ένας φίλος από την αρχή, και δίκιο είχε) action παιχνίδι είναι, ο digitized "σωσίας" του Keanu Reeves επιτίθεται με κινήσεις καράτε σε νυχτερίδες και ζόμπι που κάνουν εμετό (επειδή είδαν το παιχνίδι άραγε, χαχαχα).

Δεν ξέρω αν λες για το Dracula του SNES/MegaDrive, επίσης της Sony, που είχε καλούτσικα σχεδιασμένα στο χέρι γραφικά που θύμιζαν παλιά καλή Psygnosis (αλλά "ας το αφήσουμε έτσι επειδή βιαζόμαστε να το κυκλοφορήσουμε" gameplay), ή το Doom-clone για τα PC.

2901d34c3f.jpg


[ame=

[MEDIA=youtube]WsItzkPPDlc[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=WsItzkPPDlc
 
Έλα φίλε μου τώρα είδα το ποστ σου.Να'σαι καλά,μου είχε κολλήσει από καιρό αυτό το παιχνίδι,όντως το Bram Stoker's Dracula εννοούσα για Mega CD,είχα δει κάποιες εικόνες μόνο εκείνη την εποχή και μου είχαν κάνει εντύπωση,εμένα τουλάχιστον τότε πιτσιρικά με εντυπωσίαζαν τα digitised γραφικά στο στυλ του Mortal Kombat ενώ έχω και ένα "θέμα" με ό,τι έχει να κάνει με βρυκόλακες.Απογοητεύτηκα τώρα που είδα το βίντεο(αυτό το καράτε είναι άκυρο όντως,μήπως επιρεαστήκαν από το θρύλο του χρυσού βαμπίρ της Hammer;; ;) αλλά τουλάχιστον μου έφυγε η περιέργια.Επίσης επειδή βλέπω ότι είσαι ο άνθρωπος μου να σου αναφέρω και κάτι άλλο.Θυμάμαι ένα παιχνίδι στο SNES που και εκεί μόνο εικόνες είχα δει,νομίζω δεν ήταν το Bram Stoker's Dracula,δεν πρέπει να είχε τίτλο Δράκουλα αν θυμάμαι καλά,και το μόνο που θυμάμαι ότι οι εικόνες μου θύμιζαν πολύ το Prince of Persia και πιό πολύ το 2.Καμιά ιδέα;Επίσης για πείτε ρε παιδιά το Noctropolis το γούσταρε κανείς;;;
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Eπικο παιχνιδι!

Δεν ειχα κουραγιο να συμπληρωσω ουτε 10 λεπτο και δηλωνω και trashιλας τρομαρα μου.

Πρεπει να καλεσω τον Exetlaios να κανουμε καμμια cult gaming μυσταγωγια :p
 
Ειχα διαβασει για το Voyeur, FMV adventure το οποιο πονταρει σε "γαργαλιστικο" σεναριο και σκηνες. :D

Απο ο,τι θυμαμαι εισαι ενας ντετεκτιβ ή παπαράτσι και πρέπει να παρακολουθησεις τα... παρασκηνια μιας επαυλης και τις σχεσεις των ατομων μεταξυ τους... και να τραβηξεις βιντεο η φωτογραφιες

Απο κει και περα δεν εχω ιδεα για το σεναριο και ποσο playable ηταν, ουτε και ξερω ποσα... εδειχναν

Παντως το ειχα κοιταξει στο imdb και με εκπληξη μου ειδα οτι ολες οι πρωταγωνιστριες (δεν κοιταξα για τους πρωταγωνιστές :p ) εχουν μεγαλη φιλμογραφια και συμμετασχει σε σχετικα γνωστες ταινιες και σειρες της τιβι.

Μια απο τις πρωταγωνιστριες ειναι η Musetta Vander (σε μας ισως πιο γνωστη απο το Super Force) που εχει παιξει και σε αλλα FMV παιχνιδιων, οπως στα Dune
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα γιατί δεν σας αρέσει το Plumbers Don't Wear Ties; :p

Νομίζω ότι φταίει που δεν έχετε το manual να σας εμπνέει. Να ξέρετε και τι αρέσει στο κορίτσι βρε παιδάκι μου... :p

Cover

picture.php

Σημαντικές σελίδες

picture.php
picture.php

Χμμμ, άρθρο για το Phoenix: pr0n in retro consoles. Ενδιαφέρεται κανείς; ;)
 
Οντως τρελο θεματακι ;)

"Απο το Twister του Spectrum στο Guy Game του XBOX"

:)
 
που βρισκουμε emulators για 3DO ειπαμε;;; :D
 
Αν δειτε το - απολαυστικό - review του Angry Nerd που λινκαρα, θα διαπιστώσετε οτι ο τίτλος ελάχιστα αξιοποιεί την κρεμαγιέρα της Jane... :)
 
Συνεχιζοντας ακαθεκτος offtopic, μιας και ομιλουμε για 3DO και pr0n,

ξερετε τι εχει θαμμενο μεσα στα directories του το Alone in the Dark 2?

Ξερει κανεις ποια ειναι η δεσποινις? :p
 
Οντως πρεπει να ειναι το χειροτερο παιχνιδι του 3dO, αλλα η τυπισσα ειναι ολα τα λεφτα
 
Eπαιξα σε Mega CD το Cadillacs and Dinosaurs: The Second Cataclysm επειδη ειχα συμπαθησει το αντιστοιχο στα arcades,(μου ειχε φαει πολλα κερματα).

Υπεροχα γραφικα και τσιμπησα με το gameplay,αφησα τον ευατο μου να πιστεψει οτι εχει!!

Ι love FMV για τα τρομερα γραφικα του σε μια εποχη που ειχε ελειψη.

Νext stop Night Trap!!

http://www.youtube.com/watch?v=wA4zTCSs5Gw
 
Dinoοοοο συγκρινεις

Αυτο

50120.jpg


Με αυτο

dino_stalker.jpg


Και μιλαμε για 1994. :D
 
Έτσι μωρέ... Για να τη βγω λίγο στους Segaκηδες... :D :D

Δεν τα συγκρίνω, στην πραγματικότητα... Το πόσταρα, μήπως δεν το ήξερες το παιχνίδι...
 
Η αληθεια ειναι οτι δεν το ηξερα και οντως μοιαζει πολυ!!
 
Πωπω Cadillacs and Dinosaurs... Είχα φάει αρκετά χιλιάρικα αλλα ποτέ δεν το τερμάτισα :mad:
 
Πίσω
Μπλουζα