For Michael...

Wally είπε:
Ας το αφησουμε να κυλα ηρεμα οπως ξεκινησε λοιπον.
Παιδία ευχαριστώ όλους όσους συνεισέφεραν σ'αυτό το thread (το οποίο - για να μην παρεξηγηθώ - ποτέ δεν σκόπευε να γίνει νεκρολογία).

...Απλά μια ξεχωριστή "τράπεζα πληροφοριών" με rare videos & music για τον συγκεκριμμένο καλλιτέχνη!

Speechless

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dAYBF5W8Fz0&feature=related]YouTube - Speechless
 
Αφιερώνω ένα ρετρό εξώφυλλο με τη φωτογραφία του στο μέλος mfairy από την εποχή που ήταν στις δόξες του
picture.php
 
krios είπε:
Αφιερώνω ένα ρετρό εξώφυλλο με τη φωτογραφία του στο μέλος mfairy από την εποχή που ήταν στις δόξες του
Με συγκινείς krios διπλά #) !!!

1ον ...γιατί ήμουν φανατική αναγνώστρια της Μανίνας (και της Κατερίνας) και μάζευα πολλές φορές τα εξώφυλλα και τις αφίσες που είχαν πάντα στη μέση του περιοδικού! Επίσης, έκανα και την χαρτοκοπτική (μήπως γι'αυτό σε ηλικία 10-11 ήθελα να γίνω μοντελίστ;; Να'το,...λύθηκε το μυστήριο :D !)

2ον ...για την τόσο γλυκιά αφιέρωση - που πραγματικά πετυχαίνει όχι μόνο να είναι στο πνεύμα του thread, αλλά και πολύτιμη "ρετρο-παρακαταθήκη" για το forum! ;)

Milles merci.... :thanx2:
 
This is it!

Επιτελους 28 Οκτ. 2009 θα προβληθει η ταινια "Μichael Jackson - This is it"

Δειτε το official trailer:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cyrkcz7msfY&feature=popular]YouTube - Michael Jackson 'This Is It' Official Movie Trailer
 
Να'σαι καλά circleag! Πού το ξετρύπωσες :) ;;

Θέλω να το δω,...αλλά πάλι μου προκαλεί τόσο μεγάλη θλίψη να θυμάμαι ότι έφυγε...Να ξέρω ότι τον βλέπω στα τελευταία του, με έναν οργανισμό καταβεβλημένο, μέσα στα χημικά (να'ναι καλά οι "μεσάζοντες")!

Μια ερώτηση...Πάντα αναρωτιόμουν από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η ταινία, πώς και πρόλαβαν να μαγνητοσκοπήσουν όλα αυτά τα πλάνα! Υποθέτω ότι σχεδίαζαν ένα "Behind the Scenes" movie μετά τη λήξη της περιοδείας...Αλλά και πάλι, κάτι δε μου κολλάει! Τόσο καλά οργανωμένο! Λες και το πρόλαβαν στο παρά τσακ...

Και άλλη μία (ερώτηση)...Τα χρήματα από όλη αυτή τη "βιομηχανία θανάτου" που έχουν στήσει, πού θα πάνε; Θα τα πάρει ο "πολυμήχανος" πατέρας του; Οι παραγωγοί; Η οικογένεια; Οι "μεσάζοντες";...Θα μείνει άραγε κάτι για τα παιδιά που αφήνει πίσω του;;;

Πόσο λυπηρό...Ολόκληρο πανηγύρι έχει στηθεί από "αχόρταγους" πάνω σ'εναν τάφο... :(

...

Anyway,...ψάχνοντας για σπάνιο υλικό του, βρήκα το ακόλουθο βίντεο που μ'άρεσε πολύ! Είναι από τα γυρίσματα του Moonwalker, όπου του έκαναν φάρσα οι παίκτες των Harlem Globetrotters...Όμορφο!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mOs5_TieOig&feature=related]YouTube - Michael Pranked - Making Of Moonwalker, RARE
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
This is it!
Επιτελους 28 Οκτ. 2009 θα προβληθει η ταινια "Μichael Jackson - This is it"

Δειτε το official trailer:

Σήμερα άκουσα διαφήμιση για την προβολή της ταινίας. Γιατί όμως μόνο 2 εβδομάδες θα διαρκέσει η προβολή? Μου έκανε εντύπωση....
 
Kambia είπε:
Σήμερα άκουσα διαφήμιση για την προβολή της ταινίας. Γιατί όμως μόνο 2 εβδομάδες θα διαρκέσει η προβολή? Μου έκανε εντύπωση....
Υποπτεύομαι Marketing kambia μου!!! Απλό, σκληρό Marketing Promotions!

Η αρχή της αποκλειστικότητας και της σπανιότητας..."Όποιος τρέξει...θα προλάβει να το δει...!"
 
simonkey είπε:
http://www.youtube.com/user/michaeljackson?blend=4&ob=4
το καινουργιο του κομματακι !!!!καλο εε??
Πού το ξετρύπωσες simonkey ε? "Simon says..." et voila! :D

Το απίστευτον του όλου πράγματος είναι ότι η φωνή του είναι άψογη...untouched! Λες και ηχογραφήθηκε στην αρχή της καριέρας του! :) & :( both...
 
Η ταινια παιδια ηταν ενα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ. Ο ΜJ ολο ενεργεια, τραγουδουσε LIVE εκανε αστεια και γενικα ηταν χαρμα οφθαλμων. Οι ενορχηστρωσεις εκπληκτικες. Εκει που επαθα ΣΟΚ ηταν με τα video που εφτιαξαν για τα τραγουδια Smooth Criminal, Thriller, το Earth Song. Δεν πιστευα στα ματια μου. Τι κριμα και τι αδικο. Θα ηταν η καλυτερη συναυλια ever....
 
mfairy_14 είπε:
Πού το ξετρύπωσες simonkey ε? "Simon says..." et voila! :D
Το απίστευτον του όλου πράγματος είναι ότι η φωνή του είναι άψογη...untouched! Λες και ηχογραφήθηκε στην αρχή της καριέρας του! :) & :( both...
Ρε, ξυπνήστε!

Το τραγούδι αυτό ΔΕΝ είναι καινούριο. Απλά τώρα το ξετρυπώσανε για να τσεπώσουνε χοντρά λεφτά μερικοί executives. Την πατήσανε όμως, γιατί το πήρε χαμπάρι ο κόσμος αλλά ΚΑΙ ο Paul Anka στον οποίο ανήκει το 50% του τραγουδιού! Ο οποίος σίγουρα είναι πλέον ο μόνος που πανηγυρίζει, γιατί με ένα τελείως ξεχασμένο τραγούδι 25ετίας θα γίνει αρκετά πλούσιος ώστε να αφήσει και στα εγγόνια του. Είναι και 70 χρονών ο άνθρωπος... :p

Και mfairy, φυσικά η φωνή του ακούγεται όπως στην αρχή της καριέρας του, αφού το τραγούδι ηχογραφήθηκε το 1983. :p

Μερικά μόνο σχετικά links...

Reuters

Rolling Stone

New York Times

Paul Anka will reportedly receive 50 percent of the publishing rights from the “new” Michael Jackson song “This Is It” after it was discovered that the track — which debuted online Monday at midnight — was in fact a song Jackson and Anka co-wrote in 1983. The Jackson estate worked quickly to rectify their error after being informed that “This Is It” was an early take of the song that was later recorded as “I Never Heard” by the singer Safire in 1991. Anka had threatened legal action, but TMZ reports he will instead receive publishing rights from the song, the centerpiece of the upcoming soundtrack to Jackson rehearsal documentary This Is It.
 
Maddog είπε:
Ρε, ξυπνήστε!Το τραγούδι αυτό ΔΕΝ είναι καινούριο. Απλά τώρα το ξετρυπώσανε για να τσεπώσουνε χοντρά λεφτά μερικοί executives...Και mfairy, φυσικά η φωνή του ακούγεται όπως στην αρχή της καριέρας του, αφού το τραγούδι ηχογραφήθηκε το 1983. :p
Τί να πω βρε Maddog; Αυτό ήταν το Plan B μου (καθώς όντως η φωνή ακούγεται πολύ πιο φρέσκια),...αλλά δεν ήθελα να το πιστέψω (always a dreamer dear:(!)...Δυστυχώς τα σατανικά γρανάζια του Marketing για άλλη μια φορά απεδείχθησαν τετραπέρατα...Και πολύ φοβάμαι ότι είναι μόνο η αρχή...
 
Δεν φταίει στην τελική κανένας άλλος, εκτός από τις μάζες που κάποιοι εκμεταλλεύονται τα συναισθήματά τους και, χειρότερα, τους οδηγούν όπου θέλουν αυτοί.

Την ταινία δεν θα την έβλεπα ακόμα και αν με πλήρωναν να πάω να η δω, όχι καν δωρεάν, πόσο μάλιστα να σκάσω και 8 ευρώ. Άλλωστε ο MJ μου είναι φρικτά αντιπαθής.
 
Εμένα μου είναι πλέον απόλυτα συμπαθής. Ειδικά όσο βλέπω να κυλιέται στον βούρκο ποικιλοτρόπως η μνήμη του.

Βασικά, το κακό είναι ότι ακόμα και νεκρός αξίζει μπόλικα $$$, τα οποία θα βγουν από τις τσέπες ανθρώπων που τον αγάπησαν πραγματικά (των οπαδών του δηλαδή) για να μπουν στις τσέπες ανθρώπων που μόνο κατ' επίφαση τον αγάπησαν. Και ναι, αυτό περιλαμβάνει και ΟΛΗ του την οικογένεια...

Αν πραγματικά τον αγαπάτε, μην ακολουθείτε όλα αυτά τα μεταθανάτια μαρκετινγκ!
 
Δε μπορώ να πιστέψω οτι τώσο καιρό τρώμε στη μάπα ενα σωρό tributes απο τον κάθε άσχετο και τώρα που μας δίνετε επιτέλους η ευκαιρία να παρακολουθίσουμε κάτι ουσιώδες με τον ίδιο τον MJ εμείς του γυρνάμε (πάλι) την πλάτη.. Η ταινία δεν είναι απλά ένα μεταθανάτιο marketing όπως πιστεύουν οι περισόττεροι.. ΟΚ σήγουρα κ αναπόφεκτα κάπιοι θα βγάλουν λεφτά απο αυτό όμως η ουσία είναι οτι στο ντοκιμαντέρ αυτό έχουμε τη πιο πρόσφατη κ τελευταία εικόνα του ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ Michael Jackson! Μη ξεχνάτε οτι κάπιοι απο εμάς περιμέναμε χρόνια κ χρόνια κ ΧΡΟΝΙΑ τη στιγμή που ο ΜJ θα επέστρεφε στο στοιχίο του... Προτείνω λοιπόν σε όσους σέβονται κ αναγνορίζουν έστο κ λίγο το ταλέντο του να σπεύσουν στους κινιματογράφους κ να δούν τη τελευταία παράσταση του τελευταίου Showman σε ενα τελευταίο φορο τιμής.
 
JurassicMan είπε:
Δε μπορώ να πιστέψω οτι τόσο καιρό τρώμε στη μάπα ενα σωρό tributes απο τον κάθε άσχετο και τώρα που μας δίνεται επιτέλους η ευκαιρία να παρακολουθήσουμε κάτι ουσιώδες με τον ίδιο τον MJ εμείς του γυρνάμε (πάλι) την πλάτη.. όμως η ουσία είναι οτι στο ντοκυμαντέρ αυτό έχουμε τη πιο πρόσφατη κ τελευταία εικόνα του ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ Michael Jackson!
Συμφωνώ JurassicMan με την άποψή σου! Σαφέστατα κάποιοι θα βγάλουν χρήματα (είναι εμφανές εξάλλου και από το "προχωρημένο" promotion που έχει γίνει),...όμως, για μένα θα είναι απλά μία συναυλία (η τελευταία του) που ποτέ δεν μπόρεσε να δοθεί! Η ευκαιρία να τον δω στα τελευταία του βήματα επί σκηνής, ενώ ετοίμαζε την επάναδό του και μία απίθανη παγκόσμια τουρνέ...Θεωρώ ότι αποτελεί μοναδικό υλικό για όλους εκείνους στους οποίους θα λείψει η παρουσία του! Την ταινία θα την δω για τον ίδιο και για τον καλλιτέχνη που τόσο με επηρέασε, για να τον θαυμάσω σαν να ήμουν εκεί, σε μια από τις συναυλίες που ποτέ δυστυχώς δεν θα γίνουν...Ένα σπάνιο υλικό, μία πρόβα generale και μια ιδέα για τον δημιουργό που έφυγε...

Επιφυλάσσομαι μόνο ως προς το πότε θα την δω! Όλο αυτό το "ταξίδι στη μνήμη" είναι καθαρα προσωπικό,...και δεν υποκύπτει σε χρονοδιαγράμματα marketing! Μπορεί τελικά και να προτιμήσω την ησυχία του δικού μου σπιτιού για να επισκεφτώ και πάλι τον "τόπο" του σημαντικού αυτού καλλιτέχνη...
 
Πήγα και είδα το "This is it".

Πρακτικά η ταινία είναι μια παράσταση με τα καλύτερα τραγούδια του MJ, και τα νέα βιντεοκλίπ τους. Παρουσιάζει κάποιους συντελεστές, και εστιάζει σε ορισμένες ανθρώπινες και καλλιτεχνικές στιγμές του τραγουδιστή στις πρόβες.

Άφθονη μουσική, πολύ ωραία φωτογραφία, και λίγη συγκίνηση ομολογουμένως.
 
Κι έτσι πέρασε ένας χρόνος. Μου φαίνεται ακόμα απίστευτο. Θα πω μόνο αυτό: Σήμερα είδα μια φωτογραφία του και μου ήρθε στο μυαλό ένας στίχος του από το Smooth Criminal. Και το συνδύασα με τον δικό του θάνατο (το λέω μεταφορικά γιατί μάλλον στον ύπνο του πέθανε)

...You've Been Hit By


You've Been Hit By A Smooth Criminal
...

Αυτά τα λίγα γιατί όντως τα πολλά λόγια είναι φτώχια.
 
Ενας χρόνος κι ολας? Σαν να ήταν πριν απο λίγους μήνες μου φαινοταν εμένα στο μυαλό μου....
 
Oταν ακους τον μαικλ να τραγουδαει,ακους μια αγγελικη φωνη και οταν βλεπεις να κινει τα ποδια του,τοτε βλεπεις τον θεο να χορευει!!!!!Θα τα πουμε M.J.!!!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα